تاثیر سهمیه ۵ درصدی ایثارگران در کنکور به همراه کارنامه

سهمیه ۵ درصد ی ایثارگران

از‌ کنکور سال ۹۶ طبق اعلام سازمان سنجش ، فرزندان و همسران جانبازان زیر ۲۵ درصد ، رزمندگان با حداقل ۶ ماه سابقه داوطلبانه در جبهه ،  که در ثبت نام کنکور سراسری ۹۶ در بهمن ماه شرکت کردند می تونستن از سهمیه ای جدیدی بعنوان سهمیه ۵ درصدی کنکور سراسری استفاده کنند . لازم به ذکر هست که فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل ۶ ماه سابقه داوطلبانه در جبهه باید برای اثبات این سهمیه ، کد پیگیری ۱۲ رقمی رو از ارگان محل خدمت رزمنده دریافت می کردند.

 

این سهمیه تا به امروز در دو کنکور سراسری ۹۶ و ۹۷ اعمال شده که در سال ۹۶ همراه با حواشی متعددی بود فرضا دانش آموزانی ادعا می کردند که  بدون اعمال سهمیه ۵ درصدی و بر پایه ی سهمیه ی مناطق خودشون رتبه بهتری رو کسب می کردن .

ما در سایت مشاوره کنکور محصل ایرانی قصد داریم توضیحاتی رو پیرامون نحوه اعمال سهمیه ۵ درصدی ایثارگران و یکسری سوالات متداول به شما بدیم

 

نحوه اعمال سهمیه ۵ درصدی ایثارگران

با توجه به قانون ،   ۵ درصد از ظرفیت کل دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور به همسران و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و رزمندگانی با حداقل۶ ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه می رسه . پس‌ نکته اول اینجاست که این سهمیه مربوط به همسر و فرزندان جانباز یا رزمنده میشه و برادر خواهر و پدر و مادر اون فرد رو شامل نمیشه.

درصورتیکه ظرفیت ۲۵ درصدی مربوط به همسران و فرزندان جانبازان بالای ۲۵ درصد ، تکمیل نشه ، مازاد این ظرفیت هم به همسران و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه تعلق می گیره  (تا پیش از  کنکور ۹۶ مازاد این ظرفیت به دانش آموزان مناطق تعلق می گرفت)

افراد دارای سهمیه ایثارگران برای قبولی در هر کد رشته  محل پیش از این باید حداقل ۷۰ درصد نمره کل یا تراز آخرین فردی که در اون کدرشته محل قبول می شد رو کسب می کردن اما با تغییری که در دستورکار سازمان سنجش قرار گرفته این حد نصاب به ۸۰ درصد در رشته های مختلف و ۸۵ درصد در رشته های پزشکی ، دندان پزشکی ، داروسازی و چند رشته مهندسی تغییر پیدا کرد. توجه به این نکته هم ضروریه که درسته کسب ۸۵ درصد نمرات آخرین فرد قبولی با سهمیه مناطق (داوطلب عادی) شرط لازم برای قبولی دانش آموز ایثارگر هست اما شرط کافی نیست چون که مابین خود دانش آموزان سهمیه ایثارگران هم رقابت وجود داره و ممکنه افرادی بتونن درصدی بالاتر از ۸۵ درصد رو کسب ‌کنن‌ ولی تنها ۵ یا ۲۵ درصد ظرفیت دانشگاه به دانش آموزان سهمیه ایثارگران تعلق می گیره‌.

فرض کنید نمره تراز آخرین فردی که در رشته پزشکی دانشگاه فرضی قبول شده ۱۰۰۰۰ هست حالا شما با سهمیه ایثارگران باید حداقل تراز ۸۵۰۰  رو کسب کنین تا بتونین برای قبولی در این کد رشته محل شانسی داشته باشین ولی اگه افرادی با همین سهمیه شما و تراز های   ،۸۶۰۰ ۸۷۰۰‌وجود داشته باشن و کل ظرفیت رو پوشش بدن دیگه شما در این کد رشته قبول نمی شین.

تغییر دیگه ای در ارتباط با سهمیه ایثارگران در کنکور ۹۷ صورت پذیرفت . این تغییر اعلام دو رتبه در دو سهمیه برای داوطلبان سهمیه ایثارگران بود. یعنی داوطلب ایثارگران علاوه بر دانش آموزان هم سهمیه ی خودش مابین دانش آموزان عادی و سهمیه مناطق مربوطه هم سنجش می شد و بهش رتبه ای تعلق می گرفت . این تغییر در پاسخ به دانش آموزانی صورت گرفت که عقیده داشتن حائز رتبه ی بهتری در سهمیه ی مناطق می شدند و حالا این سهمیه به ضرر اون ها بوده . این امکان ایجاد شده که با توجه به این تغییرات و در هر دو سهمیه انتخاب رشته رو انجام بدن و حقی ازشون ضایع نشه‌.

 

سوال : سهمیه ۵ درصدی ایثارگران چه تاثیری در میزان شهریه دارد؟ 

مشمولان سهمیه ۵ درصدی ایثارگران حداقل ۳۰ % تخفیف یا معافیت شهریه در دوره های شبانه دانشگاه های دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور و دیگر دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند خواهند داشت.

 

سوال : تاثیر سهمیه‌ ۵ درصدی در قیاس با سهمیه مناطق در قبولی دانشگاه ها ؟

بر طبق آمار های کنکور ۹۶ از بین ۳۲۷۱۰ نفر افراد واجد سهمیه ۵ درصد ایثارگران در رشته تجربی ۲۹۰۱۰ نفر مجاز به انتخاب رشته شدند ‌. یعنی از هر ۱۰ نفر ، ۹ نفر

در حالی که در سهمیه مناطق در منطقه ۲ و ۳ از هر ۱۰ نفر تنها ۳ نفر توانایی انتخاب رشته داشتند و سهمیه ایثارگران ۵ درصد از این نظر در جایگاه بسیار بهتری قرار داره.

 

سوال : آیا میشه از هر دو سهمیه بسیج فعال و سهمیه ۵ درصد در انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی استفاده کرد ؟

خیر بر طبق قانون در انتخاب رشته دانشگاه آزاد از بین این دو سهمیه فقط یکی ‌ برای داوطلب اعمال میشه و هر دو سهمیه قابلیت اعمال همزمان رو ندارند.

 

آخرین تراز پذیرفته شده یا قبولی تکمیل ظرفیت ایثارگران در سال ۱۳۹۶:

رشته پزشکی

نام رشتهنام واحدنمره آخرین فرد قبولی (تراز)
پزشکیتهران۹۹۴۰
پزشکیتبریز۹۸۸۴
پزشکیمشهد۹۸۱۶
پزشکیکازرون۹۷۹۸
پزشکیساری۹۷۷۷
پزشکیاردبیل۹۷۳۸
پزشکیتنکابن۹۷۳۷
پزشکیقم۹۷۱۷
پزشکینجف اباد۹۷۰۹
پزشکییزد۹۷۰۲
پزشکیکرمان۹۶۷۹
پزشکیشاهرود۹۶۷۰
پزشکیظرفیت خودگردان  تهران۹۶۳۷
پزشکیظرفیت خودگردان  کازرون۹۵۹۱
پزشکیظرفیت خودگردان  تبریز۹۵۸۲
پزشکیظرفیت خودگردان  اردبیل۹۵۷۴
پزشکیظرفیت خودگردان  یزد۹۵۷۴
پزشکیظرفیت خودگردان  قم۹۵۵۹
پزشکیظرفیت خودگردان  شاهرود۹۵۵۸
پزشکیظرفیت خودگردان  تنکابن۹۵۵۷
پزشکیظرفیت خودگردان  ساری۹۵۴۴
پزشکیظرفیت خودگردان کرمان۹۵۲۷

 

رشته دندانپزشکی

نام رشتهنام واحدنمره آخرین فرد قبولی (تراز)
دندانپزشکیتهران۹۹۱۶
دندانپزشکیتبریز۹۸۷۳
دندانپزشکیشیراز۹۸۶۰
دندانپزشکیاصفهان۹۷۹۶
دندانپزشکیبروجرد۹۶۹۷
دندانپزشکیظرفیت خودگردان تهران۹۶۸۱
دندانپزشکیظرفیت خودگردان شیراز۹۶۴۱
دندانپزشکیظرفیت خودگردان اصفهان۹۶۲۸
دندانپزشکیظرفیت خودگردان بروجرد۹۵۸۵

 

رشته داروسازی

نام رشتهنام واحدنمره اخرین فردقبولی (تراز)
داروسازیتهران۹۴۳۱
داروسازیایت ا..املی۹۳۷۱
داروسازیدامغان۹۳۳۲
داروسازیظرفیت خودگردان تهران۹۳۲۵
داروسازیظرفیت خودگردان ایت ا…املی۹۲۸۰
           داروسازیظرفیت خودگردان دامغان۹۲۴۲

 

آخرین رتبه قبولی پزشکی دانشگاه آزاد ۹۶ – ۹۷ در سهمیه ایثارگران ۵ درصدی 
نام دانشگاهرتبه کشوری
 واحد پزشکی تهران۳۵۱۶
 واحد تبريز۴۰۸۱
واحد مشهد۴۸۹۳
 واحد کازرون۵۰۱۵
 واحد ساري۵۱۲۸
 واحد اردبيل۵۳۰۰
 واحد تنکابن۵۳۰۴
 واحد قم۵۳۹۰
  واحد نجف آباد۵۴۲۷
 واحد يزد۵۴۶۱
 واحد کرمان۵۵۸۶
  واحد شاهرود۵۶۴۱
 مرکز آموزش بين المللی قشم۶۶۵۱

 

در پایان امیدوارم این نکات برای شما دوستان دارای سهمیه ۵ درصدی ایثارگران مفید بوده باشه و به یاد داشته باشین در هر سهمیه ای مابین افراد شرکت کننده رقابت وجود داره ؛ پس بیشتر از سهمیه ای که دارید به فکر برنامه ریزی مناسب ، تلاش و یادگیری درست باشین تا به قله های موفقیت در آزمون سراسری برسین.

شاید این موارد رو دوست داشته باشی

نظر خودت رو ارسال کن

نظر شما چیه؟ همین الان نظرت رو برای ما ارسال کن

3 نظرات
 1. علی می گوید

  سلام باتراز ۵۰۰۰وسهمیه ۵درصد چه رشته ای میشه

 2. فاطیما می گوید

  باسلام خدمت شما. سوالی داشتم ممنون میشم جواب بدید: من سال ۹۶ برای اولین بار از سهمیه ۵ درصدی در کنکور تجربی استفاده کردم و در نهایت مردود شدم. سال ۹۷ مجددا جزء سهمیه ۵ درصدر بودم و صنایع شبانه آوردم، ثبت نام کردم اما بنا به دلایلی انصراف دادم. حالا میتونم برای کنکور ۹۸ مجددا از سهمیه۵ درصدیم استفاده کنم یا نه ؟ باتشکر از پاسخگویی شما.

  1. محصل ایرانی می گوید

   سلام وقت بخیر
   در هر مقطع تنها یک بار میتوان از سهمیه استفاده کرد