بهترین منابع زیست شناسی | بهترین کتاب زیست کنکور

بررسی بهترین منابع زیست شناسی کنکور

این روزها شنیدن کلمه زیست شناسی برای کنکوری‌ها حجم زیادی از درس و سوالات سخت را تداعی میکنه. البته طبیعی هست که زیست شناسی با بالاترین تاثیر در کنکور تجربی دغدغه خیلی از دانش آموزان این رشته پرطرفدار بشه. برای اینکه از پس زیست شناسی بربیاید باید فاکتورهای موفقیت در این درس را داشته باشید. یکی از این فاکتورها داشتن بهترین منابع زیست شناسی کنکور هست. مطمئنن داشتن منابع عالی برای یادگیری و تست زنی در درس زیست شناسی میتونه تا حد زیادی به شما در راه کسب درصد بالا کمک کنه. در این نوشته سایت محصل ایرانی به طور اختصاصی به بررسی بهترین منابع زیست شناسی کنکور می‌پردازیم. امیدواریم بتونید بهترین انتخاب را متناسب با شرایطتون داشته باشید.

قبل از همه چیز بگم که منابعی که معرفی میکنم در درجه دوم اهمیت قرار داره و درجه اول اهمیت کتاب درسی هست که تسلط به اون واجبترین کار در رسیدن به درصدهای بالای زیست شناسی هست. توصیه اکید من این هست که کتاب درسی رو هربار آنالیز کنید و فعالانه بخونید، چون هربار بخونید نکات جدیدی پیدا خواهید کرد حتما میپرسید چند دور کتاب رو بخونیم من میگم هرچقدر بیشتر بهتر طوریکه خط به خط کتاب رو از بر باشید و به خوبی توی ذهنتون طبقه بندی کنید. اما بریم سراغ معرفی کتاب های کمک آموزشی زیست شناسی

بهترین منابع زیست شناسی

بهترین منابع زیست شناسی کنکور

 

1- زیست خیلی سبز

یکی از کتاب های قوی در درس زیست شناسی کتاب خیلی سبز هست ، این کتاب حجم زیاد و در عین حال درسنامه کامل و روانی داره که مطالعه اون رو به داوطلبانی توصیه می کنیم که زمان زیادی تا کنکور دارند و اگر قصد دارید که این مطالب رو در بازه زمانی نزدیک به کنکور مطالعه کنید ، چندان تهیه این کتاب را به شما توصیه نمی کنیم چرا که به دلیل حجم زیاد اون تموم شدنش در زمان کم محال به نظر میرسه.

این کتاب هم پایه به پایه است با این تفاوت که یک کتاب پایه هم داره که شامل دهم و یازدهم هست. سطح تست های این کتاب از الگو کمی پایین تر است اما درسنامه بسیار خوبی دارد که از الگو هم بهتر کار کرده. برای شروع دانش آموزان ضعیف تر مناسب هست و در الویت قرار داره و از نظر من بهترین کتاب آموزش محور هست و اگر از سطح پایین میخواید استارت بزنید این کتاب بهترین هست البته انتظار زیادی از نظر تعداد تست از این کتاب نداشته باشید.

پیشنهاد اول من به کنکوری ها همین کتاب هست.

 

2- زیست نشر الگو

شاید تا مدتی پیش این کتاب قهرمان کتاب‌های کمک آموزشی بود و با اختلاف بهترین منبع به شمار می‌رفت اما امروزه با ورود کتاب‌های جدید به بازار دیگه اون محبوبیت قبلی خودش رو نداره. زیست نشر الگو هنوز هم کتاب با کیفیتی هست و جزو بهترین منابع زیست شناسی کنکور به شمار میره، به خیلی از دانش آموزان استفاده از این کتاب که بیشتر تست محور هست رو توصیه می‌کنم. اگر بیشتر دوست داری تستی بخونی و تو تست نکات رو یاد بگیری تا درسنامه بهترین کتاب همین هست.

از ویژگی های این کتاب میتونیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • درسنامه کامل و منطبق با کتاب درسی
 • پوشش سؤالات کنکور سراسری سال‌های اخیر و کنکورهای آزمایشی معتبر
 • طرح پرسش‌های چهارگزینه‌ای و ارائه توضیح کامل از تمام شکل‌های کتاب درسی
 • پاسخ‌های کاملاً تشریحی با بیان دلیل درستی یا نادرستی هر گزینه به همراه نکات مهم،
 • نکات و پرسش‌های چهارگزینه‌ای ترکیبی با سایر فصل‌ها از ویژگیهای این کتاب است که آن را به یکی از قدرتمندترین منابع  زیست کنکور تبدیل کرده.
 • تستهای این کتاب سطح بالایی داره و اگر در این درس ضعیف هستید ابتدا به این کتاب رجوع نکنید. کتابها در این انتشارات پایه به پایه است. زیست شناسی دهم، زیست شناسی یازدهم و …

برای چه کسانی مناسب است؟

تقریبا همه داوطلبان با هر سطحی متیونن از این کتاب استفاده کنند. اگر نیاز به آموزش دارید و حل تست‌های فراوان با سبک کنکورهای جدید دغدغه شماست این کتاب مناسب وضعیتتون هست.

 

 

3- زیست کامل میکرو طلایی گاج

 

کتاب خوبی هست اما بهترین نیست و به کنکوری هایی که دوست دارن در سطح متوسط کار کنن این کتاب بهشون پیشنهاد میشه توضیحات ناشر در رابطه با این کتاب رو ببینید:

در جلد اول کتاب میکرو طلایی “زیست کامل کنکور” تست‌های چالشی همراه با پاسخ تشریحی قرار داده شده و شما میتونید با تهیه‌ی جلد دوم این کتاب به درس‌نامه ‌های این مباحث دست پیدا کنید.

چینش مباحث در کتاب پیش رو به‌صورت پایه به پایه و درس به درس (نه موضوع به موضوع) بوده و شامل 3000 تست به همراه پاسخ‌نامه‌های کاملا تشریحی و کادرها و نمودارهایی است که جمع‌بندی مطالب رو برای داوطلب آسون میکنه.

هر فصل به‌طور میانگین 100 تا 150 تست داره و به چند قسمت تقسیم شده که هر قسمت تست‌های یک بخش از کتاب درسی رو پوشش میده. در هر مبحث تلاش شده از سطر به سطر کتاب درسی حتی پاورقی‌ها و مثال‌ها، سؤالات تالیفی چهارگزینه‌ای مطرح بشه. در لابه‌لای این سوالات، نمونه‌ تست‌هایی از آزمون‌ سراسری داخل و خارج از کشور مطرح شده تا هیچ نکته‌ای از قلم نیفته.

با یک پاسخ‌نامه‌ی تشریحی علاوه بر مشخص کردن گزینه درست، علت غلط بودن سایر گزینه‌ها به‌صورت تشریحی برای شما توضیح داده شده. این کتاب برخلاف الگو و خیلی سبز جامع است اما کتاب های سال به سال هم داره که اون ها هم خیلی خوب کار کردن و این کتاب به نحوی مجموع اون چند کتاب هست. کتاب تازه منتشر شده و از بهترینهای زیست به شمار میره اما سطح تست های این کتاب از الگو پایین تر هست.

بهترین منابع زیست شناسی کنکور

4- فاگوزیست

فاگوزیست یکی از کتاب های پرطرفدار در رشته تجربی هست.

کتابی پر حجم اما مفید با درسنامه ای که کاملا خط به خط کتاب رو بررسی کرده. قیدها تماما تو این کتاب بررسی شده هستن و اشکال و تصاویر کتاب خیلی خوب مورد توجه قرار گرفته، بنابراین حجم زیاد، تنها عیبی هست که میتونیم به این کتاب داشته باشیم.

بنابراین یک منبع قدر در زیست شناسی هستش. این کتاب آموزش محور هست و برای تست زدن بهتره یک کتاب دیگه رو تهیه کنید. اما بی نظیرترین درسنامه ها رو در زیست شناسی این کتاب داره و مشکل اون حجم زیادی هست که برای سال کنکور داره.

اگر در سال های پایه خونده بشه بسیار خوب هست.

 از ویژگی های این کتاب به نقل از ناشر میشه به موارد زیر اشاره کرد:

 • درسنامه اون توضیح کامل و مفهومی مطالب کتاب درسی به صورت خط به خط
 • مشخص کردن (بولد) کلمات و جملات کلیدی متن کتاب درسی
 • ترکیب مفاهیم و نکات فصل های مختلف با یکدیگر
 • مقایسه و تعمیم مطالب مفهومی و ترکیبی با یکدیگر به همراه جداول مقایسه ای
 • آنالیز و کالبدشکافی کامل شکل های کتاب درسی به همراه نکات آنها
 •  بررسی تمام قیود ذکر شده در کتاب (برخی، بیشتر ، بسیاری ، همه و…)
 • ابهام زدایی مطالب مبهم و نامفهوم در کتاب
 • استفاده از شکل های معتبر دانشگاهی جهت آموزش بهتر و عمیقتر
 • وجود انیمیشن های زیبا و حرفه ای در انتهای هر فصل، روان بودن مطالب به دلیل منحصر بفرد بودن سبک نگارش است.

5- قلمچی

کتاب زیست شناسی آبی قلمچی تست های نسبتا قوی داره و برای دانش آموزانی که در آزمون های قلم چی شرکت میکنن منبع تست خوبی به حساب میاد و حتی برای کسانی که آزمون هم شرکت نمی کنن میتونه خوب باشه. با توجه به اینکه تعداد مولفان این کتاب چندین نفر هست، تست های متنوع با دیدگاه های مختلف طراحان در این کتاب دیده میشه که این از نقاط قوت کتاب محسوب میشه.

بیشتر تست های کتاب تستهای کنکور و قلمچی هست که تست های آزمون های قلمچی از سخت ترین تست های زیست هست. درسنامه این کتاب بسیار خلاصه است و بیشتر جنبه تست داره.

تنها مزیت این کتاب دارا بودن سوالات ازمون و چندین مولفی بودنش هست که میتونه شما رو با دیدگاه طراح های مختلف بیشتر آشنا کنه در مجموع نسبت به باقی کتاب های بازار حرفی برای گفتن نداره.

 

6- آی کیو پلاس گاج

تست‌های آسون و متوسط رو غالب کنکوری ها جواب میدن اما حدود 30 درصد سوالات زیست از جمله تست های چاشی هست و پاسخ دادن به این تست ها هست که رتبه های برتر رو مشخص میکنه. این کتاب واقعا تست های بسیار سختی داره هرچند امکانش هست که دانش آموز رو ناامید کنه اما بعد از مطالعه این کتاب تبدیل به “همه فن حریف” خواهید شد، تنها عیبش این هست که وقت زیادی رو از شما می گیره و امکان ناامید شدن شما رو افزایش میده!!

کتاب برای دانش آموران سطح بالا طراحی شده و تست محور است و درسنامه نداره البته درمیان پاسخ تشریحی بخش های توضیحی، جداول مقایسه ای، جداول جمع بندی و ارائه نکات تست خیز داره. بنابراین اگر هنوز در زیست شناسی نیاز به آموزش مطالب اولیه دارید به سطح متوسط به بالا نرسیدید اصلا توصیه نمیکنم این کتاب رو تهیه کنید.

اکثر تست های این کتاب تالیفی و باقی سؤال ها از کنکورهای سراسری پوشش داده شده و تست ها انواع مختلفی دارن که به قول ناشر شرح زیر هست

در سؤالات این کتاب سه مدل آیکون می‌بینید:

آیکون اول TNT  که خلاصه شده Top and Necessary Test بوده و اگر فرصت حل کردن همه سؤالات را ندارید یا برای مرور نکات برای بار دوم و سوم و… به فصل مراجعه کرده‌اید، با زدن این تست‌ها، برای هر آزمونی آماده خواهید شد. همان‌طور که از ترجمه این عبارت معلوم است، تست‌های مهم و خوب با این آیکون مشخص شده‌اند.

مورد دوم تست‌هایی هستند که با آیکون R مشخص شده‌اند که همان حرف اول Repeat به معنی تکرار است. این پرسش‌های چهارگزینه‌ای، نکات تست‌های TNT را طور دیگری بیان کرده‌اند؛ در دور اول تست‌زنی و یا زمانی که وقت‌تان کم است، نیازی به زدن این تست‌ها نخواهید داشت، مگر اینکه نکات تست‌های TNT برایتان جا نیفتاده باشد (در دور دوم برای تسلط بیشتر، این تست‌ها خیلی به کارتان می‌آید.) تست‌هایی که هیچ یک از علامت‌های TNT و R را ندارند، دارای مطالب کم‌اهمیت‌تری (با توجه به کنکورهای گذشته) هستند اما دقت کنید که گاهی این تست‌ها هم ایده‌های جذاب و خوبی برای کنکورهای آینده دارند، پس اگر سرتان درد می‌کند برای زدن تست بیشتر این تست‌ها را حتما پاسخ دهید.

دسته سوم پرسش‌های چهارگزینه‌ای هستند که با یکی از علامت‌های «»، «» و «» مشخص شده‌اند که نشانگر ترکیبی بودن تست‌ها با مباحث «گذشته»، «آینده» و یا «گذشته و آینده» با هم هستند.

 

7- نشر دریافت

نویسنده این کتاب دکتر عمارلو از دبیران نام آشنای زیست کنکور است. این کتاب هم بیشتر حالت درسنامه داره و تعداد تست های کمی رو پوشش داده. نکات ترکیبی و مفاهیم به خوبی در اون بیان شده است.

با خوندن درسنامه و حل کردن تست های این کتاب پر نکته میتونید خط فکری خوبی به دست بیارید که موقع خوندن کتاب درسی توجه تون به ریز نکات و آنالیز خط به خط کتاب افزایش پیدا میکنه.

در مجموع نشر دریافت رو فقط به عنوان منبع مکمل پیشنهادمیکنم و نه منع کمک آموزشی اصلی

 

جمع بندی بهترین منابع زیست شناسی کنکور 1400

در زیست شناسی منابع خوب زیاد است و انتخاب منبع بیشتر بستگی به سطح و زمان شما دارد. اگر کنکوری هستید و سطح شما متوسط به بالاست بهترین انتخاب کتاب های الگو است و بعد از اون میتونید به سراغ آی کیو برید. اگر متوسط یا ضعیف هستید کتاب خیلی سبز (با تست ها و درسنامه های عالی) یا میکرو طلایی زیست کامل بهترین انتخاب ها برای شما هستند. اما اگر وقت زیاد دارید و درسال های پایه مشغول به تحصیل هستید به شما مطالعه کتاب های فاگوزیست نیز پیشنهاد میکنم.

 

در پایان پیشنهاد میکنم بهترین منابع برای درس های دیگه رو هم ببینید:

بهترین منابع ریاضی تجربی کنکور

بهترین کتاب کمک آموزشی شیمی کنکور

مطالب بیشتر

این پست رو برای دوستانت هم بفرست

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

پست های اینستاگرام محصل ایرانی رو از دست نده

همین الان پست های مشاوره ای و انگیزشی کنکوری رو ببین

نظرات شما

118 پاسخ

نظر خودت رو بنویس

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند