چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟ ۸ گام تا رتبه برتر شدن

چگونه می توانم رتبه برتر کنکور شوم؟

 • چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟
 • چگونه رتبه تک رقمی و دو رقمی کنکور شویم؟
 • چگونه میتوانم رتبه برتر کنکور سراسری شوم؟

هر ساله خیلی از داوطلبان کنکور سراسری با آرزوی رتبه برتر شدن در کنکور سراسری مطالعه خود را آغاز می کنند و اما ناگهان وسط راه عشق و علاقه خود را از یاد می برند و سرگرم روزمرگی ها و خوشی های گذرا می شوند و آخرشم میگن “ایشالله سال بعد!”

کسی که آرزوی رتبه برتر شدن رو تو سرش داره باید توجه داشته باشه که برای کسب چنین موفقیت بزرگی باید از خیلی چیز ها دل بکنه و تمام ذکر و فکر خودش رو معطوف موفقیت در کنکور سراسری بکنه. دنیا پر از فراوانی است؛ مطمئن باشید تحصیل در رشته پزشکی تهران یا برق شریف و حقوق علامه آرزوی هر کسی نیست پس اگر تو چنین آرزویی داری مطمئن باش لیاقت و توانایی رسیدن به این آرزو رو داشتی که تونستی بهش فکر کنی و خودت رو تو اون شرایط در نظر بگیری. از طرفی با توجه به تعداد زیاد شرکت کنندگان در آزمون سراسری و ظرفیت محدود دانشگاه های برتر برای رشته های خوب قبولی در این رشته ها و رتبه برتر شدن شرایط خاص خودش رو می طلبه که در نوشته زیر سعی داریم به این نکات و شرایط اشاره کنیم تا با شما در کسب این موفقیت بزرگ یعنی رتبه برتر شدن سهیم باشیم.

چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟

اساتید مجرب و کاربلد

از عواملی که می تواند شما را در راه رتبه برتر شدن کمک و یاری کند داشتن اساتیدی است که  به شیوه برگزاری کنکور های سراسری سال های اخیر آشنا باشد و به داوطلب کمک کند که با دانشی خوب و کارآمد در کنکور سراسری قدم بگذارد. در حال حاضر به طور کلی دبیر های خوب و نامی زیادی در سطح کشور وجود دارند که می توانند شما را در این مسیر یاری کنند.

منبع آموزشی

مهم ترین و اصلی ترین منبعی که برای هر داوطلب کنکور سراسری می توان نام برد کتاب درسی است، چرا که مباحثی که از آن ها در کنکور سراسری سوال مطرح می شود همگی در کتاب های درسی گنجانده شده اند و مبحثی خارج از کتاب درسی در کنکور سراسری مورد سوال قرار نمی گیرد. اما در کنار کتاب درسی  و جزوات اساتید خود داوطلب نیازمند کتاب های کمک آموزشی مناسبی است که هم بتواند در امر آموزش به داوطلب یاری برساند و هم منبع غنی از تست های کنکور های سال های گذشته و تست های تالیفی منطبق بر دشواری کنکور باشد.

هستند کتاب هایی که تست های تالیفی بیش از حد سنگین کار کرده اند و فقط باعث نا امیدی داوطلب می‌شوند و در مقابل کتاب‌هایی که با طرح تست های تالیفی به اصطلاح آبکی امید واهی به داوطلب می دهند. بنابراین کتابی مدنظر ماست که تست های استاندارد و طبقه بندی شده داشته باشد.

نکته بسیار مهم:

توصیه اکید ما به داوطلبان کنکوری این است که برای هر درس فقط و فقط یک یا دو منبع کمک آموزشی با کیفیت و خوب تهیه کنند چرا که داشتن چند منبع کمک آموزشی تنها داوطلب را سردرگم می کند و گاها مشاهده شده داوطلب در اثر استرس زیاد برای بررسی کردن کتاب هاب کمک آموزشی متعد خود از درس خواندن ناامید شده و به طور کلی آن را رها کرده است.

بنابراین توصیه داریم که برای هر درس فقط یک یا حداکثر دو منبع کمک آموزشی خوب تهیه کنند و به جای اینکه چند کتاب را یک بار مطالعه کنند یک کتاب را چندین بار مورد بررسی قرار دهند که یقینا نتیجه دلخواه تری کسب خواهند کرد.

ساعت مطالعه بالا لازمه رتبه برتر شدن

بسیار خب، اما اصل ماجرا همت و عزم خود داوطلب است که بتواند ساعات مطالعاتی زیادی را برای خود در نظر بگیرد و قید بسیاری از تفریحات خود را برای سال کنکور بزند اما داشتن یک ساعت مطالعاتی بالا یک شبه به دست نمی آید و امری تدریجی است، بنابراین انتظار نداشته باشید یک شبه به ۱۳ تا ۱۴ ساعت مطالعه در شبانه روز برسید. برای قبولی در رشته های خوب و در دانشگاه های برتر طبیعی است که ساعت مطالعه بالایی داشته باشید.

ما به طور کلی برای روزهایی که داوطلب به مدرسه می رود چیزی در حدود ۴ تا ۶ ساعت و در روز های تعطیل چیزی در حدود ۱۰ تا ۱۳ ساعت مطالعه را خوب در نظر می گیریم. البته که از این بحث غافل نشوید که در کنار کمیت ساعات مطالعه خود باید کیفیت مطالعاتی خود را نیز بالا ببرید ما انتظار بازدهی مطالعه بیش از ۹۰ درصد را از داوطلبان پرتلاش و راسخ خود داریم. برای مطالعه بیشتر در این زمینه به مقالات “روش افزایش ساعت مطالعه برای کنکور” و “افزایش کیفیت و کمیت مطالعه” در سایت محصل ایرانی مراجعه کنید.

مهارت تست زنی صحیح

از ابزار هایی که برای آموزش و تسلط هر چه بیشتر داوطلبان در سال کنکور سراسری وجود دارد می توان به تست زنی اشاره کرد. برخلاف عده ای زیاد از افراد که تست را تنها ابزاری برای سنجش افراد می دانند اما تست در کنار سنجش می تواند ابزاری بسیار مفید برای آموزش داوطلبان باشد و طبیعی است دروسی مثل ریاضی و فیزیک تنها با خواندن متن جزوه و یادگیری فرمول ها و نکات و ریزه کاری های آن نمی توان به موفقیت رسید، بلکه باید قلم در دست بگیرید و به زدن تست هایی در حجم زیاد بپردازید تا با تمامی تیپ تست هایی که امکان طرح شدن آن ها از سوی طراحان کنکور سراسری می رود را بررسی کرده باشید. در این زمینه مقاله “شیوه صحیح تست زنی” را مطالعه کنید تا با روش صحیح تست زدن آشنا شوید.

شرکت در آزمون آزمایشی

داوطلبان در طول سال با برنامه مطالعاتی مدرسه و یا مشاور خود شروع به مطالعه می کنند و پیش می روند اما در این بین ما نیازمند ابزاری هستیم تا بتوانیم به وسیله آن هم آموخته های داوطلب را مورد سنجش قرار دهیم و هم حس رقابت را در او تقویت کنیم. حتما و حتما همه داوطلبان را خصوصا افرادی که آرزوی رتبه برتر شدن را در سر پرورش می دهند را به این امر توصیه می کنيم که در آزمون آزمایشی با کیفیتی ثبت نام کنند؛ آزمونی که هم دارای سوالاتی به سبک کنکور های سال های اخیر باشد و هم کارنامه آن از تمامی جهات داوطلب را مورد آنالیز قرار دهد و اطلاعات مفیدی برای ادامه مسیر مطالعاتی داوطلب در اختیار او و مشاورش بگذارد.

تحلیل آزمون: آزمون بدون تحلیل مانند آزمایش خون بدون جواب می ماند. با تحلیل آزمون و بررسی نتایج آن و مقایسه با ساعات مطالعاتی که برای هر درس صرف شده است داوطلب به نقاط ضعف و قوت خود پی می برد و در پی راهی برای رفع آن می گردد. با تحلیل آزمون است که داوطلب از بی دقتی هایی که در سر جلسه آزمون سراسری دچار آن ها شده است آگاه می شود و با یادداشت آن ها در دفتری سعی میکند در آزمون های آزمایشی بعدی و هم چنین آزمون سراسری دچار این اشتباهات نشود. اگر میخواهید شیوه استاندارد تحلیل آزمون را بدانید به مقاله “تحلیل کارنامه آزمون آزمایشی” مراجعه کنید.

خلاصه نویسی

از نکاتی که هر بار به داوطلبان کنکور سراسری گوشزد می کنیم می توان به خلاصه نویسی دروس اشاره کرد. بهتر است داوطلبان در برنامه ریزی روزانه خود درس هایی را در الویت قرار بدهند که در همان روز در مدرسه توسط استاد تدریس شده است. بهتر است داوطلبان سر کلاس درس با دقت فراوان به تدریس استاد گوش فرا دهند و نت هایی را از سخنان برجسته استاد بردارند و در منزل بعد از مطالعه یادداشت ها و کتاب کمک آموزشی اقدام به تست زنی کنند.

در انتها نکاتی که در حین مطالعه کتاب درسی و کتاب کمک آموزشی و جزوه استاد استخراج کرده اند و نکاتی که حین تست زنی به آن ها پی برده اند را به علاوه شمایل کلی درس در دفتری به صورت خلاصه بنویسند. این خلاصه ها در زمان مرور دروس و هم چنین زمانی که امتحان های جامع دارند و وقت کافی برای مطالعه کل متن کتاب درسی را ندارند، بسیار مفید خواهد بود. همچنین در ماه های انتهایی کنکور که زمان جمع بندی است. خلاصه ها از مهم ترین ابزار هایی است که به داوطلبان برای یادآوری نکات مهم کمک می کند. مقاله “تکنیک ها و روشهای صحیح خلاصه نویسی” به شما در رابطه با نحوه خلاصه نویسی کمک می کند.

مشاور کاربلد

داشتن یک مشاور کار بلد کسی که با کنکور های سال های اخیر دست و پنجه نرم کرده باشد و سختی سوالات را درک کرده باشد وبه طور کلی با چم و خم کار آشنا باشد و باعث شود تجربه هایی که دیگران انجام داده اند و چیزی به دست نیاورده اند را ما تجربه نکنیم. مشاور خوب شخصی است که به داوطلب نحوه مطالعه هر درس را آموزش دهد. دروس به دو دسته استدلالی یا محاسباتی و حفظی یا مطالعاتی تقسیم می شود که نحوه یادگیری هر یک از این ها متفاوت خواهد بود.

مشاور خوب کسی است که یک برنامه مطالعاتی جامع در اختیار داوطلب می گذارد. برنامه ای که هم کوتاه مدت باشد هم بلند مدت. هم برنامه ماهانه داشته باشد هم هفتگی و هم روزانه. مشخص کند که در هر فصل چه مباحثی تمام می شود روزهای مرور دروس در آن گنجانده شده باشد و برای جمع بندی توجه ویژه داشته باشد. برنامه ای که شخصی باشد و بر اساس توانایی های شخصی هر فرد. مطمئن باشید با یک مشاور خوب که بتوانید به آن اعتماد کنید تمامی کلید های مشکلات خود را خواهید داشت.

توکل بر خداوند

مطمئن باشید در صورتی که تمامی شرایط بالا را رعایت کنید و در انتها نتیجه کار را به دست خداوند مهربان واگذار کنید هم آرامش خواهید داشت و هم بهترین نتیجه برای شما رقم خواهد خورد.

شاید این موارد رو دوست داشته باشی

نظر خودت رو ارسال کن

نظر شما چیه؟ همین الان نظرت رو برای ما ارسال کن

47 نظرات
 1. محمدرضا می گوید

  بچه ها ی چیزی
  هیچ منبعی کتاب درسی نمیشه
  این کتاب ها هم فقط واسه پول در اوردن میزنن

 2. Sina می گوید

  اول از همه آرزوی موفقیت دارم برای همه دوستان…
  میخوام بدونم من بخوام دروس رو تموم کنم چجوری برنامه بچینم؟
  مثلا فیزیک دهم رو یک هفته کامل وقت بذارم با تست بعد ی هفته برم سراغ درس بعدی؟
  یا اینکه روزانه وقت بذارم؟

  1. محمدمهدی می گوید

   اگر درس هارو بلد نیستی و میخوای کلا بخونی و یادبگیری به نظرم اول فقط بزار همرو بخون و تست آموزشی بزن تا یادگیری کامل بشه بعد توی برنامه روزانت بزار تست زنیو تا به تسلط برسی ولی اگر درس هارو بلدی و قبلا خوندی و الان فقط میخوای برای کنکور آماده بشی بهتر اینه که برنامه رو روزانه بچینی چون اینجوری مطالب برات مرور میشه و بهتر توی ذهنت میمونه

 3. سجاد می گوید

  سلام بچه ها من خودم درس هايم رو کامل می خواندم يه روز بود با خودم گفتم سجاد :اگه ميخوای درس نخونی چرا عمر خودت رو حدر می دی همین الان برو سربازی بعد با خودم فکر کردم گفتم ۳سال از عمرمو درس بخوانم يه عمر راحت باشم……. به خدا توکل کردم درس هايم رو کامل خواندم ،،،،، به دندان پزشکی هم خیلی علاقه داشتم. حالا دندان پزشکی در آمدم ولی نرفتم رتبه ام ۸۵بودبا خودم گفتم رتبه ام کمه سال قبل خوندم الان رتبه ام شد ۲۵ حالا دارم درسم رو می خونم و يه عمر راحتم خدا خودش گفته (از تو حرکت از من برکت)

 4. عاشق خدا می گوید

  سلام
  برای اینکه رتبه خوبی بیارین باید دو فاکتور اصلی داشته باشین
  ۱:امید به خدا وتوکل به خدا با عبادت درست
  ۲:تلاش تلاش تلاش
  من خودم شاهد تلاش پسر عموم بودم و خیلی هم به خدا توکل داشت و۲سال به خودش زحمت داد و شروع به درس خواندن کرد و الان هم یه دندان پزشک موفقه و به خیلی از آرزو هاش رسیده

  می‌خوام اینو بهتون بگم که باید تلاش وتوکل به خدارو سر لوحه ی کارتون کنید چون راه موفقیت همینه

  امروز فردا نکنین از همین الان شروع کنین اگه موکول کنی به فردا وقتتو از دست دادی وباعث میشه کم کارشی

 5. ملیکا می گوید

  سلام ببخشید من هنرستانی هستم و میخوام کنکور هنر شرکت کنم .دارم منابع درسی هنر رو برای کنکور مطالعه میکنم .من یه سری از کتابم قدیمی هستش .مطالعه ی اون ها بی فایدس؟ینی میخواستم بدونم خب اصل کتاب رو که نمی تونن تغییر بدن من عقب میمونم اگه کتاب های قدیمی رو بخونم

 6. Mohammad hosseyn می گوید

  سلام نکته های خوبی بود ممنون از راهنمایی هاتون

  1. محصل ایرانی می گوید

   سلام محمد حسین جان
   موفق باشی

 7. آرزو می گوید

  سلام‌من یه سوال خیلییییی مهم دارم رشته انسانی هستم وپارسال دیپلم گرفتم میخوام بدونم اگه تموم درس هاروخوب بخ نم ولی ریاضی وزبان رونزنم رتبم چجوری میشه؟

  1. ....f.... می گوید

   ریاضی وزبان توی کنکور در هر رشته تاثیرش بالاس ولی رتبه ات متوسط خواهد بود

 8. آرش می گوید

  ببخشید من برای انتخاب منبع سر در گمم نمیدونم چه منبعی رو استفاده کنم لطفا راهنمایی کنید

  1. aylin می گوید

   میکرو گاج رو برای هررس تخصصی به جز فیزیک

 9. Nooshin می گوید

  سلام من رشته انسانی هستم حداقل رتبه ام چند باید باشه برای دبیری زبان انگلیسی

 10. مهديس بانو می گوید

  سلام مطالبتون واقعا خوب و مفيد بود

 11. ملیکا می گوید

  سلام ببخشید چند تا سوال داشتم میشه اگه امکان داره کتاب آموزشی معرفی کنید؟بعد چگونگی برنامه ریزیم توضیح بدید:)و همینطور راه های کاهش استرس.ممنون میشم

 12. حُسنا می گوید

  سلام خسته نباشید. من الان یازدهم تجربی هستم، تا کلاس دهم معدلم از نوزده و نیم پایین تر نیومده و هیچ امتحانی رو کم تر از ۱۷ نشدم تا الان، امسال رو هم میخوام به همین روال ادامه بدم. تنها مشکلم اینه که تست نمیزنم. تصمیم گرفتم تابستون امسال تست واسه دهم و یازدهم بزنم این دو سالو جبران کنم واسه دوازدهم هم که همون سال همراه با تدریس تست میزنم. بنظرتون میتونم پزشکی دانشگاه دولتی قبول شم؟ لطفا راهنمایی کنین،مرسی…

  1. نیلوفر می گوید

   همین الان چرا نباید شروع کنی؟؟؟؟ اگه کاریو به فردا موکول کنی قول میدم فردا هم انجامش نمیدی از همین الان شروع کن. من دهمم و از همین الان تست میزنم

   1. Amir می گوید

    پس خواب چی…

 13. حسن می گوید

  ای کاش تمام رشته های دانشگاهی آینده خوبی داشتن
  (البته افراد موفق می تونن خودشون رو هر جایی و هر رشته ای بالا بکشن)تا همه به سمت پزشکی که به اصطلاع یک رشته لوکس از همه نظر هست روی نیاورند.
  خیلی ها مثل خودم می گن می خوام پزشکی قبول بشم
  اما برای چی ؟
  شاید استعداد من جایی دگر باشد
  شرایط جامعه بیشتر دانش آموزان رو به سمت این رشته سوق داده خیلیا فقط می خوانش و واسش تلاش نمی کنن
  اما اونی که می خوادش به سرعت و با تمام وجود به سمتش حرکت می کنه.پا رو تمام مزاحمت ها و سختی ها می گذارد
  خود من ۳ سال طول کشید تا واقعا از ته دل این رشته رو بخوام
  اما ۳ واقعا ارزششو داره ؟بله که داره چون به هدف و مقصودم رسیدم.

  1. سجاد محمدی می گوید

   درود بر تو واقعا همین طوره که تو میگی

 14. سجاد محمدی می گوید

  پزشکی تهران عزمی راسخ و تلاش شبانه روزی می خواهد من خود نیز آنرا سر لوحه اهدافم قرارداده ام وخود نیز در کنکور ۹۸ شرکت میکنم تلاش کنید اما بدانید بعد از موفقیت متکبر نشوید وخدارا شکر کنید

 15. دکترپریساکرمی می گوید

  ه شکست هم بخوری همین اقوااااام انگشت تو چشمت میکنن فقط واسه خودتو دلت بحنگ

 16. سینا ک می گوید

  سلام .
  ببخشید دلیل مطالعه بالا رو کامل تر توضیح بدید لطفا ؟
  اخه چرا باید سیزده یا چهارده ساعن کطالعه داشت اونم برای درسایی که درطول یک برنامه متعادل کیشه با پنج یا شش ساعت در روز و به مدت یکسال چند بار هم دور کرد؟

  1. محصل ایرانی می گوید

   سلام سینا جان
   میزان ساعت مطالعه برای هر فرد متفاوت هست اما به طور متوسط میزان ساعت مطالعه اشاره شده در مقاله توسط رتبه‌های برتر سال‌های قبل اجرا شده

 17. elivan می گوید

  حالا همتون دکتر شدین یا ن؟
  همتون تک رقمی شدین یا ن؟😕
  د بگید دیگه آدم امیدوار شه ب خودش

  1. Mona می گوید

   😂😂😂😂😂وایی من خیلی استرس دارم

 18. سیاوش می گوید

  سلام. گفتید که استید مجرب میتونه به شما کمک کنه امن ما توییک شهر کوچک هستیم که اصلا دبیرهایی نداره که بتونه به ما برای کنکور درس بده به نظر شما ما باید چیکار کنیم؟دی وی دی های آموزشی چطورن؟

  1. محصل ایرانی می گوید

   سلام سیاوش جان
   اگر به دبیرهای خوب دسترسی ندارید میتونید از دی وی دی ها و فیلم های آموزشی استفاده کنید
   البته باید وسواس زیادی در انتخاب دی وی دی آموزشی به خرج بدید

 19. محمد حسین می گوید

  خیلی خوب و مفید بود
  با تشکر

  1. محصل ایرانی می گوید

   محمدحسین عزیز
   خوشحالم که این مقاله برای شما مفید واقع شده
   موفق باشید

 20. سارینا می گوید

  من میخوام رتبه یک شوم نیاز به راهنمایی دارم

  1. امیر می گوید

   زور نزن تو ته تهش ۱۰۰۰۰

 21. mitra می گوید

  سلام
  امیدوارم همه به اون چیزی که لایقش هستن برسن منم به رشته دلخواهم برسم
  مطمئنم با تلاش و توکل به خدا و منابع مفید و روش صحیح خوندن میشه رسید

 22. نگین می گوید

  واقعااااااا عالی

 23. D.R Torkashvand می گوید

  امیدوارم همه با تلاش و پشت کار به خواسته هاشون برسن و من هم دندانپزشکی که عااااااشقشم قبول بشم، البته دانشگاه تهران. نشاالله.

 24. Khanomgol می گوید

  سلام خسته نباشید
  ممنون به خاطر مطالب خوبتون
  ببخشید میشه یه راهنماییی کنید
  چیکار کنیم ک وسطای راه مثلا بهمن و اسفند خسته نشیم و بتونیم مثل قبل ادامه بدیم
  ممنون

 25. مهدی می گوید

  سلام.من رشته انسانی هستم خیلی دوست دارم علوم سیایی دانشگاه تهران قبول بشم.
  میتونید بگید بهترین کار برای رسیدن به رتبه دو رقمی چی هست؟
  لطفا کمک کنید
  معدلم هم همیشه نوزده به بالا بوده.به نظر شما با این معدل مبشه دانشگاه تهران امید داشت؟؟؟

 26. شیلان می گوید

  من پایه یازدهم رشته تجربی ام میخوام حتماااا دندون قبول بشم زیستو زبان و شیمیم خوبه ولی رباضی و فیزیکم متاسفانه نه…
  عمومی هارم خوب میزنم توروخدا کمکم کنید چیکار کنم

  1. فرهاد می گوید

   دروس ریاضی و فیزیک رو باید با پشتکار و تمرین زیاد مسلط بشی- شما ابتدا بر تمرینات و مسائل کتاب درسی مسلط شوید و بعدا سراغ تست زنی بروید- آرزوی من موفقیت شماست

  2. حسن می گوید

   سعی کن نقاط قوت درس های رو که بلدی از دست نره
   یعنی از خودت اون درسا رو امتحان بگیر که بفهمی کجا رو دقیق بلدی و کجا رو نیاز به مطالعه بیشتر داری برای حفظ نقاط قوت باید سوالات جدید کار کنی
   اما برای درس هایی که احساس می کنی ضعیف هستی باید بیشتر مطالعشون کنی بیشتر مرور کنی و با ازمون دادن به مطالعشون جهت بدی یعنی مرحله به مرحله بالا برب

 27. yasi می گوید

  به امید روززززی که افتخار خانواده و اقوام و بستگانم شوم و رتبه تک رقمی بیارم

 28. خانوم دکتر می گوید

  یعنی همیشه بهش هدفم برسممممممممم دندانپزشکیو دوس دارم مرسی ازسایته خوبتووون

  1. علی می گوید

   دوس نداری چون پول توشه میخوای بری

   1. دکتر آینده می گوید

    تو درک نمیکنی که بعضیا واقعا دوست دارن

 29. امیر می گوید

  خیلی ممنون بابت مطالب .
  من قصد دارم که با توکل بر خدا حتما دانشگاه تهران در رشته ی مورد علاقه ام قبول بشم.

 30. masihsalari می گوید

  مرسی از سایت خوبتون همه مطالبتون مفید هستش تشکر

 31. پریسا می گوید

  تشکر بابت مطالب خوبتون خیلی مفید بودن…