پیشرفت در آزمون

پیشرفت در آزمون

ممکنه این شرایط برای هر دانش آموزی پیش بیاد. یعنی شما در یک بازه ی زمانی، با این که زمان زیادی را برای درس خواندن صرف کرده اید و با دقت و کیفیت خوبی هم مطالعه کرده اید و فکر می کنید که خیلی خوب پبش میروید، با دیدن نتیجه آزمون آزمایشی تان و یا آزمونی که خودتان برگزار کرده اید، کاملا از خودتان و درس خواندتان نا امید بشوید و نتیجه شما آنقدر ضعیف باشد که شما را کلافه کند و پیش خود بگویید با این که تمام حواس خود را برای درس گذاشته ام و حتی دیدن تلویزیون را هم کنار گذاشته ام، چرا رتبه ام بهتر نمیشود؟ چرا ترازم بالا نمی آید؟ مشکل از کجاست؟

پیشرفت در آزمون

برای پیشرفت در آزمون چه کار باید کرد ؟

صبر ،صبر و صبر:

این طبیعی است که بعضی از کارها دیر بازده هستند . درس خواندن هم از این دسته کارهاست ، اما باید توجه کنیم که اگر با صبر و پشتکار بتوانیم آنها را به سرانجام برسانیم،موفقیت بزرگی به دست می آوریم. البته این دیر بازده بودن هم منطقی است؛یعنی دانش آموزی که مدت کوتاهی است که به صورت مفهومی درس می خواند و در سال های قبل هم آزمون سراسری مورد توجهش نبوده است ،در دروس پایه اشکالات اساسی دارد و همین باعث میشود تا روند پیشرفتش کمی کندتر پیش رود و برای رسیدن به تراز و رتبه های بهتر،باید بیشتر تلاش کند و ممکن است زمان بیشتری ببرد. پس باید اول دقت کنید که این دیربازده بودن منطقی است یا ایرادات ما در برنامه ریزی ویا نخحوه ی مطالعه ما سبب این امر شده است.بعد از این که مطمئن شدید برنامه ریزی و نحوه مطالعه درستی در پیش گرفته اید بای صبر و حوصله داشته باشید و حتی یک لحظه دست از تلاش برندارید و مطمئن باشید که با توکل بر خدا و کوشش میتوانید به هدف خود دست پیدا کنید و باید به آینده خوش بین باشید.

به جای فکر کردن به نتیجه کلی آزمون ،به نتیجه تک تک درسها و تراز آنها توجه کنید:
اولا این کار باعث میشود تا شما به طور دقیق تری میزان پیشرفت در آزمون خود را در هر درس بسنجید و نقاط ضعف و قوتتان را نیز بیشتر بشناسید. علاوه بر این ، باعث می شود شما پیشرفت های کوچک خود را ببینید و به آینده وخصوصا بعد از تعطیلات فروردین خوش بین باشید. رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود. درس خواندن برای کنکور جزو اهداف بلند مدت است و موفقیت در آن به صبر ،تلاش، پشتکار و روحیه ی خستگی ناپذیری نیاز دارد.
در واقع شما در این راه باید آهسته ولی پیوسته حرکت کنید و پیوسته بودن، اهمیت خاصی دارد. نباید درس خواندن شما نوسان داشته باشد و به گونه ای نباشد که یک مدت کوتاه را با تمام توانتان درس بخوانید. بعد، چیزی موجب ناامید و یا دلسرد شدن شما شود و مدتی ساعات مطالعه شما کاهش پیدا کند و پس از مدتی دوباره یک هفته خوب درس بخوانید و باز هم افت کنید.
اگر می خواهید در آزمون سراسری نتیجه خوبی کسب کنید، باید حتی اگر مدتی، اوضاع بر وفق مرادتان نبود و علی رغم زیاد درس خواندن، بازده نداشتید حوصله به خرج دهید زیرا این دوران با صبر و پشتکار شما تمام خواهد شد و اگر دست از تلاش برندارید ،قطعا مزد زحمت خود را خواهید دید.

برای پیشرفت در آزمون با دقت ،ایرادات خود را بررسی کنید

شما باید بعد از امتحان و آزمون ،تک تک پرسشهایی را که پاسخ نداده اید و یا غلط داشته اید را بررسی کنید. هر چند این کار سخت است و حوصله می خواهد ولی شما باید برای پیشرفتتان این سختی ها را تحمل کنید . وقتی آزمون ها را بررسی می کنید، شما با 4 نوع ایراد و آسیب خود رو به رو می شوید : 1- کمبود معلومات 2- فراموشی 3- بی دقتی 4- کمبود وقت. در صورتی که متوجه شوید ایراد از کجاست راحت تر می توانید آن را رفع کنید.

مطالب بیشتر

این پست رو برای دوستانت هم بفرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

این پست ها رو از دست نده!

همین الان اینستاگرام محصل ایرانی رو دنبال کن تا راه موفقیت در زمان باقی مونده رو بدونی

guest
13 دیدگاه ها
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
هستی
هستی
2020-08-18 17:12

سلام لطفا کمکم کنید
من هز چقدر بیشتر زحمت میکشم نمرم هیچ تکونی نمیخوره
پدر و مادرم هم ناامید شدن
خواهش میکنم کمکم کنید نمیدونم چیکار کنم
فقط یک سال به کنکورم مونده ولی انگار از پایه همه درس ها ضعیف هستم
خواهش میکنم یک راه حل بهم بدین

yasi
yasi
2020-10-24 10:56
پاسخ به  هستی

دقیقا☹

بردیا
بردیا
2020-11-17 13:05
پاسخ به  هستی

دقیقا نمیدونم چرا با اینکه کلی درس می خونی

همایون
همایون
2020-06-13 11:06

یکی کمک کنه تمام هفته رو برای ازمون علمی مدرسه درس خوندم اونوقت50 درصد زدم یکی کمکم کنه

حسین
حسین
2020-05-23 13:56

من خیلی تلاش میکنم که توی علامه حلی تهران قبولی به دست بیارم و خیلی می خونم اما در همه دروس تیزهوشان از نظر خودم ضعیفم و مخصوصا دروس حفظی فکر کنم مشکلم بیدقتی و کمبود معلومات میشه بگید چجوری باید مشکلمو برطرف کنم؟

فاطمه
فاطمه
2019-12-20 13:53

سلام….من برای یکی از آزمون هام ۵۰ ساعت درس خوندم و ۶۰۰ تا تست زدم و ترازم ۶۵۰۰ رسید…اما امروز که آزمون دادم ترازم از ۵۵۰۰ هم کمتر شد با اینکه ۸۰ ساعت درس خونده بودم و ۲۵۰۰ تا تست زده بودم

ا
ا
2019-12-06 19:37

چرا با اینکه خیلی خوندم تو مبتکران فقط 3 درصد پیشرفت داشتم؟

Adonia
Adonia
2019-09-28 15:32

چرامن هرچی بیشتر تلاش میکنم هی پسرفت میکنم …کسی میدونه لطفا بگه..
ممنون میشم.

Armin
Armin
2020-02-20 19:41
پاسخ به  Adonia

این اتفاق کاملاً طبیعیه فقط باید ادانه بدی اگ ادامه بدی یهو کلا فقط پیشرفت میکنید

°•°•°•°•
°•°•°•°•
2020-11-17 20:39
پاسخ به  Armin

والا چی بگم منکه حتی خودکشی کردم اما بعداً قرص هارو بالا اوردم

آیدا
آیدا
2019-08-23 15:14

من هرچی میخونم بدتر میشه نمیتونم رتبمو بیارم بالا اعصابم خورده

امیرحسین
امیرحسین
2019-07-17 00:47

سلام دوستان نگران نباشید ????علوم نباید زیر ۱۴ باشه ریاضی نباید زیر ۱۳ باشه سال نهم ×۳ میشه بعدش تقسیم بره ۵ میشه نباید زیر ۱۴ باشه . هر چقدر گرفتین ریاضی و علوم جمع میشه ÷۲ میشه . ۱۴ تا ۱۶ تجربی cمیشه .۱۶تا b18 .هجده تا بیست میشه a اگه c بگیرید احتمال داره برید انسانی a

فرشید
فرشید
2019-06-28 19:02

ممنون