چگونه زیست را 100 بزنیم

چگونه زیست را 100 بزنیم ؟

  • چگونه در درس زیست درصد بالاتری کسب کنم؟

چگونه زیست را 100 بزنیم : زیست شناسی، درسی که من به آن می‌گویم غول بی شاخ و دم کنکور تجربی! غولی که اگر از پس آن بر بیایید قبولی در رشته های دکترای حرفه ای (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) برایتان سهل می شود. زیست شناسی جذابیت های خاص خودش را دارد و خواندن آن برای بسیاری از دانش آموزان با لذت همراه است. لذتی که می‌تواند با چالش مطالعاتی همراه شود. اگر دقیقاً بدانید برای مطالعه زیست شناسی چه کاری و چه مقدار وقت لازم است، آنگاه برنامه ریزی درسی‌تان دچار بی نظمی نخواهد شد و از آشفتگی در روش مطالعاتی این درس جلوگیری خواهید کرد. خواندن زیست شناسی برای کسب درصد 100 اصولی دارد که ما اینجا به شما آموزش خواهیم داد، اصولی که اگر رعایت نشود شاید در حد میرغضب مظفرالدین شاه هم نتوانید به سوالات این درس در کنکور پاسخ دهید! با ما باشید تا بدانید چطور می‌توان این درس را مطالعه کرد و درصد بالایی از سوالات را در کنکور پاسخ داد.

چگونه زیست را 100 بزنیم

بهترین منبع مطالعاتی را انتخاب کنید

حتما این سوال در ذهن شما نقش می بندد که بهترین منبع مطالعاتی چیست؟ شاید ذهنتان به سمت موسسات مختلف برود و کتاب های زیست شناسی آن‌ها مدنظرتان باشد! اما سخت در اشتباهید چرا که بهترین منبع برای مطالعه درس زیست شناسی فقط و فقط کتاب درسی خودتان هست. کتاب درسی را مو به مو مطالعه کنید به هیچ عنوان نزارید نکته‌ای از دید شما پنهان بماند. از هيچ خط كتاب ‌درسی ساده رد نشوید، مطالبی که از نظر شما شاید ساده به نظر بیایند و توجهی به آن نداشته باشید می‌تواند مدنظر طراحان سوالات کنکور باشد.

مرورهای متوالی را در برنامه روزانه خود قرار دهید

با یه گل بهار نمیشه! همانطور که با یک بار خواندن مباحث زیست شناسی کاری از پیش نخواهید برد. یکی از کلیدی ترین نکات برای موفقیت در این درس همین مرور چندین باره مطالب زیست شناسی هست. روش مرور کردن این درس به این صورت هست که بعد از اینکه مطلبی را خواندید چند دقيقه به ذهن خود استراحت دهید و سپس مطالبی که خواندید را مرور کنید. مرور دوم را روز بعد انجام دهید و مرور سوم را یک هفته بعد. در هنگام مطالعه‌ی فصل های جديد، مطالب فصل قبل را مرور نماييد تا آنها را فراموش نکنيد. آنقدر باید مرور داشته باشید تا به سطحی از تسلط برسید که چشم بسته مطالب کتاب را به یاد بیاورید. البته حفظ کردن طوطی‌ وار به درد نمیخورد، یادگیری عمیق و مفهومی را توصیه می‌کنیم.

زیست شناسی را عمیق و مفهومی بخوانید

خیلی از داوطلبان به ما مراجعه می‌کنند و می‌گویند: “زیست شناسی را بیشتر از همه درس‌ها می‌خوانم اما چرا در آزمون درصد بالایی کسب نمی‌کنم؟”

طبیعی است داوطلبی که متن کتاب درسی را سطحی می‌خواند و به درک عمیق مفاهیم درسی توجهی ندارد در انتخاب گزینه صحیح سوالات آزمون مشکل داشته باشد. برای اینکه در این درس به موفقیت برسید حتماً کتاب درسی را به صورت دقیق و مفهومی بخوانید. مفهومی خواندن یعنی هر جمله را با دقت بخوانید و کلمات کلیدی را پیدا کنید و معنای دقیق آن‌ها را روشن کنید. مطالب را به یکدیگر ربط دهید. تفاوت‌ها و تشابه‌ها را تعیین کنید و نکات یک موضوع را دسته‌بندی کنید. اگر مطلبی را خوب بفهمید و یاد بگیرید، می‌توانید آن را به زبان خودتان بیان کنید و به پرسش‌های آن پاسخ دهید. با مفهومی و عمیق خواندن به راحتی می توانید مطالب را تجزیه و تحلیل کنید.

خودتان را به جای طراح سوالات زیست شناسی بگذارید

فرض کنید شما طراح سوالات زیست شناسی هستید به کدام قسمت کتاب درسی بیشتر توجه می‌کنید؟ کدام نکات ترکیبی را برای طرح سوال در نظر می‌گیرید؟

اگر توانستید از متن کتاب درسی سوالاتی معقول طرح کنید یعنی مطالب را عمیق خوانده و یاد گرفته‌ اید.

اگر جای طراح سوالات باشید باید متن کتاب درسی را به قدری حلاجی کنید تا نکاتی استخراج شود که از دید بسیاری از داوطلبان پنهان مانده! پس برای کسب درصد بالاتر لازم است که ذهن طراحان را بخوانید و مانند آن‌ها فکر کنید.

سوالات تستی را تجزیه و تحلیل کنید

چگونه زیست را 100 بزنیم :‌ سوالات کنکور، آزمون آزمایشی و کتاب های کمک آموزشی را به خوبی تحلیل کنید. گزینه به گزینه هر سوال را بررسی کنید و نکات آن را در دفتری یادداشت کنید. قسمت هایی از کتاب درسی که طراح به آن توجه داشته است و شما نتوانستید به سوال مطرح شده از آن قسمت پاسخ صحیح دهید را دوباره بررسی کنید. وقتی تست‌ می‌زنید بعضی از سوالاتی که اشتباه می‌زنید را علامت بزنید تا بعداً دوباره مرور کنید. نكاتی كه كنكوری به نظر می‌آیند و تست‌های دام دار را مشخص کنید و قسمت مربوط به آن را از کتاب درسی با دقت بخوانید. تاکید می‌کنم که هر نکته جالب که می‌تواند به عنوان سوال کنکور مطرح شود را یادداشت کنید.

زمان زیادی به مطالعه زیست شناسی اختصاص دهید

یادم می‌آید یکی از کنکوری‌ها از من سوال پرسید چرا درصد زیست شناسی من از 30 درصد بیشتر نمی‌شود؟

ساعت مطالعه او را پرسیدم و گفت که در هفته فقط 6 تا 7 ساعت زیست شناسی را می‌خواند!

ساعت مطالعه کم در زیست شناسی یعنی خودکشی! اگر خواهان درصد بالایی در این درس هستید باید روزانه حداقل 2 ساعت برای مطالعه زیست شناسی در نظر بگیرید. در واقع زیست با ضریب 12 در کنکور تجربی بیشترین تاثیر را دارد، بنابراین برای قبولی در رشته‌های تاپ و برتر به این درس بیشتر از قبل اهمیت داده و ساعت مطالعه خود را در این درس افزایش دهید.

کتاب کمک آموزشی خود را درست انتخاب کنید

جانم برایتان بگوید بعضی از کتاب های بازار به قدری حجیم هستند که با دیدنشان آدم وحشت می‌کند!

البته حجم زیادی از این کتاب ها را شوخی‌های بی مزه مؤلف اشغال کرده! بعضی از کتاب ها هم آنقدر به جاده خاکی زده اند که اصلا نمی شود روی نکات پرت آن قسمت حساب کرد!

منبع کمک آموزشی خود را با دقت انتخاب کنید کتابی را استفاده کنید که در کمترین زمان بیشترین حجم اطلاعاتی مفید را به شما انتقال دهد و یک راست سر اصل مطلب برود چرا که سال کنکور جای وقت تلف کردن با نکاتی که بی خود و بی جهت مطرح شده‌اند و حاصل تراوشات ذهن مؤلف هستند، نیست!

در تکمیل پاسخ به این سوال که چگونه زیست را 100 بزنیم ؟ پیشنهاد میکنم حتما کتابچه چگونه زیست شناسی را حرفه‌ای بخوانیم را دانلود کنید.

مطالب بیشتر

این پست رو برای دوستانت هم بفرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

این پست ها رو از دست نده!

همین الان اینستاگرام محصل ایرانی رو دنبال کن تا راه موفقیت در زمان باقی مونده رو بدونی

guest
62 دیدگاه ها
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
ماندانا
ماندانا
2021-03-01 01:12

سلام من یازدهم تجربی هستم. چن ماهی میشه که زیر نظر مشاور و پشتیبان کار میکنم به من کتاب خیلی سبز رو معرفی کردن منم گرفتم اوایل فک میکردم چقد کتاب کاملیه که تمام نکات رو ریز به ریز نوشته ولی وقتی با بقیه کتابها مقایسه کردم متوجه شدم الکی صفحات رو پر کرده و همین مطالب رو تو حجم کمتر میشه یاد گرفت. اینم بگم که من تمام مقاله ها رو درباره نحوه مطالعه صحیح خوندم یک هفته فرصت داشتم شروع کردم ریز به ریز کتاب درسی رو خوندم خط به خط خیلی سبز رو خوندم تستی نبود که از اون مباحث نزده باشم دو روز قبل غ هامو رو مرور کردم و دوباره زدم خلاصه نویسی هام رو به زبان خودم تمیز نوشتم تو پاسخنامه تشریحی نکات مهم رو هایلایت کردم و ….
دیگه کاری نمونده که از کسی شنیده باشمو انجام نداده باشم ولی باورتون میشه درصدم تو ازمون ۱۵ اومد!
خواهش میکنم یکی به من بگه که بیشتر از این باید چیکار کنم
همین الان میتونم مث یه استاد فصل تولید مثل رو تدریس کنم ولی نتیجه آزمونم اون بود.
گاهی میگم که بیخیالش. بین منو اونی که نمیدونه تولید مثل با کدوم ث نوشته میشه هیچ فرقی نیست. خدا میدونه که چه شب بیداری هایی کشیدم . ولی هیچوقت حقمو نمیگیرم.
لطفا بگید مشکم از کجاس؟ منبع مطالعاتیم یا ….؟

خواهش میکنم من روز ب روز وضعم بدتر از قبل میشه😣😓😢😭

پریچهر
پریچهر
2020-06-08 01:08

سلام
من دهمم کسی میتونه کمکم کنه واسه تابستون یه برنامه خوب بنویسم که تست های دهم رو بزنم و دهم رو ببندم تو تابستون
؟

یگانه
یگانه
2020-06-02 09:16

با سلام آیا کتاب نشر الگو برای زدن درصد بالایی از تست های زیست در کنکور به تنهایی کافی است؟

علمداری
علمداری
2021-03-28 14:06
پاسخ به  یگانه

خودت رو خسته نکن الگو اشتباه زیاد داره به جاش به همه پایه ها توصیه میکنم خیلی سبز و ای کیو استفاده کنند وبیشتر رو کتاب تمرکز داشته باشین اینو یه دانشجو پزشکی میگه به حرفم گوش کن ضرر نمکنی

زهرا
زهرا
2020-05-08 05:09

زیست شناسی خودش یک فن است که باید بتونی از این فن در تست ها کمک بگیریم اما جدایی از این ها واقعا تکرار و مرور در هفته لازمه…

زهرا
زهرا
2020-05-08 05:08

زیست شناسی خودش یک فن است که باید بتونی از این فن در تست ها کمک بگیریم اما جدایی از این ها واقعا تکرار و مرور در هفته لازمه ??

مهدی
مهدی
2020-03-22 20:13

منم یازدهم تجربیم و خیلی از خیلی سبز تعریف کردن ولی وقتی خریدم اصلا خوشم نیومد و فوق العاده الکی پرحجمه مخصوصا فصل DNA
منم مشکل شمارو دارم و اصلا نمدونم چجوری خوب بخونم زیست رو

محمد حسن کیالها
محمد حسن کیالها
2020-04-10 17:26
پاسخ به  مهدی

سلام منم خیلی سبز دارم به نظر من فقط باید کتاب درسی رو بخوری ! منم با نظرت موافقم

محمد
محمد
2020-01-24 10:58

سلام خسته نباشید
آیا کتاب زیست نشر الگو (نظام قدیم) برای درصد های بالای به عنوان تنها منبع کافیست؟
با تشکر

مهران
مهران
2020-02-29 19:39
پاسخ به  محمد

درود بر شما بله اگه واقعا بهش اهمیت بدی از روی اساس بخونی حتما کمکتون میکنه

مرادی
مرادی
2019-12-01 19:18

سلام زیست نشرالگو را چگونه وچندساعت مطالعه کنیم?

مرادی
مرادی
2019-12-01 19:16

سلام زیست نشرالگو را چگونه وچندساعت مطالعه کنیم?تابتوانیم درصدبالایی درکنکوربزنیم!!!

یوسفی
یوسفی
2019-12-16 17:26
پاسخ به  مرادی

سلام من که رشتم ریاضی بوده و کنکور ریاضی شرکت کردم و الانم میخوام کنکور تجربی بدم کتاب نشر الگو خیلی خوبه و بیشتر مطالب رو به زبان ساده بیان کرده و تستهای قوی داره و روزی حداقل 4ساعت مطالعه درس زیست رو داشته باشید و البته یه وقتی رو هم برای کتاب درسی و تحلیل تستها هم باید در نظر بگیرید تا زیستو مفهومی یاد بگیرید و در کنار زیست درسهای دیگه ایی مثل شیمی و فیزیک و در عمومی ها هم دینی و فارسی بیشتر کار بشه تا موفق بشید

زیبامرادی
زیبامرادی
2019-12-01 17:40

سلام میخواستم ببینم من وقتی کاملا به کتاب درسی زیست مسلط میشم ودرسنامه ی کتاب تستی نشرالگو روخوب میخونم وقتی که میخوام روز بعدش تست بزنم نتیجه ی خوبی نمیگیرم.این به خاطرچیه??
ما روزی بایدچندساعت واس زیست کتاب نشرالگورومطالعه کنیم??

یوسفی
یوسفی
2019-12-16 17:33
پاسخ به  زیبامرادی

برای اینکه مفهومی نمیخونید و حاشیه نویسی و خلاصه نویسی نمیکنید و اگر تستها رو اشتباه زدید حتما به پاسخنامه رجوع کنید و نکاتی رو که به نظرتون جدیده و نمیدونستید رو داخل درسنامه یا کتابتون بکنید تا با مرور بعدی آنها را نیز یاد بگیرید و اینکه با غلط زدن تستها نا امید نشوید و به جاش ساعت مطالعه تون رو بالا ببرید(حداقل 4 ساعت در روز) برای درک بهتر مطالب به سایت آلا برید که رایگان تمام آموزشات تستی زیست و درسهای دیگه رو گذاشته

مبینا
مبینا
2020-04-11 08:57
پاسخ به  زیبامرادی

سلام کتاب نشرالگو یک منبع تست زنی سنگین است شما باید ابتدا با یک منبع سبک تر تست بزنید و سپس سراغ نشر الگو بروید

فاطمه اسماعیلی
فاطمه اسماعیلی
2019-11-14 22:53

سلام من یازدهم تجربي هستم ،به تظر شما راسته که میگن با کتاب درسی زیست رو صد در صد زد ؟ من کتاب کمک آموزشی خیلی سبز گرفتم ولی اصلا خوشم نمیاد درس نامه های طولانيش رو بشينم بخونم ،فقط دوست دارم تستاشو بزنم ،میدونم وقتی کتاب کارو بخونم کارم خیلی آسون تر میشه ولی بدم میاد. وقتشم ندارم ،ميشه بگيد کتابو چجوری بخونم که بتونم درصد بالای تو قلمچي و بقیه ازمونا داشته باشم ؟

مهدی
مهدی
2020-03-22 20:12

منم یازدهم تجربیم و خیلی از خیلی سبز تعریف کردن ولی وقتی خریدم اصلا خوشم نیومد و فوقولاده پرحجمه
منم مشکل شمارو دارم و اصلا نمدونم چجوری خوب بخونم زیستو

مرتضی
مرتضی
2019-10-03 08:58

من سال دهم تجربی میخونم و واقعا ذهن خوبی دارم و من غیر کتاب درسی از کتاب های گوناگون که درباره همون مطلب درس زیست شناسی باشه میخونم و به نوعی سطح درس من بالاتر از خود کتاب درسی است درس های دیگرم هم همینجوریه معلما که میان سر کلاس چششون به منه به نوعی میگن من یاد بگیرم بقیه بچه ها هم که دیگه … خلاصه بگم من مشکلم اینه که یه روز میگم برم پرستاری یه روز دیگه میگم برم پزشکی یه روز دیگه میگم برم …. یعنی مخم کلا درگیره هرچیم با خودم میگم آقا هنوز سال اوله داری درس میخونی هنوز زوده تصمیم بگیری این مخ منو ول نمیکنه هیچی دیگه با همین روال داریم پیش میریم . از خودم تعریف نکنم زیاد ولی دیروز دبیر اومد زیست شناسی و در مورد کربوهیدرات درس بده اومد ساکارز رو شکلش رو روی تخته بکشه من بهش گفتم آقا این شکلش غلطه گفت بیا ثابت کن اومدم پای تخته گفتم خوب ساکارز میشه پیوند گلوکز و فروکتوز بعد هم این که اگه بخوایم شکل کتابیشو بکشیم میشه دی ساکارید و دیگه اینکه باس 6 ضلعی باشه شکلی که میکشیم بعد هم این که اگه بخوایم این گلوکز و فروکتوز باهم یه پیوند داشته باشن باید کربن 5 گلوکز که بیرون شکله با کربن 1 فروکتوز پیوند بده بعدشم اشتباه کلی شما آقای معلم اینه که شما پنج ضلعی کشیدین هیچی دیگه بچه های کلاس که مونده بودن من چی میگم معلم هم خودش مونده بود من چی گفتم . معلم هم گفت من کتابو نگاه کنم گفت حرف هایی که زدی کاملا زدی درسته ولی بهم بگو اون پنج ضلعی چی میشه ؟ منم گفتم خوب معلومه مونوساکارید پنج کربنه که بخوایم مثال بزنیم میگیم این ریبوز هست با این کاری که من کردم فکر کنم تا آخر سال نیام پای تخته و نوبت اولم هم زیست 20 باشه

ناشناس
ناشناس
2019-10-17 22:52
پاسخ به  مرتضی

دوست عزیز فروکتوز ۶ کربنه و ۵ ضلعیه معلمت درست کشیده بود

دانا
دانا
2019-12-02 23:29
پاسخ به  ناشناس

عزیزم فروکتوز گالاکتوز و گلوکز 6 کربنه و 6 ضلعی و ریبوز و دیوکسی ریبوز 5 کربنه و 5 ضلعیه!!!

ناشناس
ناشناس
2020-06-29 03:54
پاسخ به  مرتضی

فروکتوز که شش کربنه و 5 ضلعیه
بااین اعتماد بنفس و این اوضاع بد درسیت، فکر کنم خودت خودتو چش زدی

amirthc
amirthc
2019-04-20 07:34

الان دیره برا شروع؟واسه رشته هایی مثل پرستاری

کاپیکا
کاپیکا
2019-12-21 00:44
پاسخ به  amirthc

اره دیره‌دیگه

م ص
م ص
2020-06-20 01:00
پاسخ به  amirthc

اگه بکوب بخونی راستش نه …فرصت هست

Saba
Saba
2019-03-08 19:03

سلام من پشت کنکوریم و میخوام یه رشته خوب قبول شم. چند دفعه کتابو خوندم و تستای مفهومی ای کیو رو زدم و خلاصه برداری نکته نویسی کردم ولی زیستم درصدش چندان پیشرفتی نداره. این اخریا چجوری کار کنم. لطفا یه نفر که تجربه داره جواب بده.

یوسف
یوسف
2019-04-08 20:51
پاسخ به  Saba

اول نشر الگو رو بزن بعد ای کیو و تست رو دو روز بعده اینکه کامل خوندی درسنامه رو بزن. اشکالاتتو تحلیل کن سه بار بخون موفق میشی

حمید
حمید
2019-02-20 13:51

سلام
منظورتون از خوندن خط به خط کتاب چیست
یعنی باید کل کتاب درسی رو حفظ کنیم

محمد طاها مختاری
محمد طاها مختاری
2020-09-15 13:52
پاسخ به  محصل ایرانی

در رابطه با ساعت مطالعه بالا بنده سه سال اول دوم سوم رو واقعیتش اصلا نتونستم خوب بهره ببرم و زیست رو بخونم فقط امتحانی خوندم نمره بیارم پشت کنکورم میخوام سال ۱۴۰۰ درصد بالایی تو این درس بیارم به نظر شما چند ساعت باید مطالعه مفید داشته باشم ؟

رها
رها
2019-01-27 19:11

سلام وقتتون بخیر
ببخشید میشه منو راهنمایی کنید برای تست زیست پیش چه منبعی بهتره؟ الگو؟ خیلی سبز یا گاج نقره ای؟ من کتابای درسی رو خوندم و دوم و سوم تست خیلی سبز رو زدم، در ضمن دیپلم ریاضی دارم و فارغ التحصیل مهندسی پزشکی یم و خودم زیست رو خوندم.

...
...
2019-07-22 13:25
پاسخ به  رها

به نظر من فاگوزیست عالیه عالیه یعنی از لحاظ درسنامه تکه جوریکه میتونی زیستو بجویی ولی تست نداره که میتونی از جای دیگه بگیریشون ولی از لحاظ درسنامه از کتاب هم یه جورایی کاملتره

انیتا
انیتا
2019-01-06 20:23

ببخشید من هر چی درس میخونم نمیتونم تستاشو خوب بزنم بنظرتون مشکل از چیه؟

رویا
رویا
2018-08-09 23:26

سلام خسته نباشین
لطفا سوال منو جواب بدین
من فارغ التحصیل زشته بهداشتم میخوام واس کنکور ۹۸ درس بخونم. خیلی وقته از کتابای درسی فاصله داشتم الان واس زیست به نظرتون کتاب زیر ذره بین رو بگیرم یا کتاب فاگوزیست؟؟؟باتوجا به اینکه نمیخوان خیلی هم زمانبر و وقت گیر باشه ومیخوام درکمترین زمان بهترین و بیشترین نکات رو به دست بیارم. نظرتون چیه؟

Karo
Karo
2018-08-13 02:48
پاسخ به  رویا

سلام.بنده هم چندین سال از کنکور دور بودم و امسال تونستم با شش ماه مطالعه شصت و دو درصد بزنم.دیپلمم ریاضی بود.سعی کنیم مطالب کتاب درسی رو خوب بفهمید و کنارش بیشتر تست بزنید.فاگوزیست درسنامه خوبی داره

مهدیه
مهدیه
2020-03-19 02:23
پاسخ به  Karo

سلام من فارغ تحصیل رشته زیست شناسی هستم پنج ساله از کنکور فاصله گرفتم به نظرتان میتونم کنکور بدم برا پزشکی قبول شم

سینا
سینا
2019-10-01 13:33
پاسخ به  رویا

فاگو زیست خیلی کامله و همراه با نکات ترکیبی بسیار زیاد ولی خیلی حجیمه بنابراین واسه جمع بندی من میکرو طلایی زیست جلد درسنامه رو برای یادیگیری و برای تست زدن iqزیست رو پیشنهاد میکنم.

ملیکا
ملیکا
2018-07-15 14:21

سلام واسه خوندن زیست کتابو بخونیم یا کتاب کمک اموزشی؟اگه بخوایم هم کتابو هم کتاب کمک اموزشیو هم خلاصه برداری و تستو در نظر بگیریم خوندن یک فصل شاید دو هفته طول بکشه 🙁 یا واسه بار اول کتابو بخونیم و خلاصه برداریو تست بزنیم و وقتی کتابو تموم کردیم واسه دور های بعدی کمک اموزشی بخونیم و کتاب و نخونیم؟ لطفا راهنماییی کنید

پوریا مرادی
پوریا مرادی
2018-04-21 12:04

سلام ببخشی برا کنکور98 سوالات چگونه مطرح میشه ؟