خانه / مشاوره / مشاوره کنکور / معرفی بهترین منابع / مقایسه بهترین منابع ریاضی کنکور تجربی

مقایسه بهترین منابع ریاضی کنکور تجربی

بررسی منابع ریاضی تجربی

آمار بالای درصدهای صفر و حتی منفی در کنکور برای درس ریاضی نشان می‌دهد یکی از چالش‌های کنکوری‌های تجربی کنار آمدن با درسی مثل ریاضی است. داشتن پایه ضعیف و جدی نگرفتن یادگیری مفاهیم ریاضیات در سال‌های گذشته باعث شده تا علاقه کمی برای خواندن و حل مسائل در دانش آموزان تجربی وجود داشته باشد. کم نبودند کنکوری‌هایی که به علت قوی بودن در درس‌های ریاضی و فیزیک نتایج شگفت آورری کسب کردند. اگر رشته‌های تاپ تجربی مثل پزشکی را دوست دارید، باید با ریاضی آشتی کنید. ترس دست به قلم شدن برای حل تست های این درس را کنار بذارید. ما در این نوشته سایت محصل ایرانی می‌خواهیم با بررسی  منابع ریاضی موجود در بازار به شما در انتخاب منبع ایده آل کمک کنیم.

منابع ریاضی

بهترین منابع ریاضی کنکور تجربی

منابع ریاضی: جامع خیلی سبز

از جمله منابع ریاضی جامع خیلی سبز است که با محوریت تست و آموزش نوشته شده و جایگاه خوبی در بین کنکوری‌ها برای خودش دست و پا کرده!

شما با مطالعه این کتاب جامع تمامی نیازهای خودتان برای درس ریاضی را پوشش می‌دهید. قالب کلی کتاب به این شکل است که مباحث یک فصل در کادرهای آموزشی همراه با مثال توضیح داده می‌شود و سپس تست‌های مربوط به آن کادر آموزشی بررسی می‌شود.

انتهای هر فصل به پاسخ نامه تشریحی تست‌ها اختصاص داده شده است. پاسخ‌های بسیار عالی برای یک تست از ویژگی‌های خوب این کتاب است.

درسنامه‌ها در ویرایش جدید این کتاب (جلد بنفش رنگ) خیلی کامل تر و عمیق تر نسبت به کتاب قبلی (سبز رنگ) شده است. تست‌های هم سطح  کنکور جای تست‌های الکی دشوار را گرفته‌اند. سوالات این کتاب شامل تست‌های تالیفی، سنجش، سراسری و تمرین‌های کتاب درسی است.

برای چه کسانی مناسب است؟

کسانی که پایه درس ریاضی نسبتا متوسطی دارند می‌توانند از این کتاب استفاده کنند. این کتاب شما را تا مرز آمادگی ۷۰ درصدی خواهند رساند. اگر به دنبال کتابی با درسنامه عالی هستید در انتخاب این کتاب شک نکنید (البته ویرایش جدید آن)

نکات مثبت:

درسنامه های عالی و پر مثال با رویکرد کتاب درسی باعث با ارزش تر شدن این کتاب شده

تست‌های طراحی شده از تمرین‌های کتاب درسی نکته ای است که نشان می‌دهد هدف این کتاب کار کردن در سطح کنکور است

پاسخنامه تشریحی فوق العاده این کتاب که نشان از این دارد برای طرح هر سوال واقعا کار شده

نکات منفی:

نویسنده می‌توانست تست های جدید تر و به روز تر از ویرایش قبلی کتاب به این مجموعه اضافه کند چرا که هر ساله شاهد ایده‌های جدید در سوالات کنکور هستیم.

منابع ریاضی

منابع ریاضی: میکرو گاج

انتشارات گاج برای درس ریاضی تجربی چندین جلد کتاب کار کرده است که ما در این نوشته قصد داریم کتاب میکرو ریاضیات پیش دانشگاهی ۱ و ۲ و پایه را همراه با کتاب جامع IQ ریاضیات مورد بررسی قرار بدهیم.

میکرو ریاضیات پایه و پیش دانشگاهی

گاج ۳ کتاب میکرو ریاضیات در رشته تجربی دارد. کتاب میکرو ریاضیات پایه گاج که مباحث ریاضی سال‌های دوم و سوم دبیرستان و هم چنین هندسه و آمار را در یک مجموعه برای کنکوری‌ها جمع کرده. مباحث کتاب ریاضی پیش دانشگاهی در قالب دو کتاب ریاضیات پیش ۱ و ۲ در بازار موجود است.

شکل کلی کتاب‌های میکرو ریاضیات گاج به این صورت است که یک فصل از کتاب (به عنوان مثال احتمال) در قالب چندین درسنامه متناسب با هر سر فصل توضیح داده می‌شود و در انتهای هر درسنامه تست‌های مرتبط با آن قرار دارد. تست های کتاب میکرو شامل تست های تالیفی و تست های کنکورهای سراسری داخل و خارج از کشور است. ترکیب این تست ها منبع بسیار خوبی برای داوطلبانی است که می‌خواهند به ریاضی خود سر و سامان بدهند. در انتهای تست های هر فصل پاسخ نامه تشریحی تست ها وجود دارد.

برای چه کسانی مناسب است؟

کنکوری‌هایی که در درس ریاضی پایه قوی نداشته و دوست دارند از ابتدا اصولی ریاضی را یاد بگیرند می‌توانند از این کتاب استفاده کنند. این کتاب به این علت که از تست‌های کنکور در کنار تست‌های تالیفی استفاده کرده است می‌تواند شما را از درصدهای پایین تا در صدهای قابل قبول بالا بیاورد.

نکات مثبت:

توجه به تست های کنکورهای سراسری داخل و خارج از کشور در کنار تست های تالیفی (در قالب طبقه بندی آموزشی اصولی) از ویژگی‌های خوب این کتاب است.

نکات منفی:
اگر بخشی از این کتاب به تست های دشوار تر با ایده‌های به روز تر اختصاص داده می‌شد می‌توانست جامعه هدف بزرگ تری را به خود اختصاص دهد.

منابع ریاضی

کتاب ریاضیات IQ گاج

کتاب‌های سری آی کیو گاج کتاب‌های قدرتمند با ایده‌های نو هستند که طرفداران خاص خودشان را دارند. ریاضیات تجربی آیکیو جامع بوده و تمامی مباحث ریاضی دبیرستان را در خود شامل می‌شود. در این کتاب سعی شده است با توجه به کنکورهای اخیر ایده‌های نو برای طرح تست استفاده شود. قابل ذکر است که در کنار تست های تالیفی که در این کتاب کار شده باید به سوالات کنکورهای سراسری داخل و خارج از کشور که در این کتاب وجود دارد اشاره کرد. به همین دلیل می‌تواند منبع  کاملی برای یک داوطلب تجربی باشد. علاوه بر این تست های خوب در بخش پاسخنامه تشریحی ایستگاه‌های درس نکته (برای آموزش مفاهیم درس ریاضی) در نظر گرفته شده که بر ارزش‌های این کتاب اضافه می‌کند.

برای چه کسانی مناسب است؟

کسانی که دوست دارند تست های خوب و سطح بالا را بررسی کنند و قصدشان رسیدن به درصدهای خوب (بالای ۷۰) است می‌توانند از این کتاب برای منبع ریاضی خود استفاده کنند. مطمئنا عزیزانی که رویای پزشکی دانشگاه‌های خوب یا رتبه برتر شدن را در سر دارند می‌توانند از تست های این کتاب بهره کافی را ببرند. البته این به این معنی نیست که این کتاب خارج از کنکور کار کرده! خیر. فقط تست های این کتاب از کتاب‌هایی مثل میکرو گاج (پیش و پایه) و یا خیلی سبز خلاقانه تر است.

نکات مثبت:

داشتن تست هایی با ایده‌های نو و خلاقانه امتیاز مثبتی است که باعث شده است که از کتاب‌های رقیب خود در بازار یک سر و گردن بالاتر باشد.

تست های مهم و نکته دار این کتاب علامت گذاری شده است و داوطلبانی که وقت آن چنانی ندارند می‌توانند با بررسی این تست ها به نکات درس احاطه پیدا کنند. این تست ها منبع مناسبی برای آمادگی‌های قبل از آزمون‌های جامع است.

نکات منفی:

کسانی که پایه ریاضیات خوبی ندارند به سختی می‌توانند با مطالعه این درسنامه‌های این کتاب با ریاضی ارتباط برقرار کنند. اگر چه برای عزیزانی که کلاس می‌روند و یا پایه ریاضی نسبتا خوبی دارند مشکلی پیش نخواهد آمد.

منابع ریاضی

کتاب آبی کانون (قلم چی)

کتاب‌های آبی کانون با محوریت سوالات کنکورهای سراسری تالیف می‌شوند. روند کلی کتاب‌های آبی برای همه درس‌ها از جمله ریاضی به این شکل است که برای هر فصل درسنامه‌ای ارائه شده و سپس سوالات کنکورهای سراسری مرتبط به صورت طبقه بندی شده برای تیتر به تیتر هر فصل قرار داده می‌شود. ریاضیات آبی کانون کتاب‌های ۱۰ سال کنکور یا ۳۰ سال کنکور کانون است. هر کدام از این‌ها دو جلد دارند. جلد اول مختص درسنامه ها و تست های طبقه بندی هر درس و جلد دوم برای پاسخ نامه‌های تشریحی اختصاص داده شده است.

برای چه کسانی مفید است؟

این کتاب منبع ایده آلی برای کسانی است پایه قوی در درس ریاضی ندارند و می‌خواهند جهش خوبی از درصدهای پایین به درصدهای متوسط داشته باشند، مناسب است. تست های سراسری را اگر خوب بررسی کنید خواهید توانست درصد خودتان را تا ۵۰ برسانید. درصد قابل توجهی که می‌تواند خیلی از کنکوری‌ها را به اهدافشان برساند. این کتاب را برای عزیزانی که به دنبال درصدهای عالی در ریاضی هستند توصیه نمی‌کنیم چرا که جای تست‌های تالیفی که دارای ایده‌های خلاق باشد در این کتاب خالی است.

نکات مثبت:

وجود یک مجموعه کامل و عالی از تست های طبقه بندی شده کنکورهای سراسری داخل و خارج از کشور

نکات منفی:

درسنامه سطحی کتاب اصلا نمی‌تواند برای یک مبتدی که معلمی ندارد مناسب باشد چرا که فقط به نکات سطحی بسنده کرده

پاسخنامه ضعیف این کتاب از دیگر نکات منفی آن است

منابع ریاضی

کتاب ریاضیان مهر و ماه

کتاب ریاضی مهر و ماه به صورت تک جلدی و جامع بوده و تمامی مباحث مورد نیاز برای ریاضی یک داوطلب تجربی را پوشش می‌دهد. روند کلی کتاب به این شکل است که در ابتدای هر فصل کلیه مطالب در قالب درسنامه به همراه مثال تدریس می‌شود و سپس تست ها به صورت ایستگاه به ایستگاه قرار داده می‌شود. در انتهای هر مبحث آزمون‌هایی جامع از کلیه مطالب یک فصل بدون هیچ طبقه بندی خاصی وجود دارد که می‌توانید با بررسی این سوالات سطح علمی خود را به راحتی بسنجید. سوالات این کتاب ترکیبی از تست های تالیفی و کنکور داخل و خارج از کشور است. در انتها نیز برای هر فصل پاسخنامه تشریحی در نظر گرفته شده. تست های این کتاب در سه سطح آسان، متوسط و سخت طراحی شدند.

برای چه کسانی مناسب است؟

تست های این کتاب ایده‌های نو و جالبی دارد به همین جهت داوطلبانی که پایه نسبتا خوبی در درس ریاضی دارند می‌توانند این کتاب را بررسی کنند. از نظر درجه سختی این کتاب تست های بهتری نسبت به خیلی سبز و میکرو گاج دارد. در کل با توجه به اینکه ترکیبی از تست های تالیفی جدید و سراسری در کنار درس نامه‌ای خوب جمع آوری شده است منبع خوبی به حساب می آید.

نکات مثبت:

درسنامه خوب این کتاب که با نکته و مثال‌های آموزشی مفاهیم ریاضی را به خوبی آموزش می‌دهد

در انتهای هر فصل آزمون‌های جامع قرار دارد که برای افزایش سرعت عمل و بالا رفتن دقت هر داوطلبی بسیار مفید خواهد بود علاوه بر این یک فصل به صورت جداگانه برای آزمون‌های جامع اختصاص داده شده است که ۸ آزمون مشابه کنکورهای سراسری در این فصل وجود دارد.

نکات منفی:

پاسخ تشریحی سوالات ضعیف بوده و تست‌ها را به اندازه کافی بررسی نکرده است

30 دیدگاه

 1. سلام کتاب خیلی سبز ریاضی چاپ ۹۶-۹۵برای کنکور۹۷ میتوان استفاده کرد؟

 2. با سلام بین تخته سیاه و خیلی سبز کدام یک کمک بیشتری به کسب درصد بالاتر در ریاضی میکند؟باتشکر

  • من تخته سیاه رو ندیدم ولی خیلی سبز نهایت تا درصد۵۰ جوابگو باشه و تستاش خیلی سطحی و ساده س و برای دانش اموز صفر کیلومتر خوبه

 3. واقعا نمیفهمم چرا ب تخته سیاه که میرسه هیچ سایتی پاسخگو نیس و نظرشو نمیگه?

 4. سلام بین کتاب های میکروگاج و خیلی سبز و تخته سیاه کدومشون هم درسنامه ی کاملی داره که گنگ نباشه و کامل آموزش داده باشه برای من که درصد ریاضیم به زور به ۲۰ میرسه و هم اینکه تست های متوسط رو به بالایی داشته باشه نه خیلی سخت؟
  باتشکر از زحمتتون.

 5. سلام من پنج ساله از درس دورم رشتم تجربی بود برای اینکه شروع کنم از چه منابعی کمک بگیرم برا کلیه درس ها بگین ممنون میشم

  • بستگی به سطحتون داره منابع گفته شده سایت خوبن و تموم خصوصیات گفته شده اگر از صفر میخاین شروع کنید پیشنهاد من کتابای زیر هست
   زیست با ابی کانون و فاگو بعد نشر الگو
   ریاضی سبز و اگر درضد بالای ۳۰میخاین گاج نقره ای و بعد ای کیو
   فیزیک ابی کانون و گاج نقره ای
   عمومی ها سیز تا پیاز برای ادبیات و زبان
   موضوعی ها ارابه و زبان فارسی هفت خوان و قرابت الگو و ادبیات موضوعی گاج
   دین و زندگی و عربی گاج نقره ای
   شیمی ابی کانون و سه سطحی و بعد از اونا مبتکران
   ولی مهم شیوه درس خوندنه نه منابعی که استفاده می کنید

 6. سلام میخواستم از ادمین سایت بپرسم بین خیلی سبز و جامع خوشخوان کودوم رو تهیه کنیم؟

 7. سلام من ریاضی ای کیو چاپ ۹۴ رو دارم ( جلد نقره ای ) شنیدم چاپ ۹۶ ویرایش شده . شما میدونید تغییراتش در چه حده؟ اخه میخوام چاپ جدیدشو بخرم

  • سلام
   تغییراتش در حد ۵٪ه
   تستای تألیفی و درسنامه ها که همون قبلیاس فقط تستای کنکور۹۵-۹۶اضافه شده
   منم همون ۹۴ و دارم

 8. سلام من برای ریاضی جامع مهروماه خریدم هییییییچی متوجه نشدم بعد تو سایت گفته پایه های ضعیف میکروگاج بخرن اما دوستان تو نظرات گفتن ضعیفا خیلی سبز بخرن من چه کنم؟؟؟؟؟ 🙁

 9. دوستان برای ادبیات هم خیلی سبز خوبه یا گاج؟؟
  یه سوال دیگه برای فیزیک تستای گاج چطوره؟؟

 10. سلام من دانش اموز سال پیش ریاضی هستم و پایه متوسطی و رو به بالایی دارم اما نمیدونم از کدوم کتاب برای ریاضی استفاده کنم تا درصد متوسطی بزنم لطفا راهنماییم کنین مرسی

  • سلام کنکوری عزیز.
   برای دانش آموزای ریاضی باتوجه به اینکه نیاز به درسنامه های جامع دارین بنظرم تخته سیاه محمد مهربان خیلی خوب هستش.
   مدرسه ما از کلاس ریاضی۱۰رتبه زیر۵۰۰داشتبم ک یادمه کتاب تخته سیاه برای دیفرانسیل و آی کیو برای هندسه وگسسته میخوندن.

 11. سلام دوستان من توریاضی خیلی خیلی ضعیف هستم می خوام واسه کنکور ۶بزنم یه کتابی می خوام که درس نامهی خوبی داشته باشه چی بهتره

 12. سلام
  من نقطه قوتم توی درس ریاضیه(تجربیم)
  ب درصد بالای ۹۰ فکر میکردم
  دیر شروع کردم از الان تا تیر فقط ی دور میتونم ای کیو رو با کنکورای اخیر و تمرینای کتاب بخونم
  توروخدا ج بدین
  میش بازم درصد بالا زد یا بذارم برای ۵۰ و اینا این درسو :(((((((((

  • وقت هست دوست خوبم.
   شرط تسلط ریاضی تعداد تست بالا.
   دوران جمع بندی میتونی ب درصدهای بالا فکر کنی ب شرطی ک جمعو جور و با ثبات بخونی

 13. کتاب iq ریاضیات تجربی رو اگر برای رشته ریاضی استفاده کنیم نتیجه ای میگیریم؟:/ بنظر من واقعا کتاب پیچیده ای نیست

  • کتاب آی کیو ریاضیات تجربی برای رشته ریاضی؟!
   دوست عزیز اگه منظورت کتاب دیفرانسیل یا گسسته یا هندسه تحلیلی برا رشته ریاضی هستش،کتابای بسیار خوبی هستن البته برا دانش آموزان متوسط ب بالا.
   اگه منظورتون آی کیو ریاضیات تجربی هستش من خودم خوندمش ولی بنظرم الان موج آزمون نشرالگو رو کار کن.
   ۱ماه آخر خیلی مهم هستش
   من درصد ریاضیم رو درعرض۲ماه از۴۰اینا رسوندم ب۷۵درصد کنکور سراسری ۹۵.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *