برای کنکور هر درس را چند ساعت در هفته بخوانیم

برای کنکور هر درس را چند ساعت در هفته بخوانیم

هر درس را چند ساعت در هفته بخوانیم

آقا ببخشید هر درس رو چند ساعت در هفته بخونیم؟ برای رتبه برتر شدن چند ساعت در روز باید مطالعه کرد؟ تک‌ رقمی های سال قبل روزی چند ساعت درس می خوندن؟ و .‌..

این تیپ سوالات پرتکرار ترین پرسش های ذهن یه دانش آموز کنکوری رو تشکیل میده چون همونطور که می دونید زمان بندی درسی و تقسیم بندی ساعات مطالعه یک درس نیاز به برنامه ریزی کاملا اصولی و منطقی داره که از فردی به فرد دیگه  متمایز و متغیر خواهد بود.

بیاین به نقطه شروع کار برگردیم فرض کنیم شما نه ماه تا کنکور سراسری زمان دارید یعنی ۹ ماه سی روزه با روز های ۲۴ ساعته که باید ۷ تا ۸ ساعت از اون رو بخوابید ، زمان زیاد دیگه ای رو صرف شرکت در‌ کلاس ها و همایش های درسی یا مشاوره ای کنید و هزار جور کار مختلف انجام بدین. پس زمان شما محدوده قادر نیستید با هر روشی که دلتون می خواد جلو برین ، فرصت آزمون و خطا ندارین اگر حتی یک ماه از نه ماه باقی مونده رو در مسیر اشتباه گام بردارین – درسته همیشه فرصت جبران هست – اما واقع بین باشید یک ماه از دست رفته و کار شما برای موفقیت در آزمون سراسری سخت تر و سخت تر شده .

حالا فکر کنید و از همین لحظه تصمیم خودتونو بگیرید ؛ می خواید موفق بشید یا نه؟

اگه پاسخ شما مثبته ادامه مطلب رو حتما بخونید:

برای یک‌ زمان بندی مناسب در فرصت باقی مونده تا کنکور سراسری ، اولین کار‌ تهیه یک فهرست از کارهای روزانه شماست .

هیچ کس جز خودتون نمی تونه این روش رو به خوبی انجام بده  روراست باشین ، واقعیت های زندگی رو ببینید و به ساعات مطالعه  درسی خودتون در هفته های گذشته نگاه کنید.

اگه هفته قبل ۲۰ یا ۲۵ ساعت درس خوندید انتظار نداشته باشید این هفته به ۶۰ ساعت برسید تحت تاثیر جو قرار نگیرید در نه ماه باقی مونده رقیب اصلی شما ، خودتون هستید نه کس دیگه.

 

خوب برگردیم به تهیه فهرست

کار هایی که به طور معمول در روز های مختلف هفته انجام می دید رو یادداشت کنین ، میزان خواب ، تایم کلاس ها و هر فعالیت دیگه ای به غیر از مطالعه انفرادی و شخصی رو تخمین بزنید

 

فرض کنیم‌ روز های سه شنبه ۶ ساعت کلاس مدرسه یا آموزشگاه دارید:

۷ ساعت می خوابید و پنج ساعت هم صرف سایر فعالیت های روزانه می کنید حالا شما به ۶ ساعت زمان تخمینی برای مطالعه در روز سه شنبه رسیدید ‌. اینکارو برای سایر روزهای هفته هم انجام بدین . قرار نیست که در نگاه اول لیست شما دقیق دقیق باشه همیشه حوادثی غیر مترقبه رخ خواهند داد که زمان های شما رو از بین می برند قصد ما صرفا رسیدن به یک دید کلی در آغاز کار هست.

برای مثال فرض کنیم که شما دانش آموز هستید (یعنی فارغ التحصیل نیستید و تایم مطالعه کمتری در اختیار دارید) به علت مدرسه و آموزشگاه روزانه ۶ ساعت تایم  مطالعه در اختیار دارید و در روز های تعطیل ‌این زمان رو به ۱۰ ساعت  می رسونید پنجاه ساعت تایم متوسط مطالعه ی یک دانش آموز کنکوری هست . اگر بیش از این مطالعه می کنید( ۶۰ یا ۷۰ ساعت ) حالا روی کیفیت مطالعه کار کنید شما از نظر کمیت به میزان قابل قبولی رسیده اید اما اگر کمتر از این مقدار هستید برای افزایش تایم مطالعه  برنامه ریزی کنید. اینکار رو می تونید با اولویت بندی انجام دهید به همان فهرست کار های روزانه  برگردید و خوب نگاه کنید:

آیا نیاز به تجدید نظر داره ؟ آیا می تونید برخی کار ها رو از وظایف روزانه خودتون حذف کرده یا ساعات کمتری رو به تفریحات اختصاص بدین؟ می دونم اینجا بخش دشوار ماجراست اما باید از پسش بر بیاین و ساعت های چرخ زدن در گوشی اینترنت و تماشای تلویزیون و … رو به حداقل برسونید

 

اینکار شاید دو هفته از زمان شما رو بگیره بعد که به یک زمان بندی پایدار رسیدین (به این معنا نیست که همه چیز تموم شده‌ و این ساعت مطالعه شماست ! بلکه شما باید تا هفته های نزدیک به کنکور همینطور کیفیت و کمیت مطالعه رو بالا ببرین و بهتر و بهتر بشین ) وقت تقسیم زمان برای هر درس می رسه:

یک برگه کاغذ بردارین و روی اون هر حسی که نسبت به درس ها دارین و ضرایب درسی در کنکور سراسری رو یادداشت کنین.

برای دقیق تر بودن می تونین به کارنامه ی آزمون های آزمایشی گذشته رجوع کنین.

 • کدوم درس ها نقاط قوت شما بودن ؟
 • در هر درس چند سوال از ده سال رو پاسخ می دادین؟
 • در چه درسی همیشه ضعف داشتین؟

 

توصیه ما این هست که در زمان بندی هفته های نخست روی نقاط قوت سرمایه گذاری کنید و سعی کنید اون ها رو حفظ کنید همچنین درس هایی که در اون ها گاهی خوب و گاهی بد نتیجه میگیرین رو به نقاط قوت تبدیل کنید . بعد با یک برنامه ریزی خوب به جنگ درسی هایی برین که در اون ها واقعا ضعیفین و با یک ضدحمله به موقع و سریع شکستشون بدین . البته این حرف به این معنا نیست که در هفته ها‌ و ماه اول درس مذکور رو نخونید یا اصلا از برنامه مطالعاتی حذف کنید . بلکه به هر درسی باید به قدر خودش بها داد و صحبت ما پیرامون تمرکز و کار ویژه است.

 

برای درس هایی مثل زیست در رشته تجربی، اگر که در اون ها ضعف دارین و ضرایب بسیار بالایی دارن، میتونین ۳۰ تا ۴۰ درصد زمان مطالعه هفتگی رو هم صرفشون کنید

به داوطلب خودمون برگردیم فرض کنیم که دانش آموزی در رشته‌ی تجربی هست که هفته ای ۵۰ ساعت مطالعه داره (یک دانش آموز خوب با تراز معقول و منطقی) برای این دانش  آموز اگر در هیچ درسی ضعف نداشته باشه  ۱۵  ساعت زیست  ۹ ساعت شیمی ۶ ساعت فیزیک ‌۶ ساعت ریاضی ۴ ساعت ادبیات۳ ساعت عربی۳ ساعت زبان و ۴ ساعت دینی زمان بندی ایده آل محسوب میشه.

و به طور کلی برای کسی که ۵۰ ساعت در هفته مطالعه دارد  حدودا ۳۵ ساعت به دروس اختصاصی و ۱۵ درصد به دروس عمومی تخصیص داده میشه.

توجه داشته باشید که زمان بندی مطالعه دروس در کنکور یه امر ثابت نیست بسته به ضعف در دروس مختلف شما می تونید به دروس عمومی و اختصاصی زمان های متغیری رو نسبت بدین  فرضا اگر زیست نقطه قوت شماست و مطالعه عمیقی در اون داشتین ۱۵ ساعت رو به ۱۲ ساعت تقلیل داده و ۳ ساعت رو به سایر دروس اختصاص بدین یا اینکه کمیت مطالعه رو بالا ببرید تا افت زمانی رو پوشش بدین .

مقصود از این صحبت ها ایجاد یک دورنمای کلی در ذهن شماست مگرنه این اعداد و برنامه ریزی‌ها برای هر دانش آموزی با توجه به استعداد ها و توانایی ، پیش زمینه درسی و هدف و زیرگروهی که برای اون تلاش می کنه متفاوت است.

 

زمان متعادل و ایده آل مطالعه برای یک فارغ التحصیل هم مابین ۷۰ تا ۸۰ ساعت در هفته هست

یادتون باشه افرادی که پیشنهادهای نجومی برای ساعت مطالعه رو مطرح می کنند هیچ آگاهی از برنامه ریزی درسی و مطالعه اصولی ندارند . حواستون باشه که آنقدر در افزایش کمیت مطالعه غرق نشید که‌کیفیت فراموش بشه ! اغلب افرادی که درس می خوندند و زیاد هم می خونند ولی موفق نمی شن در  کیفیت مطالعه دچار مشکل هستند . برای کنکور اگر ۸۰ درصد مطالب رو با کیفیت ۱۰۰ درصد بخونید بسیار بهتر از این خواهد بود که ۱۰۰ درصد مطالب رو با کیفیت ۸۰ درصد بخونید به عبارت دیگه عمق دادن به مطالب بسیار مهم هست

 

دست به حرکات عجیب و غریب نزنید!

فرضاً دانش آموز هایی دیده شدن که وقتی در آزمون آزمایشی درسی رو کمتر از حدانتظار می زنن تصمیم می گیرن کل یک  هفته رو به اون درس اختصاص بدن و در عمل به شدت در نتایج کلی آزمون و آماده شدن برای کنکور دچار ضعف و افت تحصیلی می شن.

این نکته هم یادتون باشه که در اوایل سال مطالعه دروس اختصاصی نسبت به عمومی اهمیت بیشتری داره و زمان گذاشتن روی دروس اختصاصی در بازه ی زمانی آغاز سال منطقی تره‌ .

برای جمع بندی هم بدونین که سال کنکور ، سال آزمون و خطا نیست از توصیه ی معلمان و مشاورین مجرب کمک بگیرین ، با دقت و به صورت اصولی به زمان های مهمی که قراره آیندتون رو بسازه فکر کنید و اون ها رو تقسیم بندی کنید . هر ساعت مطالعه ی خوب ، گامی بزرگ برای رسیدن به آرزو های شماست.

موفق باشید

شاید این موارد رو دوست داشته باشی

نظر خودت رو ارسال کن

نظر شما چیه؟ همین الان نظرت رو برای ما ارسال کن

2 نظرات
 1. Kami می گوید

  سلام فوق العاده هستید از خوندن مقالات شما لذت میبرم تشکر میکنم ازتون

  1. محصل ایرانی
   محصل ایرانی می گوید

   سلام دوست عزیزم بی نهایت سپاسگزارم