چگونه ادبیات فارسی کنکور را ۱۰۰ بزنیم

آقا برای اینکه ادبیات فارسی رو در کنکور ۱۰۰ بزنیم باید چه کار کنیم؟ برای اینکه ادبیات فارسی رو در کنکور ۱۰۰ بزنیم باید چه نوع منابعی رو کار کنیم؟ آیا میشه ادبیات فارسی رو در کنکور صد زد و…

ادبیات فارسی با ضریب ۴ در میان دروس عمومی بیش‌ترین ضریب رو داره و کسب در صد ۱۰۰ از این درس می تونه خیلی به بهتر شدن رتبه شما کمک کنه. درس ادبیات در کنکور شامل بخش‌های لغت، تاریخ ادبیات، املا، آرایه‌های ادبی و زبان فارسی هست که پنج سوال اون به املا و لغت و سه سوال اون به آرایه و سه سوال دیگه به تاریخ ادبیات و نه سوال به قرابت معنایی و ۵ سوال به دستور زبان تعلق داره. برای اینکه بتونید در درس ادبیات در کنکور درصد بالایی کسب کنید بهتره که هر یک از این پنج مبحث رو جداگونه بخونید و تست بزنید.

 

چگونه ادبیات فارسی کنکور را ۱۰۰ بزنیم

اولین موضوع: لغت و املا

حتماً لغات انتهای کتاب درسی رو بارها و بارها مخصوصاً نزدیک کنکور مرور کنید.
سعی کنید خودتون کتاب رو بخونید و هر جا که لغات جدیدی پیدا کردید معنی اون رو از فرهنگ لغت پیدا کنید و یادداشت کنید. نکاتی رو که یادتون میره یا یاد گرفتنش دشوار هست رو در یکجا یادداشت کنید. سعی کنید لغاتی که مشابهت املایی دارند رو کنار هم جمع کنید و برای مسلط شدن به املا حتما کلمات رو همراه با معنی اونها یاد بگیرید که بتونید کلمات با مشابهت املایی رو تشخیص بدید. همچنین لغاتی رو که در املاشون مشکل دارید در جای خاصی یادداشت کنید تا بعدا بارها مرور و یادآوری داشته باشید.

دومین موضوع: آرایه

برای مسلط شدن بر مبحث آرایه بهتره که اول درسنامه‌ی تمام آرایه‌ها رو یاد بگیرید بعد برای هر آرایه جدا جدا تست بزنید، مثلا؛ برای تشخیص یا برای استعاره جدا گونه تست بزنید. بعد از این کار سعی کنید که تست‌های ترکیبی از آرایه‌های مختلف کار کنید و برای اینکه در این کار مهارت پیدا کنید بهتره که برنامه روزانه و منظمی داشته باشید و هر روز چند تا تست از آرایه ها رو تمرین کنید. آرایه‌های مهمی مثل جناس یا ایهام که بیشتر حفظی‌اند رو یادداشت کنید که قبل کنکور اون‌ها رو مرور کنید و از آرایه‌های دیگه هم هر جا مشکلی داشتید سعی کنید دوباره به درسنامه رجوع کرده و تست‌های بیشتری از اون کار کنید.

 

سومین موضوع: تاریخ ادبیات

برای مسلط شدن بر این مبحث بهتره که این بحث رو بارها و بارها مرور کنید مخصوصا ماه آخر کنکور که خیلی موثر هست. و سعی کنید آثار رو نمودار بندی و مرور کنید.

 

چهارمین موضوع دستور زبان

برای مسلط شدن بر بحث دستور زبان بهتره که از یک کتاب موضوعی مثل نشر الگو یا خیلی سبز دستور زبان استفاده کنید اول یکبار درسنامه این کتاب‌ها رو تموم کنید و بعد تست های کنکور سراسری رو چندین بار بزنید. بعد از تست های سراسری هم سراغ تست‌های تالیفی و آزمایشی برید. هنگام خوندن درسنامه حتما سعی کنید که نکته نویسی کنید و هر جا که یه مشکلی داشتید سریع یادداشت کنید. همچنین هنگام حل یک تست تموم پاسخ نامه‌اش رو با دقت بررسی کنید و تمام جزئیات رو مورد توجه قرار بدید، مخصوصاً تست های کنکور.
توجه کردن به حفظیات و مفاهیم و نکاتی که در این مورد در کتاب درسی اومده خیلی مهم هست و بهتره که به اون هم توجه کنید.

 

پنجمین موضوع: قرابت معنایی و مفهومی

برای مسلط شدن بر این مبحث بهتره که ابتدا تموم جملات و بیت‌های کتاب درسی رو ترجمه کنید و مفهومش رو یاد بگیرید و از طریق یک کتابی مثل سیر تا پیاز گاج که خیلی دقیق توضیح داده اونا رو یاد بگیرید و سپس بیت‌های مشابه اون رو ببینید و بعد از این تست زنی رو انجام بدید. برای تسلط به مبحث قرابت تست زنی بسیار اهمیت داره، بنابراین توصیه میکنم حداقل تعداد تست رو در به طور روزانه برای این مبحث کار کنید.
هنگام کار کردن بر روی تست‌ها سعی کنید به جزئیات توجه نکنید و به بیت‌ها به صورت کلی نگاه کنید و سعی کنید کلمات کلیدی و مهم بیت‌ها رو تشخیص بدید که سریعتر به جواب برسید.

 

تیپ سوالات مفهومی در کنکور

در مورد قرابت معنایی دو نوع سوال وجود دارد؛ یک نوع که میگه باید بیت متفاوت رو پیدا کنید. این کار آسون هست فقط کافیه بیت‌های مشابه رو پیدا کنید. ولی سبک دوم به این صورت هست که میگه کدام یک با بیت صورت سوال مشابهت دارد و یا در تضاد است برای یافتن این سوالات که کمی دشوار تر هستند باید هر چهار بیت رو بخونید و سپس بیت خواسته شده رو پیدا کنید

 

جمع بندی آن چه گفته شد…

استفاده کردن از کتاب‌های موضوعی و مبحثی درس ادبیات برای موفقیت در کنکور بسیار موثر هست و افرادی در کنکور ادبیات را ۱۰۰ میزنن که اول درس‌های ادبیات فارسی شون رو درس به درس کار کنند و سپس از کتاب‌های موضوعی روی هر مبحث مسلط بشوند و در نهایت از کتابی مثل زرد عمومی یا سوالات کنکور سال‌های اخیر استفاده کنند و و خودشون رو بسنجند. اشکالات خودشون رو بعدا رفع کنند و در ماه آخر هم سعی کنند جمع‌بندی منظمی داشته باشند.

سعی کنید که موضوعات مختلف رو جداگونه در بازه‌های زمانی مختلف مرور کنید و هم چنین خلاصه نویسی و نکته نویسی هم یادتون نره.

موفق باشید.

مطالب بیشتر

این پست رو برای دوستانت هم بفرست

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

این پست ها رو از دست نده!

همین الان اینستاگرام محصل ایرانی رو دنبال کن تا راه موفقیت در زمان باقی مونده رو بدونی

guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
عرفان
عرفان
2020-05-16 05:02

دمتون گرم،خیلی کمکم کرد