خانه / مشاوره / مشاوره کنکور / مشاوره انگیزشی / شروع طوفانی برای کنکور ۹۸

شروع طوفانی برای کنکور ۹۸

شروع برای کنکور ۹۸ ، محکم و مقتدرانه.

شاید الان که این متن رو میخونی تو دورترین نقطه مرزی ایران باشی یا شاید شمال شهر تهران! فرقی نمیکنه کی هستی و کجا هستی، کنکور معیار سنجش تو برای ورود به دانشگاه و رقم خوردن آینده تحصیلی تو هست. از الان باید دنبال راهکارهایی باشی که به بهترین نحو برای این آزمون بزرگ زندگیت آماده شی.

من می خوام در این مقاله یاد بگیری که چطور یک شروع طوفانی داشته باشی و از شکست هیچ ترسی نداشته باشی، دنبال این نیستم که از بَدیهیات بهت بگم، روش‌های درس خوندن و تست زنی و… رو با یه سرچ کوچیک همه جا حتی تو همین سایت محصل ایرانی میتونی پیدا کنی. من میخوام کمکت کنم که تا آخر این مسیر بدون ذره‌ای وقفه برای رسیدن به آرزوهات بجنگی. پس اگر برای اهدافت ارزش قائل هستی تا آخر این مقاله همراه من باش.

 

از همون اول جدی باش

یک سال وقت داری که نشون بدی چند مرده حلاجی، این حرف‌ها که اگر از اول زیاد تلاش کنی خسته میشی رو بنداز دور! اگر میخوای موفق بشی باید از اول جدی شروع کنی، محکم و مقتدارنه.

اول و آخر سال نداره، هر بازه زمانی از سال کنکور اهمیت خودش رو داره و نباید زمانی رو به سادگی از دست بدی، حواست باشه رقبای زیادی داری بنابراین خودت رو از چرخه رقابت خارج نکن.

سعی کن امسال که مهم ترین سال زندگی تو تا به این لحظه هست زیاد درگیر آزمون و خطا نشی و از نظرات کسایی که از تو تجربه بیشتری دارن استفاده کنی تا بهترین مسیر رو پیش روی خودت قرار بدی.

خوشبختانه یا متاسفانه سیاهی لشکرهای کنکوری زیاد هستن، کسایی که وسط راه جا میزنن و ادامه نمیدن، کسایی که با یکی دو دفعه تلاش کردن و نتیجه نگرفتن ناامید میشن. پس اگر تو جزو نفراتی باشی که تو مسیرت تداوم داشته باشی و با تمام وجود تلاش کنی اطمینان میدم در آینده خیلی نزدیک رو صندلی یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور نشستی.

 

احتمالا وقتی که درس خوندن رو برای کنکور شروع کنی میبینی همه چیز طبق برنامه پیش نمیره…

خیلی ها اینجور مواقع ناامید میشن و آرزوهاشون رو رها میکنن

اما دوست دارم تو یکی از اون‌ها نباشی.

این دنیا پر از آدم هایی هست که روزی آرزوهای بزرگی داشتن اما یک جایی کم آوردن یا شایدم زمین خوردن اما دیگه پا نشدن...

شروع برای کنکور 98

 

گاهی وقت‌ها باید “کر” باشی

یک چیزی که خیلی دلم می خواست بهت بگم اینکه احتمال داره در مسیرت از طرف اطرافیان یا نزدیکانت دلسرد بشی.

بهت بگن که نمیشه یا نمیتونی

اینجور مواقع “کر” باش تا موفق بشی

اما اگر به حرف هاشون گوش بدهی چه اتفاقی میفته؟

آینده‌ات دقیقا مشابه اون‌ها میشه، یک نگاه به چشماشون کن و از خودت بپرس آيا این آينده‌ای هست که همیشه آرزوش رو داشتم؟

پزشکی، دندانپزشکی، مهندسی شریف و حقوق علامه و باقی رشته‌ها و دانشگاه‌های تاپ سهم کسایی شده که بارها شکست خوردن اما تسلیم نشدن

برات آرزو میکنم که بتونی برای آرزوهای بزرگ بجنگی چون اگر وقتی که نخوای برای رسیدن به آرزوهای بزرگ بجنگی مجبور میشی اون‌ها رو با آرزوهای کوچک و ناچیز جایگزین کنی.

 

هنری که باید یاد بگیری

کنکور میدون جنگه و جنگیدن هنر میخواد!

هنر یک کنکوری موفق اینه که:

روش مطالعه صحیح هر درس رو بلد باشه

بتونه برای خودش یک برنامه ریزی منسجم روزانه و هفتگی تهیه کنه

با انواع روش‌های تست زنی و حل سوال آشنا باشه

انضباط شخصی و مدیریت زمان رو خوب بلد باشه

از خودش آزمون‌های هفتگی بگیره تا خودش رو ارزیابی کنه و نقاط ضعف رو خودش مشخص کنه

ساعت مطالعه خودش رو ثبت کنه و هر روز کمی به تایم درس خوندن خودش اضافه کنه

با یه سرچ ساده میتونی در همین سایت میتونی این مهارت ها رو یاد بگیری.

 

انگیزه نیاز نیست، یالا شروع کن

مطمئناً هیچ کار دراز مدتی رو نمیشه بدون انگیزه‌ی کافی و تشدید ‌شونده انجام داد ولی یک واقعیت مهم هم این هست که حداقل برای شروع، هیچ نیازی به انگیزه نیست. میشه، علیرغم آمادگی زیاد و انگیزه کافی کار رو شروع کرد و منتظر اومدن انگیزه موند ولی در هر صورت کار رو انجام داد.

طبق قانون نیوتن دو نوع اینرسی وجود دارده: «اینرسی سکون» که در اون جسم تمایل داره به حالت سکون باقی بمونه و «اینرسی حرکت» که جسم متحرک تمایل داره به حرکتش ادامه بده و جالب اینجاست که این قانون در مورد تنبلی کاملاً صادق هست.

یعنی اگر شما تحت تأثیر اینرسی تنبلی، از انجام کار طفره برید مثل جسم ساکن، دوست دارید در همون وضع بمونید و اون رو تغییر ندید. اگر در حالت فعالیت و تلاش باشید باز هم دوست دارید ادامه بدید. نکته مهم اینجاست که کافیه ما به این واقعیت آگاهی داشته باشیم و با کمی انرژی اولیه، اینرسی خودمون رو از تنبلی و تعلل به اینرسی نظم و فعالیت تبدیل کنیم، اونوقته که تمایل عجیبی به حرکت و فعالیت و درس خوندن داریم.

خب حالا آماده هستید که این باور جدید رو برای کارهایی که دائماً به تاخیر میندازید و دلیل اون رو نداشتن انگیزه میدونید به کار ببندید؟ انگیزه نمیخواد، یالا شروع کن!

 

رسیدن به جمع دو درصدی‌ها

شاید جالب باشه که بدونی چیزی در حدود ۲ درصد کنکوری‌ها توی تاپ ترین رشته‌های دانشگاهی پذیرفته میشن، این یعنی تو این مسیر اگر برای بهترین شدن میجنگی باید مثل همون دو درصد رفتار کنی. از توصیه‌ها و تجربیات رتبه‌های برتر میتونه مسیر رو برات مشخص تر کنه

بیشتر شرکت کننده‌های کنکور سیاهی لشکر هستن ولی عده ای انگشت شماری از کنکوری‌ها هم وجود دارن که تشنه موفقیت هستن دقیقا مثل خودت، باید بدونی تو با دیگران فرق داری.

به همین خاطر هست که وظیفه سنگین تری روی دوشِت داری.

فکر میکنم دیگه میدونی باید چه کار کنی. سریع دست به کار شو.

خیلی ها منتظرت هستن…

علوم پزشکی تهران

11 دیدگاه

 1. بسیار زیبا بود من بخاتر یسری مشکلات روحی و افسردگی و تنبلی خودم نتونستم برا۹۷ بخونم ولی میخام یسال پشت کنکور بمونم و برای موفقیت تلاش کنم التماس دعا.ولی یترسم اینه ک وسط راه ول کنم چون ارادم یخورده ضعیفه کار هامو نصفه نیمه ول میکنم

 2. سلام
  امسال سال چهارمی هست که من کنکور میدم یعنی ۳ سال پشت کنکور بودم
  با این حال امسال هم آمادگی کافی برای قبولی در رشته ای که ارزوم بوده رو ندارم
  من عاشق پزشکی هستم ولی یکم دیر فهمیدم و یه عالمه تنبلی کردم
  ولی الان دیگه مسمم هستم و از الان برای کنکور ۹۸ تلاش میکنم
  من سال ۹۸ رتبه میشم و پزشکی دانشگاه تهران یعنی آرزومو براورده میکنم
  اینارو نوشتم تا بدونید من برای آرزوم هر کاری میکنم حتی زخم زبون ۴ سال پشت کنکور بودن در حالی که میتونستم همون سال اول دانشگاه آزاد برم یا پرستاری دانشگاه دولتی
  اما
  عشق
  نمیزاره
  چند بار تا پای ثبت نام دانشگاه هم رفتم ولی نتونستم!
  الان میفهمم چرا این همه سال نشده
  چون
  پزشکی ارزوی من بود نه هدفم
  الان توی زندگیم هدف دارم
  امسال کر میشم
  کور میشم
  و فقط به هدفم فکر میکنم
  هدفی که آینده ی منو میسازه
  یه نصیحت از یه پشت کنکوری
  هدفتو پیدا کن
  نشونش بگیر و فقط به سمت اون حرکت کن
  بهترین خودتو به نمایش بزار تا دنیا هم بهترین خودشو بهت تقدیم کنه
  یا علی

  • عزیزمم کلی انرژی گرفتم چ خوبه ک انقدرر تلاش میکنی انشاءالله موفق میشی،من کنکور ۹۸م هدفم رشته حقوقه تمام تلاشمم میکنم و مطمعنم ک قبول میشم😻

 3. با سلام و عرض ادب
  ۳سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدید
  ۱-میخواستم بدونم اگه امسال شبانه قبول شدم میتونم سال بعد کنکور بدم اینم بگم که مشکل سربازی ندارم
  ۲-ایا درسته میگن کنکور ۹۸ به ۲ صورت برگذار میشه یکی برای داوطلبین که قبل ۹۷ دیپلم گرفتن و یکی برای داوطلبین که بعد از سال ۹۷ دیپلم گرفتن
  ۳-شرایط سوابق تحصیلی برای کنکور ۹۸ به چه شکل خواهد بود تاثیر به صورت مثبت خواهد بود یا تاثیر قطعی
  با تشکر

  • رامین جان سلام،
   ۱- بله میتونید
   ۲- طبق اعلام مسئولین سازمان سنجش به دو صورت برگذار میشه
   ۳- هنوز خبر رسمی این موضوع برای کنکور ۹۸ اعلام نشده باید منتظر اطلاعیه سازمان سنجش موند

 4. اطرافم پر بود از آدمایی که حس شکست رو بهم القا میکردن. هرکسی که گذارش به مسیرم افتاد، به یه نحوی دلسردم کرد. یه عده علنی و واضح. که مثلا الان دیگه چه موقع شروع کردنه و داری خیلی دیر اقدام میکنی. یه عده گفتن اووو تو این شهر پره از آدمای تحصیلکرده ی بیکار! بیخیال؛ بشین زندگیتو کن انقدر خودتو عذاب نده با درس خوندنو به نتیجه نرسیدن… و اما اکثریت!!! و امان از این اکثریت!!! که با لباس دوست وارد شدنو نیت دشمن داشتن! میگفتن بخون تو تواناییشو داری. ولی چنان اوضاع زندگی و روحیمو بهم ریختن، که از گروه اول هم مخرب تر بودن.
  خیلی خوب شروع کرده بودمو خیلی عالی داشتم پیش میرفتم… اما اونقدر مشکلاتم زیاد بود که نتونستم عالی تموم کنم.. اصلا نتونستم تموم کنم!! تمام زحماتم جلوی چشمام از بین رفت به همین راحتی… و من چیکار کردم؟ فقط نشستمو پودر شدن آرزوهامو تماشا کردمو براشون عزاداری کردم! و هرروز بدتر شدم
  اما دیگه نمیخوام یه شکست خورده باشم… واسه قبولی تو کنکور۹۷ خیلی دیره.. ولی واسه قبولی تو کنکور۹۸ یه عاااالمه تایم طلایی دارم که میتونه با همت و اراده ام، آیندمو تغییر بده!!!
  پس عزاداری چرا؟ یاعلی رو واسه همین روزا گذاشتن
  امسال میخوام جزو اون ۲درصدی ها باشم…. پس؛ یاعلی!
  متشکرم از مقاله ی خوبتون

 5. سلام بچه ها من میخوام کنکور ۹۸ بدم نظام قدیمم هستم لطفا بهم بگین کلاس کنکور برای نظام قدیمی هام هست ؟

 6. مامی تونیم خودمون اینومیدونیم

 7. سلام من کنکور ۹۸ام و ایشالا رشته دلخواهم رو با انگیزه ها و کمک های خوب شما قبول میشم پیش بسوی دندانپزشکی تهران یا شهید بهشتی

 8. سلام.. ببخشید من رشته انسانی هستم و فوق لیسانس گرفتم ولی میخوام کنکور تجربی بدم واسه پزشکی هرچقدر هم وقت و هزینه بخواد میزارم چون عاشقشم..بنظرتون من که انسانی هستم باید از کجا شروع کنم..کجاها کلاس برم ..کمکم کنید ..ممنون دوستان گلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *