روش صحیح برنامه ریزی درسی

روش صحیح برنامه ریزی درسی برای کنکور

  • روزانه چند ساعت درس بخونم؟
  • چه جوری برنامه ریزی کنم؟
  • چه درسهایی رو بیشتر بخونم؟

این ها دغدغه ها و سوالات متداولی اند که اکثر دانش آموزان در برنامه ریزی درسی با آن روبه رو هستند و در واقع بیشتر انرژی و وقتشان را صرف برنامه ریزی برای درس خواندن میکنند که معمولا به خاطر عدم شناخت کافی از خود و یا افراط در ساعات مطالعه و مشکلاتی از این دست در اجرای آن موفق نمیشوند و سراغ یک برنامه ریزی مجدد میروند و گاهی هم از این که نتوانسته اند برنامه خود را اجرا کنند دلسرد شده و نا امیدی به سراغشان می آید.
درس خواندن و تحصیل هم مانند هر کار دیگه به یک برنامه ریزی درسی منظم و دقیق نیاز دارد

برنامه ریزی در واقع استفاده ی بهینه و مفید از زمان و وقت است. به خصوص در مواقعی که وقت کم و کار زیاد داریم. مثلا یک داوطلب کنکور مدت معینی تا روز کنکور وقت دارد و در این مدت باید مقدار معینی مطلب را مطالعه کند. حالا اگر یک برنامه ریزی صحیح و مناسب نداشته باشد موفق هم نخواهد شد. زیرا ممکن است با افراط و زیاده روی در یک مدت خستگی سراغش بیاد و از ادامه باز بماند و یا با کم کاری با نزدیک شدن به روز کنکور نا امید شود و دست از درس خواندن بکشد.

روش صحیح برنامه ریزی درسی برای کنکور

برنامه ریزی درسی در تحصیل و درس خواندن چه فایده هایی دارد؟

اهدافتان مشخص میشود
وقتی شما تصمیم میگیرید یک برنامه ریزی تحصیلی برای خودتان تهیه کنید و با برنامه درس بخوانید شناخت خوبی از هدفهای کوتاه مدت و بلند مدت خودتان بدست می آورید و می تواند آنها را دسته بندی کنید.
از اتلاف و هدر رفتن وقت جلوگیری می کند
همه ما می دانیم که وقت و زمان به چه اندازه در درس خواندن اهمیت دارد، برنامه ریزی به ما کمک می کند که از هدررفتن وقتمان جلوگیری کنیم و استفاده ی بهتری از زمانی که دراختیارداریم ببریم. اهمیت این موضوع درایام امتحانات و درس خواندن برای کنکور چند برابر می شود. باید دقت کنیم که هرچه که قدر که زمان را ازدست بدهیم از موفقیت و رسیدن به اهدافمان دور خواهیم شد.
مانع از اتلاف انرژی میشود
اگر ما یک برنامه ریزی اصولی و استاندارد داشته باشیم به ما کمک میکند تا بهترین و بیشترین استفاده را از نیرو و توان ذهنی خودمان ببریم و از تلف شدن انرژی و توان ذهنیمان جلوگیری کنیم. برای مثال جا دادن وقت هایی مناسب برای استراحت در بین مطالعه درس خواندن در بازه های زمانی استاندارد و مناسب بازده مطالعه و یادگیری را چند برابر میکند.
انگیزه و تلاشتان را بیشتر میکند
مسلما وقتی دانش آموزی با برنامه پیش برود بعد از گذشت مدتی شاهد پیشرفت خود خواهد بود و زمانی که می بیند تلاشش موثر و مفیدبوده و همه چیز طبق برنامه پیش میرود میل و انگیزه اش برای درس خواندن بیشتر شده و باعث می شود تلاشش را افزایش دهد.

یک برنامه ریزی درسی صحیح و استاندارد چه اصولی باید داشته باشد؟

تعیین و مشخص کردن هدف:
برای برنامه ریزی در هر کاری ابتدا باید هدفهای دقیقی را برای خود مشخص کنید. در برنامه ریزی تحصیلی هم همینطور است یعنی باید اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را به طور کامل مشخص کنید.
برای مثال هدف کوتاه مدت مدت شما میتواند مطالعه و تست زدن فصل ۱تا ۳ زیست شناسی یا فیزیک باشد و هدف بلند مدتتان کسب رتبه ی خوب در آزمون سراسری و یا قبولی در کنکور کارشناسی ارشد باشد.
زمان بندی کردن اهداف کوتاه و بلند مدت:
باید مشخص کنید که هر یک از اهداف و برنامه کوتاه مدت را در چه زمانی انجام خواهید داد. مثلا جمع بندی چه درسی در چه زمانی به اتمام خواهد رسید.
مطالعه درسها به طور هماهنگ و موازی:
بسیار پیش می آید که دانش آموزان در یک مدت تمرکز خود را روی یک یا دو درس متوجه میکنند و مثلا در مدت یک هفته فقط آنها را مطالعه کرده و درسهای دیگر را کنار میگذارند. این روش نه تنها موجب خستگی ذهنی و بی رقبتی شما میشود بلکه کیفیت مطالعه و بازده یادگیری شما را نیز کاهش میدهد.
اما اگر مطالعه درس ها را به صورت موازی پیش ببرید مثلا دو یا سه درس را برای مدت زمان معین انتخاب و مطالعه کنید تنوع در مطالبی که مطالعه میکنید سبب خواهد شد از خستگی ذهنی جلوگیری شود و در نتیجه اشتیاق و بازده مطالعه را افزایش می دهد.
تناسب دروس در کنار تنوع:
البته این تنوع باید با تناسب همراه باشد و انتخاب شما به گونه ای باشد که درسهایی را که در یک بازه زمانی مطالعه خواهید کرد با هم تناسب داشته و تداخلی در یکدیگر ایجاد نکنند. برای مثال مطالعه درس شیمی، فیزیک و ریاضی در کنار هم و همزمان توصیه نمیشود زیرا به علت سنگینی مطالب و شباهت ساختاری این درسها ممکن است باعث خستگی شما شود و بهتر است ترکیبی مناسب از دروس عمومی و تخصصی انتخاب کنید.
استراحت کافی ـ خواب مناسب:
در مطالعه پیوسته و زمانی که شما تمام وقت مطالعه نمیکنید علاوه بر استراحتی که هر ۴۵ دقیقه یا حداکثر ۷۵ دقیقه یک بار برای خود در نظر میگیرید هر چند ساعت یک بار نیز باید مدت زمان طولانی تری برای یک استراحت ۳۰ الی ۴۵ دقیقه ای منظور کنید و همچنین بایستی استراحتی با مدت زمان بیشتر و تفریحاتی مختصر را که سبب افزایش روحیه و انرژی شما میشود در پایان هفته بگنجانید. خواب مناسب و به موقع هم از عواملی است که روانشناسان آن را از عوامل مهم در یادگیری و مطالعه به شمار می آورند.

 

میخوای یه استارت طوفانی برای کنکور ۱۴۰۰ بزنی؟ چرا از این برنامه استفاده نمیکنی؟

شروع از صفر تا نقطه اوج موفقیت

[maxbutton id=”21″ url=”https://irmohasel.com/quick20″ text=”مشاهده برنامه” ]

مطالب بیشتر

نقشه راه کنکور!

برنامه ریزی 6 ماهه

تلویزیون کنکور

مشاوره با رتبه های برتر

همین الان میتونی یک مشاور رتبه برتر و یک مربی موفقیت کنکور در کنارت داشته باشی

برای اطلاع از شرایط همین الان میتونی فرم زیر رو پر کنی

guest
16 دیدگاه ها
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
s
s
2020-10-22 22:35

سلام من سال دهم تجربی ام و واسه کنکور دارم میخونم همینطور به خاطر ازمون های قلم چی باید فرا تر از مدرسه بخونم اما برنامه ریزیم درست نیست و همیشه دچار مشکل میشم
میشه راهنماییم کنید

داریوش
داریوش
2020-04-20 19:17

من کنکور ۹۹در پیش رو دارم درس هم میخوانم اما بعد از چند روز دوباره یادم میره و درست نمیفهمم که چگونه بخانم لطف کنین راه درست را برایم نشان دهید ممنون

سمانه
سمانه
2019-11-25 12:16

سلام خسته نباشید،دلم میخواد درس بخونم دوباره کنکور بدم اما به علت مشکلات مالی ک دارم باید کار کنم و ساعت زیادی سرکارم؛اما علاقه زیادی به خوندن درس دارم بنظرتون من میتونم؟نمیدونم چطوری برنامه ریزی کنم

ناشناس
ناشناس
2020-04-06 03:18
پاسخ به  سمانه

خواستن،غیر ممکن را ممکن می کند
فرض کن که اسانسوری که تو داخلش بودی خراب شده حالا خودت باید از پله ها بری بالا و به مقصدت که همون چیزی که میخوای هست برسی پس به خودت بستگی داره که میتونی یا نمی تونی
اگه به هدفت ایمان داری بدون برنامه ریزی هم میتونی موفق بشی
………….ناشناس…………….

Omolbabin
Omolbabin
2019-09-24 20:39

سلام من دانش آموز یازدهم تجربیم از الان میخام شروع کنم برای کنکور به خوندن میخاستم ببینم در کنار درس های مدرسم روزانه چند ساعت برای کنکور بخونم کافیه؟

سارا
سارا
2019-07-28 01:04

من فکر می کنم برای بالا بردن و افزایش انگیزه از موزیک مطالعه یا موسیقی نویز سفید پرندگان بهتره استفاده کنیم .ولی ممنونم از سایت خوبتون

h
h
2019-06-28 21:53

سلام ممنونم از سایت خوبتون . من یه دهمی هستم یعنی امسال میرم یازدهم ، رشتمم ریاضیه و میخوام از همین الان درس بخونم واسه کنکور ولی راستش نمیتونم برنامه ریزی کنم یعنی بلد نیستم . قصد دارم تو تابستون درسای تخصصیم رو بخونم ولی با یه برنامه ریزی خیلی خوب فکر میکنم بتونم همه ی درسامو بخونم . اگه میشه لطف کنین راهنماییم کنین ممنون

محمد
محمد
2018-01-09 22:30

سلام.ببخشید.سوالم ربطی به این موضوع نداره.ولی نیاز دارم یکی بهم جواب بده.من بعضی موقعا خیل حرف میزنم که هم انرژیم کم میشه هم خسته میشم هم وقتمو میگیره.مثلا موقعی که وسط درسا میخوام یه ربعی استراحت کنم،میشینم با بابام یا مامانم یا خواهر و برادرم خیلی حرف میزنم،اونام کم در این باره به من هشدار میدن.وبراشون اهمیتیت نداره.نمیدونم چجوری جلو حرف زدنمو بگیرم که خیلی داره وقتمو میگیره.تو رو خدا یه جوابی بدین.خیلی دلم میخاد دیگه اینقدر زیاده روی نکنم و لی راه جلوگیری شو، بلدنیستم.واقعا از مطالب خوبتون متشکرم.

امیر
امیر
2018-01-25 11:03
پاسخ به  محمد

منم مشکل شمارو داشتم اما با یه کار مشکلم حل شد اونم اینه که هرموقع احساس کردی زیاد حرف میرنی برو یه جای خلوت

نرگس
نرگس
2019-10-24 21:59
پاسخ به  محمد

سلام.فکر میکنم بهتره اون موضوعاتی ک ب ذهنت میاد و وفت زیادی برای حرف زدن میگیره رو ب صورت خلاصه یادداشت کنی.و کنارش بنویسی ک بعدا زمانی ک درست تموم شد راجبشون حرف میزنی

Nrgs
Nrgs
2020-03-03 17:04
پاسخ به  محمد

روزه سکوت بگیر تا کم کم عادت کنی زیاد حرف نزنی

علی
علی
2021-01-09 19:09
پاسخ به  محمد

اگر کسی دوست نداره حرفاتو بشنوه خب حرف نزن

دکتر صلوات
دکتر صلوات
2021-01-10 16:23
پاسخ به  محمد

سلام
موضوعاتی که به ذهنت میاد رو رو یه کاغذ بنویس و بگو که مثلا یه ساعت بعد یا مثلا شب دربارشون صحبت میکنم.
این جوری داری به مغزت یه وعده و قول میدی. دوباره شروع کن به درس خوندن.
حالا هر وقت که درس خوندنت تمام میتونی دربارش صحبت کنی یا نه.
یه راه دیگه هم اینه که تو زمان استراحت ساعت همراه خودت داشته باش یا اینکه حواست به ساعت باشه که یه تلنگر باشه برای اینکه زودتر بری و دوباره درس رو شروع کنی.
موفق باشی/

برنامه ریزی درسی
برنامه ریزی درسی
2017-08-20 12:49

ساعت مطالعه ی یک کنکوری باید به طور میانیگن در سال کنکورش چقدر باشه؟

امیر
امیر
2017-11-03 19:15

۱۳ الی ۱۴ ساعت اگه میخوای رتبه بالایی بیاری

zahra
zahra
2017-11-10 13:34

bastegi b khdet dare vali tak raghamia mamoolan roozaie madrese5.6 saat va gheire maddrese 10.12 saat mikhoonan……mohem keufiiiaaate na kamiat…yani mohemtare keifiat