روش های تندخوانی برای کنکور

روش ها و تکنیک های تندخوانی

از راهکار های موثری که به داوطلبان کنکور سراسری برای یادگیری و تسلط هرچه بیشتر مباحث مطالعاتی کنکور سراسری می تواند کمک کند یادگیری تکنیک تندخوانی برای مباحث حفظی است. دروسی مثل زیست شناسی و… که مباحث مطالعاتی زیادی دارند را می توان با تکنیک تند خوانی به دفعات بیشتری مرور و تکرار کنید و در زمان نیز صرفه جویی کنید.

تندخوانی چگونه است؟

در این روش می بایست متون را به وسیله چشم دنبال کرد و چشم ها را در طول سطور حرکت دهید و از حرکت دادن سر خودداری کنید.

از خواندن مطالب سطور با صدای بلند اجتناب کنید چرا که در این تکنیک هدف خواندن مطالب با مغز و چشم است.

می بایست تعداد وقفه هایی را که در طول مطالعه با چشم دارید را هر چه بیشتر کم کنید و سعی کنید در زمان های مشخص مثلا ۳۰ ثانیه تعداد کلمات بیشتری را زیر ذره بین چشمان خود ببرید.

پیش از شروع مطالعه هدف خود را از مطالعه مبحث مورد نظرتان تعیین کنید با این کار از خواندن مطالبی که غیر ضروری هستند در طول مطالعه جلوگیری می کنید.

خیلی از داوطلبان در هنگام مطالعه وسواس بیش از حد به خرج می دهند و چندین بار برای مطالعه قسمت هایی که خوانده اند به عقب برمی گردند، این کار فقط از سرعت مطالعه شما می کاهد و باعث می شود زمان بیشتری را به مطالعه متون اختصاص دهید که این کار را در این روش به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم.

برای هر چه حرفه ای تر شدن در مطالعه دروس بهتر است به این نکته توجه کنید که در یک پاراگراف بسیاری از کلمات صرفا به خاطر رعایت دستورات ادبیاتی آورده شدند و در هنگام مطالعه با ذهن و چشم نیازی به خواندن آن ها نیست و فقط می بایست به مطالب اصلی و تیتر های مهم بپردازید.

در هنگام مطالعه با استفاده از تکنیک تندخوانی از هر گونه عاملی که ذهن شما را آشفته می کند و تمرکز حواس شما را از بین می برد دوری کنید.

با دقت فراوان به مطالعه متون با تکنیک تندخوانی بپردازید که در غیر این صورت باعث یادگیری ناقص شما می شود و چیزی به اندوخته های شما افزوده نمی شود.

نکته: مطمئن باشید با استفاده از تکنیک تندخوانی چندین پله به بالا خواهید رفت و تعداد مرور های بیشتری را در دروس مختلف از این پس تجربه می کنید.

شاید این موارد رو دوست داشته باشی

نظر خودت رو ارسال کن

نظر شما چیه؟ همین الان نظرت رو برای ما ارسال کن

4 نظرات
 1. علیرضا می گوید

  سلام.وقت تون بخیر
  مطالب واقعا مفیده.خداقوت
  من واقعا از کندخوانی و وسواسی مطالعاتی ک دارم رنج میبرم بیش از چهل دیقه طول میکشه تا یه صفحه رو بخونم و ازش رد شم.واسه همین خیلی از برنامه کانون عقب موندم )-:
  روحیه مو از دست دادم…
  بخاطر همین کندخوانی نتونستم خلاصه نویسی هم کنم.و هر بار برمیگردم عقب…اگه میشه .بیشتر راهنماییم کنید.چطوری خلاصه نویسی کنم؟؟؟؟؟؟ممنون مشم

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام علیرضا جان
   وسواس مطالعاتی یکی از مشکلاتی هست که با تمرین و تکرار زیاد برطرف میشه و مدت زمان درمانش کمی طولانی هست.
   یک روش که خیلی میتونه کمک کننده باشه تکنیک ایجاد اضطرار هست، یعنی شما با این تصور که زمان برگزاری کنکور خیلی بهت نزدیکه حس فوریت در انجام عمل داری و از تمام توانایی ذهنیت استفاده میکنی تا مطالب رو خیلی خوب و سریع تر بخونی. کرنومتر میتونه تو انجام این تکنیک کمکت کنه. در مورد خلاصه نویسی مطالب زیادی منتشر شده تو قسمت جستجو خلاصه نویسی رو سرچ کن. در مطالب بعدی در این مورد بیشتر صحبت میکنیم همراه ما باش. پیروز باشی و تندرست

  2. زهرا می گوید

   دوست عزیز سلام ..منم ابتدا دقیقا مثل شما بودم ….
   متن هایی رو انتخاب کردم و سعی می کردم درابتدا اینو به خودم بگم که باید یه دور همینطوری از رو متن بخونم حتی اگر جایی رو اصلا متوجه نشم ..فعالیت هایی رو برای افزایش تمرکز انجام دادم والبته هنوز هم انجام میدم چون کاملا به روال عادی برنگشتم …الانم رنج میبرم ولی نسبت به قبل خیلی بهترشدم ..من بلند خوانی هم داشتم ..پس پیشنهاد میکنم
   ۱_روی بحث تمرکزت کارکن (مراقبه’تقویت حواس پنجگانه,,یوگا,,انجام اعمال عبادی مثل نماز)
   ۲_اول یه دور متن مورد نظرت را بخون با سرعت نسبتا سریع ..اگر خیلی جاها رو نفهمیدی مهم نیست چون چند باره قراره بخونی …چه اشکالی داره که یه مطلب رو چند بار بخونی ولی سریع …ولی اینکه هرجایی از متن سرعت متفاوتی میخواد اگر جایی رو احساس میکنی نیاز به تفکر عمیق داره علامت بزن وبعدا بهشون رسیدگی کن …

 2. یکی از نواده ها می گوید

  سلام. من واقعا تو این قضیه ضعف دارم ): ممنون اینم عالی بود مثله همیشه(: