منابع فیزیک کنکور

معرفی منابع فیزیک کنکور

امروز می‌خواهیم در سایت محصل ایرانی به معرفی بهترین منابع فیزیک بپردازیم.

بهترین منابع فیزیک برای کنکور تجربی

کتاب میکرو گاج (نظام قدیم)

گاج کتاب‌های میکرو فیزیک پیش دانشگاهی و میکرو فیزیک پایه هر کدام را در دو جلد منتشر کرده است. به جرات می‌توان گفت پر طرفدارترین کتابی که برای درس فیزیک در بازار وجود دارد همین دو کتاب است. علت اینکه فیزیک گاج تا این حد محبوب شده دوری از بیهوده گویی و هم سطح بودن با کنکور است. جلد اول برای تست ها و جلد دوم نیز برای درس‌نامه و پاسخ‌نامه تشریحی در نظر گرفته شده. سوالات این کتاب‌ها شامل تست های تالیفی (مکمل مفهومی، مکمل محاسباتی و مکمل خلاقانه) و همچنین سوالات کنکورهای داخل و خارج از کشور بوده که در طبقه بندی آموزشی ایده آلی در کنار هم جمع شدند. این کتاب نیاز کنکوری‌هایی که می‌خواهند درصدهای بالایی در فیزیک کسب کنند، برآورده کرده (بخشی تحت عنوان از 0 تا 100). جلد دوم هر کتاب که پاسخنامه تشریحی آن است در قالب درسنامه مفاهیم درسی آموزش داده شده

برای چه کسانی مناسب است؟

ابن کتاب برای همه کنکوری‌ها می‌تواند مفید باشد. داوطلبانی که نیاز دارند تست های کنکور را در کنار تست های تالیفی بررسی کنند و هم چنین گریزی به تست های خفن! هم بزنند می‌توانند از این کتاب‌ها استفاده کنند.

نکات مثبت:

تست های سراسری و تالیفی عالی که شما را در راه درست به سمت موفقیت در کنکور هدایت می‌کند.

وجود بخشی به نام خلاقیت‌های حرفه ای در پاسخ نامه این کتاب شما را با روش‌های جدید و خلاقانه برای پاسخ گویی به سوالات آشنا خواهد کرد.

نکات منفی:

نداشتن آزمون‌های جامع تنها ایراد این کتاب است.

 

حتما بخوانید: بهترین منابع زیست شناسی

کتاب فیزیک مهر و ماه (نظام قدیم)

انتشارات مهر و ماه هم کتابی جزو بهترین منابع فیزیک کنکور منتشر کرده است. فیزیک پایه و پیش دانشگاهی مهر و ماه که هر کدام در یک جلد منتشر شده است. قالب کلی کتاب‌ها به این شکل است که برای یک فصل ابتدا درس نامه آموزشی وجود دارد که واقعا از بهترین درس نامه‌های موجود در بازار است و مطالب کتاب درسی را به بهترین نحو ممکن با زبانی ساده در کنار مثال‌های آموزشی متعدد بیان کرده است. بعد از درسنامه تست های هر فصل قرار دارد. تست های این کتاب شامل تست های تالیفی خوب (در سطح متوسط رو به بالا) و هم چنین تست های سراسری داخل و خارج از کشور است که با طبقه بندی ریز مباحث و کاربردی در اختیار شما قرار می‌گیرد. در انتهای هر فصل آزمون‌های درس به درس و هم چنین آزمون‌های جامع وجود دارد که برای سنجش اطلاعات علمی شما می‌تواند بسیار کارساز باشد.

برای چه کسانی مناسب است؟

درسنامه بسیار خوبی دارد و از آن جهت که درسنامه در قالب استاد و شاگردی تنظیم شده  در تدریس مطالب درسی برای شما بسیار مفید است. متن درسنامه‌ها روان و گویا هست. در کنار این درسنامه‌های خوب باید به تست های عالی این کتاب که چیدمانی از تست های سراسری داخل و خارج از کشور در کنار تست های تالیفی نیز اشاره کرد.

نکات مثبت:

درس نامه‌های موضوعی و طبقه بندی شده در قالب استاد و شاگردی

تست های درجه یک با محوریت قرار دادن کنکور سراسری (حدود 2000 تست)

داشتن آزمون‌های جامع و درس به درس برای سنجش دانش آموز

نکات منفی:

تعداد تست‌های کمتر نسبت به بقیه کتاب‌های فیزیک

 

حتما بخوانید: بهترین کتاب کمک آموزشی شیمی

فیزیک خیلی سبز (نظام قدیم)

خیلی سبز برای فیزیک کنکور دو کتاب خیلی درجه یک دارد. کتاب فیزیک پایه و همچنین فیزیک پیش‌دانشگاهی که هر دو کتاب در دو جلد (جلد اول تست ها و جلد دوم درسنامه و پاسخنامه تشریحی) در اختیار شما قرار می‌گیرند؛ اما روند کلی کتاب به این شکل است که در جلد اول که جلد سوالات است ما شاهد سه دسته تست هستیم. دسته اول تست های آموزشی که شما رو با روند کلی فصل در بخش‌های مختلف آشنا می‌کند. دسته دوم به عنوان تست های آزمون که بیشتر تست های کنکور و سنجش‌ است و در بخش سوم تست های سری (z) وجود دارد. تست‌هایی این بخش دارای ایده‌های نو و بسیار جدید هستند که با بررسی آن‌ها تا مرز 100 درصد پیش خواهید رفت (اگر از پس تست ها برنیامدید نا امید نشید چرا که تست های این بخش بسیار سنگین است). در جلد پاسخنامه کادرهای آموزشی وجود دارد که جزو بهترین درسنامه‌های فیزیک بوده و مفاهیم درسی را به صورت موضوعی برای هر فصل قرار داده است.

برای چه کسانی مناسب است؟

این کتاب از سطح مبتدی تا پیشرفته را شامل می‌شود. شاید روند کلی کتاب کمی سخت به نظر برسد اما هر داوطلب مستعدی از پس این کتاب بر خواهد آمد. از طرفی عزیزانی که به رتبه برتر شدن هم فکر می‌کنند مطمئنا با تست های بخش (Z) می‌توانند سنجش مناسبی از خود داشته باشند.

نکات مثبت:

تست های خوب و هم سطح با کنکور این کتاب در کنار تست های سخت در بخش (z) یک منبع درجه یک از تست را در اختیار داوطلب قرار می‌دهد (در ضمن تعداد تست های فیزیک پایه حدود 3000 و فیزیک پیش حدود 3600 تست است که شما را از هر منبع دیگه ای بی نیاز خواهد کرد)

نکات منفی:

نداشتن آزمون‌های جامع

آبی کانون (نظام قدیم)

کتاب‌های سری آبی کانون پرطرفدارترین کتاب‌های قلم چی در بازار است. برای درس فیزیک کتاب 10 سال و 30 سال کنکور وجود دارد که هر کدام دارای دو جلد هستند. جلد اول شامل درسنامه و تست و جلد دوم نیز پاسخنامه تشریحی کتاب است. روند کلی این کتاب بر پایه سوالات کنکور سراسری است و جایی برای تست های تالیفی ندارد. درسنامه ای که در این کتاب‌ وجود دارد اصلا نمی‌تواند برای یک مبتدی که معلمی ندارد مناسب باشد چرا که فقط و فقط به نکات سطحی بسنده کرده است و درس را آن طور که انتظار می‌رود توضیح نداده و به ذکر نکات ساده اکتفا کرده است.

برای چه کسانی مناسب است؟
داوطلبانی که پایه ضعیف در فیزیک دارند و علاقه زیادی به مطالعه این درس ندارند مناسب است. می‌توانید با تمرکز روی این کتاب و آشنایی با ریتم کلی سوالات کنکور آشنا شوید و درصد خود را به 50 تا 60 درصد برسانید؛ بنابراین کتاب را به عزیزانی که مطالعه را دیر شروع می‌کنند و یا به هر دلیلی از خواندن فیزیک فراری هستند، توصیه می‌کنیم.

 

 بهترین منابع فیزیک کنکور نظام جدید

1- گاج

بهترین و محبوب ترین کتاب فیزیک کنکور است که تقریبا همه رتبه برترها ازش استفاده کردن. این کتاب چهار جلد شامل تست و پاسخنامه پایه و دوازدهم میشه. جلد اول پایه یا دوازدهم دربردارنده‌ی «بانک تست + پاسخ‌نامه‌ی کلیدی» است و  جلد دوم این کتاب پاسخ‌ نامه‌ی تشریحی سوالات و آموزش نکات کلیدی مباحث است.

تست‌های این کتاب با دقت زیادی در مباحث مختلف دسته‌بندی شده‌ تا شما بتونید هماهنگ با برنامه‌ی مطالعاتی خود، تست‌های مبحثِ مطالعه شده رو نیز پاسخ بدید.

به منظور تکمیل مباحث، در طرح و جمع‌آوری تست‌های مکمل از پرسش‌های چهارگزینه‌ای مفهومی، محاسباتی و خلاقانه نیز استفاده شده است.

در پایان هر فصل، بخشی به نام “یک قدم تا 100” قرار داده شده که سطح سوالات اون بخش بالاتر از سایر تست‌ها بوده و بررسی این بخش به شما برای کسب رتبه بالاتر در کنکور سراسری بسیار کمک خواهد کرد.

سؤالات این بخش، مجموعه‌ای از کل نکات مهم فصل رو پوشش میده. همچنین به دلیل اهمیت زمان در دوران جمع‌بندی و نیاز به مرور مطالب، شماره تست ‌هایی که برای رسیدن به این مقصود در نظر گرفته شده، در آغاز هر فصل از کتاب مشخص شده است.

در پاسخ ‌نامه‌ی تشریحی این کتاب که در جلدی جداگانه منتشر شده، صورت هر سؤال و تمامی گزینه‌های اون به طور کامل بررسی شده‌. همچنین در پاسخ‌نامه‌ی تشریحی، کادرهای نکات مفهومی و ترکیبی هم وجود داره.

در قسمت‌های مختلفِ پاسخ‌نامه، مهارت‌های حل سؤال نیز بیان شده که به شما برای تقویت مهارت تست‌زنی کمک شایانی میکنه.

برای نظام جدید یک کتاب دوجلدی دیگر نیز تحت عنوان فیزیک کامل کنکور از سری میکرو طلایی به چاپ رسیده که جامع است و مجموع آن چهار کتاب است اما پیشنهاد ما همان مجموعه چهار جلدی پایه و دوازدهم است. کتابهای پایه به پایه آن نیز خوب است.

 

2- خیلی سبز

این انتشارات نیز مجموعه ای 4 جلدی برای فیزیک منتشر کرده. در فیزیک پایه یک جلد سوال و یک جلد پاسخنامه است اما برای فیزیک دوازدهم هر جلد شامل نیمی از دوازدهم میشه و شامل تست و پاسخ با هم است.

مهم‌ترین ویژگی‌های این کتاب مواردی هست که اشاره میکنیم:

  • درسنامه‌های توپ و یاددهنده با متنی روان و صمیمی و پر از تست‌های آموزشی،
  • تست‌های دسته‌بندی شده مناسب،
  • پوشش کامل مفاهیم و تمرین‌های کتاب درسی چه در درس‌نامه‌ها و چه در تست‌ها، پاسخ‌های کاملا تشریحی و…
  • تستها چندبخش هست و آخر هر بخش یک یا دو آزمونک هست و انتهای هر فصل هم آزمون جامع داره و آخر سر، تستای سری زد آورده شده که مخصوص بچه خفن های فیزیکه.
  • در کل مثل گاج، کتاب خیلی خوبی هست و با سری تستهای زد میتونید خوب توی فیزیک استاد بشید.

 

3- نشر الگو

تا کنون کتاب جامع برای نظام جدید منتشر نکرده ولی کتاب های تست پایه به پایه این انتشارات بسیار خوب است و تست های قدرتمندی داره اما در کل کمی ضعیفتر از گاج عمل کرده.

از ویژگی های این کتاب میتونیم به موارد زیر اشاره کنیم:

1.درسنامه‌ای منطبق با کتاب درسی فیزیک،

2.پرسش‌های چهارگزینه‌ای تالیفی به همراه سوالات کنکور سال‌های اخیر مرتبط با مباحث کتاب درسی، پرسش‌های چهارگزینه‌ای تکمیلی برای دانش‌آموزان علاقه مند،

3.آزمون‌هایی برای مرور مطالب و سنجش توانایی و مهارت است.

4.هر کتاب حدود 1000 تست دارد.

 

4- خوشخوان

فیزیک خوشخوان یکی از سخت ترین و سنگین ترین منابع کمک درسی فیزیک کنکور است. فیزیک خوشخوان هم درسنامه اش، هم تست هاش نسبتا سطح بالاست و حتی تا سطح سوالات المپیاد هم تست داره! فقط برای بچه های تیزهوش و ممتاز شاید خوب باشه اما برای شروع از صفر خوب نیست. در کل خوندن این کتاب اصلا توصیه نمیشه هرچند هنوز برای نظام جدید کتاب زیادی منتشر نکرده.

 

5- قلمچی

بیشتر تست های این کتاب تست کنکور هست و درسنامه مفصلی هم نداره. برای رسیدن به درصد 50 تا 60 میتونه برای شما مناسب باشه. سه جلد هست چون برای پایه جلد سوال و جواب جداست.

6- مهر و ماه

مانند گاج چهار جلد دارد. درسنامه های روان داره که برای شروع دانش آموزان ضعیف خیلی مناسبه ولی تعداد تست کمتری داره. آزمون‌های دو سطحی در پایان هر فصل داره که برای جمع بندی خوبه. پاسخ‌های تشریحی خوب، گام‌به‌گام و مفهومی با روش‌های گوناگون به همراه راهبرد، نکته‌ها و یادآوری ‌های ویژه برای پاسخ درست و سریع به تست‌ها در جلد دوم وجود داره.

 

جمع بندی:

بهترین کتاب حال حاضر گاج نقره ای است و کتب الگو و خیلی سبز هم از بهترین ها هستند ولی سراغ بقیه انتشارات نروید

مطالب بیشتر

این پست رو برای دوستانت هم بفرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

این پست ها رو از دست نده!

همین الان اینستاگرام محصل ایرانی رو دنبال کن تا راه موفقیت در زمان باقی مونده رو بدونی

guest
19 دیدگاه ها
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
درسا
درسا
2020-11-22 15:51

سلام من برای مطالعه تابستون میخوام کلاس هم نمیرم خودم میخونم کدوم منبع برای من مناسب هست درصد ام هم میخوام بین 60 تا 70 باشه

فائزه
فائزه
2020-09-30 09:10

سلام.خسته نباشین.من داوطلب نظام قدیم تجربی هستم وبرای کنکور1400نظام جدیدشرکت کردم.فیزیکم ضعیفه یعنی تومدرسه اموزش خوب ندیدم وتاالانم خوب نخوندمش.میخواستم ببینم ازکتاب های بالا کدومش برامن بهتره؟؟باکدومش میتونم به درصد70تا75برسم.ممنون میشم راهنماییم کنین

تیموری
تیموری
2020-09-19 11:11

سلام
از کتاب های کانون چه کتابایی برای این درس ها بهتره
فیزیک تست سه پایه
زبان دهم و دوازدهم
ریاضی سه پایه تست و درسنامه
دینی سه پایه تست و درسنامه
ادبیات سه پایه تست و درسنامه
عربی سه پایه تست و درسنامه

سارا
سارا
2020-08-04 10:47

آیا کتاب های گاج نقره ای فیزیک، درسنامه هم داره؟من کارشناسی ژنتیک دارم ودانشجوی ارشد ژنتیکم، چه کتابی برای تست و درسنامه فیزیک مناسبه برام؟

سعید
سعید
2020-08-13 10:47
پاسخ به  سارا

فیزیک نقره ای گاج عالی عالی…لیسانس زبان داستم و دوباره کنکور دادم

سهیل
سهیل
2020-09-28 16:49
پاسخ به  سعید

سلام
داداش نتیجه هم گرفتین ؟

مریم
مریم
2020-07-30 11:13

سلام ممنون میشم یه منبع خوب واسع سال 12بهم معرفی کنید رشته تجربی

موژان
موژان
2020-07-02 13:32

سلام من دوازدهم ریاضی هستم و میخواستم بدونم برای رشته ریاضی هم این منابع که برای تجربی معرفی کردید مناسبن؟؟

امیر
امیر
2021-02-03 11:29
پاسخ به  موژان

مهروماه و خیلی سبز عالیه من نتیجه گرفتم

منان
منان
2019-10-12 20:02

سلام ببخشید در توضیحات گفتید میکروطلایی گاج خوبه ولی در نتیجه که میگیرید میگید میکرو نقرهای دقیقا کدوم خوبه

موژان
موژان
2020-07-02 13:33
پاسخ به  منان

سلام من دوازدهم ریاضی هستم و میخواستم بدونم برای رشته ریاضی هم این منابع که برای تجربی معرفی کردید مناسبن؟؟

Borhan
Borhan
2019-09-08 07:02

سلام واسه فیزیک مبتکران خوبه ؟

امیر
امیر
2018-12-19 04:54

سلام
لطفا در مورد منابع کمک درسی نظام جدید هم مقاله ای تحت عنوان معرفی بهترین منابع دروس اختصاصی تجربی نظام جدید ارائه بدهید ممنون میشیم

امیرمحمد
امیرمحمد
2018-01-18 23:08

با سلام
به نظر من جای کتاب های الگو در بین کتاب های معرفی شده خالیه چون هم درسنامه ی خوب و هم تست های خوب و سطح بالایی داره.

امیر
امیر
2020-09-17 23:54
پاسخ به  امیرمحمد

کتاب های فارسی و زیست نشر الگو بهترین هستند و میتونم بگم هیچ انتشاراتی در این دروس هم سطح نشر الگو نیستند.
شیمی و فیزیک نشر الگو هم در سطح بالایی قرار دارند ولی شیمی مبتکران و فیزیک میکرو بهترند.

حسین
حسین
2018-01-03 23:10

سلام و خسته نباشید خدمت شما زحمت کشان سایت

۱_بنظر شما فیزیک پایه و پیش مهروماه پاسخگوی کنکور هستش
بعضیا میگن فیزیک پایه مهروماه گنگ هستش بعضی جاهاش

۲_ پاسخنامه ش چطوره آیا کامل هستش؟

beat
beat
2017-12-27 11:01

سلام، جدی کتاب فیزیک پایه و پیش مهروماه بی نظیره دوستان

مرتضی
مرتضی
2017-10-29 00:13

کتاب های فیزیک تالیف آقای شهریاری رو فراموش کردید قرار بدید که یه چیزی تو مایه های شیمی مبتکران هست. من کتاب های فیزیک پیش خیلی سبز, گاج, الگو و حتی فار رو هم بررسی کردم ولی درسنامه های هیچکدوم به مبتکران نمیرسه از نظر تست هم چیزی کم نداره

رسول حمیدی پور
رسول حمیدی پور
2017-10-02 08:57

برای درسی مثل فیزیک چطوری مطالعه کنیم بهتره؟ یعنی چطوری از کتاب های کمک آموزشی استفاده کنیم بازدهی بیشتری داره؟