چگونه دروس عمومی را بالای 90 درصد بزنیم

چگونه دروس عمومی را بالای 90 درصد بزنیم

خشت اول چون نهد معمار کج، تا ثریا می رود دیوار کج

75 دقیقه فرصت داریم تا 100 تست اولی که بهمون میدن رو بترکونیم. این 75 دقیقه هرچقدر خفن تر باشه میتونه در ادامه مسیر و در دروس تخصصی هم روحیه مضاعفی به ما بده و در مجموع آغاز کننده یک کنکور طوفانی برای ما باشه. اما برای پاسخ به سوال چگونه دروس عمومی را بالای 90 درصد بزنیم اینجا هستیم تا شما رو برای شرایط ایده آل در دروس عمومی آماده کنیم

قضیه خیلی ساده تر از این حرفاست، فقط کافیه نگاهتون رو از کیک ساندیسی که بهتون میدن بردارید، ما خودمون هم این مسیر رو طی کردیم و میدونیم چقد وسوسه کننده است اما یا عمومی بالا، یا کیک و ساندیس و شکلات و مابقی ماجرا! ( از شوخی بگذریم بریم سر اصل داستان! )

 

فقط حرف نزن، به جاش تیک بزن

در نگاه اول داشتن درصد های بالای 90 درصد برای چهار درس عمومی میتونه برای هر داوطلبی فوق العاده جذاب باشه،

آیا رسیدن به چنین سطحی کار ساده ای هست یا فقط در حد حرف میتونیم به چنین سناریویی فکر کنیم؟

 

آیا منظور ما دقیقا درصد بالای 90 هست؟!

طبیعتا خیر! هر سال با توجه به سطح سوالات هر درس و نحوه پاسخ گویی کلی شرکت کننده ها، تراز هایی به دست میاد که با سال های قبل تفاوتی از زمین تا آسمون داره.

بذارید با مثال قضیه رو برای شما باز کنم تا بهتر و بیشتر روشن بشید. در کنکور تجربی سال 99 فقط 7 نفر موفق شدن به محبوب ترین درس تمام دوران، یعنی دین و زندگی صد در صد پاسخ صحیح بدن، این در حالی هست که در کنکور سال 98 برای رفقای تجربی 586 نفر به صد در صد سوالات پاسخ صحیح دادن.

این نشون میده که سطح سوالات این درس در دو سال متوالی نوسان فوق العاده بالایی داشته. این مقاله رو تنظیم کردیم تا بهت یاد بدیم با برترین های این حوزه معاشرت و رقابت و مثلا رفاقت! هم داشته باشی. (خیلی خوب در جریانم که میخواید سر به تَن اون یکی نباشه!)

با ادامه این مقاله چگونه دروس عمومی را بالای 90 درصد بزنیم همراه باش، مطمئن باش پاسخ تمام سوالاتِ تو همینجاست.

 

برگ برنده خودت رو داشته باش

اگر نگاهی به میانگین درصد های چهار درس عمومی در کنکور های سال های گذشته داشته باشیم به راحتی متوجه خواهیم شد که داستان از چه قرار هست.

با بررسی کنکور های تجربی دو سال گذشته یعنی کنکور سال های 98 و 99 پی بردیم که هیچ یک از داوطلب ها موفق به کسب درصد 100 برای درس ادبیات نشدن و فقط 15 نفر در این دو سال این درس رو در رنج 90 تا 99 زدن، پس بالا بردن درصد در درس ادبیات میتونه یک اتفاق فوق العاده خوب برای ما باشه و تراز و رتبه خیلی خوبی رو برامون رقم بزنه.

در کنکور سال 99 تجربی فقط 7 نفر موفق شدن درس معارف یا همون دین و زندگی رو 100 درصد پاسخ بدن، این در حالی هست که در کنکور سال 98، این رقم برای درصد 100 به 586 نفر رسیده بود و 4616 نفر این درس رو در رنج 90 تا 99 درصد پاسخ دادن، این بررسی در مورد درس دین و زندگی به ما این نکته رو یادآوری میکنه که ممکنه شما در طول سال به خوبی خودت رو برای درصد 100 آماده کرده باشی اما سر جلسه کنکور غافلگیر بشی، اینجاست که مدیریت استرس و ایمان داشتن به خودتون میتونه معجزه کنه و از یک فاجعه بزرگ در پی نا امیدی شما جلوگیری کنه.

پس باز هم یادآوری میکنم چیزی که برای ما حائز اهمیت هست تراز و رتبه ما در هر درس هست نه درصدی که به دست میاریم.

در این موضوع شک نکن اگر تستی برای تو سخت هست و یا احساس میکنی یک درس بیش از حد دشوار به نظر میاد، این برای همه رقبای تو در سطح کشور اتفاق افتاده و تو تنها نیستی.

یادمون باشه اینجای کار، داستان همه جوره میتونه برامون عوض بشه

این مورد یادمون باشه که این چهار درس دقیقا مثل لبه تیز شمشیر میمونن، حرکت بی جا و بیهوده میتونه کار رو برای ما به سخت ترین شکل ممکن در بیاره. اهمال کاری کنکوری رو تو مسیر رو کنار بذارید و آستین ها رو برای تمرین و تکرار بالا بزنید.

به عنوان مثال برای درسی مثل دین و زندگی حتی داوطلب های ضعیف هم که اصلا در رقابت اصلی کنکور وارد نمیشن در این درس به راحتی به درصد 60 میرسن. بنابراین برای تویی که رویای تحصیل در رشته های تاپ و دانشگاه های برتر کشور رو داری باید بدونی که برای درس دین و زندگی زدن درصدی در حدود 80 یعنی خودکشی! البته که ناگفته نماند این درصد برای زمانی هست که سطح سوالات این درس در سطح همیشگی خودش و نرمال باشد.

گاهی اوقات این امکان وجود داره که با زدن 60 درصد سوالات، ترازی رو به دست بیاریم که با زدن بالای 90 درصد دین و زندگی در سال های قبل چنین تراز و رتبه ای قابل دسترس نبوده، این صحبت های بنده باید این دید رو به شما بده که اگر تست های یک درس برای شما که مطالعه خوبی در طول سال داشتی، سخت و غیر قابل تحمل هست، چنین شرایطی برای مابقی رقبای شما هم در حال اتفاق افتادن است.

پس حواسمون رو خوب جمع کنیم که قافیه بازی رو با نا امیدی کاذب از دست ندیم.

چگونه ادبیات را بالای 90 درصد بزنیم

 رودربایسی با سعدی، حافظ و سهراب و مابقی رفقا

ما ایرانیا تو هر زمینه ای که فکرش رو بکنی دستی بر آتش داریم، اصلا هم مهم نیست تخصصی داشته باشیم یا نه و یا اینکه کلا یک ساعت هم در اون حوزه مطالعه نداشته باشیم، بلاخره اگر بحثش بیوفته با اعتماد به نفس کامل نظر خودمون رو میدیم و خدا به داد کسی برسه که بخواد با ما مخالفت کنه.

تو این بین یک سری مسائل هست که ما خودمون رو صاحب سبک میدونیم، یکی از همین قضایا شعر و شاعری، بوستان و گلستان و مابقی ماجراست. رد پای حافظ و فال و شعر هاش دیگه حداقل سر سفره هفت سین و شب یلدا موقعی که یه دستمون قارچ هندونه هست و تو یه دست دیگه قاشق پر از انار دون شده مشاهده میشه.

 پس خیلی ضایع است اگر با این همه سابقه شعر و شعرخوانی! ادبیات رو تو کنکور پایین بزنیم. اما با یک بررسی اجمالی کنکور های گذشته به راحتی متوجه این موضوع میشیم که ادبیات از جمله درس های چغر و بَد بدن کنکور محسوب میشه و میتونه دَمار از روزگار داوطلبی که اون رو به مسخره گرفته در بیاره. تو این قسمت قصد داریم، راه کار هایی رو با شما به اشتراک بگذاریم که به پیشرفت چشمگیر شما در این درس کمک میکنه.

شما برای درس زبان و ادبیات فارسی سه تا کتاب درسی دارید: فارسی دهم، فارسی یازدهم و فارسی دوازدهم.

هر کدوم از این کتاب ها، 18 درس داره، بنابراین سر جمع میشه 54 درس برای ادبیات و زبان فارسی. معمولا ادبیات رو میشه با دو روش مطالعه کرد. یک روش به این صورت هست که شما تک به تک درس به درس جلو برید، روش دیگه ای که اتفاقا خیلی هم پر طرفدار هست اینِ که شما مبحثی ادبیات فارسی رو مطالعه کنید.

با بررسی کنکور های گذشته میبینیم که بلا استثنا در تمامی سال ها از پنج مبحث تست های ادبیات رو طرح کردن. لغات و املا که حدودا 5 تست داره، تاریخ ادبیات 3 تست، آرایه های ادبی 3 تست، زبان فارسی 5 تست و قرابت معنایی که به طور معمول 9 تست پایانی ادبیات رو پوشش میده.

توصیه ما به شما این هست که ادبیات رو مبحثی مطالعه کنی ولی همیشه نیم نگاهی به مطالعه درس به درس هم داشته باشید، چون زمان زیادی از شما نمیگیره و فقط قرار هست یکبار متن این دروس رو روخوانی طور، بخونید.

مباحث حفظی ادبیات

لغات و تاریخ ادبیات دو مبحث حفظی درس ادبیات هستن که میتونی با تکرار در طول زمان به تسلط فوق العاده خوبی برسی. برای زدن 8 تست این دو مبحث کار آن چنان سختی نخواهی داشت.

توصیه میکنم تمامی لغاتی که معنای آن ها توسط دبیر شما و یا در انتهای کتاب درسی مشخص شده رو با دقت مطالعه کنید. توجه داشته باشید کنکور با امتحان های تشریحی که در مدارس برگزار میشه تفاوت چشم گیری دارد. تو به عنوان یک کنکوری حرفه ای موظف هستی اگر به عنوان مثال برای یک لغت، پنج معنی متفاوت در کتاب درسی ذکر شده، هر پنج معنی رو به طور دقیق مطالعه کنید، به این خاطر که سر جلسه کنکور مشخص نیست کدوم معنی مورد پرسش قرار میگیره.

این روند مطالعاتی برای مبحث تاریخ ادبیات هم صدق میکنه. شاید براتون جالب باشه پاسخ دادن درست به همین 8 تست، 32 درصد طلایی برای شما به ارمغان میاره، پس نباید این فرصت شیرین با بی دقتی و دادن پاسخ نادرست و گرفتن امتیاز منفی از بین بره.

نکته دیگه ای که باید بهش اشاره کنیم این هست که این دو مبحث از جمله مباحث فرار کنکور محسوب میشن. بنابراین از همون روز های اول ساعت های مختصری (چیزی در حدود 15 دقیقه) رو در طول روز در نظر داشته باشید تا این مباحث رو مدام برای خودتون تکرار کنید. هر چه به ماه های پایانی نزدیک تر شدیم باید ساعت مطالعه بیشتری رو برای این دو مبحث و مابقی مباحث حفظی که در ادامه مقاله بهشون اشاره میکنیم، اختصاص بدید.

تست زنی رو به هیچ عنوان فراموش نکن، تست زدن شما رو با سبک و دید جدید طراحان کنکور سراسری بهتر آشنا میکنه. جدیدا شاهد دام های آموزشی زیادی برای این تست های ساده در درسی مثال ادبیات و مابقی دروس کنکور هستیم. پس به اندازه کافی (شاید مثلا یک قاشق غذا خوری!!) در طول هفته تست زنی رو در دستور کار خودتون قرار بدید.

آرایه ادبی

حقیقتا ترکیب آرایه، زبان فارسی و قرابت بعد از مباحث حفظی و شیرینی مثل لغات و تاریخ ادبیات میتونه ضد حال بدی برای تو به عنوان یک کنکوری باشه. اما این رو یادت باشه که همین مباحث به عنوان سکوی پرتاب تو برای نشستن رو صندلی های راحتی رشته های تاپ در دانشگاه های خفن کشور عمل میکنه. پس باید بلد باشی از آب، کَره بگیری.

بعد از تست های تاریخ ادبیات با 3 تست آرایه ادبی مواجه میشی، این روند در کنکور نظام قدیم بود و همین رو در کنکور نظام جدید هم ادامه دادن. برای بلد بودن نکات و مفهوم کلی تمامی آرایه های ادبی باید جزوه کتاب های کمک آموزشی که در بازار هست رو مطالعه کنی، چون هم طبقه بندی خیلی بهتری نسبت به کتاب های درسی دارن و هم در کنارشون تست های سراسری و تالیفی هر آرایه رو به صورت جمع بندی در اختیار تو قرار میدن. بعد از اینکه نکات و مفاهیم هر یک از آرایه ها رو یاد گرفتی، سعی کن خلاصه مختصری رو برای هر آرایه ادبی تهیه کنی برای اینکه منبع خوبی برای مرور های تو محسوب میشه.

اصلی ترین کار تو برای چنین مبحثی که نیاز به استدلال داره، تست زنی زیاد هست. اصلا هم فرقی نداره تست سراسری باشه یا تالیفی، اصلا هم ایرادی نداره برای هر تست حتی پنج دقیقه وقت بزاری، باید یاد بگیری چطوری با تست های این مبحث رو به رو بشی.

نهایت یک هفته با روزی 30 دقیقه میتونی به نکات جزوات مربوط به آرایه تسلط پیدا کنید، از اون به بعد فقط و فقط باید تست بزنی، حتی اگر یک تست رو ده بار هم زدی اصلا ایرادی نداره، اجازه بده باز هم تاکید کنم که هدف تو از زدن تست های آموزشی، فقط و فقط یادگیری هست و نه هیچ چیز دیگه ای! پس لطفا عجله نداشته باش، آسیاب به نوبت.

زبان فارسی

اگر مطالعه خوبی داشته باشی و سر جلسه کنکور بتونی چیزی در حدود چهار تا از پنج تست این مبحث رو درست پاسخ بدی، میتونی تا آخر عمر تو همه محافل پُز این افتخار بزرگ رو بدی. اگر دقت کرده باشی، در پاراگراف های قبلی اشاره کردیم که در کنکور سال های 98 و 99 تجربی هیچ داوطلبی موفق به زدن درصد 100 در این درس نشده، اینجاست که اهمیت این درس و این مبحث به شدت نمایان میشه، چون به جرات میشه گفت سخت ترین مبحث ادبیات در کنکور همین زبان فارسی هست.

البته سختی به این خاطر هست که شما برای پاسخ دادن به 25 تست ادبیات، فقط و فقط 18 دقیقه زمان داری، بنابراین باید تسلط فوق العاده خوب داشته باشی. اگر تست های سراسری سال های قبل رو بررسی کرده باشی، تعدادی از مباحث زبان فارسی بیشتر و بیشتر مورد توجه طراح کنکور بوده، پس بعد از یادگیری نکات هر یک از این مباحث باید زمان زیادی رو برای تست زنی در نظر بگیری. هر چه تعداد تست بیشتری رو پاسخ بدی، هم دقت و هم سرعت عمل شما در مواجه با هر سبک از تستی افزایش پیدا میکنه.

این پنج تست زبان فارسی حقیقتا جزو مباحث سخت و زمان بر کنکور محسوب میشه، اگر در این مبحث به تبحر خوبی برسی بدون شک میتونی به درصد های فوق العاده برای ادبیات فکر کنی.

قرابت معنایی

حسن ختام سوالات ادبیات 9 تست قرابت معنایی هست. خب باید چه کار کنیم که، آخرش هم مثل اولش برامون شیرین باشه.

زمانی که داری برنامه ریزی برای خودت تنظیم میکنی، 15 دقیقه پایانی قبل از خواب رو برای خوندن شعر اختصاص بده. اشعار حافظ و سعدی میتونه منبع غنی ای برای افزایش مهارت و توانایی ما در شعر خوانی باشه. هر چقدر در خواندن ابیات حرفه ای تر عمل کنید، خیلی راحت تر میتونید منظور هر بیت رو درک کنید و به دنبال پاسخ صحیح در گزینه ها باشید.

در کنار این موضوع مثل مابقی مباحث ادبیات حتما تست زنی رو در برنامه ریزی هفتگی خودتون داشته باشید. یادمون باشه 9 تست قرابت 36 درصد از درس ادبیات رو برای ما به دنبال داره. هر چقدر بیشتر ابیات مختلف رو مطالعه کنی و به تسلط و مهارت خوبی در شعر خوانی برسی و در کنار این کار، تست زنی زیادی برای افزایش دقت و سرعت العمل خودتون انجام بدید، میتونی 36 درصد قرابت رو از همین الان برای خودتون بدونید.

چگونه عربی رو بالای 90 درصد بزنیم

مثل سس تند میمونه برامون، هم مَزه میده هم دهنمون رو میسوزونه. نه میشه متنفر بود از این درس نه میشه عاشقش بود، ولی دوشت داشتنیه. همون لحظه ای به داد ما میرسه که بهش نیاز داریم. لبخند رضایت از بالا زدن این درس شیرینیش موندگاری زیادی داره. بزار یه رازی رو بهت بگم، پزشکی و دندون میخوای؟ برق و عمران و مکانیک آرزوت شده؟ حقوق تهران و علامه شده خواب هر شب تو؟ باشه! پس عربی رو بزار رو چشمت.

25 تست عربی از سه مبحث شاخص این درس مطرح میشه و هر سال هم این روال در کنکور سراسری اجرا شده، بنابراین ما هم باید خودمون رو با این سبک و سیاق آشنا و آماده کنیم.

خان اول: ترجمه

8 تا 10 تست ابتدایی از درس عربی مربوط به مبحث ترجمه کردن هست. خود این مبحث چند تیپ تست مختلف داره. تست هایی که شما باید متن عربی رو به فارسی ترجمه کنید.

تست هایی که باید متن فارسی رو به عربی برگردانید و همینطور سوالاتی که سوالات مفهومی شهرت دارن. با تسلط روی این مبحث ترجمه میتونی به راحتی درصدی در حدود 32 تا 40 درصد رو برای خودت کنار بزاری، پس این مبحث ساده رو جدی بگیر.

برای اینکه در این مبحث ترجمه صاحب سبک باشی، راهکاری که برای آرایه های ادبی معرفی کردیم رو استفاده کن. نهایتا در طول دو هفته میتونی به تمامی نکات مربوط به مبحث ترجمه آشنا بشی و بعدش باید با تست زنی زیاد با نکات ریز و دام های آموزشی آشنا بشی.

از این نکته نباید به سادگی عبور کرد که داشتن تسلط کامل بر روی لغات کتاب های درسی عربی که در انتهای کتاب جمع آوری شدن میتونه کمک زیادی به شما برای پاسخ دادن به تست های ترجمه داشته باشه.

بنابراین برای اینکه خیال خودت رو از مبحث ترجمه راحت کنی، باید در درجه اول نکات و قواعد مربوط به این مبحث رو از درسنامه کتاب های کمک آموزشی موجود در بازار مطالعه کنی، در کنار این موضوع در برنامه ریزی شخصی خودت در طول هفته زمانی رو برای مطالعه و یادگیری لغات عربی انتهای کتاب درسی اختصاص بدی، یادت باشه که لغات یک زبان جدید مثل عربی یا انگلیسی به شدت فرار هستن و تنها با مرور و تکرار زیاد در فواصل زمانی مشخص میتونی به تسلط خوبی روی این لغات برسی و برای آخرین قدم به صورت منظم و پیوسته ( چیزی در حدود 30 تا 50 تست در هفته ) برای این مبحث تست زنی انجام بدی.

خان دوم: درک مطلب عربی

بعد از سوالات ترجمه با یک متن عربی مواجه میشی، متنی که کنکور به کنکور به تعداد جملات و خط های اون داره اضافه میشه برای اینکه کار شما رو سخت تر کنه! اما خب شخصی که خودش رو آماده کرده باشه یک متن 5 خطی و 20 خطی براش فرقی نداره. از اون متن 4 تست یا به عبارتی 16 درصد سوالات مفهومی پیرامون همون متن از شما پرسش میشه که اگر مهارت خوبی در استفاده از افعال و متن خوانی داشته باشید به راحتی به اون 4 تست پاسخ درست میدید.

در کنار تست های پیرامون متن 3 تست هم مربوط به مبحث تحلیل صرفی از متن خواهید داشت به این شکل که طراح محترم و زرنگ! کنکور عربی کلمه هایی رو از داخل متن انتخاب میکنه که شما باید با توجه به ساختار و نقش کلمه ها پاسخ صحیح رو از بین گزینه ها برای اون تست انتخاب کنید.

به احتمال قوی یک تست هم از مبحث حرکت گذاری از این متن خواهید داشت که با توجه به نقشی که اون کلمه در اون متن داره باید گزینه ای که حرکت گذاری های درست رو داره، به عنوان پاسخ صحیح انتخاب کنید.

برای اینکه در باب مباحث مربوط به تحلیل صرفی و حرکت گذاری به مهارت قابل ملاحظه ای برسی توصیه میکنم از متن کتاب عربی برای تمرین و تکرار برای این موارد استفاده کنی.

به طور کلی برای مبحث درک مطلب درس عربی که چیزی در حدود 8 تا 9 تست داره باید به دفعات متن های عربی مربوط به کنکور های گذشته رو در منزل پاسخ بدید تا روز به روز مهارت بیشتری به دست بیارید و دست پُر به سراغ متن کنکور خودتون برید.

اگر به عنوان مثال رشته تجربی هستید فقط به متن های عربی مربوط به رشته خودتون در سال های گذشته بسنده نکنید و تمامی متن های مربوط به رشته های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان رو تحلیل کنید. هفته ای 2 تا 3 متن عربی میتونه به تسلط شما کمک زیادی بکنه. از متن های تالیفی در سطح کنکور هم غافل نشید.

خان سوم: قواعد عربی

تست های انتهایی درس عربی که حدودا 5 تا 8 تست هست مربوط به مبحث نه چندان شیرین ولی ساده قواعد هست. شما به طور کلی برای پاسخ دادن به تمام تست های عربی باید به قواعد این درس تسلط کامل و کافی! رو داشته باشید.

برای اینکار کافی هست که جزوه دبیر و یا درسنامه کتاب های کمک آموزشی موجود در بازار رو به خوبی مطالعه کنید و مثل مابقی مباحث عربی خودتون رو با تست زنی خفه کنید! یادمون باشه که برای درس زدن این تست ها در منزل به ما پاداشی داده نمیشه، پس برای عبور کردن از یک تست عجله نداشته باشید و حتی اگر یک تست رو درست هم پاسخ دادید به استدلال خودتون کفایت نکنید و حتما پاسخ نامه کتاب کمک آموزشی رو هم مطالعه کنید، چرا که به دفعات شاهد این موضوع بودیم که در این پاسخ نامه ها استدلال های خیلی جالبی برای پیدا کردن پاسخ درست داده شده که میتونه به شما کمک زیادی بکنه.

چگونه دینی را بالای 90 درصد بزنیم

این روزا همه دینی رو درصد بالا میزنن، شما چطور؟

درس دین و زندگی عاشقان زیادی داره، چرایی این موضوع هم کاملا روشن هست. یه درس نسبتا حفظی،

 ( میگم نسبتا چون اگر تحلیل درستی از آیات و روایات نداشته باشی، کلاهت پس معرکه است!) که هیچ فرمول و محاسبات سخت و پیچیده ای نداره و همه دوست دارن صبح تا شب این درس رو بخونن.

اما، اما این درس میتونه به راحتی شما رو از رشته مورد نظرت دور کنه. چطور؟ وقتی این درس ساده رو که همه درصد خوبی میزنن رو به حال خودش رها کنی و زبونم لال در کنکوری مثل کنکور سال 98 تجربی که سطح متوسط رو به ساده ای داشت به درصدی در حدود مثلا 50 تا 70 درصد اکتفا کنید با یک تراز و رتبه به شدت بی ریخت در کارنامه کنکور خودتون مواجه میشید.

به هر حال اگر فرض رو بر این بگیریم که سطح سوالات این درس متوسط باشه و شما هم از طرفدار های رشته های تاپ باشید باید و باید به درصد بالای 90 در این درس فکر کنید و حتی نگاهی پر رنگ به درصد 100 در این درس داشته باشید.

اینجا میخوایم به شما راه حل هایی در مورد این درس بدیم که بتونید خودتون رو در قاموس درصد سه رقمی 100 در این درس ببیند.

اما برای دین و زندگی چه کار کنیم که هم طراح رو خوش بیاد هم ما رو

ازت میخام این روش رو حتما برای این درس امتحان کنی، بهت قول میدم نتیجه چشم گیر حاصل از این روش رو در آزمون های آزمایشی ای که در طول سال برگزار میشه و همین طور در کنکور سراسری به دست میاری.

در ابتدای کار یک مطالعه روزنامه طور و سریع روی یک مبحث از این درس داشته باش. بعد برو سراغ تست های سراسری دو تا سه سال گذشته این درس و ببین از کدوم بخش های این مبحث در کنکور های گذشته تست طراحی شده، حالا یکبار دیگه با دقت دو چندان همون مبحث رو مطالعه کن، این بار در حین مطالعه میدونی کدوم پاراگراف اهمیت بیشتری داره، کدوم یک از آیات و روایات این درس در کنکور مورد پرسش قرار گرفته، طبیعتا با تمرکز و دقت خیلی بیشتری این بخش ها رو میخونی.

حالا سعی کن خودت رو جای طراح کنکور سراسری بزاری و از پاراگراف هایی که تا به الان در کنکور های گذشته سوالی نداشته، تست طراحی کنی و نکته سنجی کنی. به همین راحتی میتونی هر مبحث از این درس رو به بهترین شکل ممکن مطالعه کنی و جای هیچ اما و اگری رو برای پاسخ دادن به تست های اون مبحث باقی ن نذاری.

تاکید فوق العاده زیادی روی آیات و روایات هر درس داشته باش، سعی کن تا جایی که میتونی به خوبی تمام آیات رو به خاطر بسپاری، چون به دفعات دیده شده تست های بی شماری که از آیات و روایات هر درس دین و زندگی که در کنکور مطرح میشه به طور کامل آیه مورد نظر رو نمیدن و به بخش کوتاهی از اون بسنده میکنن، و از طرفی با توجه به زمان محدودی که داری باید سریعا با دیدن یک آیه، مطالب مرتبط به اون رو به خاطر بیاری. هر چقدر تسلط بیشتر و بهتری نسبت به آیات و روایات درس دین و زندگی داشته باشی، بیشتر میتونی خودت رو به درصد 100 نزدیک ببین.

از همون روز های ابتدای سال مطالعه جدی و عمیق این درس رو با تاکید زیاد بر روی آیات و روایات در برنامه خودت داشته باش و سعی کن هر چقدر به ماه های پایانی نزدیک میشیم ساعت مطالعه بیشتری رو برای این موضوع در نظر بگیری.

چگونه زبان را بالای 90 درصد بزنیم

زبان انگلیسی آخرین درسی هست که در دفترچه سوالات عمومی، باید تست های مربوط به اون رو پاسخ بدید. 25 تست زبان که با توجه به مهلت 20 دقیقه ای برای پاسخ گویی به سوالات این درس برای هر تست فقط 48 ثانیه زمان دارید.

اکثر داوطلب های کنکور سراسری برای پاسخ دادن به سوالات زبان اون تمرکز ابتدای کار رو ندارن و همین موضوع ضریب خطا و گرفتن امتیاز منفی رو برای این عزیزان افزایش میده. اینجاست که داوطلبی با هنر مدیریت آزمون بالا میتونه فاصله خوبی با اکثر رقبای خودش ایجاد کنه.

25 تست زبان از 4 مبحث مختلف ( واژگان، گرامر، کلوز تست، درک مطلب ) طرح میشه که مثل درس عربی در کنکور های گذشته این روند همیشه ثابت بوده و طبیعی هست که ما هم باید خودمون رو برای مواجه با چنین تیپ تست هایی از این مباحث مشخص، آماده کنیم.

ایستگاه اول: گرامر

4 تست ابتدای این درس رو از گرامر هایی که در طول سال برای درس های مختلف سه کتاب زبان دهم، یازدهم و دوازهم مطالعه کردید، طرح میکنن. با یک بررسی اجمالی بر روی تست های گرامر کنکور های گذشته به این نکته پی میبری که گرامر چند درس خاص از این درس بیشتر مورد توجه طراح کنکور بوده و مدام هر سال از اون مبحث تست داشتیم.

یادگیری نکات مربوط به گرامر زبان زمان زیادی رو از شما نمیگیره. حتما برای این مبحث هم یه خلاصه جمع و جور ( نهایتا تو یک یا دو برگه ) تهیه کنید و برای مرور گرامر در طول سال از اون خلاصه ها استفاده کنید.

مابقی زمان خودتون رو برای این مبحث باید برای تست زنی اختصاص بدید. هر چقدر تست های بیشتری رو بررسی کنی با تیپ تست های مختلف بیشتر و بیشتر آشنا میشی.

ایستگاه دوم: واژگان

8 تست یا به عبارتی 32 درصد از درسی که پاشنه آشیل خیلی از کنکوری هاست میتونه به راحتی ما رو به رشته مورد علاقمون نزدیک کنه.

شما برای اینکه بتونی به تست های واژگان پاسخ درست بدی باید تمامی لغات مربوط به هر درس رو خیلی خوب و دقیق مطالعه کنی.

این امکان وجود داره که برای یک لغات چند معنی متفاوت در کتاب درسی ذکر شده باشه، تو به عنوان یک کنکوری حرفه ای موظف هستی تمام معانی مربوط به یک لغت رو دقیق یاد بگیری، چون هر لغات در هر جمله میتونه معنی متفاوتی داشته باشه.

اگر انتظار داری با چند بار مطالعه و تکرار لغات زبان به تسلط خوبی در این مبحث برسی و به راحتی سر جلسه کنکور به 8 تست واژگان پاسخ بدی سخت در اشتباه هستی.

فرار ترین مبحثی که در کنکور با اون سر و کار داری لغات زبان انگلیسی و عربی هست، برای تسلط داشتن بر روی این مباحث باید تکرار و تمرین رو در برنامه هفتگی خودتون مدام قرار بدید تا بتونید در برخورد با صورت تست های زبان به راحتی و در سریع ترین زمان ممکن هر جمله رو معنی کنید.

تست زنی برای واژگان زبان هم به شدت اهمیت داره. تفاوتی که تست زنی برای این مبحث با مابقی مباحث دارد این هست که تاکید ما بر روی تست های تالیفی با ایده های خلاقانه و در سطح کنکور سراسری هست که خوشبختانه کتاب های کمک آموزشی خیلی خوبی در این زمینه تالیف شدن که شما میتونید از این کتاب ها استفاده کنید.

البته که تاکید بر روی تست های تالیفی به معنای بی تفاوتی نسبت به تست های سراسری سال های گذشته نخواهد بود. یادمون باشه فقط با درست پاسخ دادن به همین 12 تست گرامر و واژگان میتونی به درصد 48 برای زبان برسی. این فوق العاده است.

ایستگاه پایانی: کلوز تست و ریدینگ، غول مرحله آخر عمومی ها

13 تست پایانی دفترچه عمومی و صد البته درس زبان انگلیسی مربوط به کلوز تست و ریدینگ هست. جایی که شما باید مهارت متن خونی خودتون رو به رخ همه بکشی ( به خصوص طراح کنکور! ).

شما بعد از سوالات واژگان به یک متن 6 تا 8 خطی مواجه میشید که پنج تا جای خالی داره. این پنج تست مربوط به مبحث کلوز تست شما هست.

چیزی که تا به امروز در کنکور های گذشته مشاهده کردیم، این هست که یک تست از این پنج تست مربوط به مبحث گرامر و احتمالا زمان افعال هست و مابقی تست ها رو با توجه به معنی و مفهوم متن باید صحیح ترین گزینه رو از بین گزینه های موجود برای پاسخ تست انتخاب کنی.

بعد از مبحث کلوز تست، دو متن معمولا 6 تا 10 خط خواهید داشت که از هر متن 4 تست طرح میشه و شما باید با توجه به فضا و معنی و مفهوم متن به این سوالات پاسخ بدید.

برای درک مطلب هم داستان دقیقا مثل کلوز تست خواهد بود. هر چقدر مهارت متن خونی بهتری داشته باشید و طبیعتا بر روی لغات تسلط بهتری داشته باشید زودتر و راحت تر پاسخ صحیح رو پیدا خواهید کرد.

اما این تسلط و مهارت فقط و فقط با تمرین و تکرار به دست میاد. تمرین از این جهت که حداقل هفته ای 3 مجموعه کلوز تست و درک مطلب از کنکور های گذشته رو بررسی کنید و سعی کنید خودتون رو مدام با متن های انگلیسی با درجه سختی های متفاوت درگیر کنید.

در ضمن، خیالتون راحت باشه، هیچ تکنیک خاصی برای پاسخ دادن به هیچ تستی در کنکور سراسری پاسخ گو نخواهد بود. یادمونن باشه طراح کنکور سراسری در بین ما زندگی میکنه و از همه چیز باخبر هست. ( شبا که ما میخوابیم، علاوه بر آقا پلیسِ، طراح محترم هم بیدارِ!)

وصیت نامه برای درصد بالای 90 دروس عمومی

چه زمانی مطالعه عمومی ها رو باید شروع کنیم؟

این دیدگاه که عمومی ها به خاطر فرار بودن و حفظی بودن، باید در ماه های پایانی فقط مطالعه بشن به شدت دیدگاه مخربی هست که نتیجه خوبی رو برای شما به ارمغان نمیاره. از همون روز های ابتدایی تناسب خوبی برای مطالعه دروس عمومی و اختصاصی داشته باشید.

چیکار کنیم درصد بالایی در درسهای عمومی داشته باشیم؟

برای مباحث مهارتی دروس عمومی مثل آرایه های ادبی، زبان فارسی و قرابت از ادبیات و یا کل مباحث عربی و آیات و روایات دین و زندگی رو از روز های اول سال مطالعه خیلی جدی داشته باشید و یادگیری این مباحث رو به انتهای سال واگذار نکنید

تست زدن چه تاثیری داره؟

تست بزن، باور کنید درد نداره! بعضی از کنکوری ها، بلانسبت شما جوری از تست فرار میکنن، که آدم شک میکنه که نکنه با تست زدن مثل بازی های کامپیوتری، جون و خونشون کم میشه و به رحمت حق شتافته میشن. ازتون میخام خودتون رو با بررسی تست های سراسری و تالیفی بُکشید. عجله ای هم در کار نیست، تست میزنیم که یاد بگیریم، نه اینکه مسابقه بدیم برای رفتن از یک تست به تست دیگه.

چقدر برای دروس عمومی زمان بذاریم؟

نیازی نیست برای عمومی ها هم مثل ریاضی و فیزیک و درس های این چنینی هر روز برای هر درس بالای 2 ساعت برای مطالعه زمان اختصاص بدید. عمومی ها با زمان های کوتاه اما به طور پیوسته میتونه نتیجه خوبی برای ما داشته باشه.
مثلا برای مباحثی مثل درک مطلب عربی، یا کلوز و درک مطلب زبان انگلیسی و… با هفته ای 2 ساعت زمان گذاشتن، مهارت خوبی رو به دست بیارید. حکم سالاد و ماست و ترشی کنار غذا رو برای ما دارن

مطالب بیشتر

این پست رو برای دوستانت هم بفرست

این پست ها رو از دست نده!

همین الان اینستاگرام محصل ایرانی رو دنبال کن تا راه موفقیت در زمان باقی مونده رو بدونی

guest
18 دیدگاه ها
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
فاطمه
فاطمه
2021-07-16 10:48

عالی بود واقعا
من که حسابی ازش استفاده کردم توی برنامه ای که نوشتم

خاموش
خاموش
2020-07-26 17:57

مختصر و مفید بود

مهدی
مهدی
2020-02-27 13:45

سلام ببخشید اگه بخوای تو ادبیات عمومی ۸۰درصد بزنیم و ا بیات اختصاصی ۷۰ درصد بزنیم باید چند سوالات رو پاسخ بدیم

امیر
امیر
2020-07-21 15:48
پاسخ به  مهدی

فرمول تعدادی که زدی بر کل سوال تقسیم بعد ضربدر صد

مهدی
مهدی
2020-02-27 13:44

سلام ببخشید اگه بخوای تو ادبیات ۸۰درصد بزنیم باید چند سوالات رو پاسخ بدیم

Mahdi
Mahdi
2020-04-12 21:58
پاسخ به  مهدی

سلام خوبی بیستا باید درست بزنی بدون غلط یا

مسعودم
مسعودم
2020-06-17 18:32
پاسخ به  مهدی

بیست تست رو باید بدون داشتن غلط پاسخ بدید

Maryam
Maryam
2020-01-12 10:04

سلام در مورد تخصصی ها هم بنویسید

Farokhi
Farokhi
2019-10-01 18:58

عالی?

الیسا
الیسا
2019-07-24 15:18

عالی بود دستتون درد نکنه

Asemon
Asemon
2019-07-03 00:16

ببخشید یه سوالی داشتم
اینکه برای هر درس حداقل چند تا سوال و بزنیم تا ۶۰ %،۵۰%زده باشیم

آیه سادات
آیه سادات
2020-02-01 21:14
پاسخ به  Asemon

سلام باید مثلا برای درصد 50 از هر ده تا سوال 5 تا صحیح جواب بدی
حالا البته ممکنه تعداد صحیح هایی که زدی 6 تا باشه ولی 1 سوال رو غلط جواب بدی در این صورت درصدت میشه 51 . و اگر اون 1 سوال غلط رو نزنی میشی 60 🙂
امید وارم به دردت خورده باشه 🙂

ملیسا
ملیسا
2019-06-20 16:44

عالی بود

محسن
محسن
2019-01-16 16:32

عالی بود

A.J
A.J
2018-09-02 15:16

گارداش عالی

امیر
امیر
2018-07-22 07:25

عالی واقعا دمتون گرم

عرفان
عرفان
2019-06-24 22:15
پاسخ به  امیر

عالی بود فقط لطفا برای نظام جدید هم بذارید

فهیمه
فهیمه
2018-06-24 12:16

مطالبتون خدایی مفیدترین مطلبی بود ک راجب کنکور خوندم واقن یکم امید گرفتم خیلی ممنون