ساعت خواب مناسب برای کنکوری ها | تنظیم خواب برای عملکرد بهتر

ساعت خواب مناسب برای کنکوری ها

یکی از مسائلی که بشدت تو دوران کنکور مورد اهمیت قرار میگیره میزان خواب مناسب یک کنکوری و اثرات اون بر کیفیت مطالعه و هم چنین سبک زندگی اون فرد در دوران کنکور هستش. اکثر داوطلب ها با این مشکل مواجه هستن که نمیتونن ساعت خواب و بیداری خودشون رو تنظیم کنن و این مسئله باعث میشه که نتونن در طول روز بازدهی مناسبی داشته باشن.همچین ممکنه در طول روز به علت اینکه شب خواب کافی و مناسبی نداشتن احساس خستگی کنن و نتونن تمام تمرکزشون روی مطالعه کردن بذارن و ممکنه چند ساعت در طول روز رو بخوابن و نتونن زمان بندی و برنامه ریزی که داشتن رو کامل انجام بدن.

بعضی ها هم با توجه به سلیقه شخصی شون خوابشون رو تنظیم میکنن، مثلا شب ها تا ساعت سه بعد از نصف شب رو بیدار میمونن و صبح حدود ساعت ده یا یازده از خواب بیدار میشن ،بعضی ها هم شب ها زود میخوابن و صبح خیلی زود هم بیدار میشن.

یه دسته دیگه هم هستن که کلا هر وقت خوابشون میاد میخوابن و هر وقت تونستن از خواب بیدار میشن. اگه بخوایم اصولی بررسی کنیم هر فردی با توجه به شغل، شرایط زندگی و ژنتیکش میتونه ساعت خواب متفاوت و به خصوصی برای خودش داشته باشه و از این نظر نمیشه همه رو با یک دید مشترکی قضاوت کرد و درباره اون ها نظر داد، ولی وقتی بحث کنکور میاد وسط شرایطی پیش میاد که برای همه داوطلب ها یکیه و اون ها رو در شرایط یکسانی قرار میده.

از جمله این شرایط میشه به فرصتی که تا روز برگزاری کنکور دارن، زمانی از روز که کنکور برگزار میشه و همه باید در اون تایم به خصوص سرجلسه حاضر و آماده باشن و از قبل خودشون رو به این زمانبندی عادت داده باشن اشاره کرد.

روزی چند ساعت بخوابیم بهتره؟

طبق مطالعات و بررسی کارشناسان این حوزه افراد در سنین مختلف به میزان خواب متفاوتی نیاز دارن. برای یک فرد با حدود 17،18سال سن و شرایطی که برای اکثر شما که دارین برای کنکور آماده میشین یکیه حدود 6 تا 8 ساعت خواب درطول روز میزان استاندارد خواب میباشد. خواب کمتر از این مقدار و حتی بیشتر از این مقدار تاثیرات نامطلوبی در طول روز بر شخص میزاره که در ادامه تاثیر کم خوابی و خواب زیاد رو با هم دیگه بررسی میکنیم.

اثرات کم خوابی:

عدم تمرکز: وقتی شما به اندازه کافی نخوابید و ذهن و بدنتون به اندازه مناسب استراحت نکنه، در حالتی به نام نا پایداری قرار میگیرید، در حالت ناپایداری مرز دقیقی بین خواب و بیداری نیست چند لحظه شما احساس هوشیاری میکنید و چند لحظه احساس خواب آلودگی بهتون دست میده و وقتی در همچین شرایطی قرار بگیرین نمیتونین روی کار هایی که دارین انجام میدید متمرکز بشید و کار هاتون یا نیمه کاره رها میشن یا نتیجه مطلوبی ازشون دریافت نمیکنید.

کم شدن قدرت یادگیری: وقتی شما در طول روز به اندازه کافی نخوابین اولا ذهنتون نمیتونه مطالبی که امروز مطالعه کردین پردازش و دسته بندی کنه، ثانیا برای فردا هم چون ذهن و بدنتون خسته هستش و قدرت کافی برای تحلیل مطالب نداره نمیتونید بازدهی مناسبی از مطالعه ای که انجام میدین داشته باشید.

ضعیف شدن حافظه و عدم توانایی در به خاطر سپردن مطالب: این مورد هم یکی از مشکلات کم خوابی هست. فرض کنید تمام تلاشتون رو میکنید تا مطلبی رو یاد بگیرید و اون رو به خاطر بسپارید، ولی پس از گذشت چند ساعت یا چند روز هرچقد فکر میکینید اون مطلب یادتون نمیاد یا خیلی جزئی و دست و پا شکسته یسری نکات یادتون میاد و میبینید که اون همه تلاشتون به هدر رفته.

اثرات خواب زیاد:

خستگی: شاید باورش براتون سخت باشه که خواب زیاد باعث خستگی میشه ولی واقعیت اینه هر چقدر زمان بیشتری رو در رختواب سپری کنید بیشتر و بیشتر احساس خستگی میکنید.

سردرد: احتمالا شما هم با این قضیه مواجه شدین که وقتی زیاد میخوابید بعد از بیدار شدن دچار سردرد میشید. سردرد میتونه در طول روز تمرکز شما رو بهم بریزه و باعث بشه نتونید به کارهای روزمره تون برسید که همین مورد باعث میشه نتونید به برنامه ریزی تون برسید.

تخریب سلول های مغز: زیاد خوابیدن باعث میشه عملکرد و بازدهی مغز شما به شدت پایین بیاد و مغزتون دچار پیری بشه، حتما میدونید که هر چقدر بیشتر از مغرتون کار بکشید به همون اندازه مغزتون فعال تر خواهد بود و عملکرد بهتری خواهد داشت.

کی بخوابیم،کی بیدار بشیم

اینکه دقیق بخوام براتون مشخص کنم چه ساعتی بخوابید و چه ساعتی از خواب بیدار بشین یه مسئله غیر ممکن و خنده داره، شما باید با توجه به شرایط و ویژگی های خودتون ساعت خواب مناسبی در بازه ساعتی مشخص ایجاد کنید و هر چقدر این بازه ساعتی که برای خوابتون مشخص میکنید در دراز مدت هم ثابت نگهش دارید و برای خودتون یه صورتون روتین اجراش کنین بهتره و باعث میشه همیشه بتونین برای خودتون زمانبندی روزانه داشته باشید، مثلا دوازده شب بخوابین و هفت صبح بیدار بشید و انقدر خوابتون رو در این بازه تنظیم کنید که روتینتون ایجاد بشه.

حالا اگه بخوایم کنکوری به این مسئله نگاه کنیم باید در نظر داشته باشیم که اگه کلاس درس شما تو مدرسه از ساعت هشت صبح شروع میشه ،آزمون های آزمایشی هم همینطور و از همه مهم تر آزمون کنکور که راس ساعت هشت صبح شروع میشه و شما باید یک ساعت قبل در محل  آزمون حضور داشته باشی.

خوب حالا نتیجه ای که میگیریم اینه که شما باید اکثر مواقع هشت صبح سر حال و پر انرژی باشید تا بتونید هم در کلاس درس و هم آزمون ها بهترین نتیجه رو بگیرید و اگه میزان خواب مناسب رو با این موضوع ترکیب کنیم بازه ساعتی یازده/دوازده الی هفت صبح میتونه بهترین تایم برای خواب شما باشه.

خواب بعد از ظهر داشته باشیم یا نه؟

اگه میزان میزان خوابتون طبق استانداردی باشه که بالاتر در موردش صحبت کردیم، بهتون توصیه میکنم بعد از ظهر حتما یه چرت کوچیکی داشته باشید. اگه بخوام چند مورد از فواید خواب بعد از ظهر براتون بگم میتونم به موارد زیر اشاره کرد.

بهبود یادگیری و تقویت حافظه: وقتی یه چرت کوچیکی میزنین و به ذهن و بدنتون استراحت میدید، عملکرد حافظتون به مراتب افزایش پیدا میکنه و هم چنین بهتر میتونین روی موضوعات مختلف تمرکز کنید.

راه حل های بهتری برای مسائل پیش آمده پیدا میکنید

شاید براتون پیش اومده باشه در طول مطالعه و حل کردن مسائل،به مسئله برخورد میکنین که راه حل اون رو نمیدونین ولی بعد یکم استراحت کردن یه راه حلی به ذهنتون اومده باشه جالبه بدونین خواب بعد از ظهر میتونه این احتمال رو چندین برابر افزایش بده. علتش هم اینه که یک خواب کوتاه میتونه مغز شما رو رفرش کنه و کارایی و بازدهی اون رو به حداکثر برسونه.

البته به شرطی که این چرت زدن زیاد طولانی نباشه و به خوابیدن تبدیل نشه. نهایت بیست الی سی دقیقه خواب بعد از ظهر داشته باشید خیلی بهتره. در ضمن نباید بلافاصله بعد از صرف غذا بخوابید چون اینطوری نتیجه بر عکس میگیرید و برای سلامتی هم بسیار مضره.

سحر خیز باش تا کامروا شوی

بزرگان و نیاکان ما همواره به سحر خیزی تاکید فراوان داشتن و باورشون این بود که کسی که زودتر از بقیه از خواب بیدار میشه رزق و روزی بیشتری نصیبش میشه. واقعا هم همینطوره و هرکسی زودتر از خواب بیدار میشه در طول روز فرصت بیشتری برای کار کردن داره، حالا وقتی پای کنکور میاد وسط اهمیت سحر خیزی چند برابر میشه، همه شما کنکوری ها یک سال فرصت دارید تا خودتون رو برای کنکور آماده کنید.

ولی برنده واقعی و رتبه برتر آینده کسی که از این فرصت ها حداکثر استفاده داشته باشه و بتونه زمان بیشتری رو برای مطالعه اختصاص بده.

حالا چرا انقدر روی صبح تاکید داریم مگه بقیه طول روز نمیشه کار کرد یا درس خوند؟ صبح ها به علت اینکه هم ذهن و هم بدن شما تازه از استراحت در اومدن میتونن با بازدهی بیشتری کار کنن و اگه شما بتونید تایم بیشتری از صبح رو به مطالعه اختصاص بدین مطالعتون بازدهی بیشتری خواهد داشت.

علاوه بر اون به علت سحر خیزی طراوت و نشاط در روح و جسمتون پدید میاد که باعث میشه کلی حس سرزندگی داشته باشین و بقیه روز رو پر انرژی ادامه بدید.

 

شب بیداری و مطالعه برای کنکور

خیلی از داوطلب های کنکور میگن ما ترجیح میدیم شب ها تا دیر وقت بیدار بمونیم و درس بخونیم اینطوری راحت تریم و بازدهی بیشتری داریم.طبق نظر پزشکان و کارشناسان شب ها به خصوص بعد از نصف شب و دیر وقت بازدهی و عملکرد مغز کاهش پیدا میکنه و سطح یادگیری بشدت پایین میاد.

البته هستن افرادی که روتینشون اینجوریه و با توجه به شرایطی که دارن شب ها تا دیر وقت مطالعه میکنن و اتفاقا نتیجه خوبی میگیرن ،ولی روی صحبت ما با کنکوری هایی هست که میخوان از طریق شب بیداری های افراطی مطالعشون رو افزایش دهند، طبق تجربه دیده شده افرادی که شب بیداری میکنن اولا صبح ها به علت دیر خوابیدن دیر از خواب بیدار میشن و علاوه بر اون هم در طول روز کسل و خسته میشن و نمیتونن اون بازدهی لازم رو از مطالعشون داشته باشن.

پس توصیم به شما اینه که اگه واقعا میخواین تایم مطالعه زیادی داشته باشید به جای شب بیداری کردن سر موقع بخوابید و سعی کنید هر روز زودتر از روز قبل بیدار بشید، اینطوری هم زمان بیشتری برای مطالعه کردن دارید و هم نتیجه بهتری میگیرید.

 جمع بندی

سعی کنین تایم مناسب و استانداردی برای خوابتون ایجاد کنید و رفته رفته اون رو به روتینتون تبدیل کنید. سحر خیزی یک اصل مهم در موفقیت هست پس تمام سعی تون رو بکنین تا سحر خیز باشید. از خواب کوتاه بعد از ظهر هم غافل نشید.

مطالب بیشتر

این پست رو برای دوستانت هم بفرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

این پست ها رو از دست نده!

همین الان اینستاگرام محصل ایرانی رو دنبال کن تا راه موفقیت در زمان باقی مونده رو بدونی

guest
6 دیدگاه ها
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
مونا
مونا
2020-12-18 00:06

خیلی عالی

مائده محمدی
مائده محمدی
2020-12-12 12:43

واقعا عالی بود

Lylaa
Lylaa
2020-11-25 22:38

عالی ممنون?

تارا
تارا
2020-11-23 22:49

خیلی مرسی بابت مطالب خوبتون

Kiana
Kiana
2020-11-16 06:12

عالی بود ممنون?

نگار
نگار
2020-11-03 19:17

واقعاا عالی بود مرسی❤?