تاثیر معدل در کنکور سال ۹۸ چگونه خواهد بود

تاثیر معدل در کنکور سال ۹۸ چگونه خواهد بود

بعد از کش و قوس های فراوان بالاخره طی هفته های  قبل، از سوی سازمان سنجش اعلام شد که تاثیر معدل در کنکور سراسری سال ۹۸ برخلاف سال های قبل به صورت قطعی خواهد بود.

و اما متن خبر منتشر شده از زبان رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور به شرح زیر بود:

در هفته گذشته کمیته سنجش و پذیرش دانشجو تشکیل جلسه داد و میزان سوابق تحصیلی دانش‌آموزان در امتحانات نهایی را ۲۰ درصد قطعی و ۱۰ درصد مثبت تصویب کرد. این ۳۰ درصد برای داوطلب های نظام قدیم مربوط به امتحان هایی هست که در خرداد ماه سال ۹۸ امتحان میدن و برای داوطلب های نظام قدیم مربوط به امتحانات سال سومی هست که امتحانش رو دادن . البته ناگفته نماند برای داوطلب های نظام قدیم علاوه بر این، ۵ درصد هم امتحانات نهایی پیش دانشگاهی تاثیر مثبت دارد.

تفاوت تاثیر مثبت معدل و تاثیر قطعی معدل:

تا قبل از این قانون جدید، در سال های اخیر تاثیر معدل در کنکور سراسری به صورت مثبت بود، به این صورت که اگر معدل در نتیجه داوطلب تاثیر مثبتی داشت، معدل تاثیر داده میشد و اگر که معدل در نتیجه داوطلب در کنکور اثر منفی داشت، معدل تاثیر داده نمیشد. اما در تاثیر قطعی، با توجه به نمرات شما (چه خوب و چه بد) معدل بر نتیجه کنکور شما تاثیر خواهد داشت.

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در این رابطه گفت: دروس امتحانات نهایی دانش‌آموزان در این جلسه مشخص شد و ما درس‌هایی را که روی سوابق تحصیلی دانش‌آموزان تأثیرگذار است بر اساس بررسی های کارشناسی که در دبیرخانه انجام شده بود را پیشنهاد کردیم. عناوین دروس و تعداد دروس باید در شورای عالی آموزش پرورش تصویب شود و پس از تصویب اطلاع رسانی می شود که این مصوبه در راستای اجرای قانون سنجش و پذیرش است.

به گفته خدایی، این امتحانات نهایی برای خرداد ۹۸ برگزار می شود و برای پایه دوازدهم عناوین دروس اعلام می شود، همچنین ضرایب دروس کنکور برای دروس متناظر امتحانی همان ضرایب خواهد بود و تغییری ندارد.

انتشار این خبر اعتراضات خیلی زیادی رو در پی داشت. اکثر داوطلب های کنکور سراسری، چه داوطلب های نظام جدید و چه داوطلب های نظام قدیم نسبت به این تصمیم بسیار معترض و خشمگین بودند. مطمئنن بخش اعظمی از این اعتراضات به این علت هست که از نحوه تاثیر معدل اطلاعات درستی ندارید.

نحوه تاثیر معدل در کنکور سراسری:

در درجه اول این نکته رو بدونید که رتبه بندی داوطلبین در کنکور سراسری بر اساس تراز انجام میشه و نه درصد.

در درجه دوم باید بدونید که نمره هر درس برای همون درس در کنکور سراسری محاسبه میشه. مثلا نمره درس ریاضی برای درس ریاضی و نمره درس شیمی برای درس شیمی محاسبه میشه و معدل کل شما در امتحانات نهایی برای تاثیر قطعی در کنکور سراسری اهمیتی نداره.

تاثیر معدل در کنکور سراسری فقط و فقط بستگی به تراز و ارزشی اون نمره داره. به عنوان مثال ممکنه شما برای درس عربی در امتحانات  نهایی نمره ۱۸ کسب کنید در حالی که در کل کشور اکثرا نمرات پایین ۱۸ داشتن و فقط تعداد کمی از دانش آموزان تونستن به نمره ۱۸ برسن و در درس زبان انگلیسی نمره ۲۰ به دست بیارید و این در حالی باشه که اکثر داوطلبین در کشور به نمره ۲۰ رسیدن. در این مورد تاثیر نمره ۱۸ در درس عربی برای کنکور شما بیشتر از نمره ۲۰ برای درس زبان خواهد بود چرا که ارزش نمره ای که در درس عربی با توجه به سخت بودن این درس گرفتید، بیشتر بوده است.

 

از این به بعد داوطلب های آزمون سراسری، علاوه بر مطالعه کنکور باید برای آمادگی در امتحانات نهایی هم مطالعه تشریحی و دقیق داشته باشن که این موضوع ممکنه یک مقدار شرایط رو برای داوطلب سخت کنه.

ولی این نکته رو فراموش نکنید که این شرایط برای همه داوطلبین به یک شکل هست و اگر سختی ای در کار باشه برای همه است. پس توصیه ای که برای شما داریم این هست که به دور از حواشی فقط و فقط بر روی شروع هرچه زود تر و با جدیت تمام تمرکز کنید. مطمئن باشید حتی داوطلب هایی که در امتحانات نهایی فوق العاده قوی ظاهر شدن هم باید این مسیر رو طی کنن و کنکور مهم ترین رکن برای قبولی شما در رشته و دانشگاه مورد علاقتون هست.

 

این نکته رو هم در نظر داشته باشید که ممکنه این قانون برداشته بشه، هرچند که احتمالش خیلی پایین هست و باید منتظر بمونید تا دفترچه کنکور منتشر بشه تا از ریز جزئیات باخبر بشید.

 

نکته مهم برای عزیزانی که تمایل دارن در رشته ای غیر از رشته مدرک دیپلمشون در کنکور سراسری شرکت کنن:

به عنوان مثال فرض کنید شما تا سال سوم دبیرستان در رشته ریاضی تحصیل کردید و دیپلم خودتون رو هم در رشته ریاضی گرفتید اما در کنکور سراسری امسال قصد دارید در رشته تجربی شرکت کنید. در این صورت هم نمرات شما در امتحان نهایی سال سوم در نتیجه کنکورتون تاثیر قطعی خواهد داشت ولی هنوز درصد دقیق این تاثیر مشخص نیست و باید منتظر دفترچه کنکور سراسری بمونید تا از درصد تاثیر قطعی به طور دقیق اطلاع کسب کنید. در این صورت چون شما در امتحانات نهایی سوم درس زیست نداشتید ولی در کنکور سراسری این درس رو دارید باید بدونید که برای درس زیست شناسی فقط و فقط درصد و تراز کنکور شما اهمیت خواهد داشت.

اگر دنبال راه جبران هستید

دوستان کنکوری از ترمیم معدل غافل نشید. شما میتونید برای همه درس هاتون در طرح ترمیم معدل شرکت کنید.ه یچ محدودیتی برای شرکت در طرح ترمیم معدل وجود نداره و میتونید برای هر تعداد درس که دوست دارید مجدد امتحان بدید. اگر برای انجام این کار تمایل دارید بهتره هرچه سریعتر به اداره آموزش و پرورش منطقه‌ای که در اونجا تحصیل میکنید، مراجعه کنید تا از شرایط و زمان برگزاری این امتحانات اطلاعات دقیق کسب کنید. البته یکی از مشکلات این کار از دست دادن زمان هست!

 

اطلاعیه سازمان سنجش در این رابطه

الف- آزمون سراسري سال ۱۳۹۸

۱- در سال ۱۳۹۸، سنجش با دو آزمون جداگانه (دو مجموعه سوال) مطابق موارد ذيل انجام مي‌شود، ضمناً از مباحث مشترک دو نظام آموزشی قدیم و جدید (۳-۳-۶) ، سوال یکسان طرح خواهد شد.

• يك آزمون (يك مجموعه سوال) براي دانش‌آموزان نظام‌ قديم

• يك آزمون (يك مجموعه سوال) براي دانش‌آموزان نظام‌ جديد (۳-۳-۶)

توجه: داوطلبان با توجه به اينكه فارغ‌التحصيل نظام قديم يا نظام جديد آموزشي هستند لزوماً بايد در آزمون مربوط به نظام آموزشي كه در آن فارغ‌التحصيل شده‌اند، شركت نمايند.

۲- نمرات دو گروه داوطلبان نظام قديم و نظام جديد تراز شده و گزينش به‌صورت رقابتي براساس نمره‌كل‌نهايي در زيرگروه مربوطه و ساير شرايط و ضوابط آزمون سراسري انجام مي‌شود. به عبارت ديگر ظرفيت مجزا براي داوطلبان نظام قديم و نظام جديد تخصيص داده نمي‌شود.

۳- در آزمون سراسري سال ۱۳۹۸، میزان تاثیر سوابق تحصیلی، حداكثر ۳۰ درصد است و ۲۰ درصد با تاثیر قطعی و ۱۰ درصد با  تاثیر مثبت اعمال مي‌شود به‌طوري‌كه:

الف- آن دسته از ديپلمه‌هاي رياضي و فيزيك، علوم تجربي، علوم انساني و علوم و معارف اسلامي كه ديپلم خود را سال ۱۳۹۸ و در نظام آموزشي جديد (۳-۳-۶) اخذ نموده و امتحانات دروس پايه دوازدهم آن‌ها به صورت نهايي، سراسري و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي بوده و سوابق تحصيلي موجود ديپلم (پايه دوازدهم- سال سوم آموزش متوسطه نظام جديد ۳-۳-۶) به ميزان حداكثر ۳۰ درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب است كه ۲۰ درصد به صورت تأثير قطعي و ۱۰ درصد به صورت تأثير مثبت در نمره‌كل نهايي آنان لحاظ  مي‌شود.

ب-  آن دسته از ديپلمه‌هاي رياضي و فيزيك، علوم تجربي، علوم انساني و علوم و معارف اسلامي كه ديپلم خود را از سال ۱۳۸۴ الي ۱۳۹۷ اخذ نموده اند و امتحانات يك‌ يا چند درس آنها به صورت نهايي، سراسري و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي بوده و سوابق تحصيلي موجود ديپلم (پايه يازدهم-سال سوم آموزش متوسطه نظام قديم) به ميزان حداكثر ۲۵ درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و داوطلبان داراي مدرك پيش‌دانشگاهي رياضي و فيزيك، علوم تجربي، علوم انساني، علوم و معارف اسلامي و هنر كه مدرك دوره پيش‌دانشگاهي خود را از سال تحصيلي ۹۱-۱۳۹۰ اخذ نموده‌اند و امتحانات يك يا چند درس آنها به صورت نهايي، سراسري و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي بوده و سوابق تحصيلي موجود دوره پيش‌دانشگاهي (پايه دوازدهم-سال آخر آموزش متوسطه نظام قديم) به ميزان حداكثر ۵ درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب است. در مجموع ميزان تاثير سوابق تحصيلي حداكثر ۳۰ درصد است كه  ۲۰ درصد به صورت تأثير قطعي  و۱۰ درصد به صورت تأثير مثبت در نمره‌كل نهايي آنان لحاظ  مي‌شود. به عبارت ديگر ميزان تاثير قطعي سوابق تحصيلي ديپلم حداكثر ۱۶/۶۷ درصد و ميزان تاثير قطعي سوابق تحصيلي پيش‌دانشگاهي حداكثر ۳/۳۳ درصد مي‌باشد و درصورتي كه سوابق تحصيلي تاثير مثبت داشته و باعث افزايش نمره كل شود، به تفكيك براي ديپلم حداكثر ۸/۳۳ و براي پيش‌دانشگاهي حداكثر ۱/۶۷ افزايش خواهد يافت. درصورت عدم وجود تاثير مثبت، ملاك نمره كل حاصل از آزمون و ميزان تاثير قطعي سوابق تحصيلي ديپلم و پيش‌دانشگاهي ( حداكثر به ميزان ۲۰ درصد طبق موارد مذكور) خواهد بود.

ج- سایر دیپلمه‌ها (غير از بندهاي الف و ب) مشمول اعمال سوابق تحصيلي نيستند.

توجه۱: اطلاعات بيشتر درخصوص ميزان و نحوه تاثير سوابق تحصيلي در دفترچه راهنماي ثبت‌نام آزمون سراسري ارائه مي‌شود.

توجه۲: وزارت آموزش‌ و پرورش امكان جبران سوابق تحصيلي ديپلم و سوابق تحصيلي پيش‌دانشگاهي را براي فارغ‌التحصیلان دوره متوسطه نظام قبلي که حداکثر تا سال ۱۳۹۷، مدرك ديپلم يا پیش‌دانشگاهی خود را اخذ کرده اند، براي سال ۱۳۹۸ فراهم مي‌كند.

۴- عناوین دروس پایه دوازدهم دوره دوم متوسطه مرتبط با هر گروه آزمایشی آزمون سراسري كه وزارت آموزش و پرورش امتحان آن‌ها را به صورت نهايي برگزار مي‌كند، پس از تصویب در شورای عالی آموزش و پرورش، براي اعمال سوابق تحصيلي، اطلاع‌رساني خواهد شد.

۵- فهرست منابع سوالات آزمون براي داوطلبان نظام قديم  و نظام جديد (۳-۳-۶)  متعاقباً اعلام خواهد شد.

۶- دانش‌آموزان ديپلم فني و حرفه‌اي و كارودانش مي‌توانند در آزمون سراسري شركت كنند. اين دانش‌آموزان در صورت تمايل به اعمال سوابق تحصيلي بايستی در امتحان نهايي دروس شاخه نظري گروه آزمايشي مربوط شركت كنند، در غيراينصورت مشمول اعمال سوابق تحصيلي نيستند و نمره آزمون سراسري ملاك عمل است.

۷- معيار پذيرش براي رشته‌هاي صرفاً براساس سوابق تحصيلي معدل كتبي پايه دوازدهم براي دانش‌آموزان نظام جديد (۳-۳-۶)  و معدل كتبي ديپلم (سال يازدهم) براي دانش‌آموزان نظام قبلي است.

۸- دانش آموزان داراي ديپلم علوم و معارف اسلامي كه در گروه آزمايشي علوم‌انساني آزمون سراسري شرکت مي‌کنند، به جای پاسخ گویی به سوالات دروس «تاریخ ۱،۲،۳» و «عربی ۱،۲،۳» دفترچه اختصاصي گروه علوم انسانی، به سوالات «تاریخ ۱،۲،۳ اختصاصی» و «عربی ۱،۲،۳  اختصاصی» که مربوط به دروس متوسطه دیپلم علوم و معارف اسلامی است، پاسخ ‌مي‌دهند. سوالات ساير دروس امتحاني همان سوالات گروه آزمايشي علوم انساني خواهد بود.

شاید این موارد رو دوست داشته باشی

نظر خودت رو ارسال کن

نظر شما چیه؟ همین الان نظرت رو برای ما ارسال کن

14 نظرات
 1. محمد می گوید

  بابا من چه گناهی کردم که باید نمرات بد دیپلمم تا عبد باهام باشه از شانس بد تصادف کرده بودم . این تاثیر معدلم حالوحواش مثل سهمیه فرزندان هیت علمیه . ما فرزندان هییت کارگران بریم بمیریم

 2. مرتضی می گوید

  سلام من رشتم تا سال چهارم دبیرستان علوم تجربی بوده . ولی تو سال ۹۸میخوام تو رشته انسانی کنکور بدم . الان تکلیف من چی میشه دقیقا

 3. علی می گوید

  به نام خدا. با درود. تاثیر قطعی معدل دقیقا مصداق ناعدالتی و بی رحمی و ستمگری است. اینکه چه کسی معلمت باشه و با چه سطح سواد و دانشی، کدام مدرسه باشی و جو کلاس چطور باشه، حوزه امتحانی چه کسی برگه ها رو تصحیح کنه، ناظر و بازرس و… حوزه چه کسانی باشن
  در همه جا فرق داره
  و تفاوت بین شهرهای بزرگ مثل تهران و اصفهان و شیراز و… با شهرای کوپیک خیلی زیاده

  تاثیر معدل حتی نباید مثبت هم باشه چه برسه به قطعی
  حتی اگر تاثیر مثبت باشه دیگه به هیچ وجه نباید قطعی بشه

  اینها دقیقا دارن ستمگری و ناعدالتی می کنن

  بهترین ملاک برای سنجش سطح دانش در ایران فعلا کنکوره نه تاثیر معدل
  کنکور تقریبا شرایط یکسانه و بستگی به خوده داوطلب داره که موفق بشه
  ولی امتحان نهایی فاکتورهای زیادی دخیل هستن

  امیدوارم تاثیر قطعی معدل که کاملا ناعدالتی و ناحق است برداشته بشه

  به امید موفقیت و سربلندی شایستگان و تلاشگران
  یا حق

 4. فروزان می گوید

  آخه این چه وضعشه؟ من سه سال پیش فارغ التحصیل شدم و دوباره تصمیم گرفتم بعد از سه سال کنمور بدم و اونموقع اصلا درسم خوب نبود. اصلا دلسرد شدم که کنکور بدم. با این وضعیت هر چه قدر هم کنکورم رو خوب بدم، نمره های دبیرستانم منو میکشه پایین. خیلی اعصابم خورده.

  1. زانکو می گوید

   منم همینو میگم واقعنم همینطوره

 5. داریوش می گوید

  دیگه دارم از دست این نظام آموزشی که سالیان ساله همه رو کرده موش آزمایشگاهی خسته میشم… به خدا دیوانه کننده ست من ۱۲ سال پیش که دیپلم رو گرفتم اصلا به زور درس میخوندم و هم سر کار میرفتم هم شبانه امتحان میدادم … بعد از سال ها عزم خودمو جزم کردم که مثلا کنکور بدم و بهترین رتبه رو کسب کنم و گذشته رو جبران کنم … و اینا تازه میان میگن ۳۰ درصد تاثیر معدل اونم مثبت نه قطعی… مثل آب خوردن

  1. مهران می گوید

   بخدا وقتی تو مناطق محروم باشی اونوقت میفهمی ۱۶ی که پیش گوسفند و تو کار ب وده از بیستی که.پ ای ک ولر ب وده با ارزش تره

 6. احمد می گوید

  سلام خدمت دوستان بهترین راه برای اعتراض این هست که به سایت دیوان عدالت اداری برید و اونجا اعتراض خودتون رو بگید و شماره مسِولین را از اینترنت پیدا کنید و به اونها پیامک بزنید تا نتیجه بگیریم و گرنه با نشستن کاری جلو نمیره مرسی

 7. زهرا می گوید

  خاك تو سرتون با اين قانوناي مسخرتون
  فك كن نمرات مدرسه كه بيشتر از نصفشون با تقلب بيست ميشن
  واااي خداي من ….

 8. آرمین می گوید

  سلام فونت هایی که در pdf این قسمت :
  http://irmohasel.com/planning-ebook/
  استفاده کردید میتونید اسم هاشون رو بهمون بگید
  ممنون میشم …

  سایتتون خیلی بدردم خورد رتبه ۷۹ ریاضی شدم .

 9. کتی می گوید

  خوشبحال اونایی که سوالارو خریدن با معدل‌های بالا قبول شدن

 10. mohamad می گوید

  بی عدالتی محض واقعا چرا باید مسئولین انقدر دانش آموزارو عذاب بدن

  1. دختر افسرده می گوید

   کسی حرف ما رو نمیشنوه همه کر شدن

   1. زانکو می گوید

    خدایی من الان فهمیدم که این طرح تاثیر قطعی واسه نظام قدیم هم هست . بخدا اگه میفهمیدم همه امتحانامو ۲۰ میکردم/ممنون از مسئولین که انقد زووووود خبر دادن/بیخیال ترمیم نمره هم باشین که وقتش تموم شده اگرم نشده واسه هر درس باید بپردازین . به سرم زده بیخیال کنکور بشم .