معرفی رشته دندانپزشکی

آشنایی با رشته دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی یکی از رشته های پرطرفدار در میان دانش آموزان تجربی است. در این مطلب به معرفی کامل رشته دندانپزشکی و ذکر نکات مثبت و نکات منفی و همچنین بررسی بازارکار آن خواهیم پرداخت.

مقدمه:

کار یک دندانپزشک پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان است. کار دندانساز با دندانپزشک تفاوت دارد، در گذشته این دو رشته را یکسان می دانستند در حالی که دندانسازی (پروتزهای دندانی) جزئی از رشته دندانپزشکی می باشد. پروتز هاي دندانی نيز در مقطع كاردانی ارائه می شود. دانشجويان در اين رشته در طول دوره تحصيل با روش ساخت انواع دندان های مصنوعی آشنا مي شوند و در مطب دندانپزشكان به عنوان دستيار مشغول كار مي شوند. یک فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی علاوه بر داشتن مهارت بالا، فن و تکنیک مورد نیاز برای درمان بیماری های دهان و دندان، باید علم لازم برای این کار را داشته باشد و بر دروس دوره تحصیل تسلط داشته باشد، در غیر این صورت با یک دندانساز تفاوتی نخواهد داشت چراکه تنها کار عملی روی دندان را فراگرفته است و از علم پزشکی بی بهره می باشد. با پیشرفت علم، در رشته دندانپزشکی علاوه بر درمان بیماری های دهان و دندان به مواردی همچون حفظ زیبایی از طریق اقدامات ترمیمی و ارتودنسی نیز پرداخته شد.

فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی

دروس تحصیلی رشته دندانپزشکی و طول دوره تحصیل

طول کل دوره تحصیلی ۶ سال می باشد که به دو دوره علوم پایه (۲ سال) و دوره تخصصی همراه با کارآموزی (۴ سال) تقسیم می شود. در دوره علوم پایه دانشجو ۲ سال به یادگیری دروس بیوشیمی، فیزیولوژی‌ نظری‌، فیزیولوژی‌ عملی‌، آناتومی، آمار پزشکی‌ و دندانپزشکی‌ و روش‌ تحقیق‌،  بهداشت‌ عمومی‌، بافت‌ شناسی، ژنتیک انسانی‌، میکروب‌ شناسی و ایمنولوژی می پردازد و پس از این ۲ سال در صورت قبولی در آزمون علوم پایه به دوره بعدی راه می یابد. در دوره تخصصی دروسی مانند آسیب‌شناسی فک و دهان، ارتودنسی، اندودنتیکس، پروتزهای ثابت و اکلوژن، پروتزهای متحرک و فک و صورت ، پریودنتولوژی، ترمیمی و مواد دندانی، بیماری‌های دهان و دندان، جراحی دهان و فک و صورت، دندانپزشکی کودکان و رادیولوژی دهان و فک و صورت تدریس می شود. همچنین در این دوره از رشته دندانپزشکی دانشجویان به کارآموزی می روند و از نزدیک با بیماری های دهان و دندان آشنا شده و با نظارت اساتید در پایان این دوره همچون یک دندانپزشک عمومی به تشخیص و درمان بیماری می پردازند.

بازار کار، درآمد و موقعیت شغلی رشته دندانپزشکی

در سال های آینده کار دندانپزشکان جوان و تازه وارد در شهرهای بزرگ برای یافتن کار و تاسیس مطب شخصی سخت خواهد شد چراکه در چند سال اخیر تعداد دانشکده های دندانپزشکی چند برابر شده و علاوه بر آن بسیاری از افراد با اتمام تحصیل خود در کشورهای خارجی با در دست داشتن مدرک دکتری به کشور باز میگردند. طبق گزارش انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران بیکاری در رشته دندانپزشکی ۳۰ درصد است، یعنی از هر ۱۰ نفری که مدرک دکتری رشته دندانپزشکی دارند، ۳ نفر از آنها بیکار می باشند. مطمئنا با پيشرفت بهداشت دهان و دندان، فرصت های شغلی يک دندانپزشک عمومی كاهش پيدا كرده است و البته افزايش تعداد دندانپزشكان جوان بيكار تنها مشكل ايران نيست چون طبق بررسی ها و پيش بينی های جوامع علمی خارج از كشور، در سال ۲۰۳۰ ميلادی بهداشت دهان و دندان مردم به اندازه ای خوب خواهد بود كه دندانپزشكی عمومی به بخشی از پزشكی عمومی برخواهد گشت و رشته دندانپزشكی تنها جنبه تخصصی پيدا می كند. مسائلی دیگری که در درآمد و بازار کار یک دندانپزشک وجود دارد توانایی انجام ماهرانه کار و توانمندی در انجام کارهای ظریف دندان و همچنین برقراری ارتباط خوب با بیمار است، درواقع این موارد با درآمد دندانپزشکان رابطه مستقیم دارد!

اندر مصائب بيکاری دندانپزشکان جوان: آقای دکتر دوران تحصیل را به پایان رسانده اما هیچ کس قدر زحمات او را نمی‌داند. دنیای کارها بی‌رحمانه او را رد می‌کند و جایی برای او ندارد. دستانی که می‌توانست در درمان بیماران یاری رسان باشد. بی یاور مانده و بیکار! لقب «آقای دکتر» که روزی برای او شیرین ترین واژه بود، این روزها مانند پتک توی سرش کوبیده می‌شود‌!

پیشنهاد می شود: معرفی رشته پزشکی

ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر رشته دندانپزشکی

دندانپزشکی که در یک رشته تخصصی خاص ادامه تحصیل داده باشد (پس از اخذ مدرک دکترای دندانپزشکی) عنوان «متخصص» حتما زیر اسم او و قبل از گرایش مورد نظر ذکر می شود.

ارتودنتیکس (متخصص ارتودنسی): تصحیح روابط نامناسب فکی و دندانی، تنظیم و تصحیح روابط بین دندانها و استخوانهای سر و صورت و به طور کلی ناهنجاری های دندانی و فک و صورت از جمله وظایف یک متخصص ارتودنسی به شمار می رود. طول دوره این تخصص رشته دندانپزشکی ۳ ساله است، معمولا بهترین رتبه های آزمون تخصص وارد این رشته می شوند.

پاتولوژی فک و دهان و صورت (آسیب شناسی): توانایی متخصصان این رشته دندانپزشکی بررسی نمونه های برداشته شده از ضایعات دهان، فک و صورت از لحاظ تشخیص انواع بدخیمی، سرطان و سایر ناهنجاری های بافتی می باشد.

اندودنتیکس (تخصص درمان ریشه دندان): وظیفه متخصص این رشته دندانپزشکی درمان های پیچیده ریشه و یا جراحی هایی است که معمولا از عهده توانایی های دندانپزشکان عمومی خارج است.

پریودنتیکس (تخصص بیماریهای لثه و بافتهای نگه دارنده دندان): این افراد در تشخیص بیماری های لثه، گذاشتن ایمپلنت، عملکرد و زیبایی ساختار لثه تخصص پیدا می کنند.

دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی: ترمیم و بازسازی دندانهای طبیعی و تأمین زیبایی ظاهری دندان ها بخشی از وظایف متخصصان این شاخه رشته دندانپزشکی است.

جراحی فک و دهان و صورت، رشته دندانپزشکی کودکان و تخصص پروتزهای دندانی هم شاخه های تخصصی دیگر رشته دندانپزشکی است.

وسایل کاری رشته دندانپزشکی

نکات مثبت رشته دندانپزشکی

نداشتن شیفت های طاقت فرسای شبانه و اجباری

گرفتن ساده تر مدرک دکتری و دوران تحصیلی راحت تر نسبت به پزشکی و داروسازی

درآمد خوب حتی با داشتن مدرک دکتری عمومی بدون تخصص

نکات منفی رشته دندانپزشکی

دردهای عضلانی و مفصلی ( به دلیل حالت‌های بدنی ثابت طولانی‌ مدت، انجام حرکات تکراری، قرار گرفتن در یک وضعیت نامناسب به مدت طولانی )

خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی و واگیردار ( با رعایت اصول ایمنی مانند استفاده از ماسک، عینک محافظ و دستکش قابل پیشگیری است )

آلودگی به خون آلوده ( این یکی از خطراتی است که همیشه متوجه دندانپزشکان است )

کمتر شدن فرصت های شغلی در شهرهای بزرگ ( در مناطق محروم نیاز مبرم به دندانپزشکان احساس می شود )

شاید این موارد رو دوست داشته باشی

نظر خودت رو ارسال کن

نظر شما چیه؟ همین الان نظرت رو برای ما ارسال کن

23 نظرات
 1. fatemeh می گوید

  چه جالب من فاطمه هستم و ۱۴ سالمه و مثل شما عاشق دندان پزشکیم…
  فقط میترسم نتونم بهش برسم…از بچگی عاشق این کار بودم و اگر نرسم واقعا داغون میشم

 2. حامد می گوید

  سلام
  اونایی که بورسیه وزارتخونه رو میگیرن یا هر وزارتخانه دیگه ای رو میگیرن،بعد از اتمام درس چیکار میکنن((منظورم استاد دانشگاه یا سمت خاصی میدن))!؟یا در دوره تحصیل از چه مزایایی بهره مند میشن!؟

 3. Yousefi می گوید

  سلام آقای جواهری. ممکنه در طول دوران تحصیل اش کار بکنه و درآمد هم بدست بیاره؟ یا بعد از ۶ سال تازه می‌تونه یه جا استخدام بشه؟

 4. mr. dr. javaheri می گوید

  من دکتر رشته دندانپزشکی هستم
  به نظر من رشته دندانپزشکی اسانترین رشته است و پردرامدترین رشته
  من الان در مقطع فوق تخصصی به سر میبرم
  اگر سوالی دارید پاسخگو هستم

  1. كوثر شهركي می گوید

   خداقوت فراوان ميگويم. من دانشجوي رشته ي دندانپزشكي هستم و سال چهارمم. ميشه بهم قوت قلب بديد واسه انجام اندو؟

  2. dr.sima.samie می گوید

   سللم واسه تهیه ی متریال و وسایل و دستگاه دولت چقدر وام میده و چقدر سرمایه لازمه

  3. مهمان می گوید

   سلام اقای دکتر.
   دوره تحصیلی دندانپزشکی چجوریه؟

 5. مستر بلک می گوید

  قضیه دانشجویان تعهدی چیه

 6. علی می گوید

  اتباع خارجه چرا نمی تونن وارد این رشته بشوند؟

 7. ariana می گوید

  سلام یه سوال داشتم. ممنون میشم سریعتر جواب بدید..
  کسی که دندونپزشکی میخونه توی دوران تحصیلش میتونه‌ کار کنه و از دندون پزشکیش درامد داشته باشه؟
  یه دانشجوی دندون پزشکی بعد از چند سال میتونه کار کنه؟

  1. dr.sima.samie می گوید

   نه نمیشه

 8. mersede soleimani می گوید

  dentist 💜💕

 9. فاطمه می گوید

  خیلی اطلاعات خوبی بود ممنون

 10. فاطمه می گوید

  من عاااااشق دندون پزشکیم ولی هنوز ۱۴ سالمه دعا کنین سال دیگه بتونم برم رشته تجربی

  1. goli می گوید

   فقط اگه رفتى رشته ى تجربي از همون سال اول دبيرستان سعى كن درس هاى تخصصى رو خوب بخونى كه تو سال كنكور مثل من و امسال من در به در نشى

 11. زهره می گوید

  امیدوارم همگی باهم دندون پزشک بشیم

 12. ترتر می گوید

  دندان پزشکی مث حالت قمر در عقربه زیبا و نیش دار دست یافتنی (-:

 13. رضوان می گوید

  ای کاش منم یه روز دندونپزشک بشم

  1. Dr. Arman می گوید

   حتما میشی .منم میشم بیا با هم کار کنیم😂

  2. زهره می گوید

   ایشالله امیدت به خدا

 14. Mohadeseh می گوید

  خیلی بهم کمک کردین ممنومم

 15. Sepehr می گوید

  سلام تشکر از سایت خوبتون

  1. Mahdi می گوید

   عالي بود ممنون