خانه / مشاوره / مشاوره کنکور / مشاوره انگیزشی / هنوز هم برای قبولی در پزشکی و دندانپزشکی دیر نیست

هنوز هم برای قبولی در پزشکی و دندانپزشکی دیر نیست

هنوز برای قبولی در پزشکی و دندانپزشکی دیر نیست

کم کم به شروع مباحث پیش دانشگاهی دوم نزدیک میشیم. داوطلبای عزیز کنکور سراسری چیزی در حدود ۷ ماه فرصت مطالعاتی را گذرانده اند. در این بین همه جور داوطلبی داشته ایم.

 • عده ای بسیار منظم و پای بند به برنامه ریزی خود به پیش رفته اند و علاوه بر مطالعه هدفمندی که داشته اند نتایج دلخواهی هم کسب کرده اند.
 • اما عده ای دیگر با وجود ساعات مطالعاتی مناسب اما نتایج دلخواه در آزمون های آزمایشی خود به دست نیاورده اند و دل سرد شده اند این دست داوطلبان در مواردی مثل هنر آزمون دادن یا نحوه مطالعه صحیح دروس اشکال دارند و درگیر حواشی کنکور شده اند و به نوعی از مسیر اصلی خارج شدند.
 • برخی دیگر از داوطلبان هنوز که هنوزه سنگ هاشون رو با خودشون وا نکندند و مطالعه خوبی تا به این جای کار نداشته اند.

روی صحبت ما با شماست، شماهایی که فکر می کنید به آخر خط رسیدید آقا پسرهایی که اکثرا نا امید شده اند و حتی به فکر خدمت سربازی افتادند و دختر خانم هایی که امسال رو از دست رفته می دانند و دلخوش به کنکور سال بعد روز ها را سپری می کنند.

واقعیتی که وجود داره این است که شاید دیگر امکان رتبه زیر ۱۰۰ آوردن کمی دشوار باشد ولی با شروع مطالعه از همین لحظه هم خواهید توانست نتیجه دلخواه را کسب کنید و روی صندلی یک رشته دانشگاه خوب برای خودتان حساب باز کنید.

اینکه میگم میتونید بی دلیل نیست بزارید نگاهی به مباحث آسان کنکور بندازیم تا بیشتر به عمق مسئله پی ببریم:

ادبیات و زبان فارسی:

داوطلبان با مطالعه لغات و تاریخ ادبیات و همچنین کار کردن روی مبحث قرابت معنایی که به جرات می توان گفت جزو سه مبحث آسان ادبیات کنکور است می توانند برای درصد ۶۰ بجنگند. کافیست از همین الان شبی ۲۰ دقیقه به مطالعه لغات و ۱۵ دقیقه به خواندن شعر و تمرین تست های سال های گذشته بپردازید و به راحتی به این درصد برسید.

عربی:

برای درس عربی داوطلبان بر روی مبحث ترجمه که ۸ سوال دارد و قواعد که ۸ سوال دارد تمرکز کنید که مجموعا ۶۴ درصد قابل دست یافتن است.

دین و زندگی:

جزو دروسی است که حتی افرادی که خوب هم مطالعه کرده اند نیز باید از این جای کار به بعد بیشتر مرور کنند چرا که جزو دروس حفظی و فرار است و مطمئن باشید در این درس می توانید به فکر درصد های بالا باشید فقط کافیه با تست های سال های اخیر آشنا شوید و به اون سبک مطالعه کنید. برای این درس درصد خاصی مشخص نمی کنیم چون درصد ۱۰۰ هم از همین جای کار دست یافتنی است.

زبان انگلیسی:

در این درس خیلی از داوطلبان از رو به رو شدن با متن های ردینگ وحشت دارند. در درجه اول بهتر است مبحث گرامر و لغات را به خوبی یاد بگیرید و در صورت نیاز فقط متن کلوز تست را نیز تمرین کنید. چیزی در حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد با کار کردن بر روی این مباحث به دست می آید.

فیزیک:

با تسلط کامل بر مباحث زیر در درس فیزیک درصدی تا حدود ۵۰ الی ۶۰ درصد را برای خود میتوانید تصور کنید.

مباحث پیش ۲

مباحثی مثل خازن و بردار ها

بعضی از سر تیتر های مبحث حرکت شناسی

تست مبحث موج و مبحث مغناطیس و الکترومغناطیس

تست مبحث گرما و قانون گاز ها

ریاضیات:

در درس ریاضی مباحثی مثل آمار، احتمالات، دنباله، لگاریتم، ماتریس و تست هایی مثل مشتق و حد مباحث آسان و مرتبطی هستند که جای کار زیادی ندارند و می شود به این مباحث تسلط پیدا کرد و درصد ۳۵ تا ۴۵ درصد رو کسب کرد.

شیمی:

در چند سال اخیر طراحان کنکور سراسری توجه بیشتری به مسائل و تست های استدلالی دارند و از درصد تست های حفظی این درس در کنکور کاسته شده است.

با این حال چیزی در حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد تست ها حفظی هستند و با کتاب های موجود در بازار که مختص مباحث حفظی این درس هستند می توانید به این مباحث تسلط پیدا کنید.

از طرفی ۵ تا ۶ تست از مباحث استدلالی و محاسباتی این درس آسان هستند و می شود یا تمرین در همین زمان نیز به آن ها تسلط پیدا کرد. مثل مسائل مباحث فصل اول و دوم شیمی پیش دانشگاهی.

زیست شناسی:

زیست شناسی درسی هست که نیاز به مرور زیاد دارد و نمی شود مشخص کرد که حتما از چه مبحثی چه تستی در چه سطح از درجه سختی طرح می شود. بنابراین مطالعه روزانه این درس را توصیه می کنیم. مطالعه ای با کیفیت خوب و با تسلط کامل روی هر درس.

به کارنامه های کنکور زیر توجه کنید:

داوطلبی از رشته تجربی با درصدهای زیر ظرفیت مازاد پزشکی سبزوار در سال ۹۵ قبول شده است.
ادبيات فارسي ۵۸%
عربي ۵۴%
معارف ۷۴%
زبان ۵۷%
زمين شناسي ۰%
رياضيات ۲۷%
زيست شناسي ۶۲%
فيزيك ۳۶%
شيمي ۳۹%
داوطلبی با درصدهای زیر در دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در کنکور ۹۵ پذیرفته شده است.
ادبيات فارسي ۶۱%
عربي ۴۴%
معارف ۷۳%
زبان ۴۰%
زمين شناسي ۸%
رياضيات ۵۰%
زيست شناسي ۵۶%
فيزيك ۳۸%
شيمي ۴۸%

 

همه این ها رو گفتیم و یاد آوری کردیم که بگیم هنوز دیر نیست هنوز برای قبولی پزشکی و دندون و برق و حقوق دیر نیست و می شود شروع کرد. میشه یکبار دیگه استارت بزنید فقط باید بخونید و امروز و فردا نکنید. الان همین لحظه دقیقا وقت شروع کردنه.

یک ساعت دیگر هم دیر است……

25 دیدگاه

 1. واسه داروسازی چی ؟از الان شروع کنیم قبول میشیم ؟

 2. من سال قبل رتبه م ۳۳ هزار شد.
  امسال شروع کنم از الان کمش ۸ ساعت درس بخونم میتونم دندون قبول شم؟؟؟؟؟

 3. سلام من ازالان شروع کنم میتونم پزشکی پردیس قبول شم؟

 4. من دارم پیش دانشگاهی ریاضی میخونم اما کنکور تجربی میدم زیستو چیکارکنم به نظرتون اصلا پزشکی برای من امکانش هست؟؟؟؟؟؟

 5. سلام. من۲۹ سالمه .تقریبا ۱۰ سال پیش مدرک پیش دانشگاهی رو گرفتم و تموم شده. برای کنکور داروسازی دانشگاه آزاد سال ۹۷ میخوام برنامه ریزی کنم , شدیدن نیاز به راهنمایی دارم تا صد در صد دانشگاه آزاد تهران قبول شم. میشه لطفا راهنماییم کنید

 6. سلام.من خیلی استرس گرفتم.به نظرتون اگه از الان شروع کنم میتونم داروسازی قبول شم?

 7. سلام 😉
  من یه پشت کنکوریم و ۱۸ سالمه ، امسال رتبه م هشت هزار منطقه ی ۲ شد 🙁
  من برا کنکور امسال (۹۵) از اواخر اردیبهشت شروع کرده بودم چون پارسال ایران نبودم اکثرا و پیش دانشگاهی رو میشه گفت سر جمع دو ماه هم تو مدرسه نبودم …
  بهرحال پشت کنکوری موندم و باید برا سال ۹۷ حتما از پزشکی قبول بشم ، چون باید برم آلمان و اونجا هم مدرک قبولی از دانشگاه دولتی رو ازم میخوان …. نمیدونم با این وضع که من پشت کنکوری موندم و با این رتبه بنظر شما اگه از نیمه ی شهریور شروع کنم و تو آزمونای سازمان سنجش شرکت کنم میتونم نتیجه بگیرم ؟

 8. بخوام ميتونم

  سلام من فوق ليسانس زبانم .رشتم تجربي و ميخوام دوباره كنكور بدم براي دندانپزشكي منتها ميگن كتابا كاملا عوض شده و ما نميتونيم ديگه كنكور بديم ايا درسته ؟

 9. سلام من لیسانس مهندسی معماری دارم و رشته تحصیلی تو دبیرستانم تجربی بوده میخوام دوباره کنکور بدم .میتونم رشته پزشکیقبول شم؟

 10. سلام من می خوام فیزیوتراپی شهید بهشتی قبول شم به نظرتون اگه از الان شروع کنم میشه؟

 11. خبری ندارین برای کنکور نظام جدید و مصوبه های تغییر رشته برای کنکور؟؟

 12. سلام من رتبم پارسال ۱۰۰ هزار شد البته کتابامو بازم نکرده بودم همیطوری رفتم سر جلسه و نتیجم افتضاح شدگفتم میشینم از اول شهریور میخونم که چند روز بعد از شروع کردنم متاسفانه پدربرگم فوت کردم من چون خونشون نزدیک خونمون بود همیشه اونجا بودم خیلی دوسشون داشتم و تا اواسط مهر کلا افسرده بودم بعد گفتم شروع کنم بخونم پدربزرگمم راضی نیست دو روز خوندم بعد دیگه هیچی تا الان هیچی به هیچی داروسازی خیلی دوست دارم فقطم میتونم برم دولتی موندم چیکار کنم همیطور میام قشنگ شروع کنم به این که فکر میکنم دیگه وقت ندارم اصلا نمیتونم بخونم خیلی وقتم هدر رفته نمیدونم چیکار کنم ترو خدا بچه هاااا اگه الان شروع کنم میتونم ؟؟؟

 13. مطمئن باشید حق به حق دار نخواهد رسید و در نهایت صندلی های دانشگاه با پول پر میشه ماا و شما هم یا باید بشینیم واسه سالهای بعد بخونیم یا اصلا نریم دانشگاه یا به رشته ای که حقمون نیست و دوست نداریم تن بدیم

 14. دمتون گرم واقعا امید وارم کردید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *