رازهای رسیدن به پزشکی

رازهای رسیدن به پزشکی در زمان محدود باقی مانده که از آن بی خبری

آیا تو کنکور را لِه خواهی کرد؟

کنکور دقیق مثل دو لبه تیز یک شمشیر هست، به هیچ عنوان از کنکور انتظار محبت و مهربانی نداشته باش. کنکور فقط و فقط با افرادی رابطه خوب و نزدیک داره که توانایی مبارزه داشته باشن. افرادی که بلد باشن برای خواسته قلبی خودشون تا جایی که نای نفس کشیدن دارن، تلاش کنن. نه اینکه با وجود زمان باقی مانده، دست از تلاش کشیده باشن و پرچم سفید رو بالا ببرن. در این بازی یا باید ببری یا باید خوشحالی حریف رو از ضربه فنی شدن خودت تماشا کنی و انتخاب با توست که در ماه‌های پیش رو، خودت رو لایق چه برخورد ها و رفتار هایی نشان بدی.

 

در مهرماه 98 کجا خواهی بود؟

 بذار کمی به آینده نه چندان دور سفر کنیم. مهرماه سال نود و هشت. دقیقا کجایی؟ چه حال و هوایی داری؟ خوشحالی و یا به دنبال شب کردن روز ها هستی بدون اینکه ذره ای لذت ببری؟ حتی فکر کردن به اون لحظه هم میتونه ترسناک باشه. تو نمیتونی از هیچ شخصی انتظار محبت داشته باشی، حتی از خودت. مهرماه 98 به همون اندازه که میتونه درجه یک ترین ماه زندگی تو باشه، به همون اندازه هم میتونه سخت و دردناک باشه و البته باید خدا رو شکر کنی که نویسنده داستان آن روزها تو هستی و تو باید انتخاب کنی که چه حال و هوایی رو دوست داری.

 

نه! اینبار کسی برای تو دل نمیسوزونه.

برای تو دو تا خبر دارم…

یه خبر خوب و یه خبر بد!

اگر اجازه بدی از خبر بد شروع کنم. خبر بد اینکه زمان زیادی تا کنکور باقی نمونده. کنکور از اون چیزی که فکرش رو میکنی به تو نزدیک تر شده و به زودی باید ملاقاتش کنی.

اما خبر خوب هم این هست که میتونی با گرفتن یک تصمیم درست به بهترین نحو ممکن از زمان باقی مانده استفاده کنی و در رشته‌های تاپ و دانشگاه‌های برتر ایران قبول بشی. وقتی میگم رشته خوب، منظورم رشته‌هایی مثل پزشکی و دندان پزشکی هست. بله! تعجب نکن، این رو بدون کوچکترین شکی بهت میگم که اگر درست جلو بری سال بعد همین موقع دانشجو پزشکی در یکی از دانشگاه‌های خوب کشور هستی. سال بعد از تصمیم امروزت لذت خواهی برد و با سربلندی در هر جمعی حاضر میشی و از کاری که انجام دادی برای اطرفیانت تعریف میکنی.

واقعا که تعریف کردنی هم هست….

 

آیا میتوان خوش بین بود؟

همون طور که اشاره کردم زمان زیادی تا کنکور 98 باقی نمونده. همین موضوع مثل خوره به جونت افتاده و مدام با خودت به این فکر میکنی که تو این زمان باقی مونده میتونم به موفقیت برسم یا نه؟ میتونم سال بعد مهرماه به رشته مورد علاقم برسم یا نه؟ به دنبال اشخاصی هستی که در این مدت زمان باقی مونده نتیجه گرفته باشن تا بتونی فرمول موفقیت رو ازشون بگیری. اما آیا واقعا راهی هست؟

 

پیوسته راه برو دوست من…

دوست من، کم نبوده و نیستن افرادی که در سال های قبل در زمان های کمتر از این زمانی که تو در اختیار داری به موفقیت های بزرگ دست پیدا کردن، در زمان هایی به مراتب کمتر. این رو یادت باشه که همیشه تو محدودیت ها، فرصت های زیادی برای پیشرفت هست.

کم نبودن افرادی که در مدت زمان کم، با یک مطالعه عالی و با کیفیت به رشته های درجه یکی مثل پزشکی و دندان پزشکی رسیدن. رشته هایی که خیلی از افراد با ماه‌ها انرژی و زمان گذاشتن از رسیدن به اون عاجز هستن.

 

آیا تو پیش از انجام هر کاری، تسلیم شدی؟! (کنکور جایی برای بازنده ها نیست)

باور کن این زمان باقی مونده یه فرصت عالی برای جبران هست…فقط خودت رو باور کن و ایمان بیار به اینکه میشه تو این مدت باقی مونده هم موفق شد مثل خیلی ها که تونستن موفق باشن. مثل رستگار رحمانی رتبه ۱ سال ۸۸

رستگار رحمانی تو یک خانواده ۱۲ نفره که پدرش کارگر ساختمانی بود زندگی میکرد… رستگار از بهمن ماه با معدل پایین برای کنکور استارت زد و رتبه یک تجربی شد! جالبه بدونید این نابغه تا قبل از بهمن دوران سربازی رو طی میکرد.

اینجوریه که بعضی آدما تو کنکور کولاک میکنن. نق زدن رو بزار کنار و خودت رو باور کن و از همین الان دوباره شروع کن…تصور کن آخرین کنکور زندگیته و تو باید هرکاری برای موفقیت لازمه همین امسال انجام بدی. هیچ وقت یه دونده دو ماراتن تو یه مسابقه ۶۰ کیلومتری، وسط مسیر (کیلومتر ۳۰) ناامید نمیشه! چون میدونه هنوز ۵۰ درصد مسیر باقی مونده و ممکنه تو این مسیر خیلی ها جا بزنن و کم بیارن در نهایت فرصت برنده شدن رو به اون بدن!

 

مجالی برای جنگ با خودت

بنابراین از زمان کم گلایه نکن. چیزی که تو باید اون رو تغییر بدی، خودت هستی. باید طرز تفکر درست رو در پیش بگیری و ایمان داشته باشی که میشود. اگر حتی فقط یک نفر هم در چنین زمانی به موفقیت رسیده، پس تو هم میتوانی. فقط جسارت میخواد. جسارت اینکه به روز های گذشته فکر نکنی و بدون توجه به حرف های اطرافیانت، به سمت جلو حرکت کنی. به سمت همون جایی که فکر میکنی به اون تعلق داری و خودت رو لایق اون میدونی. کاری کنی کارستان، جوری که همه انگشت به دهان برای تو سوت بکشن و کف بزنن.

 

پیروزی رو با آنالیز جشن بگیر

برای اینکه در زمان باقی مونده به موفقیت برسی باید چند فاکتور رو رعایت کنی. در این نوشته سعی ما بر این بود تا به نکاتی که میتونه در مدت زمان باقی مانده برای تو راهگشا باشه اشاره کنیم تا با تلاش به هر آن چیزی که فکرش رو میکنی در ماراتن نفس گیر و مهیج کنکور برسی.

داشتن برنامه ریزی خوب متناسب با زمان باقی مانده:

همون طور که خودت هم در جریان هستی، زمان زیادی تا کنکور باقی نمانده و تو نمیتونی این زمان رو بدون داشتن برنامه ریزی و صرفا با داشتن ساعت مطالعه بالا با موفقیت به پایان برسونی. باید از زمان باقی مونده نهایت استفاده رو داشته باشی و مباحث مهم و پر تست کنکور سراسری رو به خوبی مطالعه کنی. برنامه ای درجه یک که برای هر مبحث بر اساس اهمیتی که در کنکور های گذشته داشته و پر تست بودن اون، زمان مطالعه در نظر گرفته باشی. برنامه ای که دقیق مشخص کرده باشه که هر درس رو چطور مطالعه کنی. چه زمانی درسنامه بخونی، چه زمان کتاب درسی رو مطالعه کنی و چه زمانی مرور و تست زنی داشته باشی. باید برنامه‌ای داشته باشی که با مرور ها و تست زنی های زیاد به تو این اجازه رو بده که به تسلط صد در صدی برای مباحثی که مطالعه کردی برسی این نکته رو بهت گوشزد کنم که داشتن یک برنامه ریزی خوب به تنهایی کار ساز نیست و بهتره در کنار برنامه ریزی با یک حامی (مثل مشاور) هم در ارتباط باشی. کسی که به سوالات مشاوره ای تو پاسخ دقیق و کارساز بده و بتونه اگر از لحاظ روحیه قوی نیستی از نظر انگیزشی بهت روحیه بده تا انرژی مطلوبی برای مطالعه کردن داشته باشی.

 

افزایش ساعت مطالعه

هرچه زمان میگذره و به روز های پایانی سال تحصیلی نزدیک میشیم، شرایط اورژانسی تر میشه و طبیعتا زمان ارزش خیلی بیشتری برای ما پیدا میکنه. به همین خاطر از این به بعد باید زمان مطالعاتی خودت رو تا جایی که میتونی بالا ببری. مطالب از این به بعد بیشتر در خاطرت میمونه و خیلی بهتر میتونی ازشون استفاده کنی و دلیل این امر هم فاصله کمی هست که تا کنکور در اختیار داری. در این بازه زمانی باید در کنار کیفیت بالای مطالعه ساعت مطالعه خودت رو تا جایی که امکان داره بالا ببری. یکی از کارهایی که میتونی برای افزایش ساعت مطالعه انجام بدی، استفاده از زمان‌های مرده ای هست که در طول روز داری. زمان هایی مثل منتظر ماندن در ایستگاه های مترو و یا اتوبوس، صبح قبل از خوردن صبحانه، زمانی که برای دیدن تلوزیون و یا انجام دادن کارهای غیر ضروری، هدرشون میدی میتونن به ساعت مطالعه تو افزوده بشن. این موضوع رو همیشه به یاد داشته باش که تک تست ها صندلی تو رو در دانشگاه های کشور عوض میکنن. بنابراین باید به این درک برسی که یک تست هم یک تست هست و میتونه آینده تحصیلی تو رو به طور کامل عوض کنه.

 

مهندسی منابع

طبیعتا با توجه به زمان کمی که باقی مونده، تو نمیتونی همه منابعی که برای یک درس داری رو مطالعه کنی. این کار باعث میشه زمان رو از دست بدی و از طرفی چون نمیتونی همه کتاب ها رو مطالعه کنی، دچار استرس و اضطراب میشی که عامل فوق العاده خطرناکی برای عدم موفقیت در کنکور به حساب میاد. پس حساب شده عمل کن و تصمیم درست رو بگیر. بارها در سایت مشاوره کنکور محصل ایرانی گفتیم که برای هر درس فقط و فقط یک منبع کمک آموزشی رو انتخاب کن و تمام تمرکزت رو بر روی همون کتاب بزار. کتاب درسی در کنار یک کتاب کمک آموزشی میتونه نیاز تو رو به طور کامل برطرف کنه. بعد از انتخاب کردن منبع کمک آموزشی مناسب، مابقی منابع رو از محلی که مطالعه میکنی دور کن و در مکان دیگه‌ای قرار بده تا حواست رو به خودش جلب نکنه. در مورد تست زنی هم باید یک نکته خیلی مهم رو بهت بگم. اینکه از الان به بعد بهتر هست که به جای تمرکز بر روی تست های تالیفی، روی تست‌های سراسری حساب باز کنی و این تست ها رو چندین و چند بار پاسخ بدی. تست‌های تالیفی برای درسی مثل زیست میتونه بهت کمک کنه بنابراین برای زیست هم تست سراسری و هم تالیفی بزن و برای مابقی درس ها تست‌های سراسری رو در اولویت قرار بده.

 

تعطیلات نوروز

یکی از فاکتور های مهمی که برای جبران زمان از دست رفته در این بازه از سال در اختیار تو قرار میگیره، تعطیلات نوروز هست. اکثر داوطلب های نظام جدید تا قبل از تعطیلات عید زمان زیادی رو در مدرسه هستن و طبیعتا فرصت آن چنانی برای مطالعه ندارن، اینجاست که تعطیلات نوروز میتونه ارزش خودش رو به وضوح بهت نشون بده. چیزی در حدود 1 ماه در منزل هستی و میتونی با یک ساعت مطالعه خوب طبق برنامه ریزی اصولی، خیلی از کم کاری های ماه های قبل رو جبران کنی و با ادامه روند خوب خودت در دو ماه پایانی، نتیجه خیلی خوبی بگیری.

 

توجه به دروس عمومی

دروس عمومی به دلیل ماهیتشون فرار هستن. این موضوع باعث میشه اکثر مطالبی که میخونی رو از یاد ببری و دچار استرس بشی و با خودت فکر کنی که هیچ مطلبی رو نتونستی خوب یاد بگیری. اما از الان به بعد داستان کلا عوض میشه. با توجه به زمان کمتری که تا کنکور وقت داری، میتونی با یک مطالعه با کیفیت اکثر مطالب رو به خاطر بسپاری و در آزمون‌ها به بهترین نحو ممکن از دانسته‌های خودت استفاده کنی. دروس عمومی میتونه برگ برنده تو در آزمون سراسری باشه. در برنامه ریزی کنکور خودت سعی کن برای این برگ برنده تلاش کنی و به موقع ازش پرده برداری.

 

اجازه بده که خیلی ساده بهت بگم که باید چکار کنی، از همین امروز که داری این متن رو میخونی یک تصمیم جدید و درست میگیری، تصمیمی با این مضمون، که من انجامش میدم. هر چقدر هم که سخت و دشوار باشه…

به تو قول میدم که در نهایت تو فاتح قله‌های پیروزی خواهی بود..

برای اسم داستان موفقیت تو نامی به ذهنم رسید: وقتی من شروع کردم

با این مقدمه: حالا کسی از روز های بی فروغ اول سال حرف نمیزند

در آخر برایت آرزوی بهترین ها را می کنم و امیدوارم هر جا که هستی و با هر وضعیت درسی که داری محکم و قدرتمند جلو بری بدون اینکه لحظه ای از انجام کار بزرگی که می کنی ناامید بشی.  اگر سوالی داری خوشحال میشم با آیدی تلگرامی زیر در ارتباط باشی

https://telegram.me/mohaselirani_supp

32 پاسخ

نظر خودت رو بنویس

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند