روش مطالعه علوم و فنون

روش مطالعه ی علوم و فنون ادبی

حتما میدونید که درس علوم و فنون یکی از دروس پراهمیت برای رشته ی انسانی محسوب میشه به طوری که ضریب ادبیات تخصصی کنکور در زیر گروه یک ۴ و در بقیه ی زیرگروه ها ۲ هست و البته توجه کنید که تاثیر دروس اختصاصی در کنکور سه برابر دروس عمومی حساب میشه یعنی برای محاسبه ی ضریب اصلی باید اعدادی گفته شد رو در ۳ ضرب کنید !

پس اگر بتونیم به یک تسلط خوبی در این درس برسیم یک هیچ از رقبامون جلو می افتیم ! و بهترین راه اینه که روش مطالعه ی درست و اصولی این درس رو بشناسیم و ازش استفاده کنیم .

ولی اصلا به خودت زحمت نده ! من تو این مقاله این کار رو برات انجام دادم پس تا آخر بخون تا هرچی که لازمه رو یادبگیری !

اول از همه بگم که محتوای علوم فنون در هر سه پایه ی دهم ، یازدهم و دوازدهم شامل ۳ بخش تاریخ ادبیات ، آرایه های ادبی و عروض و قافیه میشه که هرکدوم روش مطالعه و قلق خاص خودشون رو دارن که در ادامه باهاشون آشنا میشیم :

 

تاریخ ادبیات رو چجوری بخونم ؟

خوندن تاریخ ادبیات با اینهمه ریزه کاری و جزئیاتی که میتونه داشته باشه برات سخته ؟! اگر جواب بله باشه هیچ جای تعجبی نداره چون تاریخ ادبیات یک مبحث حفظیه و خاصیت مباحث حفظی فرار بودنشونه ! حالا باید چطور از پس این وِیژگی اذیت کننده براومد ؟

 

انگار داری یه داستان میخونی !

زیادی سخت و پیچیده به تاریخ ادبیات نگاه نکن ، فکر کن که قراره یه داستان تاریخی با محتوای تاریخی بخونی و سعی کن وقایع ( مثل ویژگی دوره های مختلف ادبی، رویدادهای مهم دوره ها ، افراد سرشناس و کارهایی که کردن و … ) رو یه جوری تو ذهنت کنارهم بچینی و به هم ربط بدی که ازش یه داستان بسازی که راحت تر یاد بگیری و به یادبیاری . اینطوری مطالب هم از خشکی که ممکنه برات داشته باشن فاصله میگیرن.

 

میخوای برات مثال بزنم ؟

مثلا فرض کن که میخوای وقایع قرن یازده رو به خاطر بسپاری ، میتونی اینجوری شروع کنی که :

وقتی حکومت صفوی روی کار اومد برعکس دوره های قبل به شعر و شاعران درباری خیلی توجه نمیکرد و شاعران رو تشویق میکرد که به جای اینکه بخوان مدح پادشاهان رو بگن شعرهای خودشون رو بیشتر به سمت موضوعات طبیعی یا پند و اندرز ببرن . حالا تو این شرایط شاعران مدیحه سرا که دیدن اینجا کاسب نیستن راهی هند شدن تا بتونن اونجا به کارشون ادامه بدن و از پادشاهان هدیه دریافت کنند که همین باعث رونق سبک هندی شد و …

میبینی ؟ همینقدر ساده میشه با حفظیات تاریخ ادبیات کنار اومد . و جالبه که بدونی تحقیقات نشون داده که هرچقدر درگیری و فعال بودن افراد در فرایند یادگیری بیشتر باشه اون مطلب بهتر به خاطر سپرده میشه و آسون تر به یاد آورده میشه !

 

اصل تکرار!

میدونیم که دوای درد هر مطلب حفظی فقط تکراره و تکرار و تکرار! هرچقدر تلاش کنیم که یه مطلب رو تو فواصل مختلف ( سعی کنید که اوایل فاصله ها رو کمتر در نظر بگیرید و هرچی جلوتر میریم فاصله ها زیاد تر بشه ) به شیوه های مختلف مرور کنیم اون مطلب بهتر در حافظه تثبیت میشه و به راحتی فراموش نمیشه .

راه های مختلفی هم برای دوره کردن وجود داره ؛ مثل اینکه زمانی که داریم درس رو میخونیم همزمان از نکات مهم خلاصه و نموداربرداری کنیم و برای مرور فقط به خلاصه هامون رجوع کنیم و یا هرچند وقت یه بار تست های مروری بزنیم .

این خلاصه نویسی میتونه برای ماه های پایانی کنکور، آزمون های آزمایشی و یا حتی پرسش های کلاسی یه منبع ارزشمند باشه و به مرور سریع و جمع بندی مطالب کمکتون کنه .

 

سهم تاریخ ادبیات از کنکور چقدره ؟

در سه سال اخیر در ادبیات تخصصی کنکور انسانی به طور میانگین بین ۷ تا ۹ سوال از این قسمت طرح شده بود .

 

چطور از پس آرایه بربیام ؟

اکثر دانش آموزا خود آرایه ها رو میشناسن ولی نمیتونن این دانشی که دارن رو در تست ها پیاده کنن ! یعنی چی؟ یعنی این که دانش آموز میدونه ایهام چیه ، میدونه سجع چیه و چند نوع داره و … اما وقتی میره سراغ تست نمیتونه به راحتی تشخیص بده و از پس تست بربیاد . علت این اتفاق این هست که آرایه ها جزو مباحث و تست های مهارتی محسوب میشه و برای تسلط در این تست ها باید تست زنی مستمر داشته باشیم ، پس پیشنهاد میکنم حتما در هفته ۴ روز رو اختصاص بدید و روزی ۵ تست آرایه بزنید ( اصلا وقتت رو نمیگیره بهانه نگیری که نمیرسم ها !!!) و چندوقت بعد خودتون رو با قبل مقایسه کنید و ببنید که چه پیشرفتی کردید!

به طور میانگین در ۳ سال اخیر ۷ الی ۸ سوال از این قسمت طراحی شده بود .

 

عروض، غول علوم و فنون !

بله ! عروض و قافیه سخت ترین بخش علوم و فنون هست ، اما آخ که اگر بتونی در این مبحث به تسلط و مهارت برسی ! نه تنها دیگه اونقدر سخت به نظر نمیرسه ، بلکه حتی از تست زدنش هم کیف میکنی !

 

سماعی تشخیص بده !

انتخاب با خودته ! میتونی زمان زیادی رو بزاری و بیت هارو تقطیع کنی و وزن یا هرچیز دیگه ای که ازت خواسته میشه رو تشخیص بدی یا میتونی یه کم به خودت زحمت بدی و قلق سماعی تشخیص دادن رو پیدا کنی و در کمترین زمان تست هارو زمین بزنی! ولی این رو هم یادت باشه که در چند سال اخیر به طور میانگین بین ۶ تا ۸ تست از این بخش طراحی شده بود و تقطیع دونه به دونه ی سوالات و بیت ها میتونه حسابی وقتت رو بگیره ! حالا کدوم رو ترجیح میدی؟ اولی یا دومی؟!

 

از کجا باید شروع کنم ؟

حالا اگر تصمیم داری که با روش دوم پیش بری باید بهت بگم که تشخیص سماعی بیشتر از این که سخت باشه نیازمند تمرین مداوم و مستمر هست ، چندتا مرحله وجود داره که برای رسیدن به تسلط باید ازشون بگذری اما قبل از اینکه مراحل رو برات بگم باید تاکید کنم که تو این راه باید صبر و حوصله کنی و اگر توقع داری که بعد یک یا دو هفته تمرین بتونی به تسلط کامل برسی باید بگم که بهتره نگاهت رو اصلاح کنی ! رسیدن به مهارت زمان میخواد ، زود ناامید نشو !

اولین مرحله اینه که یادبگیری اشعار رو درست بخونی ؛ منظور از درست خوندن ، آهنگین و با ریتم خوندن اشعار هست .

در قدم بعدی باید به کتاب رجوع کنید و وزن های رایج شعر فارسی رو حفظ کنید و با اون ها آشنا بشید ، برای مثال شما باید بدونید که ما وزن عروضی فعولن فعولن فعولن فعل رو داریم اما وزنی مثل فعولن مستفعلن فعولن مفاعلن نداریم !

حالا با توجه به این دومرحله شروع کن و هرشب سه تا بیت رو انتخاب کن ( بهتره برای شروع فعلا از بیت های کتاب درسی خودت استفاده کنی) و شروع کن به آهنگین خوندن بیت ها و سعی کن همزمان ریتم اون هارو با مداد و یا انگشتات روی میز بزنی ، حالا با توجه به ریتمی که زدی و وزن هایی که از قبل حفظشون کردی سعی کن وزن رو تشخیص بدی.

مطالب بیشتر

نقشه راه کنکور!

برنامه ریزی 6 ماهه

تلویزیون کنکور

مشاوره با رتبه های برتر

همین الان میتونی یک مشاور رتبه برتر و یک مربی موفقیت کنکور در کنارت داشته باشی

guest
2 دیدگاه ها
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
انسح
انسح
2021-11-19 14:22

عالیبود

سارا
سارا
2021-11-10 15:53

عالی