خانه / مشاوره / مشاوره کنکور / روش مطالعه دروس / مباحث آسان و مهم فیزیک تجربی

مباحث آسان و مهم فیزیک تجربی

مباحث آسان و مهم فیزیک تجربی

اگر می خواهید بدانید در این چند ماه باقی مانده تا کنکور چگونه به درصد بالایی در درس فیزیک برسید این مقاله را تا پایان بخوانید!

فیزیک درسی محاسباتی است که ۳۰ تست در کنکور تجربی دارد. کنکوری‌ها برای موفقیت در کنکور تجربی و قبولی در رشته‌های برتر نظیر پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی می‌بایست درصد خوبی در این درس کسب کنند. در مطالب قبلی سایت محصل ایرانی در رابطه با روش مطالعه فیزیک صحبت کردیم، در این نوشته سعی داریم با همدیگر به مرور محتویات مباحث این درس بپردازیم تا ثابت کنیم کسب درصدهای خوب در این درس حتی در زمان محدود نیز امکان پذیر است.

فیزیک ۱

سوالاتی که از کتاب فیزیک سال اول دبیرستان در کنکور تجربی مطرح می شود از مباحث آینه و عدسی‌ها است. به طور معمول هر ساله ۳ تست از این مباحث در کنکور تجربی مطرح می شود.

فیزیک ۲

از مباحثی که هر ساله در کنکور سراسری از کتاب دوم دبیرستان طرح می شود می‌توان به سرفصل فشار و همچنین قانون گازها اشاره کرد. سهم این مباحث در کنکور سراسری ۲ تا ۴ تست می باشد. از مبحث کار و انرژی نیز معمولاً یک سوال مطرح می‌شود.

فیزیک ۳

از این کتاب نسبت به فیزیک سال اول و دوم دبیرستان هر ساله سوالات بیشتری در کنکور مطرح می شود.

از مبحث الکتریسیته ساکن هر ساله تقریبا یک تست مطرح می شود. از مباحث خازن و مقاومت الکتریکی معمولاً یک سوال ترکیبی و همچنین از مبحث مقاومت الکتریکی نیز دو سوال به صورت جداگانه در کنکور می آید.

برای تسلط به سرفصل مقاومت الکتریکی تیپ تست های زیادی را مورد بررسی قرار دهید چرا که تنوع سوالات بسیار زیادی دارد.

دو فصل مغناطیس و الکترو مغناطیس جزو فصول آسان فیزیک سال سوم دبیرستان هستند. ۲ تست سهم این مباحث در کنکور سراسری است.

فیزیک پیش دانشگاهی یک

چهار فصل مهم فیزیک پیش ۱ سینماتیک، دینامیک، موج و نوسان هستند. فصل هایی که تیپ تست‌های گوناگونی دارند و همواره شاهد خلاقیت طراحان در طرح تست از این مباحث هستیم. مبحث سینماتیک و بردار ۳ تا ۴ تست در کنکور دارد که احتمال طرح سوالات سخت از این مباحث بسیار بالاست. دینامیک بین ۲ تا ۳ تست سهم دارد. از فصول موج و نوسان نیز سرجمع ۲ تا ۳ تست در سوال مطرح می شود. فصول موج و نوسان مفاهیم یکسان دارند با تسلط به مفهوم این فصول مطمعناً از پس تست هایش بر می آیید.

فیزیک پیش دانشگاهی دو

فیزیک پیش دو ۴ فصل دارد. فصولی با مباحث حفظی و با فرمول‌هایی که به راحتی با درک مفاهیم‌شان خواهید توانست به آن‌ها تسلط پیدا کنید و از پس تست‌های این فصول در سر جلسه آزمون بربیایید.

موفقیت در فیزیک فقط در عرض چند ماه باقی مانده تا کنکور

خیلی از داوطلبان از ما سوال می‌پرسند که آیا امکان دارد در مدت زمان محدود درصد خوبی در فیزیک کسب کرد؟

پاسخ ما: بله!!!

برای موفقیت در کنکور سراسری داوطلبان نیازمند داشتن تعادل در دروس عمومی و اختصاصی خود هستند. داوطلبان نباید در کارنامه خود قله و دره‌های زیادی داشته باشند. مطمئن باشید با میانگین ۵۵ تا ۶۰ درصد در تمامی دروس خود موفق به قبولی در رشته‌های خوبی خواهید شد.

در فیزیک تجربی برای موفقیت در چند ماه باقی مانده توصیه ما به مطالعه فصل های زیر است:

مباحث آسان و مهم فیزیک تجربی

 1. آینه و عدسی ها (۳ تست)
 2. بردار (معمولاً ۱ تست)
 3. الکتریسته ساکن (۱ تست)
 4. مغناطیس و الکترو مغناطیس (۲ تست)
 5. صوت و موج مکانیکی (۲ تا ۴ تست)
 6. چهار فصل پیش دو (۴ تا ۵ تست)
 7. گرما و قانون گازها (۳ تست)

اعتقاد داریم یادگیری این مباحث بیش از ۴۰ تا ۵۰ روز طول نخواهد کشید و به راحتی ۱۵ الی ۱۷ تست را قادر خواهید بود پاسخ دهید. توصیه داریم بعد از تسلط به این مباحث به سراغ سایر فصول در این درس بروید و کم کم درصد خود را بالا ببرید. البته که این روش برای عزیزانی است که زمان فوق‌العاده محدودی برای آمادگی در کنکور سراسری دارند. طبیعی است داوطلبی که از ابتدا خوب مطالعه کرده باشد درصد های بالاتری برای او دست یافتنی خواهد بود.

شدیداً توصیه می‌کنیم روی مباحثی که نام بردیم به تسلط کامل برسید تا بتوانید از پس سوالات‌شان بر بیایید. برای موفقیت در این درس از تست‌زنی چه به صورت آموزشی و چه به صورت آزمونی غافل نشوید، کلید کسب درصد بالا در این درس فقط و فقط تست‌زنی در تعداد زیاد است.

نکاتی بسیار ساده اما کاربردی برای درس فیزیک

 • برای یادگیری مباحث این درس دست به قلم شدن رکن اول است. می‌بایست تست‌های بسیار متنوعی را مورد بررسی قرار دهید.
 • از خلاصه برداری فرمول‌ها و نکات مهم این درس به هیچ عنوان غافل نشوید.
 • برای حل مسائل حتما فرمول را بنویسید و به اهمیت کشیدن شکل برای حل مسائل این درس توجه داشته باشید.
 • حتما به زدن تست های زمان دار در این درس اهمیت بدهید. کتاب‌هایی که مجموعه آزمون‌های ۳۰ سوالی برای این درس در بازار وجود دارد آن‌ها را تهیه کنید و پس از تسلط به تمامی مباحث این درس به زدن مجموعه تستی هر سه شب یکبار بپردازید. زدن چنین آزمون های زمانداری سرعت عمل و دقت شما را در پاسخ گویی به سوالات چندین برابر می کند.
 • از مطالعه کتاب درسی غافل نشوید. حتما تمامی مسائل و پرسش هایی که در کتاب درسی را نیز حل کنید. در سال های اخیر شاهد طرح تست از سوالات کتاب درسی بوده ایم.

19 دیدگاه

 1. کنکوری 96( یکی از نواده ها ی سابق)

  سلام))): استاد حالم خیلییییی بده.. دیگه دارم ناامید میشم بالکللللل.. آزمونه امروزم اصصصلا خوب نبود.. فکر میکردم شیمی رو ۶۰ زدم..زیستو ۵۰ زدم..ولی نشدددددد.. نمیدونم دیگه چیکار کنم.. همه میگن تسلط نداری فلانی بهمانی..بخدا خسته شدم..دیگه بریدم.. دیگه چقد نخوابم..چقد بخونم.. خدایا چه وضعیه آخه )))): زندگیه این؟؟ خونم تو شیشه شده با این کنکورهر چقد تلاش میکنم..برعکس میشه.. هر چقد سعیییی میکنم +نگر باشم ..دیگه نمیتونم.. خسته شدم..خیلی زیاد)-`:

  • تو اوج ناامیدی یکی رو به یادت بیار، یکی که زحماتت رو میبینه، یکی که سختی ها و بی بیخوابی هات رو میبینه…
   اگه تمام دنیا تنهات بزارن بازم کنارته…
   کسی که تا ته این مسیر همراهته…
   اون هیچوقت جواب زحماتت رو بی نتیجه نمیزاره… مطمئن باش به چیزی که لیاقتش رو داری میرسونت…

  • منم كنكوريم خيلي تلاش ميكنم ولي نااميد نميشم تو شكستا چون مهم تلاش خودمه بقيش مهم نيس وقتي تلاش كني اتفاق ميوفته يادت نره حضرت علي گفته هرچي دنبال دنيا بدويي ازت فرار ميكنه و اين برعكسم هس تلاش كن ولي دنيا برات مهم نباشه ببين چي ميشههع

  • روش صحیح درس خوندن رو یاد بگیر بی خوابی کشیدن و زیاد خوندن بدون صحیح درس خوندن مانند این هستش ک درجا میزنی فقط

  • این تازه کنکور اول زندگیت. کنکور ارشد…کنکور دکتری..کنکور های استخدام…و اگه همینطور پیش بریم برا مردن هم باید ی کنکور بدیم

 2. سلام خسته نباشین شما گفتین صوت و موج مکانیکی روبخونین درحالی ک همه میگن به نوسان ربط دارنن ونوسانم به دینامیک پس بایدچیکارکنم؟

 3. سلام استاد؛سوالی داشتم؛میخواستم بدونم اینکه عرض کردید طی ۴۰ تا ۵۰ روز میشه این مباحث رو تموم کرد منظورتون تمام وقت خوندن این درس بود یا درسای دیگه رو در نظر گرفتید و به فصل امتحانات توجه کردید؟
  با تشکر

  • سلام منظور مطالعه همراه دروس دیگه بود سعی کنید درسی رو تمام وقت نخونید.
   اگر یک برنامه ریزی هوشمندانه برای خودتون تنظیم کنید شک نکنید مباحثی که عنوان کردیم در زمان ۴۰ تا ۵۰ روز تمام خواهند شد.
   موفق باشید

 4. سلام استاد خسته نباشین من میشه گفت بیشتر این مباحثی که گفتینو خوندم و الان دارم گرما رو میخونم اما گرما فرمولش راحته ولی محاسباتش خیلی زیاده و سخت واقعا میشه گرما رو تو کنکور زد؟ اگه نمیشه وقت واسش نزارم و برم سراغ بقیه

  • سلام سلامت باشید. معمولا محاسبات مبحث گرما چند مرحله‌ای هست و وقت گیر
   اگر واقعا از نظر خودت با توجه به تست‌هایی که زدی فکر می کنی از پسش بر نمیای میتونی رو مباحث دیگه سرمایه گذاری کنی.

 5. سلام استاد خسته نباشین من الان دارم میرم پیش می شه خودم فیزیک پیش ۱ رو بخونم یا باید برم کلاس. لطفا جواب بدید.

 6. ساسان داوودی

  سلام…..من یک دانش آموز سال چهارم تجربي هستم و برای کنکور ۹۷ دارم هر چی ک میتونم تلاش میکنم ولی یک مشکل دارم ک به خاطر همان احتمالا پشت کنکوری بشم ولی دارم تمام سعی خودمو میکنم که نشم حالا یک سوال اگه ما پشت کنکور ۹۷ بمونیم منابعمون عوض میشه واسه ۹۸ یعنی باید واسه نظام جديديارو بخونیم یا واسه خودمونو؟…مرسي…لطفا زود جواب بدین.

  • اینطوری که گفته شده تو کنکور۹۸ ۷۵%از بچه های نظام جدید تودانشگاه قبول میشن ۲۵%ازبچه های نظام قدیم بنظرم تموم تلاشت رو بکن که امسال قبول شی و به سال بعد فکر نکن منابع هم از کتاب خودتونه 

 7. سلام اگه فصل یک و دو فیزیک سه با فیزیک سال اول رو نزنم چند درصد برام می‌مونه آخه من دیگه وقت زیادی ندارم تا تابستون تموم شه بهتر نیس بدم سراغ درسایی ک تسلطم روش بیشتره و اگه اینایی ک گفتم و نزنم خیلی ضرر میکنم؟

  • سلام مباحثی که گفتی حدود ۲۰تا۲۵%سوالات رو شامل میشن و جز فصول راحت محسوب میشن مخصوصا فیزیک۱ به نظرم من که این مباحث رو خوندم میدونم واقعا چیزی ندارن حیفه از دست بدی

 8. با سلام.میخواستم بپرسم اگه برای کنکور فقط فیزیک پایه بخونیم و فیزیک چهارم رو نخونیم چنتا تست میشه توی کنکور حل کرد درصد خوبی میشه اورد یا نه؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *