رفع خواب آلودگی هنگام درس خواندن و مطالعه

رفع خواب آلودگی هنگام درس خواندن و مطالعه


می خوام درس بخونم، برنامه ریزی هم دارم ؛ ولی وقتی شروع می کنم به مطالعه و کتاب را باز می کنم خوابم می گیره یا بعد مدت کوتاهی ،خسته و بی حوصله می شوم. لطفا راهنمایی کنید.


رفع خواب آلودگی و خستگی هنگام درس خواندن

سوالاتی از این قبیل برای اکثر دانش آموزان به ویژه داوطلبان آزمون سراسری پیش می آید و در مراجعات حضوری آنها به مشاوران ما نیز این مشکل و معضل به طور جدی و مکرر مطرح می شود.
اما چه عواملی موجب می شود تا دانش آموزان هنگام درس خواندن ، خستگی و خواب آلودگی سراغشان بیاید؟
-اولین عاملی که ممکن است موجب خستگی زودرس شما در مطالعه شود، سخت بودن آن درس و قابل فهم نبودن برای شما باشد. یعنی ممکن است شما سراغ درسی مانند ریاضی بروید و پایه شما در این درس ضعیف باشد و در هنگام مطالعه، آن درس را یاد نگیرید. این امر موجب می شود که خیلی زود رغبتتان برای خواندن آن درس کم شود و بی حوصلگی و خستگی سراغ شما بیاید.
–دومین عامل می تواند نداشتن یک برنامه ریزی شفاف و مدون باشد. برای مثال شما مشخص کرده اید که امروز فیزیک می خوانم ، ولی برای خودتان معین نکرده اید که کدام مبحث و تا چه اندازه. بنابراین دچار سردرگمی می شوید و چون برایتان شفاف نیست که چه هدف کوتاه مدتی پیش رو دارید و دقیقا چه کاری انجام خواهید داد و باعث میشود حجم انبوه کتاب بدون برنامه مشخص، شما را دلسرد و بی حوصله کند و در هنگام مطالعه ، خستگی و خواب آلودگی به سراغتان بیاید.
—سومین عامل؛ انتخاب ساعات نامناسب برای درس خواندن. یادتان باشد با شناخت هایی که از خودتان دارید، ساعت های مناسبی را برای مطالعه انتخاب کنید. مثلا درس های مشکل و یاد گرفتنی را به ساعات آخر شب موکول نکنید ویا اگر عادت دارید در ظهر بخوابید و به تازگی می خواهید این عادت را کنار بگذارید، در آن ساعات سراغ درس های شیرین تر و راحت تر بروید به این ترتیب به رفع خواب آلودگی کمک می کنید.

10 راهکار طلایی برای رفع خواب آلودگی و خستگی هنگام درس خواندن :

با توجه به این که ممکن است این مشکل برای خیلی از ما پیش بیاید و باعث شود تا نتوانیم مطالعه ی مفید و مداومی داشته باشیم، راهکارهایی را برای شما ارائه کردیم که با رعایت آنها تا حد زیادی می توانی این مشکل را رفع کرده و هنگام مطالعه، شادابی و سرحالی کافی را داشته باشید.

1- از مطالعه پراکنده و نامنظم خودداری کنید : مطالعات شما باید مشخص و با برنامه ریزی منظم در زمان های مناسب باشد و همچنین هدف شما از مطالعه حتی برای کوتاه مدت کاملا مشخص باشد. ( مثلا بگویید : می خواهم مبحث ژنتیک را یک بار کامل رو خوانی کنم )

2- یک برنامه ریزی مدون برای تمام کارهایتان در نظر بگیرید: هدف این نیست که تمام کارهایتان را دقیقا طبق ساعت انجام دهید، بلکه می توانید امور خود مانند خواب ، مطالعه ، ورزش و … را بر اساس نظم و برنامه ریزی، تا حدی سامان دهید و همین کار باعث می شود تا هر کار سر جای خودش باشد و انگیزه شما نیز دو چندان خواهد شد.

3- در مکانی که خیلی گرم است درس نخوانید: باید توجه کنید که دمای مکان مطالعه نباید خیلی گرم باشد (حداکثر 25-24 درجه سانتی گراد) زیرا دمای بیش از
آن ، به خصوص در زمستان سبب میشد تا لذت خواب چند برابر شود و همین لذت سبب می شود شما خواب آلوده شوید و مدام بخواهید که بخوابید.

4- نشستن صحیح هنگام مطالعه: اکثر مشاوران تحصیلی و پزشکان توصیه می کنند که اصلا به صورت دراز کشیده و خوابیده درس نخوانید زیرا مغز شما بین خواب و مطالعه سردرگم میشود و تمرکز شما کم شده و به زودی دچار خواب آلودگی میشوید. بنابراین برای رفع خواب آلودگی نشستن صحیح هنگام مطالعه را در نظر بگیرید.

5- پرخوری نکنید: دقت داشته باشید که خوردن زیاد و بیش از حد موجب سنگینی و خواب آلودگی شما می شود و این حالت هنگام مطالعه تاثیرش دوچندان می شود و باعث می شود که شما به محض نشستن پای درس، احساس خستگی و بی حوصلگی کنید. همچنین توصیه می شود بلافاصله پس از خوردن غذا مطالعه نکنید.
6- قدم بزنید: وقتی که احساس بی حوصلگی و خواب آلودگی می کنید، با یک پیاده روی نسبتا تند، انرژی و هوشیاریتان را افزایش دهید. برای مثال به یک فضای سبز نزدیک هستید ، به آنجا بروید و مقداری پیاده روی کنید و قدم بزنید. این کار احساس شادابی را به شما می دهد.

7- برای رفع خواب آلودگی مدتی کوتاه از فضای مطالعه بیرون بروید: بهتر است به هوای آزاد بروید. نور خورشید و هوای تازه سبب می شود تا انرژی شما بیشتر شود و احساس خوبی داشته باشید.

8- یک دوش با آب ولرم برای رفع خواب آلودگی بگیرید: اگر امکانش وجود دارد ، سعی کنید یک دوش با آب تقریبا سرد و ولرم بگیرید. در این صورت باعث می شود احساس بی حوصلگی و خواب آلودگی از شما دور شود.

9- خواب کافی در شب : این اشتباه در بین اغلب دانش آموزان پیش می آید که شب را به دلیل اینکه سکوت بیشتری دارد، برای مطالعه انتخاب می کنند. اما باید توجه کنید که این کار سبب به هم خوردن سیستم بدنی و ذهنی شما می شود. ضروری است که در شب حداقل 6 ساعت خواب و استراحت داشته باشید. البته نباید بیشتر از 8-9 ساعت باشد زیرا خواب زیاد هم می تواند از عوامل بی حوصلگی و کلافه بودن شما باشد.

10- فعالیت های بدنی کوتاه بین مطالعه فراموش نشود: سعی کنید هنگام مطالعه ، در فاصله های زمانی کوتاه ، فعالیت های بدنی مختصری داشته باشید.

مطالب بیشتر

این پست رو برای دوستانت هم بفرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

این پست ها رو از دست نده!

همین الان اینستاگرام محصل ایرانی رو دنبال کن تا راه موفقیت در زمان باقی مونده رو بدونی

guest
250 دیدگاه ها
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
Hera
Hera
2021-05-28 12:37

خیلی خوب بود و به من و دوستام هم خیلی کمک کرد خیلی ممنون هستیم .♥️♥️

نفس
نفس
2021-05-21 20:20

خوش به حالع همتون😅
دوستان من فردا امتحان حضوری نهم ریاضی دارم ولی فعلا هیچی ازش نمیدونم
قراره تا ۶ صبح درس بخونم و ۱۱ برم امتحان بدم
اما الان ۷ عصر خوابم میاد بخدا کلافه ام🥵🥴

ناشناس
ناشناس
2021-05-19 04:38

والا من کلاس دوازدهمم انقد درس نمیخونم که شما دبستانیا میگین همنسن شما که بودم کلا دوساعت در بیشتر درس نمیخوندم معدلمم نوزده و نودشد الانم که خعلی درس نمیخونم معدلم هیجده و نیمه تازه تورشته ریاضی که باید مث خر درس بخونی کمی اروم باشین و به خودتون استراحت بدین بزرگ بشین هیچی ازتون نمونه هاا از ما گفتن بود😐😂😂🚶‍♀️

...
...
2021-05-14 14:13

سلام بچه ها من دانش آموز یازدهم تجربی هستم من هم بعضی اوقات واقعا با مشکل خواب آلودگی مواجه میشم رنج مطالعاتیم میانگن در زور 12 ساعته که توی رمضان به 10 ساعت کاهش پیدا کرده بود اما من توی کامنت ها خوندم که بچه های پنجم ششم هفتم و هشتم و حتی نهم به این سایت ها میان بچه واقعااا واسه شما زوده که بخواین سخت بگریین بخصوص 5م و 6و 7م 8م که شما باید کامل استراحت بکنید تفریح کنید لذت ببرین از زندگی و درستانون رو بخونید نهم باید یکم ببشتر تلاش کنه کلا بحث 10 و 11 و12 با این بچه ها جداست 10هم که خیلی لزوم نداره ولی 11هم و12 باید تلاشتون 1000برابر بشه همه تلاشتون رو بکنید ولی نباید خودتون رو کشید که من به شما توصیه میکنم دانشآموزای 5م و 6م 7م 8م به این چیزا اهمیت ندن و اصلا خودشون رو اذیت نکین

Mahla
Mahla
2021-04-30 13:54

منم پایه نهمم میخوام برای خرداد درس بخونم اما وقتی ک ۱۰ دیقه از درس خوندنم میگذره خوابم میگیره واقعا چرا راهنمایی کنید.

Nazy
Nazy
2021-04-18 03:40

سلام من پشت كنكوريم هم منبع و هم محيط خوبي برا درس خوندن دارم فقط اگه اين خواب بذاره
خوابم ميگيره ميرم تو رختخواب كه بخوابم ديگه خوابم نمياد دليل اين بيحالي چيه واقعا؟؟؟؟

zohreh
zohreh
2021-05-07 23:58
پاسخ به  Nazy

واییییی واقعاااا باید بگم همدرد هستیم 😩

ممحیا
ممحیا
2021-04-17 23:30

ی راه حل برا اونایی ک کتاب باز میکنن خابشون میگیره
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
شما هم مثل من اصن کتاب باز نکنید ک بخواد خوابتون بگیره😂😂

سارینا
سارینا
2021-05-03 18:46
پاسخ به  ممحیا

راست می گی ولی کارناممون بد میشه اقلیم کاربدیه من که تقلب نمی کنم

Mobina
Mobina
2021-04-12 19:57

سلام من یه دانش اموز رشته تجربی هستم و دهمم من همین که درکتابمو باز میکنم چشمام احساس خستگی میکنه و خوابم میگیره نمیتونم روی مطالبی که میخونم تمرکز داشته باشم وکلا به همه چیز دقت میکنم به جز مطلبی که دارم میخونم خیلی سعی میکنم درست بشه ولی نمیشه

سارینا
سارینا
2021-05-03 18:44
پاسخ به  Mobina

اره منم الان که داشتم درس می خوندم خوابم بورد نمی دونن چی کار کنم

Mobina
Mobina
2021-04-12 19:51

سلام من یه دانش اموز رشته تجربی دهمم همین که درکتابمو رو بازمیکنم خوابم میگیره و کلا نمیتونم تمرکز کنم رو درسم وهیچی متوجه نمیشم خیلی تلاش کردم این مشکل رو ازبین ببرم ولی نشد

احمدرضاایروانی
احمدرضاایروانی
2021-04-05 22:39

عزیزم دوش آدم بیحال میکنه

سیده فاطمه موسوی
سیده فاطمه موسوی
2021-03-06 10:24

سلام خسته نباشید من کلاس هفتم موقع که خانم معلم مون درس میدهد من خوابم میاد نمیتونم بیدار بشم ممنون از لطفتون

Saba
Saba
2021-02-19 20:09

سلام من دانش آموز کلاس هفتم هستم راستش من وقتی میخوام درس بخونم کتاب رو که باز میکنم خوابم میگیره حتی برنامه ریزی هم که میکنم بازم خوابم میادموقع درس واسه همینم عصبی میشم میشه راهنمایی کنید

فاطی
فاطی
2021-04-15 11:06
پاسخ به  Saba

سلام بچه هایی ک همش حس کسالتو خستگی دارید حتما یک آزمایش چکاپ بدن بدید ک اگ ویتامین D یا B12 یا آهن و … بقیه چیزا پایینن دکتر مکمل بهتون بده جبران شه و حس خستگیتون رفع شه درصورتی ک ازمایشتون اوکی بود و بازم حس خستگی دارید حتما شب ها خواب ۶ الی ۷ ساعتو داشته باشید و اینکه صبح درحد ۱۵ دقیقه ورزش کنید و موقع مطالعه ی تکونی بخورید ک خوابتون نگیره موفق باشید.

Mahziar
Mahziar
2021-02-05 17:04

داشتم نظراتو ميخوندم احساس كردم همه افسردن??منم تا قبله اين ك برم پيشه مشاور اينطوري بودم بنظرم كسي ك ي هدف واحد داره(نه كسي ك رتبش خوب نشدبيخيالش بشه)نميشه ك تنهايي درس بخونه!برين با يه برنامه ريزيه درست هم از بي حوصلگي در مياين هم وقتي تو راستايه مسيرتون ك باشين انگيزهه خودش مياد..
دهمم خداروشكر زود شروع كردم ولي خيلييييي با قبلنم فرق كردم!شايد قبلا هف صب تازه ميخوابيدم شيش عصر پاميشدم همشم كِسِلُ افسرده بودم?ولي اخرش ب اين نتيجه رسيدم ك اي كاش بابام مثل كلاس اول دوم بالا سرم وايميساد با چوب تا درس بخونم??خلاصه ك اگ فك ميكنين مثله من نميتونين واس خودتون برنامه ريزي كنين(چون الكي ك نيس بايد هشتا كتاب دهم ياز دهم دوازدهمو تموم كنين قطعا برنامه ريزي ميخواد)و واسه درس خوندن ب يكي نياز دارين ك بالاسرتون وايسه يعني ي جورايي اگه درس نخوندين ي بلايي سرتون بياره?برين پيش ي مشاور خفن تاكيد ميكنم خفن و اين ك واس درس خوندن خودتونو از همه چي نزنين!من تاالان شيش ساعتمو تا شيش عصر تموم ميكنم بقيش ماله تفريحمه!

هانی
هانی
2021-01-31 23:26

من یک دانش آموز کلاس پنجمم باید امشب تا دیر وقت درس بخوانم . اما هی دوست دارم بخوابم و هی خسته میشم هر کاری هم میکنم که خوابم نبره اما نمیشه !!؟

دکتر
دکتر
2021-02-17 11:40
پاسخ به  هانی

لطفا در این پایه خودتون رو زیاد آزار ندین.
به عنوان یه بزرگتر و یه فرد با تجربه نصیحت میکنم.
تا پایه نهم زیاد خودتون و اذیت نکنین نه اینکه کلا بیخیال شین…نه…منظورم اینه که رو تایم و بدون اینکه خودتون و اذیت کنید درس بخونید و پایه تون رو قوی کنید.شب هم حداقل ۷ ساعت خواب و داشته باشین. پایه نهم که پایه نسبتا حساسیه برا دانش آموز باید تلاشش رو بکنه اما بازم نه اینکه بیاد خودشو بکشه از بس درس بخونه ایده آل اگر ایده آل درس بخونید و نگین یک ساعت دیگه میخونم و ساعت ها رو رو سر هم انباشته نکنید شک نکنید تا شب تمام دروس و خوب و قشنگ یاد میگیرین…
شبم با خیال راحت میخوابی و صبح زود بیدار میشی و یه چرخه منظم برا درس خوندن تو زندگیت ایجاد میکنی.
فشار اصلی تو پایه های دهم تا دوازدهم ارزش نداره از الان انقدر خودتون و اذیت کنید که دیگ از درس زده شین.
شاد و پیروز باشید.
در پناه خدا😊

عسل
عسل
2021-01-31 22:58

سلام ممنون از راهنماییتون

من یه سوالی داشتم
موقع درس خوندن من مدام خمیازه میکشم ولی خوابم نمیاد بنابراین همش تا بخوام یه مبحث رو یاد بگیرم به وسیله همین خمیازه تمرکز رو از دست میدم یکدفعه
لطفا راهنماییم کنید
با تشکر

رویا
رویا
2021-05-11 22:50
پاسخ به  عسل

چون ذهنت خسته میشه

Yeganeh
Yeganeh
2021-01-14 23:35

سالام
ممنون نظرات تون خیلی خوب بود و همچنین سایت عالی تون

مریم
مریم
2021-01-11 06:22

من دانشجو هستم، درسام اگه بخونم شیرینه برام ولی نمیدونم چجوریه که خسته کنندس، خواب آوره:/ ساعات درس خوندنم مناسبه، مباحثی ک میخام بخونم مشخصه و قابل فهم?فقط خسته کننده و خواب آوره..

سارا
سارا
2020-12-14 16:06

عالی ممنون از راهنمایی عالی تون??

المیرا راشن
المیرا راشن
2020-12-06 16:27

عالی ممنون از راهنمایی کردن خوبتون

سارا
سارا
2020-12-14 16:06
پاسخ به  المیرا راشن

عالی

سوزان الماسی
سوزان الماسی
2020-12-03 09:14

من دانش اموز پایه ششم هستم من از این روش ها استفاده کردم خیلی عالیه الان دارم مطالعه میکنم فکر میکنم این روش خیلی خیلی موثر است ممنونم???

کاظم
کاظم
2020-12-31 19:23

آخه سال ششم چی داره که آدم خسته بشه ؟؟؟

فاطی
فاطی
2021-01-05 14:52
پاسخ به  کاظم

دقیقا??

Yeganeh
Yeganeh
2021-01-14 23:35
پاسخ به  کاظم

همینو بگو

faezeh
faezeh
2021-01-27 15:06
پاسخ به  کاظم

همین دیگه
کلاس ششم اخه!!!!

پسر بد
پسر بد
2021-02-08 19:49
پاسخ به  کاظم

خیلی هم چیز میز داره من یادمه روزانه 7 یا 8 ساعت کمش میخوندم و تیزهوشان هم قبول شدم همه پایه ها چیز دارن و مباحثی دارن اما اگه بهشون اهمیت بدیم

رویا
رویا
2021-03-10 22:04
پاسخ به  پسر بد

این قدر به خودت سخت نگیر همه چیز تو کنکور معلوم میشه بشینیم برا کنکور بخونیم به یه جایی میرسیم
خواهرم خر خون کلاسشون بود همه نمره هاش ۲۰ بود الان چی نمره کنکورش مثل مدرسش نشد تو مدرسه از شماها یه چی میخوان تو کنکور یه وی دیگه 🙂 من نمیگم تلاش کردن بده تلاش کردن به موقعش خوبه

رویا
رویا
2021-03-10 22:00
پاسخ به  کاظم

من سال ششم بودم اصن درس نمیخوندم فقط علومو میخوندم و اونم همیشه ۲۰ میشدم اما ریاضی رو همش ۱۰ ،۹، ۸ از بیست نمره میشجدم آخر سال نشستم برا نوبت دوم خوب خوندم نمرم مثل شاگرد اول کلاسمون شد بخدا اینقدر تو ابتدایی به خودتون فشار نیارین از کودکیتون لذت ببرین توی این ذوران یه هنری یا یه کاری هم یاد بگیرید تا به خودتون افتخار کنید که تو یه کاری خوبید 🙂 خلاصه که موفق باشید

Tamim
Tamim
2021-03-30 13:45
پاسخ به  رویا

یه نفر شاید 8 9 10 بگیره اما هیچ واسش مهم نباشه اما یه نفر گرفتن نمره ی 19 هم واسش دارای اهمیته و یه نفر اگه همین دوران تلاش کنه چیزیو تو 16 17 سالگی بدست میاره ک بقیه ک تازه از دبیرستان شروع کردن تو 20 21 سالگی هر کس هدفش متفاوته و هر چی هدفت بزرگتر باشه باید تلاش بیشتر هم بابتش بکنی حالا سنت هر چقدر هم ک میخواد باشه

Tamim
Tamim
2021-03-30 13:43

کلاس شیشمیا باید ازمون تیزهوشان بدن و دادن اون ازمون به اندازه ی پایه های متوسطه اول تلاش و کوشش میخواد😐💔🍭اگه شما شیشم تلاش نکردین دلیل نمیشه بقیه هم اینطوری باشن😐💔🍭من خودم به شخصه پایه ششم بیشتر از بقیه سال ها درس خوندم