شروع کنکور از صفر تا اوج موفقیت 1400

شروع کنکور از صفر 1401

سلام دوست من امروز حالت چطوره؟ امیدوارم هر لحظه حالت خوب و عالی باشه واز فرصت هایی که داری به بهترین نحو استفاده کنی.

همیشه وقتی میخوام برای شما رفقای کنکوری مقاله آماده کنم یاد خودم میوفتم، به اون روزا فکر میکنم و لحظه به لحظه یک کنکوری رو تجسم میکنم و با خودم فکر میکنم که دغدغه و مشکل یه کنکوری چی میتونه باشه و چی میتونه واقعا بهش کمک کنه و اونو تو مسیر درست هدایت کنه.

یادمه اواخر تیرماه بود که تصمیم گرفتم واسه کنکور جدی شروع کنم و به اون رشته و دانشگاه که دوسش دارم برسم، خیلی مصمم بودم و میدونستم مسیر راحتی پیش روم نیست ولی یه مشکلی که داشتم این بود که واقعا نمیدونستم از کجا و چطوری شروع کنم.

میدونم خیلی از شما هم که میخواین استارت کنکور رو بزنید همچین مشکلی دارید و حسابی سردرگمید، پس این مقاله رو تا انتها بخونید تا از تجربه من و بهترین مشاور هایی که تو این مسیر همراهم بودن استفاده کنید و استارت کار رو پرقدرت بزنید

برای شروع کنکور از صفر اول از همه باخودت رو راست باش

ببین دوست من همه ما یه تجسمی از آیندمون داریم و وقتی بهش فکر میکنیم و خودمون رو تو اون موقعیت تصور میکنیم کلی ذوق میکنیم و خوشحال میشیم، این آینده ای که قراره برامون ساخته بشه و مارو خوشحال کنه از قدم هایی که امروز برمیداری شروع میشه،

از سختی هایی که تو این مسیر میکشی جون میگیره و رشد میکنه و ریشه دار میشه،پس اگه میخوای آینده ای بسازی که در اون به چیزایی که دوس داری رسیدی و حال دلت واقعا خوبه ازت میخوام محکم و استوار باشی از سختی های مسیر کنکور که پر از سربالایی و سر پایینی هست آینده ی روشنی برای خودت بسازی.

هدفت باید مشخص و واضح باشه

ببین دوست من هیچ مسیری بدون مقصد نیست و هیچ راننده ای هم بدون مشخص کردن مقصدش ماشینش رو روشن نمیکنه. کنکور هم یه مسیری هست که میتونه تورو به اون مقصدی که میخوای برسونه البته اگه مسیر رو خوب بشناسی، چیزایی که تواین مسیر لازمه رو فراهم کنی و تو سختی های مسیر کم نیاری. حالا چرا باید از همین اول کار هدفت رو مشخص کنی چون وقتی همین اول کار هدفتو مشخص میکنی چیز هایی تو این مسیر لازمت هست مشخص میشه و خیلی بهتر میتونی این مسیر رو طی کنی، پس ازت میخوام هدفت رو روی کاغد بنویسی و بدونی که تو این مدت نیاید به چیزه دیگه ای به غیر از اون فکر کنی.

 

بهترین منابع، لازمه موفقیت در کنکور

اگه با همون مثال مسیر و مقصد بخوام در مورد منابع براتون بگم، منابع مثل وسیله نقلیه ای میمونه که قراره شما رو به اون مقصدی که میخواید برسونه.
اگه وسیله ای که انتخاب میکنید مناسب نباشه قطعا نمیتونه شما رو به اون مقصدی که میخواید برسونه ولی اگه انتخاب درستی داشته باشید و منابعی رو انتخاب کنید که تمام نکات رو پوشش بده و بتونه شما رو به قبولی در کنکور نزدیک کنه.

برای اینکه بهترین منابع کنکور رو برای هر درسی تهیه کنید لازمه که چندتا نکته رو در نظر بگیرید.

انواع منابع موجود در بازار رو بررسی کنید و با توجه به شرایطتون یکی رو انتخاب کنید. منابع کنکور به دو دسته کتاب های کمک آموزشی و دی وی دی های آموزشی تقسیم میشن که هر کدوم یه مزیتی دارن. کتاب های کمک آموزشی که توسط اساتید سرشناس و انتشارات معتبر به چاپ رسیدن از لحاظ نکته و بار علمی قابل اعتماد هستن و همه مطالب رو پوشش میدن،

هر جا نکته باشه بیان کردن و مفهوم مطلب رو بخوبی میرسونن و حتی جاهایی که میشه مطالب رو باهم دیگه ترکیب کردن و یه دید ترکیبی نسبت به اون مطلب بهتون میدن، ولی یه عیب کوچیکی که دارن اینه که حجمشون ممکنه یکم زیاد باشه و شما نتونید با توجه به تایمی که دارین بتونید همه درس ها رو از کتاب های کمک آموزشی مطالعه کنید.

دی وی دی های آموزشی اصولا با این هدف تولید شدن که مطالب رو به زبان ساده و قابل فهم در ایده آل ترین زمان ممکن به شما یاد بدن. این منابع هم در صورتی که توسط استاد سرشناس و انتشارات معتبری تولید بشن از بار علمی بالایی برخوردارند و میتونن در زمان کوتاه تری به تسلط برسونن.

راستی ما در لینک زیر بهترین منابع رو معرفی کردیم:

بهترین منابع کنکور

برنامه ریزی برای شروع کنکور از صفر، میگن سادس ولی…

خیلیا از کنکوری ها اشتباهشون اینه که برنامه ریزی برای کنکور رو دست کم میگیرن و یا از برنامه بقیه استفاده میکنن و یا فکر میکنن برنامه ریزی فقط اینه که مثلا شنبه ریاضی بخونم بعدش زیست بخونم پس فرداش فلان درس رو بخونم پس فرداش تست بزنم و یه برنامه ی اشتباه و کارشناسی نشده برای خودشون میچینن

متاسفانه میبینیم که شب و روز درس میخونن و کلی زحمت میکشن ولی آخر سر نتیجه خوبی نمیگیرن، ولی اگه برنامه درستی داشته باشن که با توجه به شرایط و هدفی که دارن نوشته شده، فردی که اون برنامه رو نوشته کارشناس این زمینه باشه و بر اساس تجربه و مهارت برنامه ریزی کنه، قطعا با تلاش و پشتکار میتونن تو اون رشته ای که میخوان قبول بشن

 

حالا ویژگی های یک برنامه ریزی خوب چیه و چطور میتونیم یک برنامه ریزی ایده آل داشته باشیم؟

هدف تون رو مشخص کنید و تمام چیز هایی که برای رسیدن به اون هدف لازم هست رو مهیا کنید.

خودتون رو به خوبی بشناسید و ونقاط ضعف و قوت خودتون رو مشخص کنید.

شرایط مدرسه و خونه و رفت آمد رو در نظر بگیرید تا زمان بندی روزانه تون دستتون بیاد.

برنامه بلند مدت رو تنظیم کنید که این برنامه باید شامل همه درس هایی باشه که قراره بخونید و زمان بندیش هم از روز اولی که شروع میکنید برای مطالعه تا روز کنکور هستش.

 

برنامه میان مدت رو  تنظیم کنید که این برنامه مشخص میکنه که تا یه تاریخ مشخصی باید مقدار مشخصی از دروس خونده و مرور بشه ومقدار مشخصی تست از هر درس باید حل شده باشه. این برنامه رو میتونین ماهانه تنظیم کنید یا با برنامه آزمون های آزمایشی هماهنگ بشید.

حالا نوبت میرسه به برنامه هفتگی که باید مشخص کنین قراره تو هفته پیش رو چه مطالبی از چه درس هایی رو بخونید و مرور کنید و برای هر کدوم چند تا تست حل کنید.

بهترین روش اینه که برنامه هر هفته روز قبل از شروع مطالعه تون تنظیم کنیند.

حتما تعداد تست ها و مطالبی که خوندید و ساعت مطالعه روزانه و هفتگی تون رو یادداشت کنید و اونا رو با آمار هفته های گذشته مقایسه کنید تا متوجه پیشرفتتون بشید.

حتما ضرایب دروس رو در نظر بگیرین و در طول هفته هم یه تایم استراحت معین کنین.

هنگام برنامه ریزی زیاد بلند پروازی نکنید و برنامه ریزی انجام بدین که بتونین اجراش کنید و وسط راه اون رو رها نکنید.

مقاله زیر بهتون کمک میکنه بهتر برنامه ریزی کنید:

برنامه ریزی برای کنکور

شروع کنکور از صفر

از آزمون های آزمایشی استفاده کنید

آزمون های آزمایشی علاوه بر اینکه با یه برنامه ریزی منطقی جلو میره و برای همه درس فرصت جبران و مرور میذاره، تو هر آزمون سطح یادگیری مباحثی که خوندین رو میسنجه و شما رو با بقیه رقیباتون مقایسه میکنه و این باعث میشه شما روند خودتون آنالیز کنین و بدونین مطالعه ای که انجام دادین چقدر نتیجه بخش بوده.

همچین شما رو با مدیریت آزمون آشنا میکنه که باعث میشه استرستون رو کنترل کنین و مدیریت زمان داشته باشید و  با انواع سوال هایی که از هر مبحث میاد آشنا میشید و به طور کلی کنکور رو براتون شبیه سازی میکنه تا روز کنکور به مشکلی برنخورید.

از تجربه دیگران استفاده کن

استفاده کردن از تجربه های دیگران باعث میشه شما کمتر آزمون و خطا انجام بدید و با استفاده از تجربه ها و مشاوره هایی که از بقیه میگیرید راه درست رو سریعتر تشخیص بدید و به سمت موفقیت پیش برید.

یادتون باشه قرار نیست هرکسی شما رو راهنمایی کنه و شما به حرفش گوش بدید اینجوری بین چند تا راه سردرگم میشید و نمیتونید تصمیم گیری درستی داشته باشید.

پس باید از تجربه کسایی استفاده کنید که تو این زمینه تخصص داشته باشن و خودشون هم مسیر شما رو طی کرده باشن.

رتبه های برتر، اساتید و مشاور های کنکور کسانی هستن که میتونید از تجربه هاشون استفاده کنید.

سخت میگذره ولی تهش شیرینه

ببین دوست من هر چه قدر هدفت بزرگ باشه اراده و تلاش بزرگتری لازمه تا تو رو به اون مقصدی که میخوای برسونه، چون اگه این مسیر آسون بود همه به راحتی میتونستن به چیزایی که میخوان برسن، و لازم نبود این همه در مورد کنکور صحبت کنیم.

پس دوست من حالا که قدم تو این مسیر گذاشتی بدون که این مسیر پیچ و خم های زیادی داره و پر از سربالایی و سرپایینیه، وقتی به سربالایی رسیدی نباید کم بیاری و دست از تلاش بکشی و وقتی به سر پایینی رسیدی نباید تلاشتو کم کنی و به خودت مغرور بشی،

خودت رو باور کن

خیلی وقت ها میبینم که یسری از کنکوری ها میگن واقعا میشه ماهم به فلان رشته برسیم، یعنی امکان داره من فلان دانشگاه قبول بشم، یا میگن که آقا ماکجا اونجا کجا و اصلا باور ندارن که اونا هم میتونن تو اون دانشگاه و رشته قبول بشن. ببین دوست من برای موفق شدن باید از همین حالا خودت رو تو اون موقعیت فرض کنی و مصمم باشی که به رشته و دانشگاه دلخواهت میرسی و واقعا هم از جون و دل مایه بزاری، پس مطمئن باش اگه بقیه تونستن تو هم میتونی

شروع کنکور از صفر

مطالب بیشتر

این پست رو برای دوستانت هم بفرست

این پست ها رو از دست نده!

همین الان اینستاگرام محصل ایرانی رو دنبال کن تا راه موفقیت در زمان باقی مونده رو بدونی

guest
13 دیدگاه ها
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
Zahra Y
Zahra Y
2021-07-13 14:10

ممنون خيلي مفيد بود

Donya
Donya
2021-07-03 20:42

خب بود مرسی از سایت خوبتون ❤ ببخشید یک سوالی داشتم اینکه حتما باید کسی برامون مثل مشاوران برنامه بدهند؟ یا اگر خودم بنویسم می تونم؟ واقعا نمی دانم چه کار کنم؟

پارسا
پارسا
2020-12-14 23:11

سلام دوستان من مدرسه نمونه دولتی درس می خونم.. یکی از افراد تیزهوشان مسخره ام کرد گفت شما بچه های نمونه دولتی برای ما اصلا رقیب نیستید از این جمله اش خیلی تحقیر شدم در ضمن اینم بگم چند روزه بابت این حرفش روحیه ام گرفته از درس خوندن نا امید شدم چون می دونم نمی تونم به پاش برسم راه حلی دارید بهم بگید.

عرفان
عرفان
2020-12-28 23:47
پاسخ به  پارسا

ببین اون خیلی احمقه بتو اینو گفته چون تو راحت میتونی به خواسته ات برسی فقط تلاش کن و نا امید نشو چون خداهم پشتته

ندا
ندا
2020-12-31 22:45
پاسخ به  پارسا

منم مدرسه تیزهوشانم ولی فک نمیکنم خیلی تفاوتی با نمونه دولتی داشته باشه اون هدفش همین بوده که روحیتو از دست بدی درواقع اون تورو رقیب خودت میدونسته که خواسته روحیتو از دست بدی درستو بخون و به حرفای اطرافت توجه نکن??

Taha
Taha
2021-01-14 16:22
پاسخ به  ندا

منم تیز هوشانم ولی خیلی گاوم چه ربطی داره

Asiw
Asiw
2021-01-03 19:12
پاسخ به  پارسا

ما تویه اشناها هم تیز هوشان داشتیم هم نمونه اونی ک نمونه بود رتبه ۸۰۰ کشور شد اصلن ربطی به اینا نداره رتبه ۱ کنکور پیش گاو و گوسفند درس خونده تو اصلن امیدتو از دست نده

گلی
گلی
2021-01-09 19:16
پاسخ به  پارسا

اصلا به اون فرد توجهی نکنید, دقیقا بزرگ ترین رقیب تیزهوشان , بچه های نمونه هستند و خودشون هم اینو میدونند .

امیررضا
امیررضا
2021-01-10 15:32
پاسخ به  پارسا

سلام،منم اول نمونه بودم،بعد دهم
رفتم تیزهوشان،باید بگم به تیزهوشان و نمونه بودن نیست،به زحمت و تلاشه،کسی اول شدن تو خونش نهادینه نشده،با زحمت کسبش میکنه.

Sauron
Sauron
2021-02-24 22:28
پاسخ به  پارسا

سلام
این جمله یادت باشه:
یک احمق با برنامه،یک نابغه بی برنامه رو شکست میده.
“وارن بافت”
البته بلا نسبت کسی:)

محمد
محمد
2021-04-20 23:33
پاسخ به  پارسا

هه خب با این حرفش اگه من میبودم کلی انرژی میگرفتم و لجم میگرفتو بیشتر میخوندم..کاش یکی اینو بهم میگفت..تو هم اینکارو کن…

دنی
دنی
2020-11-23 19:06

کمک کننده بود