روش مطالعه زیست رتبه های برتر

روش مطالعه زیست رتبه های برتر

نحوه خواندن زیست توسط نفرات برتر کنکور

رتبه های برتر چگونه زیست شناسی را می خواندند؟

 

زیست شناسی به عنوان یکی از دروس تاثیر گذار در قبولی داوطلبان تجربی بسیار مورد توجه است. در این مطلب چندین روش مطالعه زیست رتبه های برتر را در یک جا جمع آوری کرده ایم تا مورد توجه شما قرار گیرد. روش مطالعه هر کس مخصوص به خودش است و دانش آموزان با آشنایی با روش های مطالعه ی دیگران می توانند به روش مطالعه مطلوب خود دست پیدا کنند. حال كشف اين روش‌ها مي‌تواند بر اساس تجربه و خطا بدست آيد و هم‌چنين از روش مطالعه‌ی دوستان يا افراد موفق ايده گرفته شود. در متن زیر تعدادی از روش مطالعه زیست رتبه های برتر را گردآوری کرده ایم امیدواریم که شما نیز بتوانید روش مطالعه خود را کشف کنید.

متين جماليان. رتبه 46 منطقه 1 کنکور تجربی 95 درصد زيست شناسي: 93 درصد

ابتدا در درس زيست‌شناسي در ابتدا بسيار ضعيف بودم. در امتحان زيست شناسي كه بعد از تغيير رشته شركت كردم در يكي از امتحانات نمره 11 و در ديگري نمره 12 را كسب كردم. در ابتدا و در سال اولي كه كنكور تجربي دادم درصدهاي زيستم حدود 30-40 درصد بود اما بعد پيشرفت كردم و با وجود ضعفم در اين درس،‌ معتقدم سال اول كمك زيادي به موفقيتم در سال دوم(كنكور 95) داشت. از همان سال اول جدي بودم اما درك درستي از اين درس نداشتم. به نظر من اين درس با ساير دروس متفاوت است و روش و تكنيك و قاعده خاصي براي مطالعه آن وجود ندارد. فقط نكته مهم اين است كه تكرار و مرور بسياري داشته باشيم و چندين بار هر مبحث را بخوانيم.

درس زيست كاملا حفظي است و همانطور كه گفتم خواندن بسيار زياد لازمه آن است. در حين اين مطالعه و تكرار در ذهنم اتفاقاتي مي‌افتد كه به تسلطم هم كمک مي‌كرد. مثلا نكاتي كه مي‌خوانم را در ذهنم به صورت تركيبي مي‌آوردم. با كمك آزمون‌هاي كانون كم كم ياد گرفتم كدام بخش‌ها از نظر طراحان جالب تر و تست خيز تر است. خودم از نكات كتاب استنباط ميكردم و سعي مي‌كردم ذهن طراح را بخوانم و مانند طراحان فكر كنم. اگر نكته اي بود به جاي اينكه فقط همان نكته را حفظ كنم،‌ سعي مي‌كردم با استفاده از آن ذهنم را خلاق‌تر كنم و ياد بگيرم چطور مي‌شود چنين نكاتي از بخش هاي ديگر هم استخراج كرد و نحوه استخراج نكات را به بخش‌هاي ديگر كتاب درسي تعميم مي‌دادم. ياد گرفتم كه نبايد از هيچ خط كتاب ‌درسي ساده گذشت و ساده ترين مطالبي كه شايد كسي به آنان توجهي نداشته باشد،‌ مي‌تواند مد نظر يك طراح باشد و بايد همه جاي كتاب را زير ذره بين برد.

به طور كل در اين مسير آزمون‌هاي كانون خيلي به من كمك كرد. تحليل آزمون خيلي برايم اهميت داشت و آن را اصلا از دست نمي‌دادم. اگر سوالي پنج خط بود و پنج نكته داشت، تك تك نكات را براي ‌خودم در كتاب درسي يادداشت مي‌كردم. اينطور نبود كه توجهم فقط به همان سوال و نكته‌اي باشد كه در آن ايراد داشتم. حتي در طي آزمون سوالات را تفكيك مي‌كردم و اگر نكته‌اي برايم جالب بود به خاطر مي سپردم تا حتما بعدا آن را يادداشت كنم. تك تك سوالات را حلاجي مي‌كردم. سال اول كه از نتيجه راضي نبودم،‌ شروع كردم كه كتاب را حفظ كنم. در تابستان فقط درس زيست‌شناسي را مطالعه مي‌كردم. تا آخر تابستان كاملا كتاب‌هاي زيست را حفظ بودم. در طي سال تحصيلي هم جزوه‌ها را مي‌خواندم و سعي مي‌كردم باز هم نكات جديد استخراج كنم و همچنين نكات مهمي كه خودم در كتابم يادداشت كرده بودم را مي‌خواندم.

اولويت اولم تست سراسری بود اما چون كافی نبود تست تاليفي هم مي‌زدم. در تست‌های تاليفي كه مي‌زدم يا به نظرم نكات قشنگي بود يا اينكه به نظرم ايده طراح چندان جالب نبوده و آن نكات را قبول نداشتم. از اين بين فقط آن نكاتي كه به نظرم جذاب و كنكوري مي‌آمد و تست واقعا چالش يا دام داشت را يادداشت مي‌كردم يا قسمت مربوطه را در كتاب هايلايت مي‌كردم و آنان را با دقت بسيار مي‌خواندم.

در ژنتيك بسيار قوي بودم و با وجود اينكه در كنكور سوال سختي از ژنتيك طرح شده بود ، توانستم سوال را حل كنم. يكي از دلايل آن هم اين بود كه در درس رياضي، احتمال، قوي بودم. اما نكته مهم‌تر را از نظر خودم در اين مي‌دانم كه حتي از ساده‌ترين تست‌ها هم نمي‌گذشتم و همه تست‌ها و تمرين‌ها و همه‌ي ساده ترين دودمانه ها را هم حل مي‌كردم. معتقدم همين نكته باعث شده بود كه بتوانم تست‌هاي دشوارتر و تركيبي را هم حل كنم. حتي زماني كه داشتم تست سخت و تركيبي را حل مي‌كردم مي‌دانستم كه به واسطه حل تست‌هاي ساده تر موفق به حل اين تست شده‌ام. رمز موفقيت در ژنتيك، تمرين و تست زياد و خو گرفتن با سوالات است.

روش مطالعه زیست رتبه های برتر

سارا همتی رتبه‌ی 1 کنکور 94 درصد زیست: 89 درصد

ابتدا مطالب را مطالعه می‌کردم و تست آموزشی می‌زدم بعد دوباره به کتاب برمی‌گشتم و نکات تست‌ها را در کتاب یادداشت می کردم و دیگر به آن تست‌ها مراجعه نمی‌کردم و سری‌های بعدی کتاب را مرور می‌کردم. هم‌چنین برای این درس یادداشت‌برداری می‌کردم، گاهی نیز درخت دانش رسم می‌کردم و بعضی از وقت‌ها هم آن را به دیگران یاد می‌دادم. هنگام تحلیل آزمون، در همه درس‌ها و زیست روشم این‌گونه بود که ابتدا پاسخ تشریحی را می‌خواندم و زمانی که آزمون جمع‌بندی داشتیم مثلا در دی و بهمن، یک بار دیگر از خودم این سوالات را آزمون می‌گرفتم و در این زمان، پاسخ تشریحی را دقیق‌تر بررسی می‌کردم و می‌خواندم.

علیرضا رضایی رتبه 9 کشوری کنکور 93 درصد زیست: 90 درصد

در درس زیست‌شناسی تأکید من روی کتاب درسی بود؛ یعنی اولویت کاری‌ام را کتاب درسی قرار داده بودم و نکاتی را که در تست‌ها پیدا می‌کردم در حاشیه‌ی کتاب درسی یادداشت می‌کردم تا نیازی به رجوع مکرر به کتاب‌های دیگر نداشته باشم و یک منبع کامل برای خود تهیه کرده بودم؛ البته در اولین آزمون‌های تابستان در زیست‌شناسی مشکل داشتم و حدود 56 درصد پاسخ می‌دادم ولی به‌مرور این درصد را به 90 افزایش دادم و حتی در یکی از آزمون‌های دی‌ماه توانستم آن را 100 درصد بزنم. عملکرد من در این 6 ماه بسیار تعیین‌کننده بود.

اشتباه من در تابستان این بود که منابع متعددی داشتم و از همه‌ی آن‌ها استفاده می‌کردم. کتاب‌هایی که تست‌های استانداردی نداشتند و تالیفی بودند ولی با تأکید بر کتاب‌های کانون و تست‌های کنکور توانستم به دید متفاوتی از کتاب درسی برسم و کتاب درسی را کاملاً موشکافانه، مفهومی و عمیق مطالعه کنم. همین مسئله باعث شد همیشه تصویری از کتاب درسی و واژه‌ها و اصطلاحات و قیدهای آن در ذهن داشته باشم. از طرفی در درس زیست‌شناسی نکته‌نویسی، حاشیه‌نویسی و یادداشت‌برداری داشتم و وقتی دفترچه‌ی آزمون‌هایم را بررسی می‌کردم سعی می‌کردم حتی گزینه‌هایی را که درست جواب داده بودم بررسی کنم و از لابه‌لای آن نکاتی را استخراج کنم و در حاشیه‌ی کتاب بنویسم و حتی اشتباهاتی که ناشی از بی‌دقتی بودند در کتاب خودآموزی‌ام می‌نوشتم تا آن‌ها را فراموش نکنم.

روش مطالعه زیست رتبه های برتر

اميرمسعود ندافى، رتبه‌ی 10 تجربی منطقه‌ی 2 درصد زیست: 86 درصد

من در درس زیست ضعیف بودم و منابع مطالعاتی زیادی داشتم. تقریباً همه‌ی کتاب‌‌های کمک‌آموزشی زیست را داشتم ولی در اواخر سال متوجه شدم با تمرین و تمرکز بیش‌تری روی کتاب درسی و توجه به متن می‌توان در زیست نتیجه‌ی بهتری گرفت. تلاش می‌کردم نکات ترکیبی را خودم استخراج کنم و در این درس سؤال طراحی می‌کردم که این کار خیلی به من کمک کرد. از طرفی سعی کردم روشی‌های رتبه‌‌های برتر برای حل سؤالات ترکیبی را برای خودم شخصی‌سازی کنم.

به دانش‌آموزان دیگر نیز توصیه می‌کنم در هر قسمت از مطالعه‌ی درس زیست‌شناسی اگر به کلمات کلیدی برخورد کردند به این موضوع بیندیشند که این کلمات را در کدام قسمت زیست‌شناسی و در چه مقطعی دیده‌اند و آن قسمت را مطالعه کنند. فایده‌ی این کار این است که باعث می‌شود مطلب در ذهنشان طبقه‌بندی شود و راحت‌تر به سؤالات ترکیبی پاسخ دهند.

امید جلیل، رتبه‌ی 3 تجربی منطقه‌ی 3 درصد زیست: 84 درصد

دور اول سعی می‌کردم بسیار عمیق مطالعه کنم و استفاده از کتاب‌های کمک‌آموزشی برای این بود که اگر احیاناً نکته‌ای را فراموش کرده یا نخوانده‌ام آن را پیدا کنم؛ مثل نکاتی که در سال‌های پی در پی در کنکور تکرار شده است. دو ماه قبل از کنکور تقریباً از کتاب کمک‌آموزشی استفاده نکردم به جز کتاب زرد اختصاصی و بیش‌تر تأکیدم بر کتاب درسی و نکاتی بود که خودم آن‌ها را تهیه کرده بودم. روش من برای نوشتن نکات به این صورت بود که مثلاً می‌نوشتم جنین و کل مطالب مربوط به آن را در سه سال زیست‌شناسی استخراج کرده و به صورت خلاصه یاداشت می‌کردم. هم‌چنین سعی می‌کردم نکات را به صورت ترکیبی بنویسم و سؤال طراحی کنم.

شایان پور میربابایی رتبه 1 کنکور 93 درصد زیست: 100 درصد

مهم ترین منبع من ، کتاب درسی ام بود و نکات مهم از تست ها را هم در کتاب درسی ام یادداشت می کردم. روش مطالعه هر کس مخصوص به خودش است . من از این روش استفاده کردم و از آن نتیجه گرفتم. در ابتدا متن کتاب درسی را کامل می خواندم . خیلی با دقت این کار را انجام می دادم  . اگر نکته ای وجود داشت که با مطالب قبلی ارتباط داشت ، استنتاج خود را یادداشت می کردم . شکل های کتاب را هم بررسی می کردم و نکات آن را یادداشت می کردم . این یادداشت برداری های من در خود کتاب درسی و گوشه های آن بود.

بعد از آنکه چند دور مطالعه می کردم و به تسلط نسبی می رسیدم سراغ تست زدن می رفتم. در کل تست های کنکور را برای خودم در اولویت قرار می دادم. کنار تست هایی که غلط جواب داده بودم یا جواب نداده بودم، برای خودم علامت می زدم تا بعدا به این تست ها توجه کنم. به جواب همه ی تست ها – حتی تست هایی که درست جواب داده بودم – نگاه می کردم تا اگر نکته یا استدلال بهتری وجود دارد از آن استفاده کنم . نکات تست ها را هم در خود کتاب درسی می نوشتم. در سال چهارم به طور میانگین 12 ساعت در هفته برای زیست وقت می گذاشتم البته دوستانی داشتم که بیشتر هم وقت می گذاشتند و این زمان مخصوص به هر فرد است. گاهی اوقات برای خودم تست طراحی می کردم . سعی می کردم پیش بینی کنم کدام قسمت ها و کدام نکته ها می تواند مورد توجه طراحان باشد. برای قسمت های حفظی و فرار زیست از خلاصه برداری هم استفاده می کردم .فصل چرخه ها را برای خودم خلاصه کردم . برای نکات سه فصل آخر زیست پیش 2 هم جدول درست کرده بودم تا مطالب را بهتر به یاد بسپارم.

روش مطالعه زیست رتبه های برتر

نیما فقیرپور نیما فقیرپور، رتبه 27 منطقه 2 کنکور 95 درصد زیست: 93 درصد

اول یک دور با سرعت بالا کتاب درسی را مطالعه می‌کردم. در این مرحله خیلی دقیق نمی‌خواندم و همه مطالب را هم عمیق نمی‌آموختم. بعد از آن مبحث تست سراسری و تالیفی می‌زدم. نکاتی که در طول مطالعه اولیه و سطحی به آنان توجه نکرده بودم و خودم استخراج نکرده بودم را یادداشت می‌کردم. سپس مدتی بعد، مثلا یک یا دو هفته بعد مجدداً متن کتاب و نکات را عمیقاً می‌خواندم. این کار را در فواصل زمانی مختلف چندین بار تکرار می‌کردم تا به تسلط کافی برسم.

به طور کل بیش تر زمانم را به مطالعه‌ی کتاب درسی اختصاص دادم اما بعد از عید بیش‌تر تست می‌زدم. برای خواندن شکل‌ها ابتدا در سال سوم سعی می‌کردم نکات گفته شده و قدیمی را حفظ کنم اما در سال چهارم بیش‌تر سعی می‌کردم خود شکل را به خاطر بسپارم، طوری که انگار از آن عکس گرفته‌ام. به این صورت وقتی با سؤالات مواجه می‌شدم در همان زمان می‌توانستم نکات لازم برای پاسخ‌گویی را استخراج کنم. این روش بهتر و جامع تر بود.

منبع: کانون

مطالب مرتبط :

روش صحیح خواندن زیست شناسی

چرا با این که زیاد درس میخوانم، در آزمون هایم پیشرفت نمیکنم؟

راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن و مطالعه

کاهش بی دقتی در آزمون آزمایشی و کنکور

تحلیل کارنامه آزمون آزمایشی

مطالب بیشتر

این پست رو برای دوستانت هم بفرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

این پست ها رو از دست نده!

همین الان اینستاگرام محصل ایرانی رو دنبال کن تا راه موفقیت در زمان باقی مونده رو بدونی

guest
10 دیدگاه ها
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
زهراقیم
زهراقیم
2021-02-09 09:33

سلام من دانش آموز پایه دهمم و درس زیست رو خیلی میخونم و براش وقت زیاد میزارم ولی نمره ام خیلی پایینه و همیشه تو آزمونها درصدم خیلی کم میشه

ناشناس
ناشناس
2021-01-17 22:57

سلام.
من دهم هستم و وقتی امتحان زیست دارم خیلی وقت برا زیست نسبت به درسای دیگه میزارم و سعی میکنم بعد از اینکه کتاب رو از نظر خودم خوب خوندم تستشم بزنم اما زمان تست زدن خیلی کمتر از کتاب خوندن هست اما تو امتحان خیلی خراب میکنم و اصلا درصد خوبی نمی زنم دگه واقعا نمیدونم چکار کنم از هر کسی هم میپرسم جواب سر بالا بهم میدن و میگن زیست قلق داره و کم کم دستت میاد…..
لطفا اگه کسی یه راهنمایی میدونه برامن خواهش میکنم یچیزی بگه که مفید باشه ??

زهرا
زهرا
2021-01-07 18:00

سلام من درس زیست رو خیلی میخونم چندین بار مرور میکنم اما بعد چند روز همش از ذهنم میپره . چیکار کنم؟

samin
samin
2020-10-24 12:31

سلام من کلاس دهمم میخواستم بدونم از الان چجوری زیستو مژالعه کنم و خب چون مطالب خیلی زیاده وقتی به دوازدهم رسیدم چجوری تمام نکاتو جمع بندی کنم؟
ممنون میشم راهنمایی کنین

صنم
صنم
2019-12-17 14:33

سلام من کتابو میخونم ی دور تند و بعد خط ب خط توضیح میدم بعدش یادداشت برداری میکنم اما یادداشتم جوریشده ک کل کتاب میاد روی دفتر و اینک وقتی ی مطلبو میخونم سراغ مطلب بعدی ک میرم و کمی ازش فاصله میگرم فراموش میکنم???

آیه
آیه
2019-12-30 23:48
پاسخ به  صنم

ببین یکی اینکه زیست درسیه که باید با تست زیاد نکاتشو بفهمی و کل کتاب زیست خط ب خطش نکته اس به خاطر همینه یادداشت برداری هات متن کتابه پس بیخیال یادداشت برداری فقط وقتی تست میزنی نکته هاشو حاشیه نویسی کن یا ورقه بچسبون و موقع مرور همون نکات رو مرور کن . 🙂

Maryam
Maryam
2020-07-20 14:37
پاسخ به  آیه

سلام،تست های کنکور هر فصل رو از کدوم سایت میگیرین؟

amir
amir
2020-01-08 08:25
پاسخ به  صنم

کمتر!!!

عرفان
عرفان
2019-08-27 16:37

تست هایی که زیاده و تموم نمیشه چگونه حل کنیم با تشکر

Lily
Lily
2019-12-12 23:53
پاسخ به  عرفان

ببینید همه تست هارو نباید زد. هر دوسه تا تست پشت سرهم یه نکته رو میفهمونن. یکی درمیان یا دوتا درمیان باید بزنی. بعد مطالعتم باید اول تستای کنکور از اون فصلو بزنی اوناکه تموم شدو خواستی به تسلط بیشتری برسی، توی مرورای سه روز یکبارت تالیفیارو میزنی‌