رفع خستگی و منفی نگری در سال کنکور

خستگی و منفی نگری تو سال کنکور

سلام دوست خوب من،امیدوارم حالت عالی باشه و تا الان که داری این مقاله رو میخونی تمام سعی و تلاشت رو برای کنکور کرده باشی و ادامه مسیر رو هم پر قدرت ادامه بدی.

یکی از عواملی که میتونه کیفیت کار ما رو چه در کنکور و چه در سایر کار هایی که انجام میدیم مشخص کنه، اینه که خودمون تا چه حدی از خودمون راضی باشیم.

اولین و مهم ترین فردی که نتیجه کارهای ما روش اثر میگذاره خود ماییم، پس این خود ماییم که در وهله اول از خودمون، اعمالمون و کیفیت کار هایی انجام میدیم باید رضایت داشته باشیم.

و اگر گاهی وقت ها میبینیم که از خودمون به اندازه کافی رضایت نداریم، باید علتش رو درون خودمون جستجو کنیم. چرا که خودمون مسئول تمام تصمیم هایی هستیم که میگیریم و کار هایی که انجام میدیم.

اگه شما هم گاهی وقت ها از کیفیت، کمیت و یا اصلا کلیت کار هایی که انجام میدین رضایت کامل ندارین، نشون دهنده این هست که چقدر از خودتون انتظار بالایی دارید و برای کاری که انجام میدید چه ارزش بالایی قائل هستید و دنبال این هستید که کار هاتون رو به بهترین نحو انجام بدین و نهایت رضایت رو از خودتون داشته باشید.

گاهی داوطلب هایی رو میبینیم که تو همچین شرایطی قرار دارن، یکی میزان مطالعش کمه و تو فکر اینه که اون رو افزایش بده، یکی دیگه مدام افکار منفی میاد تو سرش و با خودش میگه من نمیتونم، یکی هم چند روز میخونه چند روز هم انقدر خسته میشه که کلا نمیتونه سمت درس خوندن بره.

نکته مهمی که هست اینه که این شرایط و افکاری که گفتیم برای همه ممکنه پیش بیاد و اگه شما هم همچین مشکلی دارین بدونین تنها نیستید.  ولی نکته خیلی مهم تر اینه که اگه تو همچین شرایطی قرار گرفتین بدونین باید چیکار کنین یا دنبال راه بگردین (همون افرادی که میخوان از کیفیت کارشون راضی باشن) و روند خودتون رو اصلاح کنین.

راه حل معضلاتی که بهش اشاره کردیم رو گاهی وقت ها باید درون خودمون جستجو کنیم. بعضی وقت ها که با همچین مشکلاتی مواجه میشیم عاملش خود ماییم، گاهی انقدر رو اهدافمون مصمم نیستیم که برای رسیدن به اون ها از دل و جون مایه بزاریم.

وهمین موضوع باعث میشه انقدر به خودمون ایمان نداشته باشیم که باور کنیم ما هم میتونیم به اون اهداف برسیم ویا انقدر به اعمالمون اطمینان نداشته باشیم که بدونیم اعمال ما هستن که ما رو به اهدافمون میرسونن.

گاهی هم روی یک موج سینوسی حرکت میکنیم یه روز حالمون خوبه و با تمام قوا داریم درس میخونیم یه روز هم انقدر کسل و خسته میشیم نمیتونیم حتی یه صفحه هم درس بخونیم.

ولی ممکنه شما رو اهدافی که دارین مصمم باشید و به درستی اعمال تون هم شک نداشته باشید ولی دچار معضلاتی بشین که بالا بهش اشاره کردیم.

ناخواسته افکار منفی بیاد سراغتون و شما رو به سمت نا امیدی بکشونه، یا ممکنه همونطور که بهش اشاره کردیم وارد یک روند سینوسی بشید و همه اینا باعث بشه نتونین اون انتظاراتی که از خودتون دارین رو برآورده کنید و مدام خودتون سرزنش کنین که چرا من اینطوری شدم.

اگه تو مسیر کنکور همچین مشکلاتی اومد سمتتون بدونین بهترین راه حل این که آگاهانه با مشکلات رو برو بشید و منطقی باهاشون رفتار کنید تا بتونید به سادگی از کنارشون رد بشید و به مسیر خودتون ادامه بدید تا به اون هدفی که دارین برسید.

 

مشکلاتی که تو سال کنکور باهاش مواجه میشید

 

خستگی در دوران مطالعه

گاهی وقت ها با داوطلب هایی مواجه میشم که میگن آقا ما چند روز درس میخونیم ولی چند روز بعد احساس خستگی میکنیم و نمیتونیم مثل قبل مطالعه کنیم یا بعضی وقت ها انقدر خسته میشیم که حتی نمیتونیم یه صفحه هم درس بخونیم.

خب اول بیاین ریشه یابی کنیم ببینیم علت وجود همچین مشکلی چی میتونه باشه و سپس راه حل اون رو ارائه بدیم.

ممکنه شما برنامه ریزی خوبی نداشته باشید: داشتن یه برنامه ریزی اصولی به شما کمک که برای همه درس ها تایم بزارین و سر تایم خودشون اونا رو مطالعه کنید.

همچنین یه برنامه ریزی اصولی علاوه بر این که همه درس ها رو پوشش میده و نمیزاره حتی یه نقطه هم از قلم بیوفته، برای شما تایم های استراحتی در زمان های مناسب میزاره که باعث میشه خستگی مطالعه رو رفع کنید و برای تایم بعدی مطالعتون انرژی کافی داشته باشید.

بهتره یه نگاه به برنامه ریزی تون بکنید و ببینید تا چه اندازه طبق اصول نوشته شده و آیا اصلا برای شما زمان استراحت در نظر گرفته یا نه، اگه برنامه ریزی تون مناسب نبود حتما تو برنامه ریزی تون تجدید نظر کنید.

سبک زندگی تون رو تغییر بدید: شاید فکر کردن به کنکور و استرس اون باعث بشه به غیر از مطالعه کردن هیچ کاری دیگه ای انجام ندید و همین موضوع باعث بشه اکثر اوقات رو تو خونه سپری کنید.

بدن  و مغز انسان برای اینکه همیشه سرحال باشه و بتونه عملکرد بالایی داشته باشه به یسری چیزا احتیاج داره.

مثلا ورزش کردن باعث میشه اکسیژن کافی به مغز و سایر اندام های بدنتون برسه و گردش خون رو تنظیم میکنه تاهمیشه خون کافی بهشون برسه تا ازش اکسیژن و مواد غذایی بگیرن.

یا تغذیه مناسب باعث میشه از غذایی که میخورین انرژی کافی دریافت کنین و این انرژی رو هنگام مطالعه مصرف کنین.

از نور خورشید غافل نشید و سعی کنید حتما مدتی از روز رو در معرض نور آفتاب قرار بگیرید نور خورشید تاثیرات مهمی بر بدن داره که میشه به موارد زیر اشاره کرد.

  • افزایش سطح ویتامین دی
  • حس و حال خوب و شادی
  • کمک به داشتن خواب بهتر

این موارد میتونه تاثیر خیلی مهمی روی عملکرد شما داشته باشه،ولی اگه این موارد رو انجام دادید و باز هم خستگی های گاه و بیگاه شما اذیت کرد حتما به مشاور مراجعه کنید تا با بررسی موردی ویژگی های شما علتش رو پیدا کنه و راه حلش رو ارائه بده.

 

منفی نگری نسبت به خود و موفقیت

برخی از داوطلب ها نسبت به خودشون و احتمال به موفقیت رسیدن و کسب یه رتبه خوب تو کنکور سراسری شک دارن.

مدام افکار منفی میاد سراغشون که من نمیتونم موفق بشم، من نمیتونیم به یه رتبه خوب تو کنکور برسم  و خیلی از این افکار قبیل فکر ها که با فکر کردن به اونا باعث سرزنشون خودشون میشن و چون نمیتونن تمام حواسشون رو متمرکز کنکورشون کن نمیتونن بازدهی بالایی از مطالعشون داشته باشن.

علت اینکه همچین افکاری میاد سراغ داوطلب های کنکوری میتونه این باشه که تمام تلاششون رو برای رسیدن به رشته و دانشگاه  مد نظرشون انجام نمیدن، یا تمام تلاششون رو میکنن ولی چون از روش های درست و اصولی مطالعه استفاده نمیکنن، بازدهی لازم رو نمیگیرن و افکار منفی میاد سراغشون.

گاهی با خودشون فکر میکنن که من که دارم انقدر تلاش میکنم و نتیجه خوبی تو تست و ها آزمون ها نمیگیرم نمیتونم توی کنکور هم موفق بشم، اصلا من هیچی نمیشم و به جایی نمیرسم و خیلی از این قبیل فکر ها که باعث میشه دست از تلاش بکشن و کلا نا امید بشن.

حالا راه حل چیه؟ اول اینکه شما باید هر درسی رو به یه روش مناسبی بخونید تا بتونید نتیجه خوبی از مطالعه اون درس بگیرید.

هر درسی روش مخصوص به خودش رو داره که اگه از این روش ها استفاده کنید میتونید بازدهی بالایی تو درس ها تون داشته باشید.

برای دونستن روش مطالعه هر درسی هم میتونید از رتبه های برتر پرس و جو کنید یا از یه مشاور خبره مشاوره بگیرید تا به طور کامل شما رو راهنمایی کنه.

دوم این که بعد از دونستن روش مطالعه هر درسی و استفاده از اون تمام تلاشتون رو انجام بدید، تمام تمرکزتون رو بزارین رو درس هاتون و هینطور ادامه بدین و مطمئن باشین کسی که از جون و دل برای رسیدن به اهدافش تلاش میکنه قطعا به اهدافش میرسه.

همچین اگر باز هم افکار منفی اومد سراغتون که اگه چیزایی که گفتم رو اجرا کنید بعید میدونم افکار منفی داشته باشید، اون موقع کافیه به خودتون بگین من تمام تلاش رو میکنم و خواهم کرد. همین جمله باعث میشه دیگه به هیچ چیز منفی فکر نکنید.

مقایسه شدن توسط خود و دیگران: بعضی از داوطلب ها میان خودشون رو با دوستاشون و یا بقیه داوطلب ها مقایسه میکنن،گاهی هم توسط افراد دیگه مثل خانواده یا اطرافیان مورد مقایسه قرار میگیرن که با توجه به شخصیت و عملکردشون برخورد های مختلفی با این قضیه میکنن.

یا اینکه بدون توجه به این مقایسه شدن مسیر خودشون رو ادامه میدن که در این صورت دمشون گرم.

یا اینکه برخود احساسی و غیر منطقی با این موضوع میکنن، ممکنه از نتایجی که کسب میکنن راضی نباشن و یا وقتی خانواده و اطرافیان اون ها رو با بقیه مقایسه میکنن ناراحت میشن و نمیتونن مثل سابق به مسیرشون ادامه بدن.

ببینید دوستان تنها کسی که ما باید خودمون رو باهاش مقایسه کنیم گذشته خودمونه. اگه نسبت به گذشته پیشرفت کرده باشیم باید خوشحال باشیم وتلاش کنیم این پیشرفت ادامه دار باشه.

اگر هم پیشرفت نداشته باشیم باید علتش رو جویا بشیم و راه حلش رو پیدا کنیم.

مقایسه خودمون با دیگران اشتباه ترین کاری هست که میتونیم انجام بدیم، چون ما شرایط اون ها رو نمیدونیم و اطلاع نداریم چقد تلاش میکنن و زحمت میکشن یا به چه امکاناتی دسترسی دارن.

وقتی هم توسط بقیه مورد مقایسه قرار میگیرین سعی کنین انقدر به این موضوع بی تفاوت باشید که اجازه ندین هیچ تاثیری رو شما بزاره، مردم حرف های زیادی میزنن بدون اینکه از شرایط و توانایی های شما آگاه باشن ولی این شما هستید که نباید به اون ها گوش کنید و فقط به اهدافی که دارین فکر کنید.

مطالب بیشتر

نقشه راه کنکور!

برنامه ریزی 6 ماهه

تلویزیون کنکور

مشاوره با رتبه های برتر

همین الان میتونی یک مشاور رتبه برتر و یک مربی موفقیت کنکور در کنارت داشته باشی

guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
Nasi
Nasi
2020-10-03 11:20

خیلی ممنونم خیلی عالی و مفید بود دستتون درد نکنه