چگونه ریاضی تجربی را 100 درصد بزنیم

 

حتما شما هم مانند خیلی از دانش آموزان این سوال را دارید که چطور باید درس بخوانیم که تا ریاضی تجربی را 100 درصد بزنیم؟ حتما برای شما هم این سوال پیش اومده که نحوه صحیح خوندن ریاضی برای کنکور چطوره؟ اما این را به خاطر بسپارید که اصلا ریاضی را نباید خواند، بلکه ریاضی را باید تمرین کنید. وقتی ریاضی را یاد می گیرید که تمرین کنید.  به همین دلیل هست که معلمان تمرین‌های زیاد و گاهی خسته کننده برای ریاضی تعیین می‌کنند. بیشتر مردم فکر می‌کنند که ریاضی را به سادگی با حفظ فرمول‌ها و معادلات می توانند، یاد بگیرنددر حالی که فهمیدن فرمول و معادلات مهم تر است و بهترین راه یادگیری فرمول‌ها و معادلات استفاده از فرمول ها در مسائل است. برای یادگیری ریاضیات شروع کنید به حل کردن معادلات ریاضی و جاهایی که یاد ندارید را از بقیه بپرسید و از اون ها بخواهید به شما کمک کنند. سعی نکنید مطالب را به خاطر بسپارید شما باید ریاضی را بفهمید.

چگونه ریاضی تجربی را ۱۰۰ درصد بزنیم؟

اولین قدم: یاد بگیرید

اگر می‌خواهید واقعاً ریاضی تجربی را ۱۰۰ درصد بزنیم در اولین مرحله باید ریاضی را خیلی خوب یاد بگیرید. برای یادگیری ریاضی از افرادی که در این زمینه تخصص دارند استفاده کنید. مثلاً به کلاس بروید و یا از فیلم‌های آموزشی خوب استفاده کنید. سعی کنید در کلاس درس و هنگامی که معلم تدریس می کند، خوب گوش بدید و درس را یاد بگیرید، اگر جایی را متوجه نشدید حتماً از معلم بپرسید زیرا متوجه نشدن یک قسمت از ریاضی در آینده موجب دردسر برای شما خواهد شد. تمرین‌هایی که معلم به درس اختصاص می‌دهد را حتماً حل کنید و خوب یاد بگیرید. شاید یکی از همین تست‌ها، تست کنکور باشد!

اگر به کلاس می روید یا از فیلم آموزشی استفاده می‌کنید حتماً برای آن یک جزوه در نظر بگیرد و تمام نکات و فرمول‌ها را یادداشت کنید. بعد از تمام شدن کلاس به مدت 15 تا 20 دقیقه دوباره مسائل و معادلات را مرور و حل کنید تا در ذهنتان بماند. برای موفق شدن در کنکور باید ریاضی را بفهمید و بعد از فهمیدن مفهوم فرمول‌ها و معادلات را به خاطر بسپارید. برای بهترین یادگیری هر مبحث بعد از تمام شدن مبحث چندین تست که مربوط به همین مبحث هست را حل کنید. توجه داشته باشید که زمان تست زنی در این مرحله اصلاً مهم نیست و نگران زمان نباشید. هدف از تست زنی در این مرحله، حل تمرین‌های بیشتر و یادگیری بهتر مبحث درسی است. حتی می توانید در این مرحله از کتاب و جزوه برای حل تمرین‌ها نیز استفاده کنید و هیچ مشکلی ندارد.

دومین قدم: تمرین و تمرین

دومین قدم برای ۱۰۰ درصد زدن ریاضی تجربی اینه که تمرین کنید. حالا که یکمبحث رو به خوبی یاد گرفتید و تست‌ها را خوب و درست انجام دادید، بایدتست‌های بیشتری بزنید و سرعتتون رو توی تست زدن بالا ببرید. حل مسائل ریاضی خیلی وقت گیر است و باید آنقدر تمرین کنید که در هنگام کنکور وقت کم نیاورید. اگر مطمئن هستید یک مبحث را به خوبی یادگرفته اید شروع کنید به تست زدن اما زیاد روی این قسمت وقت نگذارید زیرا مباحث بسیار زیاد و متنوع هستند.

برای هر مبحث که در کنکور خواهد آمد حداقل ۵۰ تست باید بزنید تا تسلط کافی را بر مبحث پیدا کنید. اگر تستی را اشتباه حل کردید یا اصلاً حل نکردید، این به معنی این است که شما در این مبحث هنوز مشکل دارید و باید بیشتر تلاش کنید و مشکلات خود را حل کنید. تست‌های اشتباه جواب داده شده به شما نشان می‌دهند که کدام قسمت از مبحث را خوب یاد نگرفته‌اید، به سراغ همان قسمت بروید.

برای تست زنی بهتر است اول از تست‌های کنکورهایسال‌های گذشته استفاده کنید. این تست‌ها بهترین گزینه برای تمرین هستند.

سومین قدم: مرور کنید

سومین و آخرین قدم برای ۱۰۰ درصد زدن ریاضی تجربی اینه که مرور کنید. مرور کنید تا در ذهنتان بماند. شما دارید به موفقیت نزدیک می‌شوید. این مرحله، مرحله سرنوشت ساز و تثبیت کننده دو مرحله قبلی است. ریاضی نیز مانند دیگردرس‌ها نیاز به مرور دارد. فرمول‌ها و رابطه‌های ریاضی بسیار زیاد می‌باشند و اگر مطالب قبلی را مرور نکنید مطمئن باشید تمام زحماتتان را به هدر داده‌اید زیرا با قرار گرفتن مطالب جدید در ذهنتان مطالب قبلی را فراموش کرده‌اید. برای اینکه مطالب قبلی نیز در ذهنتان بماند و برای کنکور آمادگی کافی داشته باشید، مطالبی که قبلاً خوانده‌اید را مرور کنید. یک بازه زمانی معین برای مرور مطالب و تمرین بیشتر در نظر بگیرید. مثلاً بعد از اتمام هر مبحث یا فصل، وقتی بگذارید و تمام مباحثی که تا کنون خوانده‌اید را مرور کنید. تمرین‌هایی را که قبلاً در آن‌ها مشکل داشتید انتخاب کنید و آن ها را دوباره حل کنید. چندین تست جدید برای هر مبحث نیز در نظر بگیرید و دوباره تست بزنید. این کار باعث می‌شود مطالب در ذهنتان بماند. سعی کنید بازه‌هایی که برای مرور مطالب در نظر می‌گیرید زیاد باشند و فاصله زمانی آن‌ها کمتر باشد تا برای حضور در کنکور آمادگی بیشتری کسب کنید و سرعت تست زنی شما در ریاضی نیز بالاتر برود.

در نتیجه …

ریاضی یک درس سخت و طاقت فرسا است که بیشتر شما را دچار حراس میکنید. اما ما به شما این اطمینان را می‌دهیم که اگر این سه مرحله را به خوبی انجام دهید و تمام نکات را رعایت کنید، ریاضی به یکی از درس‌های شیرین برای شما تبدیل خواهد شد. با تمرین، یادگیری و تسلط کامل به مباحث شما می‌توانیدریاضی تجربی را ۱۰۰ درصد بزنید.

در هنگام تمرین اصلاً تسلیم نشوید و در هنگام حل مسائل نگویید نمی‌توانم، اگر تلاش کنید شما می‌توانید تمام تمرین‌های هر مبحث را به خوبی و خیلی زود انجام دهید. در آخر باز هم تاکید می‌کنیم تست زدن را فراموش نکنید و سرعت خود را در تست زنی بالا ببرید. ممکن است ۱۰۰ درصد زدن ریاضی تجربی برای شما یک تصور محال باشد، اما اینطور نیست، شما نیز می‌توانید با تمرین‌های زیاد ریاضی تجربی را ۱۰۰ درصد بزنید.

مطالب بیشتر

این پست رو برای دوستانت هم بفرست

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

این پست ها رو از دست نده!

همین الان اینستاگرام محصل ایرانی رو دنبال کن تا راه موفقیت در زمان باقی مونده رو بدونی

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها