افزایش ساعت مطالعه

روشهای صحیح افزایش ساعت مطالعه

بالا بردن ساعات مطالعه برای کنکور

چگونه ساعت مطالعه را بالا ببریم ؟

بسیار زیاد مشاهده می شود که داوطلبان کنکور از پایین بودن ساعت مطالعه خود ناراضی هستند و با اینکه ساعت زیادی از شبانه روز را به عنوان درس خواندن در اتاق سپری می کنند، ساعت مطالعه شان از حد مورد انتظار خیلی کمتر است.
در این مقاله ، راه ها و همچنین موانع افزایش واقعی ساعت مطالعه آورده شده است. شاید بپرسید کلمه (افزایش واقعی ) یعنی چه؟ همان طور که اشاره شد بسیاری از داوطلبان فقط ساعاتی که کتاب در دست میگیرند و یا به کتابخانه یا اتاق مطالعه خود می روند را افزایش می دهند و در واقع مطالعه آنها هیچ افزایشی نمی یابد .منظور از افزایش ساعت مطالعه ، افزایش ساعت مطالعه مفید شما است.
به همین منظور در ابتدا عواملی که ساعت مطالعه شما را کاهش می دهد بررسی می کنیم. زیرا اول شما باید این عوامل مخرّب را شناسایی کرده و با آنها مقابله کنید.

عوامل کاهش دهنده ساعت مطالعه :

1) عدم برنامه ریزی یا برنامه ی ناصحیح؛ برخی از دانش آموزان برای مطالعه و درس خواندن برنامه ریزی نمی کنند و صبح که از خواب بیدار میشوند تصمیم میگیرند که مثلا فلان درس را بخوانند. در این حالت به دلیل سردرگمی و نداشتن نظم، ساعات زیادی را هدر میدهند. در بعضی موارد هم برنامه ریزی نادرست است که باعث این امر میشود. برای مثال در برنامه خود ، خواندن کامل و جزء به جزء یک فصل را در تمام روز معین میکنند. این نوع برنامه ریزی به دلیل نداشتن تنوع در طول روز، بسیار خسته کننده است و داوطلب از درس زده و دلسرد شده و تمایلی به خواندن آن نشان نمی دهد و سبب میشود تا وقت زیادی را هدر دهد.

2) تفریط و افراط؛ بسیاری از داوطلبان با سطح خوب و قوی ، دچار مشکل افراط و تفریط (کامل گرایی) هستند. به اینگونه که برای مثال داوطلبی تصمیم میگیرد که هر روز مطالعه خود را از ساعت 7 شروع کرده و تا آخر شب 14 ساعت درس بخواند. اما وقتی صبح از موعد مقرر دیرتر بلند میشود و به این نتیجه میرسد که تا آخر شب نمیتواند 14 ساعت مطالعه کند ،تصمیم میگیرد کل روز را از مطالعه صرف نظر کرده و روز بعد با یک شروع بهتر کار خود را آغاز کند.

3)درگیر مسائل حاشیه ای؛ برخی از داوطلبان گاهی آنقدر خود را درگیر حواشی و ابزارهای آموزشی و مشاوره ای میکنند که اصل موضوع، یعنی کنکور و موفقیت در آن را تغریبا از یاد می برند و فراموش میکنند که کلاسها ، مشاوره ها و … فقط ابزاری هستند تا شما را به هدف خود که همان کسب نتیجه در کنکور سراسری است برساند. برای مثال چون مشاور x رتبه های تک رقمی داشته ، حتما مشاور شما هم باید باشد. یا درگیر شدن به این وسواس که دوستتان در کلاسی که ثبت نام کرده است از کلاس شما بهتر است و یا در خرید کتاب و مسائلی از این دست. باید دقت داشته باشید که توجه بیش از حد به این مسائل سبب میشود تا شما زمان زیادی را بیهوده هدر دهید.

4) افکار مخرب و استرس های بی مورد؛ بعضی از دانش آموزان حین درس خواندن مدام به این فکر می کنند که دو ماه دیگر باید چه چیزهایی را خوانده باشند، یا سر جلسه کنکور قرار است چه اتفاقی برایشان بیفتد و چه چیزی در انتظار آنهاست. برخی هم مدام درگیر استرس این هستند که به هدف ، رتبه و دانشگاه دلخواهشان نرسند.
5) دشمنان وقت (گوشی موبایل ، تلویزیون )؛ این مشکل را نه تنها دانش آموزان بلکه افراد دیگر نیز دارند و وقت بسیاری را صرف گوشی و یا تماشای تلویزیون میکنند. حتما پیش آمده که گوشی را دست میگیرید و یا پای تلویزیون می نشینید و قصد دارید فقط مدت کوتاهی را صرف آن کنید ولی یکدفعه به خود می آیید و متوجه میشوید که ساعتها گذشته و شما همچنان سرگرم آن هستید. در این حالت ممکن است از اینکه چند ساعت را هدر داده اید استرس بگیرید و بقیه آن روز را هم تمرکز نداشته باشید.

>> حالا بعد از شناختن عوامل کاهش دهنده مطالعه و مقابله با آنها، راه های افزایش ساعت مطالعه را با هم مرور میکنیم ؛

1-افزایش باید تدریجی باشد :

حتما باید این موضوع را جدی بگیرید که افزایش ساعت مطالعه شما باید تدریجی و با شیب ملایم باشد. برای مثال اگر شما روزانه 4 ساعت مطالعه می کنید، نباید آن را یکباره به 7 یا 8 ساعت افزایش دهید . ممکن است این فکر را بکنید که زمان کمی دارید و با این کار میتوانید زودتر درس ها را به اتمام برسانید؛ این باور اشتباه است زیرا در اینصورت نه تنها موفق به انجام آن نخواهید شد ، بلکه پس از مدت کوتاهی ، از مطالعه دلسرد شده و یأس و فشار روحی سراغ شما می آید و باعث میشود حتی ساعت مطالعه قبلی خود را نیز نداشته باشید.
نگرانی و استرس بی مورد را از خود دور کنید وبا اعتماد به نفس ساعت مطالعه خود را تدریجی اما برنامه ریزی شده و منظم افزایش دهید. مثلا ابتدا 4 ساعت را به 30/4 ،سپس 5 و به همین طریق ادامه دهید تا به میزان مطلوب و دلخواه خود برسید.

2-جاهای خالی در برنامه تان را بشناسید :

منظور این است که اگر شما از صبح تا شب 4 ساعت مطالعه داشته باشید اما زمان استراحتتان به نسبت زیاد باشد، این 4 ساعت را فشرده و منظم کنید و با استراحت های 15 الی 20 دقیقه ای ، از صبح تا ظهر 4 ساعت را کامل کنید و بعد از ظهر تا شب را بیکار خواهید بود و میتوانید به کار های دلخواهتان برسید. با این کار متوجه خواهید شد که در طول روز چه قدر زمان خالی داشته اید و هدر می دادید. بعد از اینکه این تفکر در شما شکل گرفت ،ر کم کم ساعت مطالعه خود را افزایش دهید.

3-برنامه خود را در اولین فرصت اجرا کنید :

یکی از معضلاتی که داوطلبان با آن روبرو هستند این است که مدام درس خواندنشان را به تاخیر می اندازند و خود را سرگرم چیزهای بیهوده می کنند. برای مثال پس از خوردن نهار و استراحت (ساعت2)،”سراغ مطالعه نمیروند و میگویند وقت زیاد است از ساعت 3 شروع میکنم. ساعت 3 نیز گرم دیدن تلویزیون و یا گوشی میشوند و همین طور درس خواندن را به تاخیر می اندازند تا اینکه به اینصورت بسیاری از وقت خود را تلف میکنند و موفق نمیشوند مقدار زمانی را که معین کرده اند مطالعه کنند. برای افزایش ساعت مطالعه تنبلی را کنار بگذارید و در اولین فرصت سراغ درس بروید و اولویت خود را انجام برنامه درسی و کامل کردن آن قرار دهید .

مطالب بیشتر

این پست رو برای دوستانت هم بفرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

این پست ها رو از دست نده!

همین الان اینستاگرام محصل ایرانی رو دنبال کن تا راه موفقیت در زمان باقی مونده رو بدونی

guest
20 دیدگاه ها
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
Mahdi
Mahdi
2020-08-11 14:13

خیلی خوب بود?

حرف آخر
حرف آخر
2020-07-22 23:19

واقعا دستتون درد نکنه خیلی عالی بود لایک دارین

yalda
yalda
2020-05-31 15:17

عالی بود.

RAZAVI
RAZAVI
2020-05-24 03:13

مهم ترین چیز به نظر من حاشیه هایی مثل گوشی و… هست که بهتر کمکم یا سریع اونا رو از خودتون دور کنین در کل ممنون به خواطر مطلب زیبا تون

Hadi
Hadi
2020-04-02 21:43

دوست عزیز از حرفای شما معلومه که شما خیلی درگیر حاشیه میشین عزیز من شما اول باید اینو بدونی که همه رتبه برترا از حاشیه ها دور بودن و زیاد به روش این اون نگاه نمیکردند و کار خودشون رو انجام میدادن.
دوما من مطمئن هستم که شما بعد از اجرای این روش افزایش ساعت رفتین تو سایتا یه چیزای دیگه ای هم نگاه کردین یا یه چیزای شنیدن یا دیدین که باعث شده سیستم ثابت شما رو بهم بزنه

بهار
بهار
2020-01-12 20:49

موضوع پر طرفداریه… مخاطبان زیادی هم داره… اشکالاتی داره ولی در کل خوبه، در مورد افزایش تدریجی کامالا درسته اما نیم ساعت کمه و حداقل’45 دقیقه تا 1ساعت در روز بعد اضافه بشه، دانش آموزی که اول هفته 4ساعت مطالعه داشته &خر هفته به 9تا10ساعت برسونه.. عملکرد مغز بنحویه که دوستداره زود به نتیجه برسه..پس با روزی یک ساعت اضافه کردن در طول هفته دانش آموز ده روزه به نتیجه میرسه و باید ثابت نگهش داره.

پریسا
پریسا
2019-12-07 19:14

خیلی عالی بود
مرسی که این مطالب رو رایگان در اختیارمون می گذارید.
خیلیا تو این شرایط کشور و اوضاع مالی پول مشاوره رفتن ندارن که این چیزهارو بهشون بگه یکیش خود من
خیلی ممنونتونم?

براهم
براهم
2019-08-11 22:21

سلام-واقعا مطلب مفیدی است-ممنون

ماهان
ماهان
2019-08-09 16:54

ممنون دقیق با مشکلات بالا دست و پنجه سر میکردم

من
من
2019-07-23 01:15

عالیییییییییی

N_Tavousi
N_Tavousi
2018-12-22 23:11

عالی بود?

Ya mahdi
Ya mahdi
2017-12-15 20:42

سلام خیلی خیلی ممنونم . واقعا عالیه

ساحل
2017-11-02 20:33

عالے بود???????

جواد
جواد
2019-12-09 15:24
پاسخ به  ساحل

قبول ندارم مقالتونو اونجایی که میگه تدریجی باید اضافه کرد.من تدریجی زیاد کردم دو هفته انجام دادم بعد دیه هیچی نخوندم اصلا معلوم نیس مشکل از کجاس احساس میکنم یه عنصر دیگه ای وجود داره که رتبه برترا میتونن اینقدر بخونن.

حرف آخر
حرف آخر
2020-07-22 23:22
پاسخ به  جواد

مغز مثل یک دستگاه برقییه اگه مدت زیادی کار بکنه از کار میفته ولی اگه اون دستگاه رو باهاش آرام ارام کار کنیم اصلا نمی سوزه مغز هم همینطوره مطالب شون واقعا درسته

پیمان دانشگر
پیمان دانشگر
2017-08-09 00:38

بسیار عالی بود..
من به عنوان مشاور کنکور خیلی چیز ها ازین مقاله ی حساب شده بهره بردم…امیدوارم بچه های پشت کنکوری حتما با دقت مطالعه کنند و حتما استفاده کنند

hossein
2017-07-28 16:10

مرسی عالی بود

علی
علی
2017-07-11 21:23

بسیار عالی بود. خیلی ممنون

حرف آخر
حرف آخر
2017-06-03 17:46

با سلام مطلب خیلی کاربردی عالی بود