مقایسه بهترین منابع ریاضی کنکور تجربی

بررسی منابع ریاضی تجربی

آمار بالای درصدهای صفر و حتی منفی در کنکور برای درس ریاضی نشان می‌دهد یکی از چالش‌های کنکوری‌های تجربی کنار آمدن با درسی مثل ریاضی است. داشتن پایه ضعیف و جدی نگرفتن یادگیری مفاهیم ریاضیات در سال‌های گذشته باعث شده تا علاقه کمی برای خواندن و حل مسائل در دانش آموزان تجربی وجود داشته باشد. کم نبودند کنکوری‌هایی که به علت قوی بودن در درس‌های ریاضی و فیزیک نتایج شگفت آورری کسب کردند. اگر رشته‌های تاپ تجربی مثل پزشکی را دوست دارید، باید با ریاضی آشتی کنید. ترس دست به قلم شدن برای حل تست های این درس را کنار بذارید. ما در این نوشته سایت محصل ایرانی می‌خواهیم با بررسی  منابع ریاضی موجود در بازار به شما در انتخاب منبع ایده آل کمک کنیم.

منابع ریاضی

بهترین منابع ریاضی کنکور تجربی

منابع ریاضی: جامع خیلی سبز

از جمله منابع ریاضی جامع خیلی سبز است که با محوریت تست و آموزش نوشته شده و جایگاه خوبی در بین کنکوری‌ها برای خودش دست و پا کرده!

شما با مطالعه این کتاب جامع تمامی نیازهای خودتان برای درس ریاضی را پوشش می‌دهید. قالب کلی کتاب به این شکل است که مباحث یک فصل در کادرهای آموزشی همراه با مثال توضیح داده می‌شود و سپس تست‌های مربوط به آن کادر آموزشی بررسی می‌شود.

انتهای هر فصل به پاسخ نامه تشریحی تست‌ها اختصاص داده شده است. پاسخ‌های بسیار عالی برای یک تست از ویژگی‌های خوب این کتاب است.

درسنامه‌ها در ویرایش جدید این کتاب (جلد بنفش رنگ) خیلی کامل تر و عمیق تر نسبت به کتاب قبلی (سبز رنگ) شده است. تست‌های هم سطح  کنکور جای تست‌های الکی دشوار را گرفته‌اند. سوالات این کتاب شامل تست‌های تالیفی، سنجش، سراسری و تمرین‌های کتاب درسی است.

برای چه کسانی مناسب است؟

کسانی که پایه درس ریاضی نسبتا متوسطی دارند می‌توانند از این کتاب استفاده کنند. این کتاب شما را تا مرز آمادگی ۷۰ درصدی خواهند رساند. اگر به دنبال کتابی با درسنامه عالی هستید در انتخاب این کتاب شک نکنید (البته ویرایش جدید آن)

نکات مثبت:

درسنامه های عالی و پر مثال با رویکرد کتاب درسی باعث با ارزش تر شدن این کتاب شده

تست‌های طراحی شده از تمرین‌های کتاب درسی نکته ای است که نشان می‌دهد هدف این کتاب کار کردن در سطح کنکور است

پاسخنامه تشریحی فوق العاده این کتاب که نشان از این دارد برای طرح هر سوال واقعا کار شده

نکات منفی:

نویسنده می‌توانست تست های جدید تر و به روز تر از ویرایش قبلی کتاب به این مجموعه اضافه کند چرا که هر ساله شاهد ایده‌های جدید در سوالات کنکور هستیم.

منابع ریاضی

منابع ریاضی: میکرو گاج

انتشارات گاج برای درس ریاضی تجربی چندین جلد کتاب کار کرده است که ما در این نوشته قصد داریم کتاب میکرو ریاضیات پیش دانشگاهی ۱ و ۲ و پایه را همراه با کتاب جامع IQ ریاضیات مورد بررسی قرار بدهیم.

میکرو ریاضیات پایه و پیش دانشگاهی

گاج ۳ کتاب میکرو ریاضیات در رشته تجربی دارد. کتاب میکرو ریاضیات پایه گاج که مباحث ریاضی سال‌های دوم و سوم دبیرستان و هم چنین هندسه و آمار را در یک مجموعه برای کنکوری‌ها جمع کرده. مباحث کتاب ریاضی پیش دانشگاهی در قالب دو کتاب ریاضیات پیش ۱ و ۲ در بازار موجود است.

شکل کلی کتاب‌های میکرو ریاضیات گاج به این صورت است که یک فصل از کتاب (به عنوان مثال احتمال) در قالب چندین درسنامه متناسب با هر سر فصل توضیح داده می‌شود و در انتهای هر درسنامه تست‌های مرتبط با آن قرار دارد. تست های کتاب میکرو شامل تست های تالیفی و تست های کنکورهای سراسری داخل و خارج از کشور است. ترکیب این تست ها منبع بسیار خوبی برای داوطلبانی است که می‌خواهند به ریاضی خود سر و سامان بدهند. در انتهای تست های هر فصل پاسخ نامه تشریحی تست ها وجود دارد.

برای چه کسانی مناسب است؟

کنکوری‌هایی که در درس ریاضی پایه قوی نداشته و دوست دارند از ابتدا اصولی ریاضی را یاد بگیرند می‌توانند از این کتاب استفاده کنند. این کتاب به این علت که از تست‌های کنکور در کنار تست‌های تالیفی استفاده کرده است می‌تواند شما را از درصدهای پایین تا در صدهای قابل قبول بالا بیاورد.

نکات مثبت:

توجه به تست های کنکورهای سراسری داخل و خارج از کشور در کنار تست های تالیفی (در قالب طبقه بندی آموزشی اصولی) از ویژگی‌های خوب این کتاب است.

نکات منفی:
اگر بخشی از این کتاب به تست های دشوار تر با ایده‌های به روز تر اختصاص داده می‌شد می‌توانست جامعه هدف بزرگ تری را به خود اختصاص دهد.

منابع ریاضی

کتاب ریاضیات IQ گاج

کتاب‌های سری آی کیو گاج کتاب‌های قدرتمند با ایده‌های نو هستند که طرفداران خاص خودشان را دارند. ریاضیات تجربی آیکیو جامع بوده و تمامی مباحث ریاضی دبیرستان را در خود شامل می‌شود. در این کتاب سعی شده است با توجه به کنکورهای اخیر ایده‌های نو برای طرح تست استفاده شود. قابل ذکر است که در کنار تست های تالیفی که در این کتاب کار شده باید به سوالات کنکورهای سراسری داخل و خارج از کشور که در این کتاب وجود دارد اشاره کرد. به همین دلیل می‌تواند منبع  کاملی برای یک داوطلب تجربی باشد. علاوه بر این تست های خوب در بخش پاسخنامه تشریحی ایستگاه‌های درس نکته (برای آموزش مفاهیم درس ریاضی) در نظر گرفته شده که بر ارزش‌های این کتاب اضافه می‌کند.

برای چه کسانی مناسب است؟

کسانی که دوست دارند تست های خوب و سطح بالا را بررسی کنند و قصدشان رسیدن به درصدهای خوب (بالای ۷۰) است می‌توانند از این کتاب برای منبع ریاضی خود استفاده کنند. مطمئنا عزیزانی که رویای پزشکی دانشگاه‌های خوب یا رتبه برتر شدن را در سر دارند می‌توانند از تست های این کتاب بهره کافی را ببرند. البته این به این معنی نیست که این کتاب خارج از کنکور کار کرده! خیر. فقط تست های این کتاب از کتاب‌هایی مثل میکرو گاج (پیش و پایه) و یا خیلی سبز خلاقانه تر است.

نکات مثبت:

داشتن تست هایی با ایده‌های نو و خلاقانه امتیاز مثبتی است که باعث شده است که از کتاب‌های رقیب خود در بازار یک سر و گردن بالاتر باشد.

تست های مهم و نکته دار این کتاب علامت گذاری شده است و داوطلبانی که وقت آن چنانی ندارند می‌توانند با بررسی این تست ها به نکات درس احاطه پیدا کنند. این تست ها منبع مناسبی برای آمادگی‌های قبل از آزمون‌های جامع است.

نکات منفی:

کسانی که پایه ریاضیات خوبی ندارند به سختی می‌توانند با مطالعه این درسنامه‌های این کتاب با ریاضی ارتباط برقرار کنند. اگر چه برای عزیزانی که کلاس می‌روند و یا پایه ریاضی نسبتا خوبی دارند مشکلی پیش نخواهد آمد.

منابع ریاضی

کتاب آبی کانون (قلم چی)

کتاب‌های آبی کانون با محوریت سوالات کنکورهای سراسری تالیف می‌شوند. روند کلی کتاب‌های آبی برای همه درس‌ها از جمله ریاضی به این شکل است که برای هر فصل درسنامه‌ای ارائه شده و سپس سوالات کنکورهای سراسری مرتبط به صورت طبقه بندی شده برای تیتر به تیتر هر فصل قرار داده می‌شود. ریاضیات آبی کانون کتاب‌های ۱۰ سال کنکور یا ۳۰ سال کنکور کانون است. هر کدام از این‌ها دو جلد دارند. جلد اول مختص درسنامه ها و تست های طبقه بندی هر درس و جلد دوم برای پاسخ نامه‌های تشریحی اختصاص داده شده است.

برای چه کسانی مفید است؟

این کتاب منبع ایده آلی برای کسانی است پایه قوی در درس ریاضی ندارند و می‌خواهند جهش خوبی از درصدهای پایین به درصدهای متوسط داشته باشند، مناسب است. تست های سراسری را اگر خوب بررسی کنید خواهید توانست درصد خودتان را تا ۵۰ برسانید. درصد قابل توجهی که می‌تواند خیلی از کنکوری‌ها را به اهدافشان برساند. این کتاب را برای عزیزانی که به دنبال درصدهای عالی در ریاضی هستند توصیه نمی‌کنیم چرا که جای تست‌های تالیفی که دارای ایده‌های خلاق باشد در این کتاب خالی است.

نکات مثبت:

وجود یک مجموعه کامل و عالی از تست های طبقه بندی شده کنکورهای سراسری داخل و خارج از کشور

نکات منفی:

درسنامه سطحی کتاب اصلا نمی‌تواند برای یک مبتدی که معلمی ندارد مناسب باشد چرا که فقط به نکات سطحی بسنده کرده

پاسخنامه ضعیف این کتاب از دیگر نکات منفی آن است

منابع ریاضی

کتاب ریاضیان مهر و ماه

کتاب ریاضی مهر و ماه به صورت تک جلدی و جامع بوده و تمامی مباحث مورد نیاز برای ریاضی یک داوطلب تجربی را پوشش می‌دهد. روند کلی کتاب به این شکل است که در ابتدای هر فصل کلیه مطالب در قالب درسنامه به همراه مثال تدریس می‌شود و سپس تست ها به صورت ایستگاه به ایستگاه قرار داده می‌شود. در انتهای هر مبحث آزمون‌هایی جامع از کلیه مطالب یک فصل بدون هیچ طبقه بندی خاصی وجود دارد که می‌توانید با بررسی این سوالات سطح علمی خود را به راحتی بسنجید. سوالات این کتاب ترکیبی از تست های تالیفی و کنکور داخل و خارج از کشور است. در انتها نیز برای هر فصل پاسخنامه تشریحی در نظر گرفته شده. تست های این کتاب در سه سطح آسان، متوسط و سخت طراحی شدند.

برای چه کسانی مناسب است؟

تست های این کتاب ایده‌های نو و جالبی دارد به همین جهت داوطلبانی که پایه نسبتا خوبی در درس ریاضی دارند می‌توانند این کتاب را بررسی کنند. از نظر درجه سختی این کتاب تست های بهتری نسبت به خیلی سبز و میکرو گاج دارد. در کل با توجه به اینکه ترکیبی از تست های تالیفی جدید و سراسری در کنار درس نامه‌ای خوب جمع آوری شده است منبع خوبی به حساب می آید.

نکات مثبت:

درسنامه خوب این کتاب که با نکته و مثال‌های آموزشی مفاهیم ریاضی را به خوبی آموزش می‌دهد

در انتهای هر فصل آزمون‌های جامع قرار دارد که برای افزایش سرعت عمل و بالا رفتن دقت هر داوطلبی بسیار مفید خواهد بود علاوه بر این یک فصل به صورت جداگانه برای آزمون‌های جامع اختصاص داده شده است که ۸ آزمون مشابه کنکورهای سراسری در این فصل وجود دارد.

نکات منفی:

پاسخ تشریحی سوالات ضعیف بوده و تست‌ها را به اندازه کافی بررسی نکرده است

شاید این موارد رو دوست داشته باشی

نظر خودت رو ارسال کن

نظر شما چیه؟ همین الان نظرت رو برای ما ارسال کن

42 نظرات
 1. آرش می گوید

  سلام.پایه دهمم.نمدونم کتاب ریاضی نردبام بهتره یا iq تورو خدا کمکم کنید.نردبام جامع هم هست لطفاا کمک کنید.بهترینش برای ۱۰۰ زدن کدومه؟

  1. hamoon می گوید

   برای ۱۰۰ زدن فقط آیکیو ! نردبام هنوز نتونسته خودشو به سطحه آیکیو برسونه
   ولی از حق نگذریم که توی بحث هندسه هیچ کتابی به قدرته نردبام نیست

 2. Araz می گوید

  سلام کلا چ کتابهایی برای رشنه ی تجربی بعنوان تست بزنم رشتم ریاضیه ولی میخام کنکور تجربی بدم لطفا راهنمایی کنید .

 3. دوست می گوید

  گاج نقره ای ریاضی البته پیش دانشگاهیش از مضخرف ترین کتب درسی بود که تا به حال استفاده کردم البته این نظر منه☺

 4. هلن طاهری می گوید

  سلام من رشتم تجربیه میخوام ریاضی رو بالای ۸۰ یا ۹۰ بزنم. الان جامع مهر و ماه رو کامل خوندم و دارم مرور میکنم. به نظرتون چه کتاب دیگه ای کمکم میکنه؟ تورو خدا کمکم کنین.

  1. محصل ایرانی می گوید

   سلام هلن جان
   کتاب IQ ریاضیات تجربی

 5. ftm می گوید

  سلام بچه ها من ریاضیم معمولیه رو به ضعیف هستش تقریبا والان سه تا کتاب دارم ۳۰کنکور قلمچی جامع خیلی سبز و جامع گاج حالا کدومارو بخونم به نظرتون ؟درصد۳۰به بالا میخوام بزنم توی کنکور

 6. بهنام می گوید

  سلام من فنی خوندم و الان میخوام برای ریاضی کنکور بدم بهترین کتاب برام کدومه که تستی باشه

  1. حسین می گوید

   جامع مهر و ماه عالیه

 7. پرسشگر می گوید

  سلام. من ریاضی رو در کنکور ۹۶ حدود ۶۵ زدم (فقط هم از کتاب آبی کانون استفاده کرده بودم)؛ به نظر شما برای رسیدن به درصدهای بالا در کنکور ۹۹ باید از چه کتابی استفاده کنم؟ با تشکر.

 8. اسماعیل می گوید

  سلام .من تو ریاضیات تو سطح متوسطی هستم در حدی که تو کنکور ریاضی درس ریاضی رو ۲۰ درصد زدم و امسال قصد دارم کنکور تجربی بدم به نظر شما برای درصد بالا تو ریاضی چه کتابی تهیه کنم اینو رو هم بگم که من هفته ای یک بار کلاس برای رفع اشکال می رم .

 9. سحر می گوید

  کتاب iq ریاضیات تجربی رو اگر برای رشته ریاضی استفاده کنیم نتیجه ای میگیریم؟:/ بنظر من واقعا کتاب پیچیده ای نیست

  1. سایموند می گوید

   کتاب آی کیو ریاضیات تجربی برای رشته ریاضی؟!
   دوست عزیز اگه منظورت کتاب دیفرانسیل یا گسسته یا هندسه تحلیلی برا رشته ریاضی هستش،کتابای بسیار خوبی هستن البته برا دانش آموزان متوسط ب بالا.
   اگه منظورتون آی کیو ریاضیات تجربی هستش من خودم خوندمش ولی بنظرم الان موج آزمون نشرالگو رو کار کن.
   ۱ماه آخر خیلی مهم هستش
   من درصد ریاضیم رو درعرض۲ماه از۴۰اینا رسوندم ب۷۵درصد کنکور سراسری ۹۵.

 10. مائده می گوید

  سلام
  من نقطه قوتم توی درس ریاضیه(تجربیم)
  ب درصد بالای ۹۰ فکر میکردم
  دیر شروع کردم از الان تا تیر فقط ی دور میتونم ای کیو رو با کنکورای اخیر و تمرینای کتاب بخونم
  توروخدا ج بدین
  میش بازم درصد بالا زد یا بذارم برای ۵۰ و اینا این درسو :(((((((((

  1. یاسر می گوید

   وقت هست دوست خوبم.
   شرط تسلط ریاضی تعداد تست بالا.
   دوران جمع بندی میتونی ب درصدهای بالا فکر کنی ب شرطی ک جمعو جور و با ثبات بخونی

 11. محمد می گوید

  سلام دوستان من توریاضی خیلی خیلی ضعیف هستم می خوام واسه کنکور ۶بزنم یه کتابی می خوام که درس نامهی خوبی داشته باشه چی بهتره

  1. محمد می گوید

   ۶۰می خوام بزنم

  2. یاسر می گوید

   سلام دوست خوبم.
   من کنکور ریاضی رو۶۹زدم.
   پایه نسبتا متوسطی داشتم ولی قوی نبودم.
   بنظرمن کتاب مهروماه برای شما خیلی مناسب باشه باتوجه به پایه ضعیفتر.

 12. سحر می گوید

  سلام من دانش اموز سال پیش ریاضی هستم و پایه متوسطی و رو به بالایی دارم اما نمیدونم از کدوم کتاب برای ریاضی استفاده کنم تا درصد متوسطی بزنم لطفا راهنماییم کنین مرسی

  1. یاسر می گوید

   سلام کنکوری عزیز.
   برای دانش آموزای ریاضی باتوجه به اینکه نیاز به درسنامه های جامع دارین بنظرم تخته سیاه محمد مهربان خیلی خوب هستش.
   مدرسه ما از کلاس ریاضی۱۰رتبه زیر۵۰۰داشتبم ک یادمه کتاب تخته سیاه برای دیفرانسیل و آی کیو برای هندسه وگسسته میخوندن.

 13. Pouria می گوید

  دوستان برای ادبیات هم خیلی سبز خوبه یا گاج؟؟
  یه سوال دیگه برای فیزیک تستای گاج چطوره؟؟

 14. ZIBA می گوید

  سلام من برای ریاضی جامع مهروماه خریدم هییییییچی متوجه نشدم بعد تو سایت گفته پایه های ضعیف میکروگاج بخرن اما دوستان تو نظرات گفتن ضعیفا خیلی سبز بخرن من چه کنم؟؟؟؟؟ 🙁

  1. حديثه می گوید

   با هركتابي كه خودت حال ميكني
   ذهنيت ادما متفاوت و بخصوص سطح درسي رياضيشون
   رياضي درسيه كه خلاقيت ميخواد بايد ببينيد توانايتون چقدره

  2. Pouria می گوید

   خیلی سبز راحت تره من خودم گرفتم سطح ریاضیم پایینه این کتاب ریز به ریز درس داده خیلی خوبه

  3. saba می گوید

   ریاضی مهروماه که خوب بود من خوندم

 15. نیلوفر می گوید

  سلام من ریاضی ای کیو چاپ ۹۴ رو دارم ( جلد نقره ای ) شنیدم چاپ ۹۶ ویرایش شده . شما میدونید تغییراتش در چه حده؟ اخه میخوام چاپ جدیدشو بخرم

  1. یاسین می گوید

   سلام
   تغییراتش در حد ۵٪ه
   تستای تألیفی و درسنامه ها که همون قبلیاس فقط تستای کنکور۹۵-۹۶اضافه شده
   منم همون ۹۴ و دارم

 16. امیررضا می گوید

  سلام میخواستم از ادمین سایت بپرسم بین خیلی سبز و جامع خوشخوان کودوم رو تهیه کنیم؟

 17. بی نام می گوید

  سلام من پنج ساله از درس دورم رشتم تجربی بود برای اینکه شروع کنم از چه منابعی کمک بگیرم برا کلیه درس ها بگین ممنون میشم

  1. sahar می گوید

   بستگی به سطحتون داره منابع گفته شده سایت خوبن و تموم خصوصیات گفته شده اگر از صفر میخاین شروع کنید پیشنهاد من کتابای زیر هست
   زیست با ابی کانون و فاگو بعد نشر الگو
   ریاضی سبز و اگر درضد بالای ۳۰میخاین گاج نقره ای و بعد ای کیو
   فیزیک ابی کانون و گاج نقره ای
   عمومی ها سیز تا پیاز برای ادبیات و زبان
   موضوعی ها ارابه و زبان فارسی هفت خوان و قرابت الگو و ادبیات موضوعی گاج
   دین و زندگی و عربی گاج نقره ای
   شیمی ابی کانون و سه سطحی و بعد از اونا مبتکران
   ولی مهم شیوه درس خوندنه نه منابعی که استفاده می کنید

 18. کنکور 97 می گوید

  سلام بین کتاب های میکروگاج و خیلی سبز و تخته سیاه کدومشون هم درسنامه ی کاملی داره که گنگ نباشه و کامل آموزش داده باشه برای من که درصد ریاضیم به زور به ۲۰ میرسه و هم اینکه تست های متوسط رو به بالایی داشته باشه نه خیلی سخت؟
  باتشکر از زحمتتون.

  1. کنکوری می گوید

   تخته سیاه

  2. sahar می گوید

   اگه پایه تون ضعیفه خیلی سز و ابی کانون کمک میکنن ب ی تسلط نسبی برسین اما برای درصدای بالا گاج نقره ای بهتره

   1. کنکور 97 می گوید

    خیلی ممنون از پاسختون.

 19. شیدا می گوید

  واقعا نمیفهمم چرا ب تخته سیاه که میرسه هیچ سایتی پاسخگو نیس و نظرشو نمیگه?

  1. زهرا می گوید

   تخته سیاه عالیه خیلی سبز توضیحاتش زیاد واضح نیست

   1. الینا می گوید

    موافقم ، تخته سیاه خیلی خوبه ،، بچه ها خودشون میتونن تو کتابفروشی مقایسه کنن صفحات اولو بخونن ببینن کدوم قابل فهم تره،، و من اینکارو کردم و تخته سیاه رو پسندیدم

 20. شیدا می گوید

  با سلام بین تخته سیاه و خیلی سبز کدام یک کمک بیشتری به کسب درصد بالاتر در ریاضی میکند؟باتشکر

  1. sahar می گوید

   من تخته سیاه رو ندیدم ولی خیلی سبز نهایت تا درصد۵۰ جوابگو باشه و تستاش خیلی سطحی و ساده س و برای دانش اموز صفر کیلومتر خوبه

 21. دریا می گوید

  سلام کتاب خیلی سبز ریاضی چاپ ۹۶-۹۵برای کنکور۹۷ میتوان استفاده کرد؟

  1. محصل ایرانی می گوید

   سلام بله میشه

  2. sahar می گوید

   خیلی سبز برای درصدای خوب کارساز نیست و نهایت تا درصد۵۰بتونه شما رو بالا بکشه و گاج نقره ای خیلی بهتر و تستهای چالشی تری داره