چگونه درس بخوانیم که فراموش نکنیم؟

چگونه درس بخوانیم که فراموش نکنیم؟

«خیلی برنامه‌ریزی کرد‌م، کلی کلاس رفتم، کلی وقت گذاشتم و یه ‌عالمه زحمت کشیدم. حالا که شروع کرد‌م به مرور د‌رس‌هام می‌بینم هیچ کد‌ومشون یاد‌م نیست. اصلاً د‌ارم د‌یوونه می‌شم. هرچی میخونم از یادم میره. انگار تمام زحماتم، د‌ود‌ شد‌ه و رفته به آسمون. تو رو به‌خد‌ا به د‌اد‌م برسید‌، بگید‌ من باید‌ چیکار کنم!»

جملات بالا ممکن است برایتان آشنا باشد. شاید برای شما هم اتفاق افتاده که در روزهای نزدیک به آزمون حس می کنید تمام مطالب از ذهنتان پریده و انگار کل حافظتان” ری استارت” شده!

اگر احساس می‌کنید حافظه‌‌ی‌تان تحلیل رفته و همه درس هایی که خواندید را فراموش می‌کنید؛ زود ناامید نشوید و به جای تسلیم شدن دنبال راه حل باشید. فراموشی معضلی است که بسیاری از کنکوری‌ها با آن دست و پنجه نرم می کنند، به همین دلیل می خواهیم چند راهکار برای جلوگیری از فراموشی مطالب به شما ارائه کنیم.

مراحل سیستم حافظه

برای اینکه بدانیم چگونه از فراموشی مطالب جلوگیری کرده و آن ها را به خاطرمان بسپاریم اول باید مراحل حافظه را خوب بشناسیم. روان‌شناسان معتقدند که انسان دارای سیستم حافظه‌ای با سه مرحله‌ی مجزا است: حسی، کوتاه‌مدت و بلندمدت.

حافظه حسی: حافظه فرار است و مدت زمان ذخیره سازی اطلاعات در آن کمتر از 1 ثانیه است.

حافظه کوتاه مدت: گنجایش بسیار محدودی دارد و پس از فیلتر کردن اطلاعات را به سرعت به حافظه بلند مدت منتقل می کند.

حافظه بلند مدت: دارای ظرفیت نامحدودی است و اطلاعات را با ماندگاری زیاد ثبت می کند. شما میتوانید چند صد میلیون کتاب را در حافظه بلند مدت خودتان به خاطر بسپارید.

فراموشی به این دلیل است که مطالب از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت منتقل نمی شوند. در واقع هر اطلاعاتی که در حافظه حسی و کوتاه مدت باشید اگر ارزشمند باشد به حافظه بلند مدت برای زمان نامحدود انتقال می یابد.

منحنی فراموشی

آیا می دانید روز بعد از درس خواندن چقدر از مطالب را فراموش می کنید؟ بعد از یک ماه چطور؟ مسئله فراموشی سال ها قبل توسط روان شناسی به نام هرمان ابینگهاوس به صورت تجربی و علمی مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج تحقیقات او به صورت منحنی فراموشی ارائه شد.

منحنی فراموشی نشان می دهد در صورتی که شما عالی مطالعه کرده باشید بعد از 24 تا 48 ساعت تقریبا نصف مطالبی که خواندید فراموش می شود و پس از حدودا یک ماه ، 80 درصد آن از یاد می رود.

ابینگ هاوس به این نتیجه رسید که بهترین زمان برای مرور یک خاطره، درست قبل از زمانی است که آن را فراموش کنید.

منحنی فراموشی می‌تواند برای ما توضیح دهد که چرا معمولا وقتی شب امتحان اطلاعات زیادی در مغزمان فرو  می‌کنیم، مدت کوتاهی بعد از امتحان (یا خدای نکرده همان سر جلسه‌ی امتحان!)، چیزی از آن اطلاعات را به‌یاد نمی‌آوریم. چون کل یادگیری فقط در مدت زمان بسیار کم انجام می‌شود و بعد از آن مرور نمی‌شود و بلافاصله بعد از یادگیری، فراموش شدن هم آغاز می‌شود.

برای جلوگیری از فراموشی چه کار کنیم؟

مرور و تکرار

مهم ترین عامل در فراموشی مطالب درسی مرور نکردن است. وقتی مطلب جدیدی را می خوانید سعی کنید در همان روز آن را مرور کنید. اگر بعد از چند روز مرور کنید به طور طبیعی بخش هایی از آن مطلب را فراموش کرده اید.  بهترین کار مرور دروس در همان روز و چند روز بعد از مطالعه است تا مطالب به حافظه بلند مدت منتقل شود. در این رابطه در قسمت چگونه مرور کنیم در سایت محصل ایرانی بیشتر توضیح داده ایم.

مهم‌ترین جمله‌ای که در این رابطه می‌توانم به شما بگویم این است: رمز یادگیری مؤثر، تکرار مطالب است. تکرار، یکی از اهرم‌های قدرتمند در اختیار ماست. تکرار باعث می‌شود اطلاعات مدام به مغز مخابره شود و مغز با این تکرار‌ها اصطلاحا به خوبی شیرفهم می‌شود.

رمز گذاری کنید

یکی از روش های ساده که می توان برای جلوگیری از فراموشی استفاده کرد، رمز گذاری است. اگر من بگویم “بامشاد” یاد چه چیزی می افتید؟ شما را یاد هر چیزی بیاندازد، برای من آثار دکتر شفیعی کدکنی را تداعی می کند!  «ب: بوی جوی مولیان/ ا: از بودن و سرودن/ م: مثل درخت در شب باران/ ش: شبخوانی/ ا: از زبان برگ/ د: در کوچه‌باغ‌های نیشابور» اگر حرف های اول آثار را کنار هم بگذاریم کلمه بامشاد به وجود می‌آید. رمز گذاری یک روش ساده و بسیار کاربردی است و میزان فراموشی را به حداقل می رساند. با کمی خلاقیت می توانید در اکثر دروس از این روش استفاده کنید و مطالب را به حافظه بلند مدت خود منتقل کنید.

تست زنی و حل تمرین

تمرین و تست زنی باعث پر شدن شکاف های اطلاعاتی در مغز خواهد شد . بعد از مطالعه مباحث شروع به تست زنی از نوع آموزشی کنید تا مطالب در ذهنتان بهتر به خاطر سپرده شوند. تمرین کردن سوالات سال های گذشته می تواند به بازیابی اطلاعات بسیار کمک کند.

همچنین اگر حس می کنید مطلبی از یادتان رفته بهترین کار برای اینکه بدانید این حس واقعی است یا کاذب تست زنی و حل تمرین در مبحث مورد نظر است. در صورتی که توانستید به سوالات پاسخ دهید حس شما کاذب است و اگر توانایی پاسخگویی نداشتید سراغ کتاب درسی بروید و مبحث مربوطه را مرور کنید.

مطالب درسی را با صدای بلند تدریس کنید

معمولا اگر مطلبی را به کسی آموزش دهید دیرتر آن را فراموش می کنید. شما می توانید متن کتاب را برای خودتان با صدای بلند بازگو کنید انگار می خواهید به فرد دیگری تدریس کنید. تحقیقات هم نشان داده اند که اگر مطالب را با صدای بلند بیان کنیم آن ها را بهتر به خاطر می سپاریم.

بر اساس هرم یادگیری آموزش به دیگران باعث می‌شود 90 درصد و تمرین کردن 75 درصد مطالب در ذهن باقی بماند!

چگونه درس بخوانیم که فراموش نکنیم؟

ممکن است این کار برای شما غیر معمول به نظر برسد اما با امتحان کردن این روش از اینکه چقدر این کار موجب به خاطر سپردن مطالب بیشتری می‌شود، شگفت‌زده خواهید شد. . قطعا اگر مفهوم درس را فهمیده باشید این روش بسیار کارساز خواهد بود.

یادداشت برداری

هنگام مطالعه کاغذ و قلمی داشته باشید و مطالبی که میخوانید را بنویسید. این نوشته ها احتمالا و به دردتان نخواهد خورد اما کمک بزرگی به شما برای به خاطر سپاری مطالب می کند.

از فراموشی نترسید

یک داوطلب در سال کنکور هر روز در حال یادگیری مطالب درسی هست و اینکه بعضی از مطالب را فراموش کند طبیعی به حساب می آید. از اینکه مطالب را فراموش می کنید ترسی نداشته باشید و با استفاده از راهکارهایی که گفتیم میزان فراموشی مطالب را به حداقل برسانید.

مطالب بیشتر

این پست رو برای دوستانت هم بفرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

این پست ها رو از دست نده!

همین الان اینستاگرام محصل ایرانی رو دنبال کن تا راه موفقیت در زمان باقی مونده رو بدونی

guest
146 دیدگاه ها
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
آرزو
آرزو
2021-03-31 18:46

منو زود یاد میگیرم اما الان که کلاس ها آنلاین
هست چیکار کنم که خیلی خوب بود بگیرگ مثل وقتی که حضوری بود

negar
negar
2021-03-30 19:45

سلام من یازدهم انسانی هستم همه درسای این رشته رو دوست دارم ولی از جامعه شناسی هیچی نمیفهمم همه درسارو یاد میگیرم ولی نمیفهمم چرا از این درس هیچی تو سرم نمیره واقعا دارم دیوونه میشم خیلی رو مخه

☆☆☆☆
☆☆☆☆
2021-03-29 19:19

منم باید نهم انتخاب رشته کنم ولی تو بعضی از درسا واقعا بدم نمیدونم چیکارکنم خیلی سعی کردم یادبگیرم اما نتونستم شما بگین چیکارکنم؟

علی
علی
2021-02-23 18:27

سلام…من پایه هشتم هستم و تنها درسی که با اون مشکل دارم علوم هست همه به من میگن به جای حفظ کردن یاد بگیر… اما چطوری یاد بگیرم!!؟؟ اگه میدونید بگید

مهدیس
مهدیس
2021-03-17 19:44
پاسخ به  علی

باید معنی کامل درس رو بدونی و حفظ نکن چون سریع یادت میره اما اگه معنی و مفهوم درس بدونی میتونی به طور خلاصه بگی

یه کلاس هشتمی
یه کلاس هشتمی
2021-03-26 00:34
پاسخ به  علی

سلام اقا علی علوم درسی شیرین و مهم است که باید بره هر جلسه اش به طور متوسط ( در وضعیت کرونایی که معلم نیست ) 12 ساعت وقت بزاری شاید بیشتر . یاد گرفتن علوم تو این وضعیت بستگی به فیلم اموزشی داره اگه زیاد نگاش کنی یه نیم ساعتی و یک ساعتی بخونی کفاف میده البته باید مدرس خوب باشه مثلا استاد بیات خیلی خوب درس میده .

☆☆☆☆
☆☆☆☆
2021-03-29 19:22
پاسخ به  علی

به نظرم من یه بار درسو بخون وخلاصه نویسی کن واز روی اون خلاصه انقدر بخون وتکرار کن تا یاد بگیری

کیارا اسدی
کیارا اسدی
2021-04-01 22:35
پاسخ به  علی

سلام منم کلاس هشتم هستم منم همین مشکل رو دارم لطفا بهم بگید

طاها
طاها
2021-02-22 08:15

سلام ، ممنون از مطالب خوبتون

اوا
اوا
2021-02-13 16:35

سلام من پایه هشتم هستم و مدتیه (توپایه)هشتم احساس میکنم که درس هامو فراموش میکنم اما وقتی کتاب رو باز میکنم یا کلمه اول پاراگراف رو میبینم هم چی یادم میاد وفکر میکنم سر امتحان همچی یادم می ره و من امتحانم رو خراب میکنم و همش میشینم درسارو از اول تا آخر میخونم که واقعا عذاب اوره
اگه کسی راهکاری داره لطفا بگه

آقا مسلم
آقا مسلم
2021-03-19 12:33
پاسخ به  اوا

این نشون میده که یادگیریت سطحی بوده وبا دانستن یک کلمه یا رمز اون یادت میاد.
اگه میخوای مطالب تو ذهنت بمونه و فراموششون نکنی باید مفهومی درس بخونی وجملات رو بهم ربط بدی و برای اونا رمزگذاری کنی اما مهم ترین چیز مرور اطلاعاته که بهترین موقع برای اون چند ساعت بعد از یادگیریته.
(انشا الله قبو لی کنکور ببینمت تا اون موقع خداحافظ)

یه کلاس هشتمی
یه کلاس هشتمی
2021-03-26 00:38
پاسخ به  آقا مسلم

رمزگذاری اشتباه هست به فیلم اموزشی باید زیاد نگاه کنه به نظر من

یه کلاس هشتمی
یه کلاس هشتمی
2021-03-26 00:36
پاسخ به  اوا

فک کنم استرس دارین یا به دلیل شرایط کرونایی دوره قبل از امتحان فراموش شده درسته! دروغه بگین دروغه همیشه قبل از امتحان باید دوره بشه

سامیه
سامیه
2021-02-10 00:23

بچه ها اصلا نترسید به خودتون امید بدین

سامیه
سامیه
2021-02-10 00:22

ولی یه چیزی همیشه مامانم میگه درس رو نباید حفظ کنی باید یاد بگیری
مشکل من اینه چه طور یاد بگیرم

یه کلاس هشتمی
یه کلاس هشتمی
2021-03-26 00:39
پاسخ به  سامیه

راحت ولی شعر باید حفظ بشه اونم خیلی خوب حفظ شعر حداقل 1 هفته زمان میخواد نه بکوب روزی یه ربع

سامیه
سامیه
2021-02-10 00:21

عالی بود بیست به من خیلی کمک کرد دوستان

آیدا
آیدا
2021-02-08 08:54

منم تو درس های ریاضی و انگلیسی کم می یارم و نمی تونم یاد بگیرم?

.........
.........
2021-03-19 12:35
پاسخ به  آیدا

نترس بابا خودمم همین طور بودم

یه کلاس هشتمی
یه کلاس هشتمی
2021-03-26 00:39
پاسخ به  آیدا

اینا که خیلی راحتا شما مشکلات دیگه دارین مثل حواس پرتی و استرس

محمد
محمد
2021-02-04 13:01

خوب بود عالی

راضیه
راضیه
2021-01-28 15:44

نمی تونم حفظ کنم

تلفن
تلفن
2021-03-19 12:38
پاسخ به  راضیه

اگه تنبلی نکنی وامید داشته باشی میتونی دروغ نگو خیلی بده.

اتنا
اتنا
2021-01-11 20:33

من پایه ششم هستم و امتحانات دی ناهم نمراتش عاللییی بود و فردا امتحان علوم از درس ۷ داریم چووونن سختتت ترین درس بود میترسم

تلفن
تلفن
2021-03-19 12:39
پاسخ به  اتنا

نمیخورت نترس ی امتحانه اتنا جان

ثمین
ثمین
2021-01-11 18:01

خوب بود اگه میشه مفید ترش رو بزارین

آلونی
آلونی
2021-01-03 15:19

من حافظه ی خوبی دارم وسریع مطالب را فرامیگیرم اما زودهم فراموش میکنم

محمد
محمد
2021-02-13 16:55
پاسخ به  آلونی

دقیقا منم مث توام و این بخاطر هوش بالاست ک سریع میفهمیم اما مرور نمیکنی و یادمون میره

یه کلاس هشتمی
یه کلاس هشتمی
2021-03-26 00:41
پاسخ به  آلونی

همه اون شکلیا شما دوره نمیکنین مشکل همین جاست

غزل
غزل
2021-04-03 14:59
پاسخ به  آلونی

دقیقا منم😂

Nargess.Ebrahimi
Nargess.Ebrahimi
2020-12-26 23:36

سلام دوستان
امیدوارم مطالبی که میگم به‌دردتون بخوره
ببینید بچه ها فراموشی مطالب مغز خواه ناخواه اتفاق می افته . شما فقط‌میتونید این فراموشی رو عقب بندازید اما نمیتونید جلوشو بگیرید . چون ذات مغز اینه.
حالا در رابطه با مطالب درسی:
ببینین ما خوندن و نوشتن و کلاس اول ابتدایی یاد گرفتیم آیا فراموشش کردیم ؟؟‌خیر .خوب چرا فراموش نشده؟؟ چون ازش استفاده کردیم و میکنیم و خواهیم کرد . ایا عدد‌ها میشه یادمون بره‌یا‌حروف الفبا‌؟ خیر . چون ما در تک تک لحظه هامون ازش‌استفاده میکنیم . مطالب درسی هم همینطوره سعی‌کنید در جای جای‌زندگی‌ازشون استفاده کنید و پیوستع مرور کنید . اونوقت میبینید نه تنها فراموش نمیشن بلکه یه گوشه ذهنتون محکم میچسبن☺

افسانه
افسانه
2020-12-21 22:22

سلام من کلاس نهم هر چه درس نمی خوانیم یاد نسیت میش بگوید چرا می کند

سارا
سارا
2020-12-18 11:11

من امتحانات دی ماه ام هست و بدتر از این سوال دیگه باید برم هفتم و بدتر از این همه چی یادم میره و نمیدونم چی کار کنم ??

پانته آ
پانته آ
2020-12-18 23:16
پاسخ به  سارا

سلام
با خوندن مطالب شما سعی دارم روش درس خوندنم رو عوض کنم خیلی مفید بود ممنون

گلباقالی ??? بهتوچه
گلباقالی ??? بهتوچه
2020-12-15 13:42

هی منکه ناامیدم

حلما
حلما
2020-12-15 10:48

من فیلم های زیادی دانلود میکنم و میبینم ولی هیچ کدوم به اندازه فیلم های خانم زهرا حیدری خوب نبوده من وقتی یه بار فیلم ایشون رو نگاه میکنم به کل همه چی رو یاد میگیرم خیلی ام خوبه اصلا فراموش هم نمیکنم?

هانیه
هانیه
2020-12-30 18:10
پاسخ به  حلما

معلم مدرسه ما هستند