مشاوره کنکور از سیر تا چیاز

مشاوره کنکور ، از سیر تا پیاز رتبه شدن

کنکور مسیری که بالا پایین های زیادی داره، مسیری کاملا ناشناخته و متفاوت نسبت به تمام سال هایی که تا به الان طی کردی، مرحله ای که تجربه ای جدید برای تو محسوب میشه و باید سربلند از اون خارج بشی. برای پیمودن این مسیر باید از مشاوره کنکور استفاده کنی.

خب طبیعتا وقتی وارد چنین مسیری میشیم نمیتونیم انتظار داشته باشیم همه چیز برای ما روشن و واضح باشه، و همین طور نمیتونیم با دانشی که از سال های قبل داریم این مسیر رو هم طی کنیم. باید بریم سراغ افرادی که خودشون یک مرتبه تو این مسیر وارد شدن و با سربلندی از اون خارج شدن، این کار باعث میشه تجربه های اشتباه رو دوباره تکرار نکنیم و با انتخاب گزینه های درست خودمون رو به اهدافی که داریم نزدیک تر ببینیم.

داشتن مشاور کنکور که مثل فانوسی روشن تو این تاریکی به ما نور بده، بهترین انتخابی هست که میتونیم داشته باشیم تا از افتادن تو چاله های عمق این مسیر، دور بشیم.

در این مقاله قصد داریم نیاز های شما برای رسیدن به موفقیت در کنکور سراسری رو تک به تک بررسی کنیم و به شما بگیم که مشاور دقیقا در رفع این نیاز ها چه کمکی میتونه به شما بکنه.

اگر دوست داری با ذهن باز و آگاه نسبت به شرایط وارد بازی کنکور بشی حتما تا انتها این مقاله همراه باش

 

شما برای رسیدن به موفقیت در کنکور به یک سری ابزار نیاز دارید

  1. باید دقیقا بدونی هدفت از شرکت در کنکور چی هست
  2. باید برای تک تک روز های این مسیر برنامه ریزی داشته باشی
  3. باید برای هر یک از درس ها بهترین منبع کمک آموزشی رو انتخاب کنی
  4. باید اصول مطالعه هر درس رو بلد باشی
  5. باید بدونی چطور مثل حرفه ای ها تست بزنی
  6. باید در طول مسیر صبور بودن و داشتن استمرار رو همیشه داشته باشی

کنکور دقیقا مثل طبیعت گردی و زدن کمپ های تفریحی در مناطق بِکر هست، شما باید خودتون رو به طور کامل مجهز کنید تا بتونید از پس مشکلات و سختی های مسیر بر بیاید

قرار نیست با داشتن این ابزار مسیر خیلی راحتی رو پیش رو داشته باشید و حسابی خوش بگذرونید، نخیر.

این وسایل به شما کمک میکنن تا زنده از خط پایان عبور کنی و نه چیز بیشتری، پس خودت رو حسابی آماده کن که مسیر طول و درازی انتظار تو رو میکشه.

 

هدف گذاری در مشاوره کنکور

 شما قبل از اینکه بخوای وسایل سفر رو آماده کنی باید بدونی مقصد تو کجاست. نمیتونی بدون مقصد فقط سوار ماشین بشی و بزنی تو دل جاده. دقیقا باید بدونی کجا داری میری، اون جا چه امکاناتی در اختیار تو قرار میگیره، سختی های کمپ زدن در اون مکان چی هست و خلاصه سیر تا پیاز ما جرا رو باید بدونی.

داستان کنکور با سال های پایه کاملا متفاوت هست. شما هر سال فقط درس های همون مقطع تحصیلی رو میخوندید و میدونستید که باید در دو نیم سال درس ها رو در قالب آزمون های تشریحی امتحان بدید.

اما امسال شرایط برای شما کاملا متفاوت هست. امسال علاوه بر اینکه باید درس های جدید سال دوازدهم رو مطالعه کنید، باید درس های سال دهم و یازدهم رو هم مجددا مطالعه و مرور کنید، داستان زمانی پیچیده تر میشه که در درس های سال های پایه ضعیف باشید و نیاز داشته باشید برای مطالعه مجدد اون مباحث زمان بیشتری اختصاص بدید.

از طرفی در سال های گذشته در امتحانات تشریحی اگر پاسخ سوال رو نصف و نیمه پاسخ میدادید، این امکان وجود داشت که بتونید نیمی از نمره اون سوال رو بگیرید اما امسال باید در زمانی مشخص دقیقا به پاسخ درست هر تست برسید، بنابراین کاری که باید امسال انجام بدید با سال های گذشته کمی متفاوت هست.

بنابراین به جای آزمون و خطا کردن برای پیدا کردن مسیر درست، بهتره که از همون روز های ابتدایی زیر نظر فردی که در این مسیر قدم گذاشته باشید تا بتونید از تجربیات موفق اون فرد استفاده کنید.

 
مشاوره کنکور چجوری و از کجا شروع کنیم؟
این ویدئو رو از مهرداد مزینی رتبه برتر تیم محصل ایرانی ببینید که چه توصیه هایی برای کسانی داره که میخوان تازه برای کنکور شروع کنن

 

باید برای تک تک روز های امسال برنامه داشته باشی

از نون شب هم برای شما واجب تر هست. اصلا این امکان وجود نداره که تو هیچ مرحله ای از زندگی بدون داشتن یک برنامه ریزی اصولی و استاندارد بتونید موفقیت چشم گیری به دست بیارید.

این موضوع رو یادتون باشه که همون قدر که رسیدن به یک هدف خاص میتونه شیرین و دلپذیر باشه باید در ازای رسیدن به اون هم تلاش کنید و هم زمان کافی اختصاص بدید اما نکته ای که وجود داره این هست که صرفا داشتن تلاش زیاد نمیتونه عامل پیروزی شما در یک پروسه باشه، چیزی که اهمیت داره این هست که شما بتونید اون حجم از تلاش و زمان گذاشتن رو در جهت خاصی برای رسیدن به هدف مشخصی استفاده کنید.

داشتن برنامه ریزی دقیقا به شما کمک میکنه تا بتونید از زمانی که برای مطالعه کردن برای قبولی در یک رشته خاص اختصاص میدید، بیشترین بهره ممکن رو ببرید.

زمانی که شما برنامه ریزی داشته باشید دیگه هیچ ابهامی برای شما باقی نمیمونه، خیلی دقیق و واضح برای شما مشخص هست که در طول یک هفته و یا یک ماه، هر روز باید چه درسی رو مطالعه کنید، چه زمانی برای اون تست زنی انجام بدید، چه زمانی باید مرور داشته باشید و در نهایت در چه ایامی باید به سراغ جمع بندی مطالبی که تا به الان مطالعه کردید، برید.

برنامه ریزی همون قدر که میتونه در رسیدن شما به هدفی که دارید موثر باشه، به همون اندازه هم میتونه شما رو از رسیدن به هدف دور کنه. اما دلیل این موضوع این هست که هر برنامه ریزی ای مفید نیست، برنامه ریزی شما باید دقیق، استاندارد و بر اساس ویژگی های شخصی و فردی شما تنظیم شده باشه. و باز هم اینجاست که داشتن یک مشاور کنکور کار بلد میتونه بهتون کمک زیادی بکنه.

یک مشاور کنکور کار بلد به خوبی از اهمیت داشتن برنامه ریزی برای رسیدن به موفقیت در سال کنکور خبر داره، چرا که مطمئنن خودش هم از نعمت داشتن برنامه ریزی استفاده کرده. اون میدونه یک برنامه ریزی برای اینکه استاندارد باشه به چه ویژگی هایی احتیاج داره.

یک مشاور خوب برای شما هم برنامه ریزی بلند مدت انجام میده و هم به شما کمک میکنه تا این برنامه ریزی بلند مدت رو در قلب یک برنامه ریزی کوتاه مدت پیاده سازی کنید تا برای شما در طول هر روز قابل اجرا باشه

بیاید باهم دیگه نمونه یک برنامه ریزی ماهانه رو بررسی کنیم.

شما در درجه اول باید بدونید که در طول یک فصل، یعنی سه ماه از سال کنکور قصد دارید چه مطالبی رو مطالعه کنید. ما فرض رو بر این میگیریم که شما در ابتدای سال تحصیلی کنکور خودتون قرار دارید و درس ها باید از ابتدا مطالعه بشن.
عکس جدول برنامه ریزی برای کنکور
 

 

بعد از اینکه مشخص کردید در طول یک ماه باید چه درس هایی رو مطالعه کنید، حالا زمان این میرسه که این بودجه بندی یک ماه رو در طول برنامه ریزی های هفتگی تقسیم کنید.
جدول برنامه ریزی برای کنکور به صورت روزانه و هفتگی
 

 

و حالا با توجه به برنامه ماهانه و هفتگی ای که داری دقیقا میدونی که باید در طول روز چه درسی رو بخونی، از روی چه کتابی مطالعه کنی، چه زمانی نیاز هست تست زنی انجام بدی و مرور در چه تایمی انجام میشه. از این به بعد با داشتن برنامه ریزی دیگه نیازی نیست هر روز زمان زیادی رو برای تنظیم برنامه اون روز اختصاص بدی و مدام این تفکر رو داشته باشی که نکنه، برنامه ای که الان دارم طبق اون جلو میرم، استاندارد نباشه و نتونه منو به موفقیت برسونه.

برای اینکه در مورد برنامه ریزی اصولی بیشتر بدونی مقاله بهترین برنامه ریزی برای کنکور رو بخون
 
مشاوره کنکور: استراتژی رسیدن به رتبه زیر هزار چیه؟
در ویدئو زیر محمد فتحی مقدم دانشجوی دندانپزشکی دانشگاه تهران از تجربیات خودش در کسب رتبه زیر هزار میگه:

 

باید برای هر یک از درس ها بهترین منبع کمک آموزشی رو انتخاب کنی

یکی از اصلی ترین کار هایی که یک مشاور کنکور حرفه ای و کاربلد میتونه برای داوطلب هایی که زیر نظر اون مشغول به فعالیت هستن انجام بده، انتخاب منابع کمک آموزشی استاندارد مناسب و هم سطح با داوطلب هست. در حال حاضر خوشبختانه اکثر انتشاراتی که در زمینه کنکور مشغول به فعالیت هستن، در سطح خوبی فعالیت میکنن و دقیقا همین موضوع هم کار انتخاب رو برای داوطلب کنکور سراسری سخت میکنه.

از طرفی یک مشاور کنکور اگر کارش رو بلد باشه، میدونه که باید داوطلب خودش رو از چند منبعی بودن دور کنه. داشتن چند منبع کمک آموزشی یکی از افت های اساسی داوطلب های کنکور هست.

این تفکر غلط در طول این سال ها در بین داوطلب های کنکور رواج داشته که اگر تمام منابع با کیفیت موجود در بازار رو برای یک درس داشته باشه میتونه به موفقیت برسه، این در حالیه که این تعدد منابع فقط باعث میشه که نتونید با تمرکز بالا مطالعه داشته باشید و این قضیه بعد از یک مدت باعث میشه که نسبت به خودتون و توانایی هایی که دارید نا امید بشید.

روالی که در حال حاضر کنکور طی میکنه، افزایش تمرکز و توجه به سمت کتاب های درسی هست. با توجه به داغ بودن بازار فیلم های آموزشی ای که صحبت از تکنیک ها و فرمول هایی میکنن که داوطلب رو در کمتر از ۳ ثانیه به جواب میرسونه!!!!!

روند حرکتی طراح کنکور هم دقیقا بر عکس این ماجرا هست. موضوع دیگه ای که باید در این بین برای شما بازگو کنیم این هست که این تکنیک ها و فرمول ها با صد ها تبصره در اختیار شما قرار میگیره، یعنی اگر تدریس یکی از این به اصطلاح دبیر ها رو نگاه کرده باشید، میبینید که برای هر تست کنکور سراسری یک تکنیک خاص رو بیان میکنن.

بهترین انتخاب شما دوری از این خزعبلات و رفتن به سوی یادگیری مفاهیم اصلی هر مبحث هست. اگر اصول رو بلد باشیم و به خوبی تمرین کرده باشیم کمتر طراحی میتونه ما رو به دام خودش بندازه!

کاری که شما به عنوان یک داوطلب حرفه ای کنکور باید انجام بدی این هست که تمرکز و توجه صد در صدی بر روی مباحث کتاب درسی داشته باشی و به هیچ عنوان حاضر نباشی مفاهیم این کتاب رو با منبع دیگه ای جایگزین کنی.

اما حقیقت ماجرا این جاست که شما در کنار کتاب درسی، به یک منبع کمک آموزشی هم احتیاج دارید. از اصلی ترین ابزار هایی که به وسیله اون میتونید ابعاد مختلف یک مبحث رو یاد بگیرید، تست هست و تست های با کیفیت رو فقط میتونید در منابع کمک آموزشی استاندارد که همسو با سختی کنکور های اخیر پیش روی میکنن داشته باشید.

یک منبع کمک آموزشی خوب در کنار بانک تست خوب برای شما، باید درسنامه پربار و غنی هم داشته باشه تا اگر در مطالعه بخشی از کتاب درسی با مشکل مواجه شدید بتونید از درسنامه کتاب کمک آموزشی برای فهم هر چه بهتر و بیشتر یک مبحث استفاده کنید.

برای انتخاب منبع میتونید مقاله بهترین منابع کنکور رو ببینید

 

باید اصول مطالعه هر درس رو بلد باشی

روش مطالعه ای که امسال باید داشته باشی با سال های قبل متفاوت هست، امسال باید رویکرد شما بیشتر بر روی سوال های چهار گزینه ای یا همون تست باشه و بیشتر زمان خودتون رو به تست زنی اختصاص بدید.

از طرفی باید روش مطالعه هر درس رو بلد باشید. منظور ما از این جمله این هست که شما باید بدونید که برای مطالعه درسی مثل ریاضی و فیزیک نمیتونید فقط به مطالعه درسنامه اکتفا کنید و باید بدونید که تا زمانی که برای این درس های محاسباتی تست زنی انجام ندید و خودتون رو با سوال درگیر نکنید، پیشرفت خاصی در کار شما مشاهده نمیشه.

یکی از کار هایی که یک مشاور کار بلد باید برای شما انجام بده این هست که روش اصولی و صحیح مطالعه هر یک از درس رو به شما آموزش بده تا از همون ابتدای کار در مسیر درست قرار بگیرید.

موضوع دیگه ای که به در کنار بلد بودن روش اصولی مطالعه هر درس به شما کمک میکنه این هست که از مسائلی مثل وسواس در مطالعه رنج نبرید، این موضوع در بین اکثر کنکوری ها مشاهده میشه که مدام این طرز فکر رو دارن که نکنه این مطالبی که الان در حال یادگیری هستیم رو در ماه های پیش رو از یاد ببریم.

در حالی که فرار بودن مطالب از خاصیت اصلی اون ها هستن و یک داوطلب موفق کنکوری باید بدونه که به وسیله مرور هایی که در برنامه ریزی خودش داره میتونه به راحتی مطالب رو در بازه زمانی های مختلف مجدد به یاد بیاره.

این موضوع  و مطالبی از این دست، چیزی نیست که یک داوطلب کنکور از اول از اون با خبر باشه و این کار یک مشاور کنکور خوب هست که این مسائل رو به داوطلب آموزش بده تا از استرس های بیخود و بی جا که در طول مسیر یک کنکوری به اون دچار میشه، جلوگیری کنه.

 

چطور مثل حرفه ای ها تست بزنی

کنکور مثل آزمون های مدارس نیست که شما با نوشتن نیمی از جواب و یا نوشتن فرمول بتونید بخشی از نمره رو به دست بیارید. کنکور یک آزمون حدودا ۴ ساعته هست که از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۱۲:۱۵ به طول میکشه و شما باید به تعداد قابل توجهی از تست ها در مدت زمان تقریبا محدود پاسخ بدید.

کار زمانی برای شما سخت تر شده که در حال حاضر خوندن صورت تست و پاسخ های اون هم زمان زیادی رو از شما میگیره و اگر شما با تست و تست زنی آشنا نباشید به هیچ عنوان نمیتونید راهی از پیش ببرید. اما در این بخش مقاله قصد داریم از ساختار تست و تست زنی و کار هایی که باید با تست انجام بدی و این ها توسط یک مشاور خوب در اختیار تو قرار میگیره، صبحت کنیم

تست آموزشی

اغلب تست هایی که تو در سال کنکور میزنی تست های آموزشی هستن، هدف از زدن این تست ها درصدگیری و یا اینکه حتما پاسخ درست بدی نیست، این تست ها به تو کمک میکنه تا ابعاد مختلف یک مبحث رو هر چه بهتر یاد بگیری. بنابراین ازت میخام از اینکه زمان زیادی رو برای پاسخ دادن به یک تست اختصاص بدی هیچ واهمه ای نداشته باشی، اتفاقا این کار باعث میشه ذهن مسئله گراتری نسبت به تست ها داشته باشی. پس از این به بعد بلافاصله بعد از اینکه نتونستی راه حلی برای پاسخ دادن به یک تست پیدا کنی به سراغ پاسخ نامه نرو، تمرکز کن و سعی کن راه های مختلف رو بررسی کنی تا به پاسخ درست برسی.

تست زمان دار

بعضی از روز های هفته به خصوص زمانی که به روز های پایانی برای شرکت در آزمون آزمایشی نزدیک میشید بهترین زمان برای زدن تست های زمان دار هست. تست زمان دار به شما کمک میکنه تا هم سرعت خودتون رو در زدن تست افزایش بدید و هم باعث میشه بی دقتی های شما به شدت کم بشه.

برای این کار کافی هست که تعداد مشخصی تست رو در مدت زمان معین پاسخ بدید، به عنوان مثال ۲۵ تست ادبیات رو در مدت زمان ۱۸ دقیقه پاسخ بدید و بعد از این کار حتما درصد گیری انجام بدید و از اون مهم تر حتما به وسیله پاسخ نامه آزمون خودتون رو تصحیح کنید تا از دلایل اشتباه پاسخ دادن خودتون آگاه بشید.

در جدول های زیر گفتیم که چقدر زمان نیاز داری برای هر درس در کنکور که بتونی به سوالاتشون پاسخ بدی

زمان پاسخگویی عمومی

نام درستعداد سوالزمان پاسخگویی (دقیقه)
فارسی2518
عربی2520
دینی2517
زبان2520

زمان پاسخگویی تجربی

نام درستعداد سوالزمان پاسخگویی
ریاضی3047
زیست شناسی5036
فیزیک3037
شیمی3535
زمین شناسی2520

زمان پاسخگویی ریاضی

نام درستعداد سوالزمان پاسخگویی
ریاضی5585
فیزیک4555
شیمی3535

زمان پاسخگویی انسانی

نام درستعداد سوالزمان پاسخگویی
ریاضی2025
اقتصاد1510
علوم و فنون3030
عربی اختصاصی2020
تاریخ و جغرافیا3025
جامعه شناسی2015
فلسفه و منطق2525
روانشناسی2015

 

مدیریت تست زنی رو یاد بگیرید

یکی از کار های مهم و حیاتی که در زمان تست زنی باید انجام بدید این هست که تست های مهم رو حتما علامت گذاری کنید و برای این کار نیازی نیست به درست پاسخ دادن و یا پاسخ اشتباه خودتون نگاه کنید، بر اساس غنی بودن و پر بار بودن یک تست که از نظر شما تست قوی ای بود اون رو علامت گذاری کنید تا در زمان های مرور که در برنامه ریزی خودتون دارید بتونید با مراجعه مجدد به این تست ها مطالبی که قبلا مطالعه کرده بودید رو مجدد برای خودتون یادآوری کنید.

یکی از کار های دیگه ای که مشاور کنکور خوب باید برای شما انجام بده آگاه کردن شما از تکنیک های تست زنی برای مدیریت سر جلسه آزمون هست.

مهم ترین و اصلی ترین این تکنیک علامت گذاری تست های زمان دار در قالب تست های پاسخ نداده و زمان گیر هست، شما باید تست هایی که زمان زیادی از شما میگیرن و نیاز به تفکر دارن رو از مابقی تست ها جدا کنید تا در صورتی که زمان اضافه داشتید بتونید به اون ها مراجعه کنید و سوالاتی که فکر میکنید اصلا بلد نیستید رو هم با علامت دیگه ای مشخص کنید تا از تست های زمان دار مشخص باشن.

در مقاله روش تست زنی برای کنکور راهکار درست و اصولی تست زنی رو گفتیم

 

باید در طول مسیر صبور بودن و داشتن استمرار رو همیشه داشته باشی

داستان کنکور این شکلی نیست که در تمام طول مسیر پر از اتفاقات خوب و درجه یک باشه و در انتها هم به راحتی به موفقیت ختم بشه و همه هم راضی و خوشحال باشن.

در طول این مسیر طولانی به دفعات برای شما پیش میاد که نمیتونید از مسیر لذت ببرید، بالا و پایین های زیادی رو تجربه میکنید، ممکنه خیلی خوب مطالعه کنید ولی تو آزمون آزمایشی نتونید اون بازدهی لازم رو داشته باشید و اتفاقاتی از این دست باعث میشه سد بزرگی رو برای رسیدن به موفقیت جلوی خودتون ببینید

کار یک مشاور خوب اینجا هم به وضوح به چشم میاد، یک مشاور خوب دقیقا میدونه که باید چه زمانی به تو روحیه حرکت مجدد بده، یک مشاور خوب قبل از اینکه این اتفاقات برای تو پیش بیاد، از عادی بودن و امکان وقوع اون با تو صحبت میکنه و بهت میگه که این فقط برای تو نیست و اگر بلد باشی چطور خودت رو جمع و جور کنی میتونی از این فرصت به نفع خودت استفاده کنی.

یادمون باشه برای موفقیت در کنکور جدای از اینکه باید به وسیله کیفیت و کمیت در مطالعه به سطح علمی خوبی رسیده باشی باید بلد باشید چطور روحیه خودتون رو هم در طول مسیر حفظ کنید و مدیریت خودتون رو بلد باشید تا بتونید نتیجه خوبی رو به دست بیارید.

 

جمع بندی

در مقاله مشاوره کنکور نیاز های اساسی شما برای به دست آوردن یک نتیجه خوب در انتهای مسیر کنکور رو براتون ذکر کنیم و بهتون بگیم که با داشتن یک مشاور و برنامه ریز حرفه ای چقدر میتونید در این مسیر از رقبای خودتون که این بازی رو شوخی گرفتن، پیشی بگیرید. یادتون باشه برای موفقیت در چنین مسیر طول و درازی باید یک راهنما رو در کنار خودتون داشته باشید، شخصی که هم خودش یک مرتبه به بهترین شکل این مسیر رو طی کرده و هم مسافرانی داشته که به سلامت به مقصد رسیدن.

مطالب بیشتر

نقشه راه کنکور!

برنامه ریزی 6 ماهه

تلویزیون کنکور

مشاوره با رتبه های برتر

همین الان میتونی یک مشاور رتبه برتر و یک مربی موفقیت کنکور در کنارت داشته باشی

guest
2 دیدگاه ها
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
امید
امید
2021-11-21 10:05

آماده ام مسیری بروم ک با برنامه ریزی ومشخص کردن هدفم آن راه رابروم

حبیب بلوچی
حبیب بلوچی
2021-09-14 11:13

من میخوام سخت کار کنم تا به خواسته ام برسم