چگونه رتبه برتر کنکور شویم

چگونه می توانم رتبه برتر کنکور شوم؟

  • چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟
  • چگونه رتبه تک رقمی و دو رقمی کنکور شویم؟
  • چگونه میتوانم رتبه برتر کنکور سراسری شوم؟

هر ساله خیلی از داوطلبان کنکور سراسری با آرزوی رتبه برتر شدن در کنکور سراسری مطالعه خود را آغاز می کنند و اما ناگهان وسط راه عشق و علاقه خود را از یاد می برند و سرگرم روزمرگی ها و خوشی های گذرا می شوند و آخرشم میگن “ایشالله سال بعد!”

کسی که آرزوی رتبه برتر شدن رو تو سرش داره باید توجه داشته باشه که برای کسب چنین موفقیت بزرگی باید از خیلی چیز ها دل بکنه و تمام ذکر و فکر خودش رو معطوف موفقیت در کنکور سراسری بکنه. دنیا پر از فراوانی است؛ مطمئن باشید تحصیل در رشته پزشکی تهران یا برق شریف و حقوق علامه آرزوی هر کسی نیست پس اگر تو چنین آرزویی داری مطمئن باش لیاقت و توانایی رسیدن به این آرزو رو داشتی که تونستی بهش فکر کنی و خودت رو تو اون شرایط در نظر بگیری. از طرفی با توجه به تعداد زیاد شرکت کنندگان در آزمون سراسری و ظرفیت محدود دانشگاه های برتر برای رشته های خوب قبولی در این رشته ها و رتبه برتر شدن شرایط خاص خودش رو می طلبه که در نوشته زیر سعی داریم به این نکات و شرایط اشاره کنیم تا با شما در کسب این موفقیت بزرگ یعنی رتبه برتر شدن سهیم باشیم.

چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟

اساتید مجرب و کاربلد

از عواملی که می تواند شما را در راه رتبه برتر شدن کمک و یاری کند داشتن اساتیدی است که  به شیوه برگزاری کنکور های سراسری سال های اخیر آشنا باشد و به داوطلب کمک کند که با دانشی خوب و کارآمد در کنکور سراسری قدم بگذارد. در حال حاضر به طور کلی دبیر های خوب و نامی زیادی در سطح کشور وجود دارند که می توانند شما را در این مسیر یاری کنند.

منبع آموزشی

مهم ترین و اصلی ترین منبعی که برای هر داوطلب کنکور سراسری می توان نام برد کتاب درسی است، چرا که مباحثی که از آن ها در کنکور سراسری سوال مطرح می شود همگی در کتاب های درسی گنجانده شده اند و مبحثی خارج از کتاب درسی در کنکور سراسری مورد سوال قرار نمی گیرد. اما در کنار کتاب درسی  و جزوات اساتید خود داوطلب نیازمند کتاب های کمک آموزشی مناسبی است که هم بتواند در امر آموزش به داوطلب یاری برساند و هم منبع غنی از تست های کنکور های سال های گذشته و تست های تالیفی منطبق بر دشواری کنکور باشد.

هستند کتاب هایی که تست های تالیفی بیش از حد سنگین کار کرده اند و فقط باعث نا امیدی داوطلب می‌شوند و در مقابل کتاب‌هایی که با طرح تست های تالیفی به اصطلاح آبکی امید واهی به داوطلب می دهند. بنابراین کتابی مدنظر ماست که تست های استاندارد و طبقه بندی شده داشته باشد.

نکته بسیار مهم:

توصیه اکید ما به داوطلبان کنکوری این است که برای هر درس فقط و فقط یک یا دو منبع کمک آموزشی با کیفیت و خوب تهیه کنند چرا که داشتن چند منبع کمک آموزشی تنها داوطلب را سردرگم می کند و گاها مشاهده شده داوطلب در اثر استرس زیاد برای بررسی کردن کتاب هاب کمک آموزشی متعد خود از درس خواندن ناامید شده و به طور کلی آن را رها کرده است.

بنابراین توصیه داریم که برای هر درس فقط یک یا حداکثر دو منبع کمک آموزشی خوب تهیه کنند و به جای اینکه چند کتاب را یک بار مطالعه کنند یک کتاب را چندین بار مورد بررسی قرار دهند که یقینا نتیجه دلخواه تری کسب خواهند کرد.

ساعت مطالعه بالا لازمه رتبه برتر شدن

بسیار خب، اما اصل ماجرا همت و عزم خود داوطلب است که بتواند ساعات مطالعاتی زیادی را برای خود در نظر بگیرد و قید بسیاری از تفریحات خود را برای سال کنکور بزند اما داشتن یک ساعت مطالعاتی بالا یک شبه به دست نمی آید و امری تدریجی است، بنابراین انتظار نداشته باشید یک شبه به 13 تا 14 ساعت مطالعه در شبانه روز برسید. برای قبولی در رشته های خوب و در دانشگاه های برتر طبیعی است که ساعت مطالعه بالایی داشته باشید.

ما به طور کلی برای روزهایی که داوطلب به مدرسه می رود چیزی در حدود 4 تا 6 ساعت و در روز های تعطیل چیزی در حدود 10 تا 13 ساعت مطالعه را خوب در نظر می گیریم. البته که از این بحث غافل نشوید که در کنار کمیت ساعات مطالعه خود باید کیفیت مطالعاتی خود را نیز بالا ببرید ما انتظار بازدهی مطالعه بیش از 90 درصد را از داوطلبان پرتلاش و راسخ خود داریم. برای مطالعه بیشتر در این زمینه به مقالات “روش افزایش ساعت مطالعه برای کنکور” و “افزایش کیفیت و کمیت مطالعه” در سایت محصل ایرانی مراجعه کنید.

مهارت تست زنی صحیح

از ابزار هایی که برای آموزش و تسلط هر چه بیشتر داوطلبان در سال کنکور سراسری وجود دارد می توان به تست زنی اشاره کرد. برخلاف عده ای زیاد از افراد که تست را تنها ابزاری برای سنجش افراد می دانند اما تست در کنار سنجش می تواند ابزاری بسیار مفید برای آموزش داوطلبان باشد و طبیعی است دروسی مثل ریاضی و فیزیک تنها با خواندن متن جزوه و یادگیری فرمول ها و نکات و ریزه کاری های آن نمی توان به موفقیت رسید، بلکه باید قلم در دست بگیرید و به زدن تست هایی در حجم زیاد بپردازید تا با تمامی تیپ تست هایی که امکان طرح شدن آن ها از سوی طراحان کنکور سراسری می رود را بررسی کرده باشید. در این زمینه مقاله “شیوه صحیح تست زنی” را مطالعه کنید تا با روش صحیح تست زدن آشنا شوید.

شرکت در آزمون آزمایشی

داوطلبان در طول سال با برنامه مطالعاتی مدرسه و یا مشاور خود شروع به مطالعه می کنند و پیش می روند اما در این بین ما نیازمند ابزاری هستیم تا بتوانیم به وسیله آن هم آموخته های داوطلب را مورد سنجش قرار دهیم و هم حس رقابت را در او تقویت کنیم. حتما و حتما همه داوطلبان را خصوصا افرادی که آرزوی رتبه برتر شدن را در سر پرورش می دهند را به این امر توصیه می کنيم که در آزمون آزمایشی با کیفیتی ثبت نام کنند؛ آزمونی که هم دارای سوالاتی به سبک کنکور های سال های اخیر باشد و هم کارنامه آن از تمامی جهات داوطلب را مورد آنالیز قرار دهد و اطلاعات مفیدی برای ادامه مسیر مطالعاتی داوطلب در اختیار او و مشاورش بگذارد.

تحلیل آزمون: آزمون بدون تحلیل مانند آزمایش خون بدون جواب می ماند. با تحلیل آزمون و بررسی نتایج آن و مقایسه با ساعات مطالعاتی که برای هر درس صرف شده است داوطلب به نقاط ضعف و قوت خود پی می برد و در پی راهی برای رفع آن می گردد. با تحلیل آزمون است که داوطلب از بی دقتی هایی که در سر جلسه آزمون سراسری دچار آن ها شده است آگاه می شود و با یادداشت آن ها در دفتری سعی میکند در آزمون های آزمایشی بعدی و هم چنین آزمون سراسری دچار این اشتباهات نشود. اگر میخواهید شیوه استاندارد تحلیل آزمون را بدانید به مقاله “تحلیل کارنامه آزمون آزمایشی” مراجعه کنید.

خلاصه نویسی

از نکاتی که هر بار به داوطلبان کنکور سراسری گوشزد می کنیم می توان به خلاصه نویسی دروس اشاره کرد. بهتر است داوطلبان در برنامه ریزی روزانه خود درس هایی را در الویت قرار بدهند که در همان روز در مدرسه توسط استاد تدریس شده است. بهتر است داوطلبان سر کلاس درس با دقت فراوان به تدریس استاد گوش فرا دهند و نت هایی را از سخنان برجسته استاد بردارند و در منزل بعد از مطالعه یادداشت ها و کتاب کمک آموزشی اقدام به تست زنی کنند.

در انتها نکاتی که در حین مطالعه کتاب درسی و کتاب کمک آموزشی و جزوه استاد استخراج کرده اند و نکاتی که حین تست زنی به آن ها پی برده اند را به علاوه شمایل کلی درس در دفتری به صورت خلاصه بنویسند. این خلاصه ها در زمان مرور دروس و هم چنین زمانی که امتحان های جامع دارند و وقت کافی برای مطالعه کل متن کتاب درسی را ندارند، بسیار مفید خواهد بود. همچنین در ماه های انتهایی کنکور که زمان جمع بندی است. خلاصه ها از مهم ترین ابزار هایی است که به داوطلبان برای یادآوری نکات مهم کمک می کند. مقاله “تکنیک ها و روشهای صحیح خلاصه نویسی” به شما در رابطه با نحوه خلاصه نویسی کمک می کند.

مشاور کاربلد

داشتن یک مشاور کار بلد کسی که با کنکور های سال های اخیر دست و پنجه نرم کرده باشد و سختی سوالات را درک کرده باشد وبه طور کلی با چم و خم کار آشنا باشد و باعث شود تجربه هایی که دیگران انجام داده اند و چیزی به دست نیاورده اند را ما تجربه نکنیم. مشاور خوب شخصی است که به داوطلب نحوه مطالعه هر درس را آموزش دهد. دروس به دو دسته استدلالی یا محاسباتی و حفظی یا مطالعاتی تقسیم می شود که نحوه یادگیری هر یک از این ها متفاوت خواهد بود.

مشاور خوب کسی است که یک برنامه مطالعاتی جامع در اختیار داوطلب می گذارد. برنامه ای که هم کوتاه مدت باشد هم بلند مدت. هم برنامه ماهانه داشته باشد هم هفتگی و هم روزانه. مشخص کند که در هر فصل چه مباحثی تمام می شود روزهای مرور دروس در آن گنجانده شده باشد و برای جمع بندی توجه ویژه داشته باشد. برنامه ای که شخصی باشد و بر اساس توانایی های شخصی هر فرد. مطمئن باشید با یک مشاور خوب که بتوانید به آن اعتماد کنید تمامی کلید های مشکلات خود را خواهید داشت.

توکل بر خداوند

مطمئن باشید در صورتی که تمامی شرایط بالا را رعایت کنید و در انتها نتیجه کار را به دست خداوند مهربان واگذار کنید هم آرامش خواهید داشت و هم بهترین نتیجه برای شما رقم خواهد خورد.

مطالب بیشتر

این پست رو برای دوستانت هم بفرست

این پست ها رو از دست نده!

همین الان اینستاگرام محصل ایرانی رو دنبال کن تا راه موفقیت در زمان باقی مونده رو بدونی

guest
322 دیدگاه ها
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
محمدرضا راهداری
محمدرضا راهداری
2021-07-10 11:59

با سلام، اعتماد به خداوند باید اولین گزینه و با فونت هدر درشت نوشته شود نه در اخرین مرحله و با فونت ریز!!!!!!!!

محمد سام
محمد سام
2021-07-18 01:02

دمت گرم 🌹

Dina
Dina
2021-05-31 02:36

من کلاس هشتمم و به رشته تجربی خیلی علاقه دارمو اعتماد به نفسم بالاستو میدونم اگه بخوام میتونم ولی اطرافیانم میگن که قبول شدن توی کنکور تجربی خیلی سخته و بهتره ی رشته دیگ انتخاب کنی میخواستم از کسایی ک تجربشو دارن کمک بخوام ک شارایطو بم بگن یکم امید بگیرم

محمدرضا راهداری
محمدرضا راهداری
2021-07-10 12:00
پاسخ به  Dina

ببین عزیز!
اطرافیان خوبی مارو میخوان! ولی بر خلاف این هم میتونه باشه!
اطرافیان من هم میگن اگه 8 ساعت مطالعه کامل نداشته باشی در طول شبانه روز اصلا قبول نمیشی
من میخوام کسی باشم که با مطالعه کم تونست رتبه خوبی توی کنکور فنی حرفه ای مهندسی کامپیوتر کسب کنه و دانشگاه دولتی قبول شه!
تو کار خودتو میکنی و با توکل بر خدا و بی توجهی به حرف مردم میری جلو!!!!

شیما
شیما
2021-05-24 12:44

توکل بخدا اولویت اول و اساسی در برنامه ریزی و مطالعه است نه آخر که شما نوشتید

طاهر
طاهر
2021-05-21 22:55

من تا الان به هرچی خواستم رسیدم مطمئنم که رتبه برتر شدن هم برام اتفاق میفته
برای تمام دوستان کنکوری هم آرزوی موفقیت دارم
ممنون از نکات خوب تون

محمد سام
محمد سام
2021-07-18 01:03
پاسخ به  طاهر

ممنون از آرزوی زیبات 🌹

فاطمه
فاطمه
2021-05-09 15:03

یه سوال دیگه هم دارم اونم اینکه در چه درس هایی باید عالی باشم که رشته تجربی پرستاری قبول بشم ؟؟؟؟؟؟؟؟

محمد سام
محمد سام
2021-07-18 01:04
پاسخ به  فاطمه

سلام، جواب سئوالت رو از توی گوگل میتونی پیدا کنی 🌹

فاطمه
فاطمه
2021-05-09 15:02

من کلاس هفتمم ولی میخوام از الان تمام تلاشمو بکنم که یکی از دانشگاه های تهران قبول بشم تورو خدا یکی بگه که درصد و نمره قبولی باید چقدر باشه که یکی از دانشگاه های پزشکی تهران قبول بشم
از بچگی آرزم این بود

fatemeh
fatemeh
2021-05-17 16:35
پاسخ به  فاطمه

درصد هات باید بالای ۸۰ درصد باشه و میتونی تو اینترنت سرچ کنی بهت رتبه و درصد های کسی ک دانشگاه تهران قبول شده رو نشون‌میده

سینا
سینا
2021-05-20 07:52
پاسخ به  فاطمه

الان خیلیییی زوده فعلا سعی کن روی درس های خودت تمرکز کنی.من خودم همداژ هشتم شروع کردم واسه کنکور ولی بنظرم واقعا تاثیر زیادی نداشت

Rhh
Rhh
2021-05-27 23:20
پاسخ به  فاطمه

از الان براتون خیلی زوده … شما الان سعی کنید که درسای مدرستونو خوب یاد بگیرید برای کنکور از تابستونی که میخواین برین یازدهم شرو کنید

Raha
Raha
2021-04-22 00:13

اعتماد بنفس خیلی در این زمینه مهمه👊🏻
ارزوی موفقیت دارم براتون ذهنتون رو خالی از نمیتونم ها و هرگز ها کنید و بهانه دست خودتون ندید.

سارا
سارا
2021-04-19 21:55

سلام رتبه یک ۱۴۰۱ اومد برین کنار لطفا راه رو باز کنید رد شم

مرتضی
مرتضی
2021-05-24 15:27
پاسخ به  سارا

ماشالا به این‌همه روحیه…

مرتضی
مرتضی
2021-05-24 15:30
پاسخ به  سارا

ماشالا به این‌همه روحیه … هم دوره ای …😁

محمد سام
محمد سام
2021-07-18 01:06
پاسخ به  سارا

سلام ، انشاالله همگی موفق باشن 🌹

عابد
عابد
2021-07-22 16:10
پاسخ به  سارا

سلام ببخشید یک رزرو هست دو هم مال دوستمه سه هست میتونی انتخاب کنی😊

نوید
نوید
2021-04-18 05:59

سلام🤓🖐️ یه جا برايه من برای دانشگاه علوم تربیتی فردوسی مشهد آماده کنید لطفا ردیف اول باشه!
کنکور برو کنار که اومدم

Sarina
Sarina
2021-03-20 01:58

ثانیه به ثانیه،دقیقه به دقیقه به خودت بگو من می تونم😎👊تلاش کن به همه چیز می رسی به خدا ایمان داشته باش به خودت بگو که من می تونممممممممم🧡✨
آینده یه درخشانی در پیش داری اگه تلاش کنی…💕⁦🖇️I can

مریم
مریم
2021-03-17 15:43

سلام
برای قبول شدن در رشته مشاوره یا روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد چه رتبه ای لازمه ؟
چ درصد هایی هم لازمه
بگین ت رو خدا

یزید بن هرید
یزید بن هرید
2021-03-07 17:10

rotbe 3 raqami daneshgahe babol, dandanpezeshki dre miad, 1401 mibinametooon

محمد سام
محمد سام
2021-07-18 01:07
پاسخ به  یزید بن هرید

انشاالله🌹

کنکور
کنکور
2021-01-25 17:03

سلام
خسته نباشید
به جای اینکه کورکورانه آرزوهای بچگیتونو که ممکنه خیلی از اون ها به خاطر حرفای بزرگترا تو ذهنمون جا گرفته دنبال کنید یکم خودتون و استعداد هاتون و علایقتون روبیشتر بشناسید
بر اساس اون تصمیم بگیرید در آینده میخواید توی چه جایگاهی باشید
و ایشالله با پشتکار حتما بهش می رسید چون بهش ایمان دارید

Arora
Arora
2021-02-05 15:58
پاسخ به  کنکور

چقد حرف خوب و منطقی زدید. می دونید چیه من خودم فقط بخاطر پدر و مادرم که اینقد دوست دارند من پزشک بشم دارم تلاش میکنم
و بخاطر خودم نیست و تازه متوجه شدم که اصلا به رشته های پزشکی و… علاقه ایی ندارم
ای کاش پدر و مادر ها بجای اینکه به بچه هاشون میگفتن تو باید حتما دکتر بشی یکم بیشتر جستجو و تحقیق میکردن که بچه هاشون واقعا از این دنیا چی میخان و دوست دارند در اینده چی بشن

Reza
Reza
2021-01-21 19:40

با عرض سلام خدمت دکتر های آینده
برا منم داخل دانشگاه تون یک جا رزرو کنید ممنون تون میشیم
فقط یکم دیر میام صندلی آخر بگیرید
من خودم می‌خوام جای پرفسور سمیعی رو بگیرم
بزنین کنار گندتون اومد

مهسا
مهسا
2021-01-16 12:40

من هفتم میخونم تو تیزهوشان یه عاللمم ارزو دارم یکیش قبولی تو صنعتی شریف هست من تو تیزهوشان روزی 11 ساعت درس میخوندم بادقت و چند کتاب رو چند باری تموم کرده بودم

اوا
اوا
2021-01-11 12:53

عزیزم شما اول ببین کنکور قبول میشی بعد بشین به اینکه فیزیو تراپی خوبه یا داروسازی فکر کن خخخ
همه ام که دکترن خخ

رها
رها
2020-12-07 11:10

من کنکوری سال 1400هستم رشته امم انسانیه فارسی و عربی مشکل دارم اگ میتونید کمکم کنید

آرشیدا
آرشیدا
2020-12-17 17:27
پاسخ به  رها

راستش من کلاس هفتم هستم از مدرسه فرزانگان دو و وارد این سایت شدم برای اینکه از الان روی خودم کار کنم چون کنکور برام خیلی مهمه اگه میتونستم حتما بهتون کمک میکردم???

fatemeh
fatemeh
2021-05-17 16:38
پاسخ به  رها

برای فارسی کتاب های نشر الگو رو بگیر واقعا عالیه من خودم استفاده کردم خیلی تاثییر داره واسه عربی هم میتونی فقط رو تست ترجمع کار کنی ک ۱۰ تا میاد و میشه ۴۰ درصد

آینور
آینور
2020-12-04 15:34

من از الان بگم یه صندلی ردیف اول در کلاسی در دانشگاه حقوق علامه برام آماده شده فقط مخصوص منه،،دانشجو برتر ؛؛می بینمتون?✋

baranjfry73@gmil.com
baranjfry73@gmil.com
2021-02-08 13:31
پاسخ به  آینور

موفق باشی

عابد
عابد
2021-07-22 16:21
پاسخ به  آینور

میگما اینجا چرا همه دنبال صندلی ان😂 مگه نجاریه!!! خو قبول شو خودشون صندلی بهت میدن چ کاریه درس نمی خونی دنبال صندلی میگردی

شیدا
شیدا
2020-11-20 09:16

سلام به همه دوستان. من پشت کنکوری۱۴۰۰ هستم. ریاضی و فیزیکم ضعیفه رشتم تجربیه. کمکم کنید چطور تقویتش کنم؟ ممنون میشم?????????

علی
علی
2020-11-22 02:16
پاسخ به  شیدا

فقط برو سایت الا

حدیث
حدیث
2021-05-12 05:58
پاسخ به  علی

شما تیزهوشانی هستی؟

امیرحسین
امیرحسین
2020-12-14 01:51
پاسخ به  شیدا

درنامه هایی رو که داری به دقت بخون سعی کن کامل یاد بگیری بعدش هر فرمولی بود رو تو یک دفتر بنویس که داشته باشیو هرزچندگاهی بهشون نگاهی بندازی
هیچ وقتم تا خوب درسو یاد نگرفتی سراغ تست ها نرو فقط نتیجه منفی داره/!!!??

نسترن
نسترن
2020-12-28 08:10
پاسخ به  شیدا

از نظر من ، اگر امکان وجود خرید کتاب های کمک اموزشی هست ، حتما استفاده کن
و سعی کن مطالب کتاب رو به خوبی بخونی و الویت هات رو روی درس هایی بزاری که مشکل داری و روزانه تمرین کنی
حتما موفق خواهی شد❣?

نازگل
نازگل
2020-11-17 18:27

سلام به همگی من از یه چیز خیلی میترسم سال یازدهم رشته انسانی هستم و شروع به تست زدن برای کنکور کردم اما درصد هام همش ۷۰ و ۶۰ و حتی پایین تر در میاد خیلی میترسم برای کنکور و اینکه زبانم خیلی ضعیفه و امتحانا رو همش ۱۶ و ۱۷ میگیرم میشه کمکم کنید

محمد
محمد
2021-03-20 10:00
پاسخ به  نازگل

از الان بشین فقط لغت بخون سال ۱۲ برو قواعد

fatemeh
fatemeh
2021-05-17 16:42
پاسخ به  نازگل

واسه زبان از کتاب مبتکران اقای شهاب اناری استفاده کن واقعا عالیه