افزایش سرعت مطالعه کنکور | خیلی کند درس میخونم چیکار کنم

افزایش سرعت مطالعه کنکور

من خیلی کند درس میخونم، برای حل این مشکل چیکار کنم؟

ساعت 4 عصر یکشنبه طبق برنامه ای که مشاور برای تو تنظیم کرده، باید 30 صفحه از زیست رو بخونی. شروع به مطالعه درس زیست میکنی. ساعت گوشی رو روی 90 دقیقه تنظیم میکنی تا در این مدت زمان طبق برنامه جلو بری. 90 دقیقه تموم میشه و آلارم گوشی تو به معنای پایان 90 دقیقه به صدا در میاد. به خودت میای و میبینی از این 30 صفحه، فقط 12 صفحه خوندی و نتونستی طبق خواسته برنامه جلو بری. اینجاست که از خودت نارضایتی پیدا میکنی و با فرستادن امواج منفی، در حال تجربه لحظات کلافه کننده‌ای هستی.

احتمالا تو هم با مشکل سرعت مطالعه مواجه بودی و یا در حال حاضر با اون دست و پنجه نرم میکنی.

این مشکل شاید در سال های پایه زیاد به چشم نیاد و برای تو دردسر ساز نشه، اما در سال کنکور میتونه مشکلات زیادی رو به وجود بیاره. در سال کنکور باید درس های سال دوازدهم رو مطالعه کنی و در کنار اون درس های دهم و یازدهم رو هم مجدد بخونی تا به تسلط صد در صدی برسی. اینجاست که داشتن سرعت مطالعه بالا میتونه به تو کمک زیادی بکنه و برعکس اگر سرعت مطالعه نرمالی نداشته باشی برای تو اذیت کننده خواهد بود.

البته باید بهت بگم که نباید نگران باشی و فکر کنی که فقط تو با چنین مشکلی مواجه هستی. تقریبا روزی نیست که از ما درباره راه حل افزیش سرعت مطالعه سوال نکنن. اکثر کنکوری ها با توجه به حساسیت کنکور دچار این مشکل میشن و همگی به دنبال رفع اون هستن. اگر دنبال این هستی که سرعت مطالعه خوبی داشته باشی تا انتهای این مقاله از سایت مشاوره کنکور محصل ایرانی با من همراه باش.

 

دنبال یک مکان خوب برای مطالعه باش

یکی از مواردی که باعث میشه سرعت مطالعه پایینی داشته باشی، مکانی هست که در اونجا مشغول به درس خوندن هستی. مکانی که شلوغ باشه و رفت و آمد زیادی داشته باشه سرعت مطالعه تو رو کم میکنه. یک مکان مطالعه خوب باید نور و دمای مناسبی داشته باشه. نوری که چشم تو رو اذیت نکنه و دمایی که متعادل باشه. علاوه بر این ها انتظار داریم که یک نظم و هارمونی مناسب رو در مکان مطالعه مشاهده کنیم. داشتن گیاهان و گل ها و تابلو های زیبا در ضمیر ناخوداگاه تو تاثیر فوق العاده مناسبی خواهد داشت و طبیعتا باعث میشه با تمرکز صد در صدی  حال خوب، افزایش سرعت مطالعه رو تجربه کنی.

 

بیشترش کن!

در بعضی موارد هیچ راهی نمیتونه وسواس مطالعاتی شما رو از بین ببره و شما باید با روش دیگه ای کند بودن سرعت مطالعه خودتون رو جبران کنید. یکی از بهترین روش ها برای مقابله با کند بودن سرعت مطالعه، بالا بردن ساعت مطالعاتی خودتون در طول روز هست. برای اینکار باید سعی کنید نهایت استفاده رو از زمانی که در منزل هستی ببری، میزان تفریحات خودت رو کم کنی و از زمان های مرده ای که در طول روز از دست میدی استفاده کنی. این کار ها باعث میشه تا ساعت مطالعاتی روزانه تو بالا بره و سرعت کم مطالعاتی خودت رو به این وسیله جبران کنی.

 

گاهی وقت‌ها برو رو مبل لم بده و یه لیوان نسکافه نوش جان کن!

بعضی از کنکوری ها فکر میکنن اگر بدون استراحت کردن و به صورت مداوم مطالعه کنن، نتیجه خیلی خوبی میگیرن. در حالی که این عزیزان کاملا در اشتباه به سر میبرن. دقت کن که بعد از مدت زمان مشخص نیاز به استراحت داری تا بتونی با انرژی خیلی بیشتری مطالعه خودت رو ادامه بدی. تو برای اینکه یک مطالعه با کیفیت داشته باشی باید در زمان مطالعه پر انرژی باشی، بنابراین به استراحت نیاز داری. بنابراین این مورد رو هم برای داشتن سرعت مطالعه بالا مدنظر داشته باش.

 

مثل طراح حواست رو جمع کن!

سعی کن برای مطالعه هر درسی، خودت رو در جایگاه طراح کنکور سراسری تصور کنی و مطالب رو جوری بخونی که انگار قرار هست که سوال طرح کنی. این کار باعث میشه در زمان مطالعه تمرکز صد درصدی داشته باشی و طبیعتا سرعت مطالعه بالاتری هم به مرور زمان تجربه کنی.

 

افزایش سرعت مطالعه

لطفا صحبت نکن و مِدادت رو بگیر دستت!

در درجه اول بهت توصیه میکنم که زمانی که داری مطالعه میکنی، لب نزنی و تو ذهنت مطالب رو بخونی، این کار سرعت تو رو خیلی زیاد میکنه. کار دیگه ای که باید انجام بدی تا سرعت مطالعه بالایی رو تجربه کنی، این هست که در زمان مطالعه با یک مداد خطوط کتاب رو که مطالعه میکنی، دنبال کنی. این روش فوق العاده در افرایش سرعت مطالعه بهت کمک میکنه و باعث میشه کیفیت مطالعاتی بالایی داشته باشی.

در مجموع چندتا راهکار برای افزایش سرعت مطالعه گفتم خدمت تو دوست عزیزم امیدوارم که استفاده کنی و نتیجشو همینجا تو کامنت به ما اعلام کنی،

مرسی که هستی 🙂

مطالب بیشتر

این پست رو برای دوستانت هم بفرست

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

پست های اینستاگرام محصل ایرانی رو از دست نده

همین الان پست های مشاوره ای و انگیزشی کنکوری رو ببین

نظرات شما

8 پاسخ

نظر خودت رو بنویس

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند