تکنیک ها و روشهای صحیح خلاصه نویسی و یادداشت برداری

خلاصه نویسی (نکته برداری)

بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان به خصوص داوطلبان کنکور در طول سال حجم زیادی از کتابها و مطالب را مطالعه میکنند؛ ولی اغلب این مشکل را دارند که در موقع مرور و جمع بندی باید کل آن مطالب را دوباره بخوانند که کار سخت و تقریبا غیرممکن است، زیرا در ایام امتحانات و کنکور فرصت کمی وجود دارد و خواندن این همه مطلب زمان خیلی زیادی نیاز دارد. این موقع است که خلاصه نویسی بسیار به کار می آید.

میدانیم که یکی از اصول مطالعه صحیح این است که مطالب خوانده شده را روزانه، هفتگی و ماهانه مرور و یادآوری کنیم و اگر خلاصه نویسی و نکته برداری پویا و درستی داشته باشیم، میتوانیم این کار را با سرعت و کیفیت مطلوبی انجام دهیم.

این سوال پیش می آید که چگونه میشود در طول مطالعه یک خلاصه نویسی صحیح و منظم تهیه کرد تا در موقع نیاز، به جای مطالعه ی کل کتاب با خواندن این خلاصه نویسی در کمترین زمان به راحتی تمام مطالب را مرور و یادآوری کرده و در نتیجه سرعت و بازدهی درس خواندن را افزایش داد.

چگونه خلاصه نویسی کنیم؟

باید دقت داشت که خلاصه نویسی نباید پراکنده و نامنظم باشد زیرا در این صورت کار را سخت تر میکند و باید دوباره انرژی صرف کنیم تا آنهارا مرتب کنیم. بهتر است از یک دفترچه یادداشت با اندازه مناسب استفاده شود.

روش های مختلف خلاصه نویسی:

یادداشت برداری: اصلی ترین و مهم ترین نوع خلاصه نویسی است و عبارت است از برداشتن کلیدی ترین مفاهیم هر مطلب و یادداشت کردن آن در دفترچه ای جداگانه. البته باید توجه داشت که با نوشتن اکثر مطالب ، حجم آن را زیاد نکرده و فقط قسمتهای کلیدی و مهم را ثبت کرد.

حاشیه نویسی: در این روش کلیدی ترین جمله هر پاراگراف را جدا کرده و به زبانی که برای خودتان ساده تر و قابل درک است در حاشیه کتاب یا جزوه یادداشت کنید. میتوان گفت در این روش ، ما پاراگراف و قصد آن را در جمله ای کوتاه بیان میکنیم. توجه شود که باید به اندازه ای باشد که تمام مطالب کلیدی و مهم را دربر داشته باشد زیرا در غیر اینصورت برای مطالعه کامل مطالب دوباره باید کل پاراگراف خوانده شود.

تکنیک ها و روشهای صحیح خلاصه نویسی و یادداشت برداری

نمونه ای از یادداشت برداری (خلاصه نویسی) و حاشیه نویسی

 

علامت گذاری: سریع ترین روش برای مطالعه فعالانه است و نکات مهم را نیز مشخص میکند. شما با علامتهای مختلف از جمله علامت سوال و ستاره دار کردن، مطالب را به نوعی تقسیم بندی میکنید.

خط کشیدن زیر جملات مهم: متداول ترین روش در بین دانش جویان و دانش آموزان است. در این روش، زیر قسمتهای مهم خط کشیده میشود و در هنگام مرور و جمع بندی، بیشتر آن قسمتها خوانده میشود.

روش درخت نموداری: این روش برای مطالبی از قبیل صیغه های فعل، آرایه های ادبی و دسته بندی در درس زیست که قابل سازمان دهی باشند، مورد استفاده قرار میگیرد. در این روش مطالب به صورت یک درختچه و به کوتاه ترین صورت ممکن، مانند شبکه به هم متصل میشوند که متن کلیدی در وسط صفحه قرار گرفته و مطالب فرعی مانند شاخه های درخت به آن وصل میشوند.

تکنیک ها و روشهای صحیح خلاصه نویسی

نمونه ای از یک نمودار درختی

مطالب بیشتر

این پست رو برای دوستانت هم بفرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

این پست ها رو از دست نده!

همین الان اینستاگرام محصل ایرانی رو دنبال کن تا راه موفقیت در زمان باقی مونده رو بدونی

guest
14 دیدگاه ها
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
Ariel
Ariel
2020-10-12 13:31

سلام برای ریاضی و فیزیک چجوری باید خلاصه نویسی کرد ؟

امین
امین
2020-08-02 15:29

اول برنامه ریزی درست باید داشته باشی بعد در هنگام مطالعه از کوچکترین نکته نگذری و فقط دفترچه به اندازه A5 و ورق چسبی برای حاشیه نویسی داشته باشی حالا نکات مهم رو در دفترچه و فرعی هارو به صورت حاشیه نویسی بنویس. اینطوری هم برای دوره کردن وقط زیادی صرف نمیکنی هم در مرور کردن. موفق باشی

رسول
رسول
2019-12-07 20:46

سلام من تازه میخواهم این روش رایاد بگیرم ولی نمیتونم لطفا بفرمایید چطوری اینکار را کنم

امین
امین
2020-08-02 15:28
پاسخ به  رسول

اول برنامه ریزی درست باید داشته باشی بعد در هنگام مطالعه از کوچکترین نکته نگذری و فقط دفترچه به اندازه A5 و ورق چسبی برای حاشیه نویسی داشته باشی حالا نکات مهم رو در دفترچه و فرعی هارو به صورت حاشیه نویسی بنویس. اینطوری هم برای دوره کردن وقط زیادی صرف نمیکنی هم در مرور کردن. موفق باشی

سینا
سینا
2019-10-02 09:48

واسه دی وی دی های کمک اموزشی هم خلاصه نویسی کنیم
تونت خودشون جزوه دادن؟

سینا
سینا
2019-10-02 09:43

سلام
من دی وی دی کمک اموزشی دارم خودشون هم جزوه و کتاب دادن
ایا لازمه که من از اونا خلاصه نویسی کنم

Mohaddese
Mohaddese
2018-10-27 00:24

اخه اگه بخوایم خلاصه نویسی کنیم خیلی زمان میبره

Mahi
Mahi
2019-07-08 22:10
پاسخ به  Mohaddese

اگر که سال دیگه کنکور داری از الن این کارو بکن چون ی جورایی ذخیره زمانه واسه دوران مرورت زمان اونجا اهمیتش از این دوران بیشتره?

رنا
رنا
2020-12-30 15:44
پاسخ به  Mahi

بله دقیقا

نجم الدین
نجم الدین
2020-01-26 05:49
پاسخ به  Mohaddese

برای دوره های بعدی درس خوندنت رو فوق‌العاده سرعت میبخشه. قرار نیست که تا آخرین روز کنکور حاشیه نویسی کنی. یکبار انجام میدی برای همیشه

علی
علی
2018-07-03 07:51

سلام ببخشید خبگلاصه نویسی هر درس چند صفحه باشه بهتره. مثلا واسه ریاضی

زی
زی
2018-08-04 12:35
پاسخ به  علی

هر چی کمتر باشه بهتره

هادی
هادی
2017-10-15 13:31

سلام.میخواستم بدونم باوجود کتاب های جمع بندی نیازی به خلاصه نویسی ازکتاب درسی هست ایا؟

محصل ایرانی
ادمین
2017-10-15 16:26
پاسخ به  هادی

سلام بله نیاز هست
خلاصه هایی که شما با توجه به درک خودتون از کتاب های درسی مینویسید بسیار ارزشمندتر از کتاب های جمع بندی هستن