سلام، خودتون رو معرفی کنید از کدوم شهر و استان هستید و در چه مدرسه ای تحصیل می کردید؟

من سروش مسروری هستم. دانشجوی پزشکی شهید بهشتی از شهرستان بوکان و استان آذربایجان غربی و در مدرسه‌ی نمونه دولتی فارابی تحصیل کرده ام.

از چه سالی خوندن برای کنکور رو شروع کردید؟

از سال سوم دبیرستان مطالعه  جدی برای کنکور را شروع کردم.

تقسیم بندی مطالعه شما چجوری بود؟ چقدر تست میزدی و چقدر زمان رو به مطالعه اختصاص می دادی؟

خب بسته به نوع درس تعادل بین درسنامه و تست رو رعایت می کردم. مثلا برای درسی مثل دین و زندگی مطالعه بیشتر لازمه تا تست. ولی برای درسی مثل ریاضی بیشتر تست لازمه. روزانه سعی می کردم ۶۰ درصد وقتم رو صرف تست کنم و ۴۰ درصد صرف مطالعه. اوایل هفته همیشه میزان مطالعه م بیشتر از تست بود و وقتی به آزمون ها نزدیک می شدیم حجم تست ها رو می بردم بالا.

نحوه‌ی برنامه ریزی شما چگونه بود؟

طی چندین آزمون روش آزمون و خطا رو به کار بردم تا به بهترین نوع برنامه ریزی و تعادل رسیدم وهمون برنامه رو تو اغلب آزمون ها تکرار می کردم. از دفتر برنامه ریزی استفاده می کردم تا اشکالات و ضعف های هر روزم رو پیدا کنم و اون ها رو رفع کنم. هم چنین به تعیین تعادل اختصاصی عمومی و پیش و پایه کمک می کرد. بعدا تست های هر روز و میزان مطالعه رو یادداشت می کردم و جمعه ی بعد آزمون با درصد بدست آمده مقایسه می کردم و بسته به شرایط برایش تصمیم گیری می کردم. ابتدا در آزمون های عادی مطالب رو یک بار با تست می خوندم با تاکید بیشتر اختصاصی دروس پیش دانشگاهی و هر چند که به انتهای هفته نزدیک تر می شدیم ساعت مطالعه‌ی پایه و عمومی رو افزایش می دادم. در انتهای این کار ها منابع تکمیلی کار می کردم و بعد وارد مرور شده و آزمون کار می کردم.

روش مطالعه خودتون رو در هر درس رو خیلی خلاصه و مفید برای کنکوری ها بگید؟

برای ادبیات از روش مبحثی خوندن استفاده می کردم. یعنی مبحث آرایه و زبان فارسی و قرابت معنایی و لغت و املا و تاریخ ادبیات رو از کتابای مخصوص و جداگانه کار می کردم. برای خوندن عربی ابتدا یک بار کتاب جامعی را برای آن کار کردم و بعد از آن با کتاب های مخصوص لغت و درک مطلب به تسلط کافی در این مباحث رسیدم. برای درس دین و زندگی کتاب درسی را دراولویتم قرار می دادم و سعی می کردم خودم رو جای طراح قرار بدم و در نظر بگیرم که از هر مطلب چه طور قراره طراح به طرح تست فکر کنه. بعد از آن سعی می کردم تست های سراسری و سنجش و تالیفی رو طی ۳ روز مختلف کار کنم که هم مرور بشه و هم نواقص رو با کتاب رفع کنم. برای درس زبان انگلیسی مباحث لغت و درک مطلب و کلوز و گرامررو جدا گونه کار می کردم و و برای هر مبحث کتاب جداگونه داشتم. لغات رو چند بار تا کنکور مرور کردم و برای لغات خارج از کتاب از لغات کنکورهای اخیر استفاده می کردم و هر شب یک متن و دو کلوز کار می کردم. برای درس ریاضی ابتدا جزوه ی دبیر و سپس درسنامه ی کتب آموزشی رو کار می کردم و سعی می کردم خلاصه هایی ازشون تهیه کنم که هنگام مرور به کمکم بیایند. بعد سراغ تست ها می رفتم و سعی م بر این بود که تست هایی که بلد نیستم رو نشان دار کنم و پاسخ تشریحی تموم تست ها رو بخونم. برای مرور آن سعی می کردم اغلب روزها آزمون کار کنم. توجه زیادی به تست های کنکور سراسری سال های اخیر می کردم و اولویتم اون تست ها بود. برای درس فیزیک ابتدا کتاب درسی و سوالاتش رو تحلیل می کردم سپس درسنامه ها رو می خوندم و بعدا تست ها رو به چند بخش تقسیم می کردم و یک درمیان می زدم برای مرور هم تست های نشان دار رو کار می کردم. اولویتم همیشه با تست کنکور بود. برای مرور هم از خلاصه های خودم و آزمون ها استفاده می کردم. برای درس شیمی کتاب درسی همیشه اولویتم بود و سعی می کردم کاملا آن را زیر ذره بین قرار دهم و تمام فعالیت ها و شکل ها و نمودارهارو تحلیل کنم. برای تست هم همیشه سراغ تست های چالشی و دشوار هم می رفتم و سعی می کردم از همان اوایل آزمون های زمان دار کار کنم. و نکاتی که دردرسنامه ها و تست ها بود به کتاب درسی منتقل می کردم.

زیست رو چجوری می خوندید؟

برای خوندن زیست ابتدا یک بار کتاب درسی رو روزنامه وار می خوندم سپس فصل ها رو به چند گفتار تقسیم کرده و سپس سراغ درسنامه ی کتاب کمک آموزشی رفته و تست های آموزشی و سطح پایین رو کار می کردم. بعد هر جا نکته ای بدست می آوردم وارد کتاب درسی می کردم. سپس در روز های بعد از یک منبع با سطح بالا استفاده می کردم و همه ی گزینه ها رو بررسی کرده و نکاتشون رو یادداشت می کردم. آخر ازمون ها خودم رو جای طراح می گذاشتم و سعی می کردم حدس بزنم از هر جمله چه طور میشه در کنکور سوال طرح کرد. در آخر روز قبل آزمون مشغول حل کردن آزمون می شدم و قبل آز جمعه نواقص رو برطرف می کردم. در آزمون های بعد برای مرور فقط کتاب درسی نکته نویسی شده رو می خوندم و از خلاصه هام استفاده می کردم. هم چنین سعی داشتم خودم مثل طراح تست طرح کنم و نکته های جدید روکشف کنم. در آزمون های جمع بندی یک بار فصل رو مرور کرده و سپس براش آزمون و تست های بیشتری حل می کردم.

منابع کمک آموزشی مورد استفاده ی شما چی بود؟ دقیقا از چه منابعی استفاده می کردی؟

برای ریاضی تخته سیاه و موج آزمون و فیزیک خیلی سبز ۴ جلدی و شیمی آی کیو و موج آزمون و زیست آی کیو و نشر الگو وادبیات موضوعی های نشر الگو و جامع خیلی سبز و عربی جامع خیلی سبز و دین و زندگی گاج نقره ای و زبان جامع مبتکران و درک مطلب شهاب اناری استفاده می کردم.

ساعت مطالعه روزانه‌ی شما چه قدر بود؟

ساعت مطالعه ی ثابتی نداشتم ولی به میانگین ساعت مطالعه و ساعت مطالعه ی هفتگی باور داشتم. به طور میانگین بین ۶ تا ۸ ساعت و روزهای تعطیل بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت مطالعه می کردم.

در دوران کنکور تفریح هم می کردی؟ چه تفریحاتی داشتی؟

بله. هر وقت خسته می شدم به پیاده روی می رفتم و در پارک قدم می زدم. حرف زدن با دوستام هم کاری بود که خستگیم رو کم می کرد. هم چنین بازی های کامپیوتری از تفریحات من بود.

از موبایل و شبکه های اجتماعی در سال کنکور استفاده می کردی؟

خیر. برای حفظ آرامشم در کنکور اغلب حاشیه ها رو حذف می کردم.

کلاس کنکور می رفتی؟

خیر.

کدوم آزمون شرکت می کردی؟

در طول سال قلمچی و در تابستان گزینه ۲

میانگین ترازت چقدر بود؟

۷۴۳۰

تراز اولین آزمونت چقدر بود؟

۷۶۰۲

نقش خانواده در موفقیت شما در کنکور؟

همواره سعی می کردن که فضای آرومی برای من فراهم کنند و وقت هایی که خسته می شدم درد دل هام رو گوش می دادند و همواره بهم انگیزه می دادند که بالاخره به هدفم می رسم. مادرم همیشه برام دعا می کرد و همواره هدف هام رو بهم یاد آوری می کرد.

بعد از آزمون چجوری تحلیل و رفع اشکال کردی؟

اول سوالات نزده و غلط رو تعیین می کردم و سپس نزده ها و غلط ها رو اول یاد می گرفتم و دلیل اشتباه بودن و نزده بودن اونا رو می نوشتم و بعد استراحت دوباره سراغ آزمون رفته و همه ی سوالات درست و غلط رو با پاسخنامه هاشون بررسی می کردم و اگه نکته ای به ذهنم می رسید حتما یادداشت می کردم. سعی من بر این بود که نوع غلط ها رو پیدا کرده و مانع تکرار اون اشتباهات بشم.

اگر دوباره کنکور بدید چه اشتباهی رو مرتکب نمیشدید؟

به خودم باور داشتم و هیچ وقت ناامید نمی شدم و روی خودم تکیه می کردم و انتظارات منطقی تری از خودم داشتم. نکته نویسی و خلاصه نویسی هام رو قبل کنکور مرور می کردم و ماه های پایانی ساعت مطالعه ام رو خیلی بیشتر می کردم.

مهمترین توصیه تان برای کنکورهای ۹۸ چیه؟

یادشون باشه که همه ی ما در زندگی ممکنه مشکلاتی داشته باشیم که شاید مقصر رخ دادن این مشکلات خودمون هم نباشیم ولی باید به یاد داشته باشیم که در دنیا کسانی برنده میشوند که تسلیم نشوند و اهل ریسک کردن باشند. موفقیت از آن شکست خورده هایی است که تشنه ی موفقیت اند و برای رسیدن به آن از هر مانعی عبور می کنند. به خودشون تکیه کنند و تا آخرین لحظه تسلیم نشوند و با تلاش و پشتکار به هدف خودشون برسند. انتظار منطقی از خودشون داشته باشند و طوری تلاش کنند که در آخر شرمنده ی خودشون نباشند و حداقل از خودشون راضی باشند. به دیگران توجه نکنند و ناامید نشوند و به یاد داشته باشند که انسان اشرف مخلوقات هست و قادر به انجام هر کاری هست. در آخر هم اینکه به خلاصه نویسی و نکته نویسی و برنامه ریزی توجه ویژه ای داشته باشند.

مطالب بیشتر

این پست رو برای دوستانت هم بفرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

این پست ها رو از دست نده!

همین الان اینستاگرام محصل ایرانی رو دنبال کن تا راه موفقیت در زمان باقی مونده رو بدونی

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها