روش خواندن زیست

روش خواندن زیست شناسی برای کنکور سراسری

همون طور که اکثر شما عزیزان در جریان هستید اخوان ثالث یک تک مصراع داره که میگه پادشاه فصل ها پاییز. زیست هم برای ما همون حکایت رو داره.

پادشاه درس ها، زیست

واقعا در این مورد بزرگ بینی نکردیم و چه بپذیریم و چه این موضوع رو رد کنیم. زیست به قدری خاص هست که واقعا کلمات زیادی برای توصیف این درس پیدا نمیکنم. زیست شناسی پادشاه بی چون و چرای درس های داوطلبین تجربی است. زیست همون درسی هست که باعث علاقه مندی ۹۹ درصد  دانش آموزان به رشته تجربی شده. باید با این درس درست برخورد کنی. باید جایگاه اون رو محترم بشماری و هر روز زمانی رو برای وقت گذروندن با این درس اختصاص بدی. زیست میتونه صمیمی ترین رفیقی باشه که تا به حال داشتی. زیست شناسی تا جایی که فکرش رو کنی کنجکاوی تو رو افزایش میده. از زیست شناسی هیچ وقت نباید در مودر چرایی یک اتفاق صحبت کنی. بلکه باید به دنبال پیدا کردن راه اثبات فرضیه های اون باشی. زیست کلید رسیدن تو به پزشکی است. زیست رو باید زندگی کنی. با تک تک خطوط کتاب های زیست باید خلوت کنی و بهشون فکر کنی. زیست نوشته شده برای عاشقی کردن داوطلب های تجربی و لاغیر..

 

باید با زیست چکار کنیم

در درجه اول باید واقعا دوستش داشته باشی. زیست درس سختی نیست. زیست یه درس با کلی نکات ریز و درشت هست. مطمئنن روش مطالعه زیست با هر درس دیگه ای کاملا متفاوت هست و تنها درسی هست که باید هر روز برای مطالعه اون وقت بزاری و تا جایی که زمان بهت اجازه میده اون رو مرور کنی. اگر موافق باشی تک تک مراحل یادگیری اصولی زیست رو با هم مرور کنیم و نکاتی که در هر مرحله باید در نظر بگیری رو با هم یادآوری کنیم.

 

قبل از کلاس

فرض میکنیم که قرار هست که یک درس جدید رو استاد شروع به تدریس کنه. مهم ترین کاری که باید انجام بدی این هست که قبل از تدریس استاد مطلب جدید رو از کتاب درسی در مدت زمان محدودی در حدود ۲۰ دقیقه روخوانی کنی. این روخوانی کردن به هیج عنوان باعث نمیشه در همون لحظه قادر به پاسخ گویی تست های اون درس باشی. این پیش خوانی بهت کمک میکنه در زمان تدریس استاد با مطالب غریبه نباشی و از کلیت داستان باخبر باشی و مطمئن باش این میتونه خبر خوبی برای تو باشه و بهت در ادامه کار فوق العاده کمک کنه. این پیش خوانی کردن رو شب قبل از تدریس استادو یا همون روز قبل از اینکه سر کلاس حاضر بشی میتونی انجام بدی.

خود کلاس

بعد از پیش خوانی کردن باید سر کلاس درس حاضر بشی تا بتونی از تدریس استاد پیرامون فصل جدید بهره ببری. این مرحله مهم ترین بخش از یادگیری زیست رو شامل میشه. زیست شناسی درسی هست که در ابتدا باید فرایند های اون رو یاد بگیری و این پروسه با مطالعه کتاب درسی در منزل خیلی سخت اتفاق خواهد افتاد. اما توصیه من این هست که کلاس درس رو برای همه دروس به خصوص زیست شناسی جدی بگیری و سعی داشته باشی که مطلب رو همون جا یاد بگیری و اجازه ندی کار بیخ پیدا کنه. ازت میخوام از این به بعد حتما حضوری فعال در کلاس درس داشته باشی و اگر بخشی از مطلب برای تو گنگ بود حتما از دبیر بخوای برای تو مجدد توصیح بده تا جان کلام رو دریافت کنی.

اینجاست که ترکیب پیش خوانی مطلب قبل از کلاس و داشتن حضور فعال در جلسه تدریس استاد میتونه در کنار هم هر مطلبی رو برای تو فیتیله پیچ کنه. حتما این ترکیب رو امتحان کن.

 

بعد کلاس

مطالعه کردن مطلبی که در همون روز تدریس شده در روند یادگیری تاثیر خیلی مثبتی داره و باعث میشه خیلی زودتر و بهتر مطالب رو یاد بگیری. این مطلبی هست که سالیان سال مشاورین مجرب کشور به اون اشاره کردن که درس هر روز رو همون روز بخونید و به زمان دیگه ای موکول نکنید. برای مطالعه زیست همیشه مداد و ماژیک مارکر رو هماره خودت داشته باش. در ابتدای کار  مجددا یک دور روزنامه وار کتاب درسی رو مطالعه کن. بعد از این کار باید مطالب فصل مربوطه رو پاراگراف به پارگراف با دقت هرچه تمام بخونی. ازت میخوام که واقعا روی مطالبی که میخونی فکر کنی و سعی نداشته باشی که هرچه سریع تر کار مطالعه رو تموم کنی. خط به خط مطالب کن و به دنبال پیدا کردن ارتباط های درست و منطقی بین مطالب این فصل با مابقی فصول زیست شناسی باش.

در هنگام مطالعه زیست خودت رو جای طراح کنکور تجسم کن و به این موضوع فکر کن که هر پاراگراف که مطالعه میکنی آیا قابلیت طرح تست رو داره یا خیر. این دیدگاه باعث میشه خیلی بیشتر از قبل نکته بین باشی و مطلبی رو از قلم نندازی. حتما با ماژیکی که داری مطالب مهم رو مارک کن تا در نوبت های بعدی بتونی مرور سریعی برای هر فصل داشته باشی.

بخش مهم دیگه ای از زیست که به شدت مورد علاقه طراحان کنکور هست، اشکال کتاب درسی است. اگر با دقت هر شکل و نگاه کنی نکات زیادی برای طراحی تست به دست میاری که میتونه خیلی به در بخور باشه. جدیدا کتاب های زیادی در بازار منتشر شده که اختصاصی روی اشکال کتاب زیست مانور داده و سعی کرده که کار رو کنکوری ها اسون تر کنه.

از قید ها غافل نشو. هرچند که طرح این سبک تست ها به مزاج خیلی از کنکوری ها خوش نمیاد اما باید بتونی با این مسئله کنار بیای. چه این مسئله رو قبول کنیم و چه نکنیم چند سالی هست که این سبک از تست ها پای ثابت کنکور بوده و احتمال زیاد امسال هم شاهد این موضوع خواهیم بود و توجه نکردن به این سبک از تست ها میتونه تبعات سنگینی برای ما داشته باشه. بنابراین توصیه میکنم که قید ها رو هم با مازیکی با رنگ خاص مارک کنی تا در زمان مطالعه توجه تو رو به خودشون جلب کنن.

استفاده از این دست کتاب ها رو به هیچ عنوان نفع نمیکنم. اما دوست من مطمئن باش اون نکته و ارتباطی که به شخصه متوجه اون بشی فوق العاده با ارزش تر از نکاتی هست که از این دست کتاب ها مطالعه میکنی. خوندن این کتاب ها نباید باعث بشه که دید نکته بین شما نقش خودش رو در مطالعه زیست از دست بده و خیالت از بابت نکات آماده در منابع کمک آموزشی راحت باشه. این میتونه برای تو در ماراتن کنکور مثل سم باشه.

زیست رو باید جوری مطالعه کنی که در این درس به درجه استادی برسی. به سطحی که بتونی به راحتی یک مبحث رو با تمام نکات و جزئیاتی که داره برای هر شخصی و با هر سطحی توضیح بدی و باعث بشی اون فرد هم مطلب رو به خوبی یاد بگیره. این سطح درسی در زیست بهت اجازه میده که به درصد فوق العده جذاب ۱۰۰ هم برای زیست شناسی فکر کنی. اگر سوالات کنکور زیست رو بررسی کنی متوجه میشی که حتی اکثر اساتید زیست هم نمیتونن در اون مدت زمان به هر ۵۰ تست زیست پاسخ صحیح بدن. بنابراین رسیدن به درصد بالا در این درس در عین حال که کار سختی است اما فوق العاده میتونه برای ما با ارزش باشه و به طور کل سناریوی کنکور رو برای ما عوض کنه.

 

بنویس

نوشتن میتونه تاثیر زیادی در روند یادگیری ما داشته باشه. صحبت از نوشتن که به میان میاد اکثر داوطلب ها گلایه میکنن که این کار زمان زیادی از اون ها میگیره و ترجیح میدن زمانی که قرار هست صرف نوشتن کنن رو برای مطالعه کتاب درسی اختصاص بدن. پاسخ ما به تو دوست عزیز این هست که شاید نوشتن زمان بیشتری رو از شما بگیره اما مطمئنن تاثیر شگرفی روی روند مطالعاتی شما داره. علاوه بر این قرار نیست که کل متن کتاب رو بنویسی. نکاتی که از نظر تو مهم و حیاتی به نظر میان و یا فکر میکنی که باید هر روز برای رسیدن به تسلط مرورشون کنی رو میتونی یاددشت کنی و یا در قالب درخت زندگی نمودار هایی شکل بدی و هر روز در زمان هایی مثل قبل از خواب اون مطالب رو مرور کنی.

 

فقط بخونیم یا تست هم بزنیم؟

برای زیست شناسی بهتره که الویت اول شما رسیدن به تسلط صد در صدی روی کتاب درسی و همینطور نکات مهم و اصلی کتاب کمک آموزشی باشه. بعد از این کار فرصت خواهی داشت که تست زنی هم انجام بدی. برای این درس بر خلاف دروسی مثل ریاضی و فیزیک، تست زنی بلافاصله بعد از مطالعه کتاب درسی کارساز نخواهد بود. دلیل این حرف هم این است که تست های زیست شناسی اغلب به صورت ترکیبی از چند فصل زیست طرح میشه و کمتر فصلی رو در زیست میتونی پیدا کنی که به تنهایی مورد پرسش طراح کنکور قرار بگیره. البته چند ساعت بعد از مطالعه تعدادی تست جهت یادگیری و آشنایی با تیپ سوالات کنکور حتما تمرین کن.

همچنین یکی از کار های جذابی که میتونی برای زیست شناسی انجام بدی این هست که بعد از مطالعه فصول مرتبط و ترکیبی درسی و داشتن تسلط روی متن کتاب شروع به زدن تست مجموعه ای کنی. یعنی دقیقا ۵۰ تست زیست رو از یک مبحث که در قالب کنکور سراسری باشه در مدت زمان مشخص پاسخ بدی. خوشبختانه در حال حاضر کم نیستن کتاب هایی که چنین مجموعه تست هایی رو در اختیار داوطلب قرار میدن. این روش رو هم حتما امتحان کن.

 

اگر میترسی زیست یادت بره باید کار زیر رو انجام بدی

مهم ترین کاری که در روند مطالعه زیست باید انجام بدی مرور کردن است. برای رسیدن به تسلط کامل در زیست شناسی، مرور حرف اول و آخر رو میزنه. برنامه ای که برای مطالعه زیست تنظیم میکنی باید به شکلی باشه که مرور زیادی برای مطالب مطالعه شده داشته باشه. مرور نباید زمان زیادی رو از ما بگیره. این به روند مطالعاتی و سرعتی که در زمان مطالعه داری مربوط میشه. زیست درسی هست که باید هر روز زمانی رو برای مطالعه اون اختصاص بدیم تا هم به مطالعه مطالب جدید برسیم و هم فرصت مناسب برای مرور مطالب قبلی داشته باشیم.

این کتاب فوق العاده را حتما بخوانید:

کتابچه چگونه زیست شناسی را حرفه‌ای بخوانیم

 

اگر میخوای روش خوندن زیست کنکور رو بهتر یاد بگیری این ویس رو از یک رتبه برتر رو حتما گوش بده:

 

مطالب بیشتر

نقشه راه کنکور!

برنامه ریزی 6 ماهه

تلویزیون کنکور

مشاوره با رتبه های برتر

همین الان میتونی یک مشاور رتبه برتر و یک مربی موفقیت کنکور در کنارت داشته باشی

برای اطلاع از شرایط همین الان میتونی فرم زیر رو پر کنی

guest
23 دیدگاه ها
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
زهرا
زهرا
2021-09-04 11:22

بسیار عالی بود

فاطی
فاطی
2021-08-07 21:14

خوب بود.

اسما
اسما
2021-08-04 17:02

ممنون

آسمان
آسمان
2021-04-25 16:21

ممنون از اطلاعاتتون

زهیر
زهیر
2020-07-02 23:37

خیلی با نظرتون مخالفم!

هر چیزی به جای خودش

دانش آموز کلاس هفتمی نیازی به فیزیک هالیدی و … نداره
از نظر حقیر باید مهارت های اجتماعی و سایر مهارت های مفید مثل انواع نرم افزار ها را یاد بگیرد

ابوالفضل
ابوالفضل
2020-08-11 18:19
پاسخ به  زهیر

بشین چرت نگو مهارت های اجتماعی که بچه از پدر مادرش یاپ میگیره خداروشکر اینقدر کامپیوتر و موبایل بچه ها دارن که همه چی بلدن تازه پس تو این مطالعات اجتماعی چه به این بچه ها یاد میدن .تو کارو فناوری چه به بچه ها یاد میدن یا تو خودت کلا درس نمیخونی مغزت تعطیله یا خبر نداری .داری الکی حرف میزنی تازه یه بچه کلاس هفتم یه مسئله شتاب و سرعت متوسط میخواد حل کنه اتم که نمیشکافه اینا پیش نیازه درس های دبیرستان چی میگی تو.تو خارج این چیزارو از ابتدای به بچه یاد میدن نه تو راهنمای

N.kh
N.kh
2020-08-21 19:27
پاسخ به  ابوالفضل

تا جایی که من میدونم کاااملا برعکس اینه
یکی از دوستای من سال دوازدهم رفت به یه کشور دیگه و گفت درسایی که اونجا تو‌ سال آخر دبیرستان میخونن درساییه که ما تو راهنمایی خوندیم.

زهیر
زهیر
2020-07-02 23:24

سلام
من امسال خودم کنکور دارم
اصلا از کلاس هفتم به فکر کنکور نباش!
اصلا اینقدر اهمیت نداره که بخوای از کلاس هفتم بهش بپردازی
بزرگترین کاری که الان به نظر بنده حقیر باید بکنی اینه که در کنار درسات که خوب میخونیشون؛ چند تا مهارت مثل مهارت های ارتباط جمعی، کار با نرم افزار های مختلف و … رو یاد بگیری. چون که کنکور که همه‌چیز نیست که! اصلا چیزی نیست! مهم اینه که خودت چیکاره هستی؛ آدم با عرضه حتی اگه رتبه کنکورش خیلی پایین هم باشه؛ باز هم انشاءالله کار براش پیدا میشه و چه بسا رتبه برتر کنکور که مهارت های لازم برای زندگی رو نداشته باشه و به مشکل بربخوره. منظورم این نیست که بعدا کنکور رو بیخیال شی اما مهم اینه که اینکه از کلاس هفتم به فکرش باشی به نظر بنده خوب نیست
موفق باشی
یاعلی …

مازیار رحیمی
مازیار رحیمی
2020-05-13 07:02

سلام .خوب بود.ممنونم.درس زیست خیلی مشکله به این منظور که باید وقت زیاد براش بزاری و تمرین و تکرار بکنی و از همه مهم تر مرور کنی که از یادت نره و اگه این کار ها رو هم انجام بدید باز در تست ها مطالب را خیلی می پیچونه و امکان غلط زیاد در تست ها را داری. پس باید با نوع تست ها که اغلب به صورت تعداد جملات صحیح یا غلط است آشنا بشی و تمرین کنی و در کل می خواهم به سختی زیست عادت کنین.امیدوارم که مطالب شما و من برای افراد دبیرستانی که روش خواندن را نمی دانند مفید بوده باشد.ممنونم

محصل ایرانی
ادمین
2020-05-14 11:36

سلام مازیار جان
بله درست میگی تمرین و تکرار یکی از راه های تسلط روی درس زیست هست
موفق باشی

مبینا
مبینا
2020-02-20 13:06

عالی بود امیدوارم جواب بده

Parisa
Parisa
2020-01-14 00:01

عالی

21
21
2019-11-25 18:38

من الان کلاس ۷ ام هستم تو مدرسه تیزهوشان الان بهترین روش برای یاد گیری زیست چیه

محمد قیاسی
محمد قیاسی
2020-05-06 09:06
پاسخ به  21

سلام
تبریک بهت می گم که توی مدرسه تیزهوشان هستی منم دانش آموز شهید بهشتی تیزهوشانم تو الان کلاس هفتمی دور و بر کنکور و استرسش نیا به حرفم گوش کن واقعا نیا تیزهوشانی بودن یعنی علم یاد گرفتن اگه می خای رتبه زیر ده داشته باشی نباید درسای دبیرستان توی دبیرستان بخونی ولی نه از روی کتاب دبیرستانی ها من بهت توصیه می کنم الان مثل المپیادی ها رفتار کنی تا یاد بگیری زیست برو کمپبل بخون خیلی خیلی برای ریاضی توماس رو بهت پیشنهاد می کنم شاید سنگین باشه ولی اولاشه فیزیک نباید مقید مدرسه باشی بشین اول بلت رو بخون که حساب دیفرانسیل نداره بعد بشین هالیدی رو که حساب دیفرانسیل داره بخون از ادبیات غامل نشو کتاب کمک درسی نخون شیمی مورتیمر یا سیلبربرگ عالیه فقط حواست باشه کنکور نه من خودم این راه رو رفتم کتاب تست نه فقط کتب اصلی و پایه دانشگاهی البته خیلی سنگین هم نه همونایی که گفتم

محمد قیاسی
محمد قیاسی
2020-05-06 09:08
پاسخ به  محمد قیاسی

البته کتاب تست تو راهنمایی نه

رضا
رضا
2020-05-08 00:53
پاسخ به  محمد قیاسی

داداش منم مدرسه شهید بهشتی تیزهوشان دهم هستم ولی این چیز هایی که تو گفتی(دیفرانسیل و…) حتی دانشگاهی ها هم ازش عاجز هستن این که یه دانش آموز هفتمی هست????

Leila
Leila
2020-07-01 09:59
پاسخ به  رضا

ممنون از توضیحات خوب بودن.
همانطور که شما فرمودید درس زیست شناسی درس فوق العاده شیرینی هست .من به شخصه هیچ وقت از خوندنش سیر نمیشم و برام خوشایند و لذت بخش ترین درس است.
من در این درس واقعا به درجه استادی رسیدم تا جایی که ۴ ساعت از وقتم برای تدریس به کسانی هست که با خوندن هر مطلب از این کتاب به درک درستی دست پیدا نکردن.
زیست شناسی فقط یک درس حفظی نیست. درسته باید خاطر جمع باشیم مطالبی که می‌خونیم یادمون بمونه با یکسری فرایند های درست .
نوشتن مطالب مهم و هایلات کردن نکات کلیدی.
برای درس زیست شناسی باید از همون کلمه ی اولی که شروع کردیم به خوندنش تحلیل کنیم این کلمه چی بوده تو کدوم فصل دوباره اومده چه ربطی به این فصل داره چرا دوباره تو این فصل قرار دادن . این کلمه چی داره به من می‌گه بعد تحلیل اون کلمه طبق چیز هایی که در فصول قبل درباره اش خوانده ایم. بعد تک تک کلمات به این صورت پرسش و پاسخ تمام می‌شود. می‌رسیم به جمله بعد از خوندن جمله نکات کلیدی یا هایلایت یا نسخه برداری خواهد شد.
و اما جمله. مفهوم این جمله چیه .این جمله چه نکات پنهانی از نظر مفهوم داره.
بعد به همین صورت یک فصل به اتمام می‌رسد. هر کلمه را هر پاراگراف را هر تیتر را هر جمله را هر شکل را باید با هرچیزی که در صفحات یا فصول قبلی مطالعه کردیم تلفیق بدیم و ارتباط وصل کنیم.
البته من خودم دانش آموز پایه دوازدهم مدرسه غیرانتفاعی هستم
ولی کتاب هایی در شاخه های تدریسی زیست شناسی در دانشگاه رو مورد مطالعه قرار داده ام.
واقعا در برابر زیست شناسی ما قابل مقایسه نیستند.
بسیار جامع و کامل
ولی من برای یادگیری شایسته جواب برخی سوال هایم را از این کتاب ها جویا شدم‌.
ممنونم.
آرزوی موفقیت برای همه

Peyman
Peyman
2020-08-02 12:03
پاسخ به  رضا

دیفرانسیل اصلا مال رشته تجربی نیست

زهیر
زهیر
2020-07-02 23:23
پاسخ به  21

سلام
من امسال خودم کنکور دارم
اصلا از کلاس هفتم به فکر کنکور نباش!
اصلا اینقدر اهمیت نداره که بخوای از کلاس هفتم بهش بپردازی
بزرگترین کاری که الان به نظر بنده حقیر باید بکنی اینه که در کنار درسات که خوب میخونیشون؛ چند تا مهارت مثل مهارت های ارتباط جمعی، کار با نرم افزار های مختلف و … رو یاد بگیری. چون که کنکور که همه‌چیز نیست که! اصلا چیزی نیست! مهم اینه که خودت چیکاره هستی؛ آدم با عرضه حتی اگه رتبه کنکورش خیلی پایین هم باشه؛ باز هم انشاءالله کار براش پیدا میشه و چه بسا رتبه برتر کنکور که مهارت های لازم برای زندگی رو نداشته باشه و به مشکل بربخوره. منظورم این نیست که بعدا کنکور رو بیخیال شی اما مهم اینه که اینکه از کلاس هفتم به فکرش باشی به نظر بنده خوب نیست
موفق باشی
یاعلی …

مهیار
مهیار
2021-04-15 23:57
پاسخ به  21

منم دهم تجربی مدرسه تیزهوشانم ولی این کتابایی که این دوستمون گفت رو اصلا بهت پیشنهاد نمیکنم!
این آقا میاد میگه حساب دیفرانسیل بخون نه عزیزم اصلا شاید تو بخوای بری رشته تجربی و این کتاب اصلا لازم نیست.
تنها کاری که باید بکنی اینه که فعلا درگیر کنکور نشی و سعی کنی درس های هر سالت رو همون سال کار کنی تا سال های بعد به مشکل نخوری.
بعد که انتخاب رشته کردی و رفتی دهم برای کنکور کار کن…شاید تو رفتی رشته انسانی یا ریاضی که اصلا زیست نداره چه برسه به این کتاب هایی که این دوستمون بدون هیچ اطلاعی میگه بخون!

فاطی
فاطی
2021-08-07 21:13
پاسخ به  مهیار

بله .واقعا درس میگین.

idw_80
idw_80
2019-09-24 18:15

عالی بود مرسی?

مبینا
مبینا
2019-08-15 19:09

سلام.خداقوت…
ممنون ازمطلبتون واقعا به دردم خورد وامیدوارم نتیجه بده??