کانون قلم چی | معرفی آزمون های کانون فرهنگی آموزش (قلمچی)

قلم چی نامی آشنا در حوزه آموزش برای بسیاری از دانش آموزان می باشد. کانون فرهنگی آموزش کار خود را از دهه هفتاد شروع کرده و تا به امروز در حوزه آموزش کشور میدرخشد. کانون پر مخاطب ترین آزمون های آزمایشی در کشور را دارد، این آزمون ها هر دو هفته یکبار برگزار می شود و از استاندارد نسبی بهره می برد. در این مطلب قصد داریم به معرفی خدمات و امکانات کانون فرهنگی آموزش (قلم چی) بپردازیم و در آخر مزایا و معایب آزمون های آن را بررسی کنیم.

kanoon

آزمون های برنامه ای کانون قلمچی :

آزمون‌های برنامه ای کانون در روز های جمعه و بر اساس برنامه ریزی درسی آزمون ها موسوم به برنامه راهبردی برگزار می‌شود. در هر آزمون ۴ دفترچه و یک برگه با هدف مشاوره به صورت نظرخواهی دریافت می‌کنید. یک دفترچه‌ی مربوط به سوالات تمام درس‌ های عمومی و اختصاصی است. دفترچه دیگر مربوط به پاسخ تشریحی سوالات است. آزمون غیر حضوری و مجله آزمون در پایان در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.

برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ ها:

پس از ثبت نام ، برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ ها به دانش آموزان داده می شود. برنامه‌ راهبردی آزمون‌ ها هماهنگ با برنامه‌ی مدرسه و منطبق بر فصل‌های کتاب درسی مدرسه است. این برنامه مسیر یکساله را به دانش آموزان نشان می دهد و حاصل سال ها تجربه کانون است. بودجه بندی آزمون ها هر دو هفته یکبار در این برنامه مشخص شده است. این بودجه بندی باعث می شود ذهن دانش آموز منظم شود و مباحث را تا روز کنکور چندین بار مرور کند.

پشتیبانی و مشاوره :

هر دانش‌آموز در کانون یک پشتیبان دارد. پشتیبان‌ ها معمولاً جوان هستند، تا بهتر بتوانند فضای ذهنی دانش‌آموز را درک کنند و او را راهنمایی کنند رشته‌ی دانشگاهی پشتیبان‌ ها هماهنگ با رشته‌ی تحصیلی دانش‌آموز است، و در نتیجه بهتر می‌توانند از لحاظ درسی دانش‌ آموز را یاری کنند. پشتیبان وظیفه دارد هر دو هفته یکبار با دانش آموز تماس بگیرد و جویای اوضاع درسی وی شود. برای این‌که دانش‌آموزان و اولیای آن‌ها به صورت دقیق‌ تری با برنامه‌ ریزی درسی آشنا شوند و هم‌چنین انتقال تجربه‌ به شکل موثرتری صورت گیرد. پشتیبان‌ ها، دانش‌ آموزان و اولیای آنان را با توجه به بیش‌ترین ویژگی‌های مشترک‌ شان در قالب گروه‌ های ۵ به جلسه دعوت می‌کنند. در این جلسه مدیر گروه نیز حضور دارد تعداد این جلسات در طول سال ۵ نوبت است.

ویژگی های کارنامه کانون قلم چی :

هر دانش‌آموز با دیدن کارنامه‌ی وضعیت علمی، تراز و نمره‌ی خام مربوط به هر درس را مشاهده می‌کند. در این قسمت دانش‌آموزان وضعیت آموزشی خود را در هر درس جداگانه و سپس در درس عمومی و اختصاصی و در نهایت وضعیت کلی خود را ارزیابی می‌کنند. نمودار پیشرفت تحصیلی و نمودار تعادل مطالعاتی در کارنامه مشخص شده است.

خدمات سایت کانون :

صحفه شخصی ویژه هر دانش آموز شامل بخش هایی همچون دریافت کارنامه آزمون در روز آزمون، کارنامه اینترنتی چندتا از ده تا، جدول جمع بندی هدف گذاری، آزمونک های آنلاین و کتاب خود آموز الکترونیکی  را شامل می شود. جدیدترین اخبار و مطالب علمی و آموزشی در این سایت کانون منتشر می شود. مصاحبه با رتبه های برتر، مشاوره کنکور و اطلاعات قبولی در رشته ها و دانشگاه ها نیز از بخش های پر مخاطب این وبسایت است.

نکات مثبت و منفی قلم چی

بررسی نکات مثبت آزمون های قلم چی

 • آزمون های قلم چی هر دو هفته یکبار برگزار می شوند و این به تمرین مستمر و دور نشدن از شرایط آزمون کمک می کند.
 • برنامه ریزی بلند مدت منسجم و منظم خوبی دارد که یکسال دانش آموز را از برنامه های بلند مدت دیگر بی نیاز می کند همچنین این برنامه منطبق بر برنامه مدارس تهیه شده است.
 • جامعه آماری بالای آزمون های قلم چی باعث شده هر ساله تعداد زیادی دانش آموز به سمت آزمون هایش کشیده شوند چراکه امکان ارزیابی بهتر و دقیق تر نسبت به باقی دانش آموزان را ایجاد می کند.
 • مجله آزمون که در پایان هر آزمون در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد، محتوای مفیدی در بر دارد که مواردی مانند مصاحبه با رتبه های برتر، مقالات مشاوره ای، پرسش و پاسخ مشاوره ای، روش‌ های مطالعه و برنامه‌ ریزی و همچنین مطالب جالب و خواندنی را شامل می شود.
 • هر ساله تعداد زیادی از رتبه های تک رقمی کسانی بودند که در آزمون های کانون شرکت کرده اند. این نکته مثبت که اکثر رتبه های برتر عضو کانون قلم چی بوده اند، حائز اهمیت است.

بررسی نکات منفی آزمون های قلم چی

 • تحمیل هزینه های اضافی به دانش آموزان برای خرید مواردی همچون کتاب و دی وی دی هایی که از کیفیت لازم برخوردار نیستند.
 • هزینه آزمون های کانون در هر شهر و استان و در هر سال تفاوت دارد و رقم ثابتی را شامل نمی شود.
 • ضریب سختی سوالات کانون بالاست و با سوالات کنکور شباهت کمی دارد (الزاما سختی سوال نشانه استاندارد بودن آن نیست).

اگر ترازتان از آنچه انتظار دارید پایین تر است پیشنهاد می کنیم مقاله “روش افزایش تراز آزمون های قلم چی” را مطالعه کنید تا ترازتان را در عرض چند آزمون بهبود دهید.

شاید این موارد رو دوست داشته باشی

نظر خودت رو ارسال کن

نظر شما چیه؟ همین الان نظرت رو برای ما ارسال کن

15 نظرات
 1. زهرا می گوید

  با سلام ما تو منطقه ۳ ثبت نام کردیم ۶۵۰۰۰۰تومن دادیم براش هم من هم اونایی که از اذر ماه ثبت نام کردن نه کلاس رفع اشکال داریم نه مشاور واسه ۲۰۰نفر یک پشتیبان داریم که اونم مشخص نیس واقعا مدرکش چیه دو هفته ای یکبار زنگ میزنه میگه خوندی یا نه بگی اره میگه افرین بگی نه میگه بخون خداحافظ…………
  این چه وضعیه اخه بابا بخدا انصاف نیست برای اونایی که با قرض کردن امدن ثبت نام کردن
  نه کلاسی تشکیل میشه نه مشاور درست حسابی هست من خودم به شخصه اگه زور بالا سرم نباشه نمیتونم بخونم….
  ۲اذر الکی اقای….امدن ۵ نفر رو نشوندن رو نیمکت ها یه بنرم زدن بالا سرمون چن تام برگه به دستمون دادن که مثلا برا ماست در حالیکه اسم رو برگه پسرانه بود یه جورایی میخواستن بگن جلسات رفع اشکال و ۵ نفره تشکیل دادن……..
  رسیدگی کنین ممنون میشیم……………………

 2. مهدیه می گوید

  سلام چرا اقای مولا طرح حکمت مخصوص نوه های بازنشسته را قبول نداره.خدا لعنتتون کنه با یه حقوق کارگری میشه هزینه ها را پرداخت کرد؟؟؟؟

 3. سعید می گوید

  رفتم برا ازمون قلمچی ۹۷ ثبت نام کنم میگه یک و ۸۰۰؟!!!!!!! تازه کتاب و همه چیش هم اجباری!!!!!!
  مگ سر گردنست ک اینجوری ملت رو پیاده میکنن
  چرا توی این سایت مزخرفش قیمتارو شفاف نمیزنن ک مردم اسیر نمایندگی ها نشن…
  من خودم شاغلم و ماهی بالای دو میلیون درامد دارم ولی خداییش دادن همچین پولی زوره و من زیر بارش نمیرم

  1. Zahra می گوید

   سلام.کتاب های قلمچی اصلن اجباری نیستند.فقط توصیه می شوند.این کتاب ها استاندارد و کاملا مناسب اند.
   در سایت قیمت ها رو نمیزنه چونکه هر مقطع و رشته و تعداد آزمون ثبتنامی فرق داره همچنین برخی افراد تخفیف دارند.
   این هزینه ای که شما میفرمایید برای هیچ مقطع ای وجود نداره. بیشترین هزینه مربوط به مقطع چهارم(۱۲ام)که یک میلیون.
   لطفا وقتی در زمینه ای اطلاعات ندارید حرف نزنید.

 4. رهگذر می گوید

  با سلام خدمت دوستان
  آزمون قلم چی واقعا غیر استاندارد بخصوص هر دو هفته یک بار چون سوال کم میاره سوالایی طرح میشه که هیچ شباهتی به کنکور ندارد فقط و فقط باعث عصبی شدن اکثر بچه های درس خوان میشه . فقط فکر چاپیدن مردم و جیب خودشونند . متاسفانه عده ای هم از روی بی آگاهی تعریف و تمجیدش می کنند .بهترین منبع کتاب درسی و مطالعه دقیق دروس با یه کتاب تست به خصوص تست های کنکور ۹۰ به بعد که به نحوه سوال کنکور آشنا شویم . ارزوی موفقیت برای تک تک کنکوری ها

  1. پویا می گوید

   سلام دوست عزیز
   شمایی که داری از قلم چی انتقاد میکنی قلم چی در کل بد نیست فقط باید خونواده و احساسات در طی ازمون هایی که شرکت میکنیم کنترل بشن و مهمتر از تراز قلم چی درصداش هستند چون یه سری ها که خودشونو گول میزنن و سوالارو میخرن باعث بالاو پایین شدن تراز کانونی ها میشن ولی از یه لحاظ بهتون حق میدم که یه سری از شهرا بیشتر به فکر پولن اما اگه با مسعول بورسیه ی شهرتون حرف بزنید قطعا کمکتون میکنن مگه اینکه فارغ التحصیل باشید که بورسیه نمیشه فقط شاید تخفیف بدن

 5. زهرا می گوید

  سلام من امروز برای ثبت نام آزمون های کنکوری کانون قلم چی مراجعه کردم و به من گفتند باید همه آزمونها رو اسم بنویسی و انتخابی نیست و پشتیبان عادی هم اجباریه و مبلغ یک میلیون تومان هزینه اش. می شه در حالی که من اعتراض کردم و گفتم پشتیبان نمی خوام و آزمونهاراهم فقط تاعید می خوام و در نهایت هم ثبت نام نکردم به نظرم بعضی برنامه های اجباریشون تحمیلی و هزینه بر. است

  1. امیرحسین می گوید

   کانون کتاب هاش به شدت کم ارزش و سطح پایینه و برای اون ها ۲۰۰ هزار تومان میخوان من که ثبت نام نمیکنم چون پول زور نمیدم

 6. Pari می گوید

  سلام خسته نباشید من دانشجوی رشته حقوق هستم و خودم هم در آزمونهای کانون و کلاسهاش شرکت میکردم می خواستم در نمایندگی های کانون قلم چی در مشهد مشغول به کار بشم چه پشتیبان و مشاور و چه دروس ابتدایی رو تدریس کنم چطور میتونم اقدام کنم؟؟؟

  1. سمانه می گوید

   به نمایندگی کانون در شهر خودتان مراجعه کنید

 7. لادن می گوید

  آزمون های آنلاین کانون رایگان هستن؟

  1. ندا می گوید

   نه کانون کدوماش مفته که ایناش رایگان باشه

 8. fafa می گوید

  سلام ببخشید کسی میدونه آزمونای کانون رو میشه تک تک ثبت نام کرد یا باید کامل همه رو باهم ثبت نام کرد؟

  1. پ گ ا ه می گوید

   باید کامل ثبت نام کنی

 9. سعيد جمشيدي كندري می گوید

  با سلام من در مقطع ابتدائي آموزش و پرورش شهريار مشغول به تدريس ميباشم ٢٥ سابقه آموزشي و كارداني آموزش ابتدائي و كارشناسي مشاوره و راهنمايي دانشگاه فرهنگيان ميباشم سئوالي كه داشتم اين بود كه تعداد زيادي از محصلان آموزش و پرورش شهريار به محصولات و برنامه هاي كانون يا تا آشنا هستند يا يا به خاطر بعد مسافت نميتوانند از اين إمكانات بهره مند شوند اما سئوالم اين است كه چگونه ميتوان در اين زمينه(نمايندگي كانون در غرب استان تهران ) اقدام كرد؟
  با تشكر سعيد جمشيدي كندري