چگونه زیست شناسی را در کنکور ۱۰۰ درصد بزنیم

چگونه زیست را ۱۰۰ بزنیم ؟

 • چگونه در درس زیست درصد بالاتری کسب کنم؟

چگونه زیست را ۱۰۰ بزنیم : زیست شناسی، درسی که من به آن می‌گویم غول بی شاخ و دم کنکور تجربی! غولی که اگر از پس آن بر بیایید قبولی در رشته های دکترای حرفه ای (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) برایتان سهل می شود. زیست شناسی جذابیت های خاص خودش را دارد و خواندن آن برای بسیاری از دانش آموزان با لذت همراه است. لذتی که می‌تواند با چالش مطالعاتی همراه شود. اگر دقیقاً بدانید برای مطالعه زیست شناسی چه کاری و چه مقدار وقت لازم است، آنگاه برنامه ریزی درسی‌تان دچار بی نظمی نخواهد شد و از آشفتگی در روش مطالعاتی این درس جلوگیری خواهید کرد. خواندن زیست شناسی برای کسب درصد ۱۰۰ اصولی دارد که ما اینجا به شما آموزش خواهیم داد، اصولی که اگر رعایت نشود شاید در حد میرغضب مظفرالدین شاه هم نتوانید به سوالات این درس در کنکور پاسخ دهید! با ما باشید تا بدانید چطور می‌توان این درس را مطالعه کرد و درصد بالایی از سوالات را در کنکور پاسخ داد.

چگونه زیست را 100 بزنیم

بهترین منبع مطالعاتی را انتخاب کنید

حتما این سوال در ذهن شما نقش می بندد که بهترین منبع مطالعاتی چیست؟ شاید ذهنتان به سمت موسسات مختلف برود و کتاب های زیست شناسی آن‌ها مدنظرتان باشد! اما سخت در اشتباهید چرا که بهترین منبع برای مطالعه درس زیست شناسی فقط و فقط کتاب درسی خودتان هست. کتاب درسی را مو به مو مطالعه کنید به هیچ عنوان نزارید نکته‌ای از دید شما پنهان بماند. از هيچ خط كتاب ‌درسی ساده رد نشوید، مطالبی که از نظر شما شاید ساده به نظر بیایند و توجهی به آن نداشته باشید می‌تواند مدنظر طراحان سوالات کنکور باشد.

مرورهای متوالی را در برنامه روزانه خود قرار دهید

با یه گل بهار نمیشه! همانطور که با یک بار خواندن مباحث زیست شناسی کاری از پیش نخواهید برد. یکی از کلیدی ترین نکات برای موفقیت در این درس همین مرور چندین باره مطالب زیست شناسی هست. روش مرور کردن این درس به این صورت هست که بعد از اینکه مطلبی را خواندید چند دقيقه به ذهن خود استراحت دهید و سپس مطالبی که خواندید را مرور کنید. مرور دوم را روز بعد انجام دهید و مرور سوم را یک هفته بعد. در هنگام مطالعه‌ی فصل های جديد، مطالب فصل قبل را مرور نماييد تا آنها را فراموش نکنيد. آنقدر باید مرور داشته باشید تا به سطحی از تسلط برسید که چشم بسته مطالب کتاب را به یاد بیاورید. البته حفظ کردن طوطی‌ وار به درد نمیخورد، یادگیری عمیق و مفهومی را توصیه می‌کنیم.

زیست شناسی را عمیق و مفهومی بخوانید

خیلی از داوطلبان به ما مراجعه می‌کنند و می‌گویند: “زیست شناسی را بیشتر از همه درس‌ها می‌خوانم اما چرا در آزمون درصد بالایی کسب نمی‌کنم؟”

طبیعی است داوطلبی که متن کتاب درسی را سطحی می‌خواند و به درک عمیق مفاهیم درسی توجهی ندارد در انتخاب گزینه صحیح سوالات آزمون مشکل داشته باشد. برای اینکه در این درس به موفقیت برسید حتماً کتاب درسی را به صورت دقیق و مفهومی بخوانید. مفهومی خواندن یعنی هر جمله را با دقت بخوانید و کلمات کلیدی را پیدا کنید و معنای دقیق آن‌ها را روشن کنید. مطالب را به یکدیگر ربط دهید. تفاوت‌ها و تشابه‌ها را تعیین کنید و نکات یک موضوع را دسته‌بندی کنید. اگر مطلبی را خوب بفهمید و یاد بگیرید، می‌توانید آن را به زبان خودتان بیان کنید و به پرسش‌های آن پاسخ دهید. با مفهومی و عمیق خواندن به راحتی می توانید مطالب را تجزیه و تحلیل کنید.

خودتان را به جای طراح سوالات زیست شناسی بگذارید

فرض کنید شما طراح سوالات زیست شناسی هستید به کدام قسمت کتاب درسی بیشتر توجه می‌کنید؟ کدام نکات ترکیبی را برای طرح سوال در نظر می‌گیرید؟

اگر توانستید از متن کتاب درسی سوالاتی معقول طرح کنید یعنی مطالب را عمیق خوانده و یاد گرفته‌ اید.

اگر جای طراح سوالات باشید باید متن کتاب درسی را به قدری حلاجی کنید تا نکاتی استخراج شود که از دید بسیاری از داوطلبان پنهان مانده! پس برای کسب درصد بالاتر لازم است که ذهن طراحان را بخوانید و مانند آن‌ها فکر کنید.

سوالات تستی را تجزیه و تحلیل کنید

چگونه زیست را ۱۰۰ بزنیم :‌ سوالات کنکور، آزمون آزمایشی و کتاب های کمک آموزشی را به خوبی تحلیل کنید. گزینه به گزینه هر سوال را بررسی کنید و نکات آن را در دفتری یادداشت کنید. قسمت هایی از کتاب درسی که طراح به آن توجه داشته است و شما نتوانستید به سوال مطرح شده از آن قسمت پاسخ صحیح دهید را دوباره بررسی کنید. وقتی تست‌ می‌زنید بعضی از سوالاتی که اشتباه می‌زنید را علامت بزنید تا بعداً دوباره مرور کنید. نكاتی كه كنكوری به نظر می‌آیند و تست‌های دام دار را مشخص کنید و قسمت مربوط به آن را از کتاب درسی با دقت بخوانید. تاکید می‌کنم که هر نکته جالب که می‌تواند به عنوان سوال کنکور مطرح شود را یادداشت کنید.

زمان زیادی به مطالعه زیست شناسی اختصاص دهید

یادم می‌آید یکی از کنکوری‌ها از من سوال پرسید چرا درصد زیست شناسی من از ۳۰ درصد بیشتر نمی‌شود؟

ساعت مطالعه او را پرسیدم و گفت که در هفته فقط ۶ تا ۷ ساعت زیست شناسی را می‌خواند!

ساعت مطالعه کم در زیست شناسی یعنی خودکشی! اگر خواهان درصد بالایی در این درس هستید باید روزانه حداقل ۲ ساعت برای مطالعه زیست شناسی در نظر بگیرید. در واقع زیست با ضریب ۱۲ در کنکور تجربی بیشترین تاثیر را دارد، بنابراین برای قبولی در رشته‌های تاپ و برتر به این درس بیشتر از قبل اهمیت داده و ساعت مطالعه خود را در این درس افزایش دهید.

کتاب کمک آموزشی خود را درست انتخاب کنید

جانم برایتان بگوید بعضی از کتاب های بازار به قدری حجیم هستند که با دیدنشان آدم وحشت می‌کند!

البته حجم زیادی از این کتاب ها را شوخی‌های بی مزه مؤلف اشغال کرده! بعضی از کتاب ها هم آنقدر به جاده خاکی زده اند که اصلا نمی شود روی نکات پرت آن قسمت حساب کرد!

منبع کمک آموزشی خود را با دقت انتخاب کنید کتابی را استفاده کنید که در کمترین زمان بیشترین حجم اطلاعاتی مفید را به شما انتقال دهد و یک راست سر اصل مطلب برود چرا که سال کنکور جای وقت تلف کردن با نکاتی که بی خود و بی جهت مطرح شده‌اند و حاصل تراوشات ذهن مؤلف هستند، نیست!

در تکمیل پاسخ به این سوال که چگونه زیست را ۱۰۰ بزنیم ؟ پیشنهاد میکنم حتما کتابچه چگونه زیست شناسی را حرفه‌ای بخوانیم را دانلود کنید.

شاید این موارد رو دوست داشته باشی

نظر خودت رو ارسال کن

نظر شما چیه؟ همین الان نظرت رو برای ما ارسال کن

34 نظرات
 1. amirthc می گوید

  الان دیره برا شروع؟واسه رشته هایی مثل پرستاری

 2. Saba می گوید

  سلام من پشت کنکوریم و میخوام یه رشته خوب قبول شم. چند دفعه کتابو خوندم و تستای مفهومی ای کیو رو زدم و خلاصه برداری نکته نویسی کردم ولی زیستم درصدش چندان پیشرفتی نداره. این اخریا چجوری کار کنم. لطفا یه نفر که تجربه داره جواب بده.

  1. یوسف می گوید

   اول نشر الگو رو بزن بعد ای کیو و تست رو دو روز بعده اینکه کامل خوندی درسنامه رو بزن. اشکالاتتو تحلیل کن سه بار بخون موفق میشی

 3. حمید می گوید

  سلام
  منظورتون از خوندن خط به خط کتاب چیست
  یعنی باید کل کتاب درسی رو حفظ کنیم

  1. محصل ایرانی می گوید

   سلام باید به کل متن کتاب درسی مسلط باشید
   طوری که اگر سر تیتر صفحه ای از کتاب رو به شما گفتن بتونید کاملا خط به خط اون پاراگراف رو شرح بدید بدون اینکه به کتاب نگاه کنید

 4. رها می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید میشه منو راهنمایی کنید برای تست زیست پیش چه منبعی بهتره؟ الگو؟ خیلی سبز یا گاج نقره ای؟ من کتابای درسی رو خوندم و دوم و سوم تست خیلی سبز رو زدم، در ضمن دیپلم ریاضی دارم و فارغ التحصیل مهندسی پزشکی یم و خودم زیست رو خوندم.

  1. محصل ایرانی می گوید

   سلام وقت بخیر
   بین این کتابهایی که فرمودی نشر الگو بهتره

 5. انیتا می گوید

  ببخشید من هر چی درس میخونم نمیتونم تستاشو خوب بزنم بنظرتون مشکل از چیه؟

  1. محصل ایرانی می گوید

   عزیز جان شما بعد از مطالعه تست میزنید و این نوع تست آموزشی هست و صرفا جهت یادگیری بیشتر مطالب و اینکه صحیح بزنید و یا غلط اصلا اهمیتی نداره
   بنابراین نگران نباشید که بلافاصله بعد از مطالعه تست رو صحیح میزنید و یا نه

 6. رویا می گوید

  سلام خسته نباشین
  لطفا سوال منو جواب بدین
  من فارغ التحصیل زشته بهداشتم میخوام واس کنکور ۹۸ درس بخونم. خیلی وقته از کتابای درسی فاصله داشتم الان واس زیست به نظرتون کتاب زیر ذره بین رو بگیرم یا کتاب فاگوزیست؟؟؟باتوجا به اینکه نمیخوان خیلی هم زمانبر و وقت گیر باشه ومیخوام درکمترین زمان بهترین و بیشترین نکات رو به دست بیارم. نظرتون چیه؟

  1. Karo می گوید

   سلام.بنده هم چندین سال از کنکور دور بودم و امسال تونستم با شش ماه مطالعه شصت و دو درصد بزنم.دیپلمم ریاضی بود.سعی کنیم مطالب کتاب درسی رو خوب بفهمید و کنارش بیشتر تست بزنید.فاگوزیست درسنامه خوبی داره

 7. ملیکا می گوید

  سلام واسه خوندن زیست کتابو بخونیم یا کتاب کمک اموزشی؟اگه بخوایم هم کتابو هم کتاب کمک اموزشیو هم خلاصه برداری و تستو در نظر بگیریم خوندن یک فصل شاید دو هفته طول بکشه 🙁 یا واسه بار اول کتابو بخونیم و خلاصه برداریو تست بزنیم و وقتی کتابو تموم کردیم واسه دور های بعدی کمک اموزشی بخونیم و کتاب و نخونیم؟ لطفا راهنماییی کنید

  1. محصل ایرانی می گوید

   سلام ملیکا جان
   اول توجه ویژه‌ای به کتاب داشته باش، کتاب رو خط به خط بخون و بعد سراغ درسنامه کتاب کمک آموزشی برو. اولویت اول شما باید کتاب درسی باشه
   پیشنهاد میکنم کتابچه چگونه زیست را حرفه‌ای بخوانیم رو دانلود کنی تا در این رابطه اطلاعات بیشتری به دست بیاری:
   چگونه زیست را حرفه‌ای بخوانیم؟ (کلیک کنید)

 8. پوریا مرادی می گوید

  سلام ببخشی برا کنکور۹۸ سوالات چگونه مطرح میشه ؟

 9. محسن می گوید

  سلام.من دیپلم ریاضی دارم البته مهندسی نفت خوندم الان می خوام دوباره کنکور تجربی بدم واسه پزشکی ،کدوم دی وی دی ها رو بخرم،هیچی از زیست نمی دانم،لطفا راهنمایی کنید.

 10. کیمیا زارع می گوید

  سلام ممنون از سایت خوبتون.
  من یه برنامه برای جمع بندی دروس پایه در نوروز میخوام

  1. پوریا مرادی می گوید

   سلام و عرض ادب برای اطلاعات کافی برنامه جمع بندی به سایت قلم چی مراجع کنید

 11. ثمین می گوید

  سلام ب همه
  من رشتهم معماری بود ولی بعد ب دلایلی ک خودم تجربی رو دوس داشتم تغیر رشته دادم و رفتم رشته تجربی من علاقه زیادی ب پزشکی دارم پشتکارمم زیاده شانسی واس قبولی دارم ب نظرتون؟میشه کمکم کنیدم چقد وقت بذارم در روز واس مطالعه؟
  ممنون

  1. محصل ایرانی می گوید

   سلام
   هر کس که تلاش کنه شانس قبولی هم به سراغش میاد!
   اگر کل تایمتون آزاد هست حداقل ۸ ساعت در روز. البته اوایل ممکنه کمتر باشه اما به مرور باید ساعت مطالعه خودتون رو افزایش بدید

 12. حسین می گوید

  مرسی.عالی بود

 13. مجید می گوید

  سلام،من فارغ التحصیل کارشناسی هوشم تصمیم گرفتم واسه کنکور پزشکی بخونم از عید ۹۶،تنها دلیل این کارم انگیزه بی نظیری بود که شما در کانال تلگرامتون میدین.
  واقعا کانال و سایتتون بی نظیرن.

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام خوشحالیم که تونستیم کمکتون کنیم موفق باشید

 14. مریم می گوید

  سلام.این جزوه هایی که میگیدو چطور میشه تهیه کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟ممنون ار سایت خوبتون

 15. علیرضا می گوید

  سلام.برای زیست بیشتر تست بزنیم یا بخونیم؟

  1. مدیر سایت می گوید

   اولویت اول تسلط کامل بر کتاب درسی هست و بعد به صورت آموزشی تست بزنید. تا کتاب رو خوب مطالعه نکردید تست زنی رو شروع نکنید.

 16. سروش می گوید

  در جزوه زيست سال سومي كه از استاد كرامت فرستاده بوديد فصل ٨ نبود امكانش هست فصل ٨را بفرستيد. ممنون

 17. سروش می گوید

  در درس زيست شناسي بين دو گزينه شك ميكنم به خاطر نمره منفي جواب نميدم بعد ميام خونه ميبينم خيلي از اونايي كه فكر ميكردم واقعا درست بوده جواب ندادم چه كار بايد بكنن

  1. مدیر سایت می گوید

   بهتره سوالات شک دار رو علامت دار کنید تا در آخر آزمون اونها رو بررسی کنید. اگر در آخر باز هم بین دو گزینه شک داشتید بهتره پاسخ ندید چون در این صورت شانسی جواب دادید که درصد درست بودن پاسخ ۵۰ درصد هست! هنگاه مواجهه با سوال شک دار دلایلی برای نادرستی یک گزینه و درستی گزینه دیگه پیدا کنید و در صورت اطمینان از پاسخ صحیح اقدام به زدن تست کنید. شانسی زدن اصلا منطقی نیست!

 18. علی محمد می گوید

  ممنون.راستی من واسه ی برنامه ریزی مفید برا این ۴ماه مشکل دارم میشه کمک کنین؟ پارسال به همین خاطر ضربه خوردم.

 19. علی محمد می گوید

  سلام .من پشت کنکوری هستم.امیدی هست تو این وقت باقی مونده بتونم فیزیک وریاضی رو بالا بزنم(بالای۳۰)؟

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام. فیزیک و ریاضی بودجه بندی مشخصی دارن، من به شما این نوید رو میدم که میتونید در زمان باقی مونده به درصد ۴۰ تا ۵۰ برسید حتی اگر صفر کیلومتر هم باشید.
   مقاله “مباحث مهم و آسان ریاضی” رو در سایت مطالعه کنید تا بیشتر راهنمایی بشید.

 20. علی محمد می گوید

  سلام .مطالبتون عالی است. جزاکم الله…

 21. سروش شايقي می گوید

  با سلام خدمت شما و ممنون از كانال خوبتون من دانش اموز سوم تجربيم چگونه ترتيب دفترچه كنكور را بزنم كه نتيجه خوبي بگيرم

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام
   دفترچه کنکور را با همان ترتیب چیده شده دروس پاسخ دهید نتیجه مطلوب تری دارد.